Výplň spacáků-srovnání

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod klacek » pon srp 1, 2022 10:48

Zdravím,
Víte někdo o nějakém srovnání výplní spacáků? Výrobci používají spoustu technologií, obchodních názvů... Našel jsem např.toto(viz.obrázek). Ale není tam třeba BHB Micro, ani spousta jiných dalších výplní.

děkuji
Přílohy
113.jpeg
klacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 19, 2015 12:00

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod ntz » pon srp 1, 2022 11:21

myslim si, ze tyhle pseudo-vedecka srovnani jsou uplne k nicemu ... nevsadil abych ani pet korun na to - ne ze to bude presne/nepresne - ze to vubec bude nejak odpovidat realite a ze to bude pouzitelne ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2063
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod apuka » pon srp 1, 2022 11:27

Presne to bude - pro aplikovane mereni. Ma to vsak dva male hacky:

1) v te tabulce je jedina v soucasnosti pouzivana vypln - peri
2) zadne mereni nerekne absolutne nic o tom, jak bude pro konkretnimu cloveku v konkretnim spacaku v konkretnich podminkach po konkretni cetnosti pouziti a zpusobu chovani se ke spacaku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod klacek » pon srp 1, 2022 12:12

Tak je tam ještě Climashield APEX. Ale zajímavé je, že ten používá ve spacákách jen Prima. A Pinguin má zase jako jediný BHB Micro. Nenašel jsem ani v jeden v zahraničních spacaších.
klacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 19, 2015 12:00

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod Etheric » pon srp 1, 2022 12:44

O syntetice bych na turistiku do spacáku vůbec neuvažoval, jedině peří a to ještě takový, který v tý tabulce ani neni /vyšší cuin/. Zatím ještě neexistuje syntetika použitelná do spacáků, tj aby dobře izolovala a zároveň byla lehká a sbalitelná
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod apuka » pon srp 1, 2022 13:47

klacek píše:Tak je tam ještě Climashield APEX. Ale zajímavé je, že ten používá ve spacákách jen Prima.
Houbelec. Jednak tam APEX neni a z tech ostatnych vice-mene jenom Thinsulate furt je, jenze ve spacacich v uz uplne jinych verzich, nejaky pokrok tam uz byl. Jednak Apex zdaleka nepouziva jen Prima. Pouziva jej vice vyrobcu, protoze je asi nejlepsim resenim pro synteticke spacaky, co se tyce vydrze loftu. Jak uz jsem psal, Primaloft Gold ma sice lepsi tabulkove hodnoty, zato nic moc nevydrzi, takze se vyuzije max. na jednu akci (a uz z nej sije malo vyrobcu). Do spacaku se proste nehodi synt izolace z kratkeho vlakna, ale spise z "nekonecneho" nebo alespon kombinovaneho.

Jinak vetsina vyrobcu ale pouziva "vlastni" znacku vyplne, to jsou nejake cinske, max. japonske izolace, ktere vyrobce dodava (za mirny poplatek) pod "vlastnym" nazvem. Je to do jiste miry "kontrolovana vyroba" se slusnou vystupni kontrolou a dodrzovani parametru se hlida. To je pripad i pinguiniho BHB Micro, ale i mnoha jinych. Potom nekteri vyrobci maji opravdu vlastni izolaci z vlastni fabriky, napr. Mammut ma OTI (Elements), co je prejmenovany Ajungilak, ktery Mammut koupil. V tom nejbeznejsim pripade levnejsich spacaku ale tam najdes taky "sve znacky", zato se vyrobce (i vlastnosti) se obcas meni, asi podle toho, kto nabidne lepsi cenu.

