spacák pro "zimomřivé"

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod snbf » ned led 22, 2017 19:48

Ahojte, po 20 letech je potřeba už vyměnit výbavu. Hlavně proto, že už pár let ve svém spacáku zmrzám (vždy než usnu a poté se vzbudim kolem 4. ráno).
Sháním kvalitní spacák, který vydrží i extrémní podmínky na Islandu (na jaře) a opravdu mi v něm nebude zima - fakt su hodně zimomřivá. Také bych uvítala, kdyby byl "lehčí" a skladný! Jediný spacák, ve kterém jsem totiž nezmrzala, byl vojenský, jenže ten vážil x kilo a hlavně kromě něho jsem do batohu nic nedala :D
Radili mi Sir Joseph, že jsou dobré i do takových podmínek, ale pak jsem ještě viděla jinde, že i "tučnáci" jsou fajn nebo Prima (i když tam jsem pak četla hodně špatných recenzí).

Poradíte prosím? :)
snbf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned led 22, 2017 19:34

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod terezaslovensko » pon led 23, 2017 10:48

snbf: kolko merias a vazis? aky si mala spacak predtym? skus uviest tieto udaje, aby ti chalani vedeli lepsie poradit :) ja som inak 167/60 uroven tuku nizka, som zimomriva, a mam Koteku 290. Teplejsia je potom 500vka alebo Looping - ja vsak chodim skor 3sezonne alebo v lete na ladovce do zimy - tento rok ho prvy krat otestujem na snehu, tak uvidim.
Kazdopadne klobuk dole ak ti nebola zima v armadnom, mne bola. Hlavne sa to neda s tymto absolutne porovnat, co sa tyka vahy a pohodlia :-..
terezaslovensko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: úte srp 28, 2012 10:31

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod snbf » pon led 23, 2017 18:16

Okáá :) to sem netušila, že se to dělá podle tehoto. Měřim 168 cm a vážim 45 kg (moje normální váha před porodem byla 50 kg). Tyjo...co mám teďkom za spacák ani nevim....dřív dutý vlákno a bylo tam před pár rokama přidaný (obnovený).
snbf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned led 22, 2017 19:34

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod snbf » pon led 23, 2017 18:25

Tedkom se koukám na Sir Joseph Koteku II 850 Lady....spacák využívám pravidelně od cca května do října, od Sicílie po Norsko - Lofoty, Gruzie a teďkom mě čeká ten Island (v dubnu) a Kyrgyzstán.
snbf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned led 22, 2017 19:34

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod fps » pon led 23, 2017 19:19

- v jakých nejnižší teplotách v něm budeš spát, kde a na čem?
- koukej na komfortní teplotu
- jestli ti nejde o peníze, tak doporučuji Sir Joseph Looping, a jestli ano, tak péřák Prima
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod snbf » pon led 23, 2017 23:03

No já doufám, že ne pod -10 :D ale člověk nikdy neví. Hlavně mně je fakt zima aj v létě když sou přes den teploty kolem 40ti...v Černý Hoře sem při -4 měla omrzliny a to si bohužel nedělám srandu, málem sem chytla zápal plic...a to sem nespala ve stanu, ale v autě.
Jinak spávám většinou ve stanu na alumatce, když se jedná o říjen či květen, tak na karimatce. V létě sem tam pod širákem. Ale teďkom mám prtě, tak se "omezim" na ten stan.
Teď mám spacák do -20 a při tech -4 fakt krize a pořádná :( - to byla ta poslední kapka, kdy sem už řekla fakt dost. A pak ten nadcházející jarní Island a pak Kyrgyzstán...
snbf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned led 22, 2017 19:34

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod snbf » pon led 23, 2017 23:05

Jinak na Primu sem četla, že prý nejsou dobré....? A cena....no ráda bych za to neutratila majlant, ale zas je to investice na x let, takže s tím tak nějak "počítám"....jen se to blbě sešlo - budu pořizovat aj nový pohory a konečně nějakou bundu/kabát a ideálně kalhoty, aj když sem si doposud za tech x let chození vystačila s normal "riflama" či kraťasama :D .
snbf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned led 22, 2017 19:34

