Malý spacák za rozumnou cenu

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Malý spacák za rozumnou cenu

Příspěvekod Bucka » čtv kvě 18, 2017 23:26

Ahoj, chystám se na začátku června do Norska a k té příležitosti bych si rád pořídil nový spacák, protože ten starý už moc nehřeje. Rád bych vás poprosil o radu při výběru. Do mého užšího výběru postoupily tyto typy:

· Prima Mini 900 (6/1/-14 °C, 18×34 cm)
· Boll Karma+ Sf (4/-1/-17 °C, 18×35 cm)
· Trimm Traper (0/-6/-23 °C, 22×42 cm)
· Trimm Walker (1/-4/-21 °C, 18×34 cm)
· Yate Ultralight (3/-3/-8 °C, 16×26 cm)

Původně jsem chtěl koupit ten Trimm, protože má nejlepší teploty při stejných rozměrech, ale pak jsem na jedné prodejně viděl právě Trimm Walker a Boll - oba by měly být skoro stejně velké, ale Trimm měl téměř dvojnásobný objem. To mě tedy odradilo. (Nebo byl jen blbě smotanej v blbym obalu a normálně bych se na ty rozměry dostal? :D ) U toho Bollu se mi líbí, že je dělaný na postavu o výšce 175 cm, což by mi vyhovovalo, poněvadž jsem nízký - asi by líp držel teplo a netahal bych s sebou zbytečně dlouhý spacák. Ostatní spacáky jsem bohužel zatím naživo neviděl.

Máte s těmito značkami nějakou zkušenost? Dá se věřit těm uváděným údajům o teplotě? Doporučíte mi ještě něco jiného? Chtěl bych zůstat na těch rozměrech do 18×35 cm a zároveň se v Norsku v teple vyspat.

A s tím poslední související dotaz - máte zkušenost, jak bývá v Norsku začátkem června? Vydržím to tam pohodlně v takovém spacáku? Koukal jsem se na grafy a mělo by tam být v noci kolem 5 °C, ale osobní zkušenost ocením více.

Děkuji za všechny rady!
Bucka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv kvě 18, 2017 23:05

Re: Malý spacák za rozumnou cenu

Příspěvekod apuka » pát kvě 19, 2017 7:39

S tema spacaky Ti neporadim, ale co si pamatuji z davna, v cervenci jsme v Norsku bezne narazili rano na mraz, takze v cervnu asi se s nim setkas spise.
Asi bude hodne zaviset, kam pojedes - my jsme byli nekde v Jotunheimu - a jak se Ti pocasi povede.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Malý spacák za rozumnou cenu

Příspěvekod JoseD » ned kvě 21, 2017 22:18

Bucka píše:máte zkušenost, jak bývá v Norsku začátkem června? Vydržím to tam pohodlně v takovém spacáku? Koukal jsem se na grafy a mělo by tam být v noci kolem 5 °C, ale osobní zkušenost ocením více.


byl jsem tam cca druhý a třetí týden v červnu, a hafo sněhu ještě leckde :) Tehdy jsem si na tu akci koupil Husky Malice, 1680 g syntetiku, protože jsem se bál, ale bylo mi pak ukrutné horko. Ale byli jsme tam ve dvou, což taky tepelnej komfort ve stanu dost zvýší.

Záleží taky kam tam jedeš. Já mám výše uvedené zkušenosti z hiků v okolí trolltungy, kjeragbotn, preikestolen a podobných everegreenů. Víc na sever jsme nebyli.

Asi bych se nebál říci, že u syntetických spacáků je jediným parametrem váha náplně a stáří. Jinak bych neřekl že jsou nějaký rozdíly mezi zavedenými výrobci..
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Malý spacák za rozumnou cenu

Příspěvekod Bucka » pon kvě 22, 2017 21:42

JoseD píše:Asi bych se nebál říci, že u syntetických spacáků je jediným parametrem váha náplně a stáří. Jinak bych neřekl že jsou nějaký rozdíly mezi zavedenými výrobci..


Díky za radu. :-) A myslíš tedy, že s těmi, co jsem psal, bych měl vydržet, když mají udávanou teplotu stejnou nebo podobnou tvému spacáku, nebo bys čekal, že tolik nezahřejí, protože jsou lehčí? Jinak i informace o počasí mi hodně pomohla, děkuju. :-)
Bucka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv kvě 18, 2017 23:05

Re: Malý spacák za rozumnou cenu

Příspěvekod JoseD » úte kvě 23, 2017 20:49

Bucka píše:...
myslíš tedy, že s těmi, co jsem psal, bych měl vydržet
...


Stoprocentní recept je vyzkoušet si to někde nanečisto (takže teďkonc tak maximálně nějakej bivak v Krkonoších). Ohledně potřeby zimy/tepla během spaní maj různí lidi různý potřeby. Já osobně bych tam už 1680g syntentiky nebral. Asi bych salámovou metodou zkusil něco okolo 1200g, nebo ekvivalent v peří, ale s tím budu mít letos premiéru..

Bucka píše:...
nebo bys čekal, že tolik nezahřejí, protože jsou lehčí?
...


Skepticky se domnívám, že pokud je spacák lehčí o +-600g, tak musí logicky méně hřát, protože rozdíly mezi současnými syntetickými náplněmi nejsou tak velký. Ve spacáku hřeje vzduch mezi vlákny, a když tam ta vlákna nejsou/je jich míň, tak bude méně hřát.

Bucka píše:...
Jinak i informace o počasí mi hodně pomohla, děkuju. :-)
...

No zrovna tyhle informace neber moc vážně, když jsem tam byl, tak místní říkali že "takhle dlouho sníh nepamatují" atd. Aneb počasí může bejt úplně jinačí..
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Malý spacák za rozumnou cenu

Příspěvekod mitau » úte kvě 23, 2017 23:08

Ahoj,
s Norskem nemám zkušenosti, takže jen podle zde zmíněných teplot. Jestli má být k nule, tak ty kilové spacáky mi přijdou hodně na hraně. Pokud budeš ve stanu ve více lidech a nevadí ti být oblečený, mohlo by to jít, ale nepřijde mi to optimální. Sám musíš nejlíp vědět, jak moc teplý spacák potřebuješ oproti ostatním a jestli ti nějaké ušetřené gramy stojí za to, že třeba jednu dvě noci ti bude zima (mě by to za to možná stálo, ale nedovolím si to doporučit někomu, koho neznám). Už jen s ohledem na využitelnost za dva roky, kdy náplň trochu slehne, bych volil něco okolo těch 1200-1300g.

V náplních u slušných výrobců nejsou moc velké rozdíly, i když zrovna u Trimmu nevím (sám bych si od nich spacák nekoupil, ale osobní špatnou zkušenost nemám, jen je považuju za horší značku). Kvůli pozitivní zkušenosti se spacákem Boll bych na tvém místě asi volil teplejší variantu Karmy - tj. Boll Bora+.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56


Zpět na Spacáky a karimatky