Etherica neposlouchej, on je trochu extremista na vahu, rozmer a vykon :wink:. Synt. spacaky maji sve opodstatneni, jen od nich nemuzes ocekavat stejne dlouhou vydrz pri intenzivnim pouzivani jako od peraku. Stejne tak ani vahu a rozmer pri stejnych parametrech.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod Etheric » pon srp 1, 2022 14:05

apuka píše:Synt. spacaky maji sve opodstatneni

Jo, třeba na letní fesťák, kdy po příjezdu domů dáš spacák zakydanej od všemožných nápojů a tělních sekretů přímo do pračky, normálně pustíš program, hodíš přes šňůru a máš hotovo :)
A ještě do deštného pralesa.. Jinak - pro turistiku - je syntetika nepoužitelná, tedy tak nekomfortní, že to z ní dělá nepoužitelnou
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod ntz » pon srp 1, 2022 14:11

jj, je pravda, ze syntetika ma svy opodstatneni .. treba kdyz si to chces vzit na vodu (kde hrozi pobliti spacaku ozralcema) nebo na cundr, kde budes spat v bahne na celte pod nejakym tarpem .. mam nekolik dutovlaknovejch spacaku (u nichz je hlavni problem velikost po sbalenei) a zrovna tedka shanim (taky) nejakej dutovlaknovej UL spacak (do kila) co hlavne bude sbalitelnej do nejakyho mensiho rozmeru a co bude mit nejake primerene teplotni parametry (treba +12 komfort)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2063
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod klacek » pon srp 1, 2022 14:12

Climashield APEC je dle popisu Primy na jejich stránkách nástupce toho XP.

Nejsem cestovatel. Spacák používám párkrát do roka a někdy za rok vůbec. Do stanu na nafukovací karimámu. A víceméně přes léto. Sééém tááám se s bandou hecnem a dáme někde přespávačku(pod stanem) i na podzim/jaro. Podle mě peří za ty peníze nevyužji. Každý by chtěl co nejmenší a nejlehčí a do co největšího mrazu spacák, ale za jakou cenu, že....
O spacáčích mám nějakou představu(zkušenost). Koupil jsem před 20ti? roky High Peak easy pack 600. S komfortem 15°C. Sbalený rozměr 12x28cm. Nebývala mi v něm až tak zima, ale poslední přespávačka v letní noci už nebyla ok. Bylo mi v tom trochu zima. Chtěl bych ale taky přespávat trochu delší sezonu, než jen léto. Stačilo by září+květen navíc. To jsou noce chladnější. Volil bych komfort 0°C a méně při dvoj-trojnasobném sbaleném objemu. To podle mě syntetika stačí...

Tady z této strany čerpám. APeX by měl mít nekonečné vlákno
https://www.prima-spacaky.cz/materialy- ... ld-xp-apex

edit:
a ještě bych dodal, že málokdy jedu autem. Spíše na motorce, někdy na kole, někdy od busu/vlaku/auta pěšky do pár km. Nejčastěji někde na kopec, nebo k vodě...
klacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 19, 2015 12:00

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod mike » pon srp 1, 2022 15:53

V tom pripade to neres, kup si nejakou syntetickou Primu a mas vystarano. Na kveten az zari ti bude stacit neco s komfortem okolo nuly. Coz by melo byt asi 200 g/m^2 izolace. U Prima syntetik je potreba k uvadenym hodnotam pricist 5 - 7 stupnu. Climashield APEX je IMO dobre pouzitelna izolace na synteticke spacaky a nic moc lepsiho nesezenes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod ntz » pon srp 1, 2022 16:08

spacak se da koupit perovej i za primerenou cenu ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2063
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod Etheric » pon srp 1, 2022 16:27

Žejo, to už 100x radši toho Vikinga, kterej má nejhorší peří na celým širým trhu. Furt lepší, než nejlepší syntetika. A od Warmpeace se ti může poštěstit sehnat kus s např křivým švem nebo podobnou nepodstatnou "vadou" za několik tisícovek..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod sobb » pon srp 1, 2022 16:55

Neblbněte, na to, co klacek popisuje, je syntetika úplně v pohodě. Ostatně, podle všeho má celkem jasno, že chce syntetiku a ptá se tu na něco jiného :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod mike » pon srp 1, 2022 17:09

Asi tak. Jestli to spravne chapu, tak hleda co nejlepsi syntetickou napln do spacaku. Coz ten Climashield APEX nejspis splnuje nebo je aspon jedna z nejlepsi. Takze jak pisu vyse, Prima spacak s korekci parametru a ma vystarano.