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod GreyMouse » pon led 23, 2017 23:48

snbf píše:Teď mám spacák do -20 a při tech -4 fakt krize a pořádná :(

Pokud je ten spacák starý 20 let a těch -20 je jediná teplota na něm uvedená, tak možná není vůbec závada v tobě, ale ve spacáku. Taky máme doma dva takové - duté vlákno, staré cca 22 let a na nich uvedená teplota -20. To je možná něco, co se dnes označuje jako extrém a od komfortu je to dost vzdálené. Mně je v něm zima i při +5. V péřáku (se 700 g peří o plnivosti 600 cuin) s deklarovaným komfortem -2 mi je při teplotě těsně pod nulou fajn. Asi by se hodilo, kdybys měla možnost si nějaký péřák půjčit a vyzkoušet, jak se v něm budeš cítit při teplotě blízké uvedenému komfortu. Možná zjistíš, že vůbec nejsi zimomřivá a můžeš se při výběru řídit teplotami uváděnými výrobcem.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod snbf » úte led 24, 2017 18:57

To právě nemám možnost ho vyzkoušet :(
snbf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned led 22, 2017 19:34

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod mike » úte led 24, 2017 19:10

Tak se rid podle komfortni teploty, ber ji jako spodni mez a mas dobrou sanci, ze to zafunguje. Nesmysly typu spacak do -20 neni treba brat vazne, jak pise GreyMouse, je to udaj, ktery se dneska (podle EU normy) uvadi jako extremni teplota a s realnym pouzivanim nema nic spolecneho, je to teplota na hranici preziti, ne na spani. Dneska takhle prodavaji spacaky jen vylozene neseriozni vyrobci, kterym je dobre se zdaleka vyhnout.

P.S. Smazal jsem ti zbytecnou kompletni citaci celeho predchoziho prispevku, davej na to prosim pozor. By default je lepsi pouzivat tlacitko odpovedet a ne citace a kdyz uz potrebujes citovat, tak je dobre citaci zeditovat a zkratit na nezbytne minimum.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod fps » úte led 24, 2017 19:20

snbf píše:No já doufám, že ne pod -10 :D ale člověk nikdy neví.

na takové teploty bych já koupil některý z těchto péřáků
Sir Joseph Looping 900
Sir Joseph Koteka 850
Prima Glacier 900
Prima Arctic 1200
Prima Polar 1200

snbf píše:Jinak na Primu sem četla, že prý nejsou dobré....?

v jakým směru? kvalitní jsou, jediný problém byl nadhodnocené komfortní teploty u spacáků s umělotiny
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod monaro » pon úno 20, 2017 7:19

Zdravím nocľažníkov v nepriaznivých podmienkach :)
Odporúčam zvážiť tieto pripomienky:
1) Perie má (údajne) v porovnaní so syntetikou tú vlastnosť, že schopnosť izolovať podstatne klesá keď je vlhké. Vzhľadom na to, že v stane zvyčajne vlhko je, mne vyplynulo že preferujem spacák so syntetickou náplňou, hoci objemnejší a ťažší, pred páperovým.
2) Tázající (myslím) neuvedla podrobnosti o karimatke. Túto časť výbavy odporúčam nezanedbať - aj super spacák asi v zásadnej miere zabije zlá izolácia od podkladu, v tomto prípade pravdepodobne snehu.
3) Niektoré osoby (vrátane mňa) prosto sú menej disponované na kľudný spánok v chlade. Odporúčam preto zvážiť - ak taká alternatíva je - či nie je lepšie východisko nelámať to a napríklad prespať na chate... chápem, že nie vždy toto bude možné.
V2 foreva
monaro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon bře 19, 2012 14:55

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod booze » pon úno 20, 2017 12:06

1) s vlhkosti souhlas, ale neni to tak drasticke. Da se koupit spacak s hydrofobickym . Vaha syntetiky do -10ºC se pronese a o to vic spotrebujes energie. Budes vic unaveny a spatne se to bude spacak vyhrivat (osobni zkusenost) peri je lehci a lip se vyhreje.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod Legolaso » stř črc 26, 2017 9:05

Ahoj,
řeším velmi podobný problém - poletíme na Island, do teplot těsně nad nulou, pod stan, nejméně by (snad) mělo být -7°C. Mám 178cm/65kg, jsem běžec a bývá mi pořád zima (i teď když to píšu, tak mám zmrzlé ruce). Dost jsem toho tu pročetl, zvažuji doporučovaný Pinguin Expert a pak mě zaujal Jurek ve verzi Lady DV XL - udávaný teplotní komfort 0°C mi za cenu okolo 1300 přijde dost dobrý. Mohl by stačit? Stačil by vůbec Pinguin? Nějaký jiný? Vydrží alespoň pár let? Nebo je opravdu nutné investovat do péřových v cenách 5000+?
Díky. :)
Legolaso
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte črc 25, 2017 18:35

