Alumatka, problemy se zady?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Alumatka, problemy se zady?

Příspěvekod RedneckBear » sob črc 14, 2018 6:42

Zdravim,

na spouste mist se docitam, ze lide, kteri spali jen tak na celte nebo obecne se spatnou podlozkou maji pozdeji problemy se zady. A zajimalo by me, jestli je to primarne kvuli tvrdosti a nerovnosti povrchu, nebo kvuli chladu (to asi spis?).

Ptam se proto, ze jsem si zvyknul spat na alumatce a zima mi nikdy nebyla - mam ji uvnitr spacaku, nehybe se a v mych predstavach odrazi teplo, ktere by jinak slo do zeme, primo zpet do spacaku; spacak mam kvuli spine a vlhkosti na plachte. Ale pro jistotu zvazuju, jestli bych si z futuristickych zdravotnich duvodu tedy nemel poridit nejakou evazotku (nafukovacku nechci, bych to nekde propich) ...

Diky predem za nazory! :-)
RedneckBear
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř čer 28, 2017 17:12

Re: Alumatka, problemy se zady?

Příspěvekod fps » sob črc 14, 2018 13:59

od cca 1984 do 1990 jsem se dost naspal v přírodě jen na igelitu a celtě, pak jsem používal různé karimatky a samonafukovačky, dneska tedy už sedmin rokem spím na Therm-A-Rest NeoAir Xtherm Large, a problémy se zády jsem naštěstí nikdy neměl, já to vidím spíš na ochabnutí svalstva skeletu a na stáři
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Alumatka, problemy se zady?

Příspěvekod GreyMouse » sob črc 14, 2018 22:35

Taky si myslím, že to spolu nesouvisí. Bolesti zad má spousta (už ne mladých) lidí a řada z nich venku na celtě nebo alumatce nikdy nespala. Nepohodlí způsobené tvrdým podkladem člověk zaregistruje hned, podchlazení by se mohlo projevit během několika následujících dní, ale z bolestí, které se objeví po letech, bych alumatku nepodezřívala. Alespoň u sebe občasné bolesti zad, které se objevily po čtyřicítce, nepřičítám spaní na alumatce před třicítkou, ale nedostatečné kompenzaci sedavého zaměstnání... Ale je to jen můj laický názor ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Alumatka, problemy se zady?

Příspěvekod RedneckBear » ned črc 15, 2018 9:30

Tak fajn! Ja to prave parkrat cet, tak me zajimaly nazory ostatnich. Diky! :-)
RedneckBear
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř čer 28, 2017 17:12

Re: Alumatka, problemy se zady?

Příspěvekod apuka » pon črc 16, 2018 8:32

GreyMouse píše:podchlazení by se mohlo projevit během několika následujících dní, ale z bolestí, které se objeví po letech, bych alumatku nepodezřívala.
Tak s timto nesouhlasim - klouby/svaly/nervy se mohou jen mirne nachladit, co vubec okamzite ("za par dnu") nezaregistrujes. Kdyz se to opakuje casteji, nastane casem chronicky stav, ktery se stale jeste nemusi projevit vyrazne. Ale uz jsou mnohem nachylnejsi i na vsechny jine nevhodne podnety, ktere potom mohou zaucinkovat silneji a leci se hur.
No a toto vsechno se Ti klidne citelne projevi az po desitkach let.
Takze upresnene: nemusi to byt hlavni pricina, ale souviset muzes (ale nemusi).
Pokud Ti vzdy bylo prijemne a nemel jsi nikdy pocit chladu, tak se na jine reseni vybodni a klidne pouzivej dal alumatku. Ale jakmile by se nejaky chlad objevil, tak to zkus co nejdrive resit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Alumatka, problemy se zady?

Příspěvekod booze » pon črc 16, 2018 20:45

Souhlasim s apukou. Nejvetsi zrada jsou ledviny. Nemusis je poradne citit a po letech s tebou zuctuji.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Alumatka, problemy se zady?

Příspěvekod PaKo » úte črc 17, 2018 6:48

Určitě to ale nebude tak, že by tě chytly záda, protože jsi neležel na nějaké komfortní matraci, ale jen na alumatce. Jde o tepelnou pohodu a neprochladnutí, jak píší ostatní. Pokud tedy tvoje podložka (jakákoliv) izoluje tak, že neprochladneš od země, pak se není čeho obávat ;)
PaKo
 

Re: Alumatka, problemy se zady?

Příspěvekod apuka » úte črc 17, 2018 8:10

booze píše:Nejvetsi zrada jsou ledviny. Nemusis je poradne citit a po letech s tebou zuctuji.
To mi rikej... :twisted:
Jo, a (neprimo) od nich mohou byt i nektere bolesti zad...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Spacáky a karimatky