Jeste tohle, kdyz uz jsem tady...
apuka píše:Jak uz jsem psal, Primaloft Gold ma sice lepsi tabulkove hodnoty, zato nic moc nevydrzi, takze se vyuzije max. na jednu akci (a uz z nej sije malo vyrobcu).

Ano, tuhle kravinu pises furt dokola, tentokrat uz v extemisticke podobne s jednou akci :roll: Tusim proc, protoze Primaloft Gold tady doporucuju ja a ty se proste musis hadat jak male decko. Nepripadas si stupidni? Jestli ne, tak si nepripadas spatne :twisted:

Zivotnost PG je dobra, ale na spacaky se moc nehodi z jinych duvodu. Funguje trochu jinak, krivka pocitove teploty je plossi, coz je fajn na obleceni, ve kterem se clovek hybe, ale ne na spacak, kde lezi v klidu. Cim to presne je nevim, tipuju na kombinaci kratkych vlaken a maleho loftu, ktery muze byt proti Climashieldu pri stejne gramazi a izolacnich schopnostech polovicni az ctvrtinovy. Ruzne izolace maji ruzne pouziti, takze PG je lepsi, a to mozna vyrazne, na bundy, zatimco CA na spacaky, taky mozna vyrazne.

Abych to shrnul, kdybych si mel kupovat synteticky spacak, jakoze nemel, tak budu koukat na Climashield APEX.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod klacek » pon srp 1, 2022 17:28

Jako naprosto chápu, že někdo půjde do toho nejlepšího za každou cenu i když to třeba využije jen jednou za rok(Etheric- vím, že chodí často a celý rok).Nemám ale v hlavě nastaveno dát za 4 spacáky(pro rodinu) třeba místo 8000kč těch nějakých 32000kč. Já mám nastaveno zase to, že rozdíl 24000kč nemusím chodit měsíc do práce... A vězte tady, že opravdu takto žiju. Robím jen tolik, kolik potřebujeme. Pokud bych chodil často jak Etheric, zřejmě bych ten měsíc mákl.

Životnost uměliny je závislá na četnosti použití. Jesliže mi levný spacák vydržel 20 let(odhaduju 40 nocí), tak mi nějaký dražší vydrží stejně.

A ještě jeden způsob uvažování mám. Právě proto, že neznám hodnoty tepelného odporu u jednotlivých náplní, tak je nemohu ani srovnávat. I tady na foru čtu, že duté vlákno nevydrží co peří. OK, pak mi stačí i levný spacák za litr v akci a klidně ho budu co 3 roky měnit. Bo člověk si řekne, že když si připlatím za "tuto" lepší výplń, tak mám lepší spacák. Ale když přihodím ještě trochu, budu mít ještě lepší výplň.
Rozměr spacáku jde ruku v ruce s izolačními vlastnostmi. Větší spacák= nemusím v chladnějších nocech(5?°C) si tahat tepláky pod gatě a hrubé ponožky, tak to vyjde na podobno.
klacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 19, 2015 12:00

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod klacek » pon srp 1, 2022 17:38

mike píše:Asi tak. Jestli to spravne chapu, tak hleda co nejlepsi syntetickou napln do spacaku. Coz ten Climashield APEX nejspis splnuje nebo je aspon jedna z nejlepsi. Takze jak pisu vyse, Prima spacak s korekci parametru a ma vystaráno


hledám srovnání. V tom grafu je jen pár matrošů. Spousta jich tam není. Apex stojí taky aspoň 5000kč jeden spacák.

A taky si myslím, že degradace uměliny klesne na nějakou úroveň a pak už neklesá, protože není kde :D

A kdybyste věděli, jak se dobře spí pod novinami :D :D Nebo na karimámě a pod igelitem(ale nesmí se to se zatěsněním moc přehánět, bo vlhkost. Ale jak se na jednu půlku lehne a přehodí přes sebe tak, že to na druhé straně luftuje, vytvoří se teplá vzduchová kapsa. Igelit dobře izoluje. Ale spacák je pohodlnější, protože v noci se neodkopu,že.... tak mám raději spacák :)
klacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 19, 2015 12:00

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod Etheric » pon srp 1, 2022 17:44

No, já chodím často a hodně, ale jen jaro - podzim a od letoška bez akcí se spaním venku.