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod mike » stř črc 26, 2017 18:20

Nemel bys spis "zainvestovat" do jidla? ;-) Pripadne do neceho jako zensen, po kterem ti mozna zima byt prestane? Viz vlakno o adaptogenech. Nebo zajit k doktorovi, muzes mit krome anorexie i nejakou jinou poruchu (stitna zlaza?).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod booze » stř črc 26, 2017 21:00

mike píše:nejakou jinou poruchu

Anorexie :-k
Pokud chces perak tak kup cinu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod Pierre111 » čtv črc 27, 2017 7:32

Ježiš jaká anorexie, má 178cm a 65kg, píše, že je běžec a tohle je pro vytrvalostního běžce dobrá váha. Je dost možné, že bude v mnohem lepší formě než vy. ;) Já mám 177cm a dřív jsem vážil 63kg a žádnou anorexii jsem neměl. Každej přece nemusí být kulička :D.

Pokud ti bývá zima kup si péřák, nebudeš litovat. Malá váha, hodně tepla a když se o něj budeš starat vydrží třeba i deset let (záleží jak hodně ho budeš používat). Za tu dobu by jsi potřeboval minimálně dva duťáky
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod apuka » čtv črc 27, 2017 9:49

Anorexie #-o ](*,)

Kdyz mu je pri psani zima na ruce, spise bude problem s prekrvenim. To je mozne z ruznych pricin, jedna z velmi pravdepodobnych je spatna funkce cervenych krvinek - bud je jich malo nebo jsou pomensi. Kazdopadne by to potrebovalo vysetrit, normalni by to byt nemelo. Uplne v jidle to nemusi byt a lepe se to bude resit, kdyz se prijde na pricinu. Ani ten zensen neresi vsechno.

Tazatelovi doporucuji zkusit zajit k doktorovi. Asi se zacne rozsirenym krevnym obrazem. Mozna zimomrivost pri spani zadny doktor "nevyleci", ale prokrveni a zahrati rukou by mohl.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Příspěvekod Kjuba » čtv črc 27, 2017 15:39

Nikdy se nepřestanu divit, co všechno se tady člověk nedozví za nesouvisející věci, když chce poradit se spacákem.

Já myslím, že by apuka mohl rovnou po této brilantní diagnostice ala Dr. House rovnou navrhnout i medikamentózní léčbu, ne? Třeba se něco zajímavého dozvím

Já myslím, že bychom mu mohli poradit s tím, na co se ptal a ne vymyslet fantasmagorie.

Já třeba bych mu určitě doporučil péřový spacák a klidně o dost teplejší, než podle komfortní teploty. Volil bych osvědčené značky jako Sir Joseph, Cumulus/Criterion, Malachowski nebo třeba Mountain Equipment. Pokud jde o peníze, tak třeba Prima nebo klidně tu Čínu.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod booze » čtv črc 27, 2017 16:35

](*,) berete vsechno moc vazne to nebylo mysleno vazne, ale jako reakce na "poruchy".
Takze se vsem omlouvam za mateni o aneroxii.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod fps » čtv črc 27, 2017 16:46

Legolaso@

- chce to jedině péřák, a obzvlášť jestli si zmrzlina, a taky jestli chceš aby ti dlouho vydržel, třeba i celí život, umělotina ztrácí rychle teplotní komfort, za pět let máš ze zimního spacáku z umělotiny letní spacák
- komfort muži -17°C co udávají u Pinguin Expert je úplný nesmysl, to u toho Jurek Lady DV jsou ty hodnoty reálnější, ale jestli si zmrzlina jak píšeš, tak pro tebe bude mít tento spacák komfort cca +3°C

Legolaso píše:nejméně by (snad) mělo být -7°C

na takovouto teplotu to chce Prima Polar 800, možná až Prima Polar 1000
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod apuka » čtv črc 27, 2017 17:31

Kjuba píše:á myslím, že bychom mu mohli poradit s tím, na co se ptal a ne vymyslet fantasmagorie.
Vis, problem je v tom, ze pokud mas problem, tak Ti bude casto zima i v peraku s komfortem -10 i kdyz budes spat v telocvicni pri +15. Bohuzel to poznam a ne ojedinele.

Takze jasne, perak s co nejnizsim komfortem, ale s vyhradou, ze pokud nechce mit problemy, bylo by treba zjistit pricinu tech moznych problemu. A ze studene ruce pri beznych teplotach jsou zapricenene problemem s prokrvenim neni zadna brilantni diagnostika, ale dobre znama vec.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Příspěvekod Kjuba » čtv črc 27, 2017 18:27

apuka: To je samozřejmě pravda. A tím jsi si sám rovnou odpověděl. Když je to dobře známá věc, tak jsem si jistý, že tazatel má v hlavě mozek a ví to taky. Takže je myslím logické předpokládat, že pokud by nevěděl co s tím, že je mu zima, tak se zeptá přímo na to. A nejspíš ne na zdejší fóru, že?

Takže logickým závěrem je dle mě si myslet, že se opravdu ptá na na spacák. A tak by měl dostat radu právě na to.

A za brilantní a vskutku Housovskou považuji tu pasáž o krvinkách. To myslím splňuje Housovskou diagnostiku docela přesně :D
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod Mawenzi » čtv črc 27, 2017 19:05

apuka Ja mam taky zmrzly ruce, vetsinu roku. Ted sedim doma, teplomer metr ode me ukazuje 22,5 a ja mam promrzly ruce. Hm... cim to asi bude? ale jak se pohnu, tak ze me tece jako z vola... proc proste nemuze byt clovek bud potici se vyhrevnej clovek nebo sice studenej ale zato bez toho, ze by se zaparil i behem 10ti minutove chuze po meste... jinak mam ledovy koncetiny v podstate od mala, celorocne mam problem vecer usnout a zahrat se od ledovych nohou ale moji obvodacce ani moji mame (tez mudr) NIKDY neprisli zvlastni... takze je otazka, jak to s tou dobre znamou veci je. Jako znamy to je, ze je to treba problem s prokrvenim, ale jako co s tim? proste to tak je, tecka - teda sem si myslela doted nez sem si neprecetla cos psal. jinak mam za to ze pokud je stitna zlaza kompenzovana leky tak je v podstate clovek bez potizi.

bezne spim v trisezonaku v lete a ve 4 sezonaku na jare/na podzim... v letnaku jen pri teplotach nocnich nad cca 15 stupnu, jinak bych umrzla...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod mike » čtv črc 27, 2017 19:40

booze píše:berete vsechno moc vazne to nebylo mysleno vazne

:-D :smt023

Muzu za to ja, myslel jsem, ze vtip je tak jasny, ze ho snad pochopi kazdy. Ale zas jsem si rikal, ze by nejaka potrefena husa priletet mohla :twisted:

Jinak samozrejme, ze by byl idealni perak, ale prijde mi, ze si to asi kazdy musi zkusit sam a pochopi to az po prvnim brzo odepsanem spacaku z umeliny.

@Mawenzi: zkousela jsi ten zensen? Mozna bys byla prijemne prekvapena.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 28, 2017 6:51

mike asi budu muset zkusit
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod Legolaso » pát črc 28, 2017 21:49

Děkuji za všechny odpovědi, opravdu jsem se ptal na spacák. Jasně, že nějaká z osvědčených značek jako Sir Joseph by byla lepší, ale to je teď asi lehce přes můj rozpočet. Doporučíte tedy nějakou konkrétní Čínu?

K té zimě - anorexií rozhodně netrpím a nejsem žádná vychrtlina, mezi běžci naopak vypadám divně, protože mám dost svalů. :D O problémech s prokrvováním jsem přemýšlel, ale nemyslím, že to s tím bude tak horké. Klidně bych věřil, že důvodem je nízké procento podkožního tuku, na jarních závodech zdaleka nejsem jediný, kdo běhá ještě dlouho v rukavicích. ;)
Legolaso
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte črc 25, 2017 18:35

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod mike » pát črc 28, 2017 21:53

Slo spis o tohle:
i teď když to píšu, tak mám zmrzlé ruce

To fakt pri aktualnich teplotach neni normalni bez ohledu na podkozni tuk. Urcite to neni nic urgentniho, ale casem by mozna nebylo spatne na nejake vysetreni zajit. Nebo zkusit ten zensen ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod Kjuba » sob črc 29, 2017 7:07

Téma spacáků z Číny se tu řešilo. Zkus prohledat. Nákupy byly vesměs přes Aliexpress a výrobce byl tuším Aegismax. Pokud si dobře pamatuji. Prý spokojenost.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: spacák pro "zimomřivé"

Příspěvekod fps » sob črc 29, 2017 18:31

to se teprve uvidí spokojenost za pět čí více let
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Další

Zpět na Spacáky a karimatky