Finanční stránku věci chápu, ale když je možnost sehnat peří za cenu syntetiky, proč brát to horší..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod mike » pon srp 1, 2022 17:47

klacek píše:hledám srovnání.

OK, ale proc hledas srovnani? Co je puvodni zamer? Chapu spravne, ze chces levny spacak, ktery nebude uplne marny? V tom pripade nema snaha po srovnani moc smysl, jelikoz v tomhle segmentu trhu se pouzivaji neznackove levne izolace. Znackove jsou drahe.

klacek píše:V tom grafu je jen pár matrošů. Spousta jich tam není.

Ten graf je aspon 10, mozna i 15 let stary, a je od Primy. Vzniknul nejspis za ucelem marketingu, chteli ukazat, ze pouzivaji nejlepsi izolaci hned po peri.

klacek píše:Ale spacák je pohodlnější, protože v noci se neodkopu,že.... tak mám raději spacák :)

No tak si kup treba levny spacak z Decathlonu, tam je pry pomer cena/vykon slusny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod klacek » pon srp 1, 2022 18:21

no povídám. Když si mohu srovnat jednotlivé izolace, pak si třeba ochotně připlatím za lepší. Do nějaké výše. Ale rozhodně výše, než když nevím jaký je rozdíl mezi BHB a 7komarimi. Možná je to totéž a jedno strojí 2x tolik jak to druhé. Protože chodím relativně málo spát ven, sáhnu přirozeně po tom levnějším, protože i toto musí splnit evropskou normu na komfortní teplotu. A nevěřím, jak tady Etheric v nadsázce pronesl, že je to na jedno vyspání.

Rozhodně nechci tahat rozumy, jaký spacák, jakou výplń atp. Toho je net plný. Nenašel jsem ale to srovnání výplní, tak jsem se zkusil zeptat tady, jestli se toto někde nevede. Třeba kdysi, když jsme zateplovali, tak jsem našel tabulku s tepelnou vodivosti různých zateplovacích materiálů. Byla tam i cihla, beton pro srovnání... Pak jsem si mohl spočítat, když si připlatím za šedý polystyren, za jak dlouho se mi vrátí investice proti bílému polystyrenu(vata je cca to samé co bílý EPS).
klacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 19, 2015 12:00

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod mike » pon srp 1, 2022 18:30

Fajn, ovsem nekupujes izolaci, ale hotovy spacak. Parametry spacaku jsou dane merenim, slusni vyrobci uvadeji prametry podle EN a pak muzes srovnavat. Takze si rozmysli, jakou komfortni teplotu chces a mas primarni parametr pro vyber. Dalsi muze byt treba cena a vaha. Lepsi izolace budou mit pri stejnych parametrech mensi vahu a mozna objem po sbaleni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod Etheric » pon srp 1, 2022 18:44

Já netvrdim, že je to na jedno vyspání.. Ale odchází to rychle, to je pravda. Na bundách se mi bohužel děje to samý, jen je to pozvolnější, páč je nosim na sobě s lehkým batohem, stlačení v batohu nikdy nepoznaly.. A je fuk, jestli je to Climashield nebo ekvivalent za třetinu ceny, vydrží to stejný hovno všechno, jen ty dražší izolace při stejný gramáži víc izolujou, takže můžou být lehčí, ale vydrží stejný prd.. Bohužel.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod klacek » pon srp 1, 2022 18:48

To je pravda. Nic jiného mi asi nezbyde. Podle komfortní teploty a pak váha+cena+objem.
Taky je ale třeba fakt, že nějaký materiál může mít jen nepatrně lepší izolační vlastnosti, jako třeba Climashield Apex je jen o něco lepší než Climashield XP. Ale cena bude určitě o hodně vyšší, protože XP už není absolutní špička. Ale přitom XP bude pro 90% lidí pořád supervýplň. O 10% horší než husa, ale ještě třeba o 1000kč levnější než APEX. Což stojí za zvážení. Jenže rozdíl ve velikosti/hmotnosti bude jen nepatrně jiná(při stejné komfortní)
klacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 19, 2015 12:00

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod klacek » pon srp 1, 2022 18:59

Etheric píše:Já netvrdim, že je to na jedno vyspání.. Ale odchází to rychle, to je pravda. Na bundách se mi bohužel děje to samý, jen je to pozvolnější, páč je nosim na sobě s lehkým batohem, stlačení v batohu nikdy nepoznaly.. A je fuk, jestli je to Climashield nebo ekvivalent za třetinu ceny, vydrží to stejný hovno všechno, jen ty dražší izolace při stejný gramáži víc izolujou, takže můžou být lehčí, ale vydrží stejný prd.. Bohužel.


S tou bundou máš, si uvědomuji, pravdu. Když koupím bundu, hřeje více než za pár let. A to je, jak říkáš, nošena. Z počátku nenosím mikinu pod ní, ale později už musím... Nicméně, bundu nosím třeba 3x, 4x týdně po dobu 6-7 měsíců. Krát 3 roky třeba... To je možná 240 příležitostí. Do spacáku vlezu za tu dobu 10x? Možná ani to ne.

Mám takové technické otázky. Co vlastně znamená, že je vlákno nekonečné? V délce?, nebo průřezu vlákna(něco jako stéblo)?

A když se uvádí, že se vlákna lámou. Myslí se tím, že se přelomí délka(místo 5cm bude mít 2+3cm)? Nebo jako že se vlákno rozpůlí podélně přes tu dutinu?
klacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 19, 2015 12:00

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod apuka » pon srp 1, 2022 20:07

klacek píše:třeba Climashield Apex je jen o něco lepší než Climashield XP. Ale cena bude určitě o hodně vyšší, protože XP už není absolutní špička. Ale přitom XP bude pro 90% lidí pořád supervýplň
Uvazujes spatne...

Jednak i kdyz je u Climashieldu Apex "naslednikem" XP, neznamena to, ze to neni na nove vymyslena izolace s vyrazne jinymi vlastnosti. Ale nejspise to znamena, ze v soucasnosti s XP sezenes max. bazarovy spacak. Proto jsem Ti psal, ze z te tabulky uz se krome peri ze zadne tam uvedene izolace nic nekoupis, teda mozna krome Thinsulate, jenze tam je pod tim samym nazvem asi 15, mozna i vice ruznych izolaci naprosto odlisnych typu i vykonu a urceni.
Dalsi veci je, ze nema moc smysl srovnavat jediny parametr i kdybys mel nejnovejsi tabulku. Plati to i pro teploty podla "EN Normy" - popravde receno si to kazdy vyrobce ponekud prizpusobuje, dela trochhu jinak, ty parametry provedeni testu nejsou uplne presne, atd. Typicky Prima (jak sami priznali) to dela tak, ze si vybere ze serie vyrobenych spacaku ten nejlepsi, sef to potom nejakou dobu vozi rozlozene na zadnim sedadle, aby co nejvice narostl loft a potom takto to testuji. Coz potom nakonec da ten rozdil 5-7 stupnu, co spominal mike.
Ale ja jsem to myslel i tak, ze hodne zalezi na konstrukci a strihu spacaku, nejenom na te jedine hodnote. Muzes mit klidne rozdil nekolika stupni dane jen jinym zpusobem usiti, vlozeni izolace, napr. i pouziti 2x100g platu misto 1x200g, atd. Potom neco udelaji i vnejsi a vnitrni material. Takze nakonec si koupis dva spacaky a zjistis, ze Tobe se vyrazne lip spi v tom z podle tabulek o dost hosimi cisly (nebo taky naopak).

Ano, Climashield Apex je nekonecne vlakno, to same je BHB Micro pouzite u Pinguina, nektere mammutacke Ajungilak /resp. OTI/ vlakna a taky vetsina jinych u znackovych vyrobcich. U levnych spacacich to bude nejspis kombinovane.

Na Tve vyuziti bych rekl, ze klidne si nakup nejake levnejsi spacaky, klidne od Husky, Hannahu,..., jen si dej bacha na to, aby nelezely nekde dva roky v kompresnim vaku na skalde a prodejne (coz plati pro vsechny spacaky). Od Decathlonu bys alespon mel vedet, na cem jsi a muzes si to klidne doma vyzkouset, mas 90 dnu na vraceni, dokonce nezvyknou delat problem i kdybys to pouzil normalne a vratil kvuli nespokojenosti. Pinguinacke s BHB par lidi na OF chvalilo, ze docela ujdou.
Zivotnost tech syntetickych nejvice bude zalezet na tom, jak je budes skladovat, ani ne tak na mnozstvi prespanych noci. Kdyz si ho hodis v kompresnim vaku do skrine na zimu, tak na jare budes mit citelne nizsi komfort. Pokud ho budes skladovat rozlozene nebo zavesene nebo alespon das do nejakeho vetsiho skladovaciho vaku (jako perak), tak vydrzi vyrazne dele.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod apuka » pon srp 1, 2022 20:14

mike píše:Jeste tohle, kdyz uz jsem tady...
apuka píše:Jak uz jsem psal, Primaloft Gold ma sice lepsi tabulkove hodnoty, zato nic moc nevydrzi, takze se vyuzije max. na jednu akci (a uz z nej sije malo vyrobcu).
Ano, tuhle kravinu pises furt dokola, tentokrat uz v extemisticke podobne s jednou akci :roll: Tusim proc, protoze Primaloft Gold tady doporucuju ja a ty se proste musis hadat jak male decko. Nepripadas si stupidni? Jestli ne, tak si nepripadas spatne :twisted:
Tak jeste tohle...

Ano uz jsem to psal nekolikrat (mozna tak trikrat, ne "furt dokola") - a daval jsem sem i odkazy na zkusenosti mnoha lidi na jinych forech (napr na BPL) i vyjadreni nekterych vyrobcu, proc z PL Gold presli na jinou izolaci. Pisu ted o spacacich a kviltech. O bundach jsem to taky psal, taky jsem pridal liny, dokonce i na mereni Niesleyho z BPL na trech stejnych bundach, stejne starych jen ruzne nosenych a skladovanych. Proste tezko vyvratitelne vyjadreni lidi, kteri se v tom vyznaji trochu vic a maji zkusenosti vyrazne vic nez ja nebo Ty. Za to, ze Ty si to nechces pripustit, ja nemohu.

Ale jinak to s Tebou a Tvym obhajovanim PL Goldu nema nic spolecneho. Vzdyt i ja pisu, ze PL je nejlepsi izolace - jen pri beznem pouzivani na outdoor (tj. i noseni ve slozenem stavu) moc dlouho nevydrzi na puvodnych hodnotach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod klacek » pon srp 1, 2022 20:29

Díky, asi máš pravdu, je toho více na zvážení. Střih, vkládání, počet vrstev, prošití atp... Nedíval jsem se na to takhle...

Píšeš, že si mám dát bacha, ať to někde neleží 2 roky na skladu... Ale jak toto zjistím? Prodejce mi určitě nepřizná, že mu tam spacák leží 2 roky... A doma jak zjistím, že byl dlouho sbalený?

Čím to, že když se spacák skladuje dlouho sbalený, že ztratí izolační vlastnosti? To vlákno už přece ohnuté v tom obalu jednou je. Jediné co mě napadá, že jak stlačím spacák do obalu, tak vyvinutý tlak zahřeje vlákna na vysokou teplotu a ty se slijí.

A jak tedy svoje spacáky skladujete doma? Ten mnou zmíněný High Peak 600 jsem měl celou dobu takto sbalený. Řekl bych, že je to nějaký kompresní obal. Spacák je v něm narvaný fest a více už stlačit nejde. Má to 28x12cm.
klacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 19, 2015 12:00

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod mike » pon srp 1, 2022 21:05

klacek píše:A jak tedy svoje spacáky skladujete doma?

Mam na ne vyssi prostor ve vestavene skrini, kde muzou volne viset. Jinak se daji volne polozit treba do prostoru v posteli, parkrat prelozene na polici ve skrini apod. Proste aby mohly byt pokud mozno co nejvic nafoukle jako kdyz v nich spis.

klacek píše:Ten mnou zmíněný High Peak 600 jsem měl celou dobu takto sbalený. Řekl bych, že je to nějaký kompresní obal. Spacák je v něm narvaný fest a více už stlačit nejde. Má to 28x12cm.

Nic horsiho se spacaku snad neda udelat. Teda, jeste bys to mohl vylepsit tim, ze bys ho takhle zabalil mokry. Modli se, aby ses za trest v pristim zivote nanarodil jako spacak s podobnym majitelem :twisted:

klacek píše:Čím to, že když se spacák skladuje dlouho sbalený, že ztratí izolační vlastnosti? To vlákno už přece ohnuté v tom obalu jednou je.

Ohnute sice je, ale zalezi na case. Cim dyl je ohnute, tim vic ztraci schopnost se znovu narovnat. Takze tyden v batohu spacak prezije bez zasadni ujmy, ale rok ve skrini takhle uz nemusi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod Etheric » úte srp 2, 2022 4:25

klacek píše:Co vlastně znamená, že je vlákno nekonečné? V délce?, nebo průřezu vlákna(něco jako stéblo)?

Dá se najít obrázek, bylo i video konstrukce. Některá izolace je vyrobena tak, že se miliony krátkých vláken nafoukají tak, že se spojí a vytvoří plát izolace. Nebo se to samý udělá s delšími vlákny, ty drží déle, izolace sice taky zezačátku rychle ztratí, ale pak se to zastaví a už to víc nesplaskává.
Ohledně těch bund - odpočítej absenci největšího nepřítele loftu /komprese/ nebo to nos v batohu v malým balíčku, vybal, chvíli nos, zase zabal a uvidíš, že za sezónu máš po bundě.

klacek píše:Píšeš, že si mám dát bacha, ať to někde neleží 2 roky na skladu... Ale jak toto zjistím? Prodejce mi určitě nepřizná, že mu tam spacák leží 2 roky... A doma jak zjistím, že byl dlouho sbalený?

Poznáš tak, že ti to odejde zatraceně rychle :twisted:
Dá se to poznat i okamžitě po vybalení, rychle ten spacák vytáhneš a sleduješ, jak se chová. Nafukuje se, přehyby se narovnávají? Ok. Leží jako zmuchlaná hadra? Pak byl dlouho, klidně léta, skladován v obalu, který pro skladování není určen. Asi těžko to bude výrobce nebo prodejce skladovat rozložený tak, jako to skladuje uživatel doma. Na to nikdo nemá místo.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod Etheric » úte srp 2, 2022 4:46

apuka píše: Pinguinacke s BHB par lidi na OF chvalilo, ze docela ujdou.

A já horší spacák než BHB Micro nikdy neměl. A bylo to v době, kdy jsem ještě neměl averzi k Pinguin. Hrůza děs, buď vedro, nebo kosa, nekomfortní, ráno vždy spodní strana spacáku propocená. To už byl lepší spacák z Tesca, kterej mi tenkrát někdo dal, mnohem lepší...

Vážně doporučuju se na syntetiku vyprdnout a vzít peří z druhé ruky, akce, nebo např ten nestandartní kus od Warmpeace. NE Aliexpress. Seženeš super spacák za cenu lepší syntetiky, není to zas takovej problém a určitě se vyplatí věnovat tomu nějakej ten čas u Googlu..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Výplň spacáků-srovnání

Příspěvekod Pinguinoutdoor » úte srp 2, 2022 6:31

Etheric píše:A já horší spacák než BHB Micro nikdy neměl. A bylo to v době, kdy jsem ještě neměl averzi k Pinguin. Hrůza děs, buď vedro, nebo kosa, nekomfortní, ráno vždy spodní strana spacáku propocená.
To skoro vypadá na příznaky chřipky :roll: V jakém to bylo roce? Spacáky průběžně vylepšujeme, jak konstrukčně tak materiálově.
Uživatelský avatar
Pinguinoutdoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: čtv čer 9, 2016 6:20

Další

Zpět na Spacáky a karimatky