Zkrácená verze karimatky?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod ametis » stř zář 3, 2014 14:43

Ahojte,
kvůli prostoru v batohu hledám novou karimatku. Teď mám no-name pěnovku 10mm, 60x200cm, 320g, která v 44l batůžku zabírá celkem dost místa. Chtěl bych samonafukovačku a líbí se mi Thermarest Prolite, četl jsem o nich spoustu dobrého. Počítal jsem s tím, že koupim regular verzi, ale pak jsem oběvil verzi S :twisted:. Zajímalo by mě, jestli se na 120cm dlouhé karimatce dá vyspat, s bundou pod nohama? Zkoušel to už někdo? Je na ty nohy moc velká zima? Dost mě láká představa, že bude ještě lehčí než pěnovka :D ale zase nechci vyhodit 18 stovek za karimatku, na ktere se vyspím hůř než na té pěnovce. Jinak spacák mám Deuter Dreamlite 500 (to je taková chcíplá mrcha se 160g dutého vlákna).

Díky
Uživatelský avatar
ametis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon kvě 5, 2014 11:53

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod wawrik » stř zář 3, 2014 14:56

Pod nohy sa skôr dáva prázdny bágel, bundu radšej pod hlavu... Vyspať sa na tom dá, ale záleží od človeka. Ja radšej vláčim tú regular veľkosť a vyspinkám sa ako na posteli.

Ale je kopec ľudí, čo nosia na dlhé treky skrátené karimatky. Aj výškových horolezcov.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod sobb » stř zář 3, 2014 15:37

Tu krátkou Prolite mám, při mém menším vzrůstu je její délka dokonalá. Dlouhýmu člověku už nemusí vyhovovat a může být nutné víc "podestlat" a ani to nemusí stačit. Jak píše wawrik, pod nohy je lepší hodit batoh, případně ještě něco dalšího, když zbyde.
Jestli je zima na nohy dost záleží na tom, jestli spíš na jehličí ve vyhřátým borovým lese nebo na sněhu :wink: :mrgreen:
Je to kompromis mezi váhou a pohodlím, mi to takhle vyhovuje, jinému nemusí.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod ametis » stř zář 3, 2014 15:52

Já měřím 176cm, takže bych taky nemusel mít takový problém, 120cm mám od hlavy až skoro ke kolenům. Asi zkusím na nejbližší výpravě tu svojí karimatku zkrátit (přehnout) a pod nohy si dát batoh, jestli se vyspím. Díky moc
Uživatelský avatar
ametis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon kvě 5, 2014 11:53

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod sobb » stř zář 3, 2014 16:07

Ještě dodám, že u téhle krátké karimatky je celkem zbytečné ji mít i pod hlavou, důležité je, aby na ní byly ramena, pod hlavu pak stačí smuchlat mikinu (bundu/lano). Tím získáš délku karimatky ve stehnech.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod pedro73 » stř zář 3, 2014 19:12

No já nevím, třeba Yate má skvělé skladné karimatky 183 cm a váží podobně jako Therm a Rest 120 cm. Taky na hory vše minimalizuju, hmotnost, objem, ale u karimatky se mi ta zkrácená zdá zbytečná. Jaroš taky na K2 určitě nespal na 120 :-)
pedro73
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: sob bře 8, 2014 9:46

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod wawrik » stř zář 3, 2014 19:19

Jaroš možno nie, ale AFAIK väčšina horolezcov v rámci úspory hmotnosti a objemu áno. Napríklad Holeček:
Matriál na 2 osoby:
...
2x ¾ karimatka pěnová RockEmpire
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod lukdub » čtv zář 4, 2014 13:36

Nazdar vespolek,
mohu se rovněž podělit o osobní zkušenost. V rámci odlehčování jsem se mj. také odhodlal a k mé T&R ProLite Plus regular, kterou teď budu mít pouze na zimu, pořídil T&R ProLite small. Mám za sebou pár víkendovek a 8nocí na přechodu Rachovských hor (Ukrajina) a nemohu si vůbec stěžovat. Pod hlavou místo polštáře mám v pytli nějaké oblečení a drobnosti, pod nohama batoh a vyspal jsem se vždy naprosto v pohodě. Měřím 182cm, vážím 80kg a délka i tloušťka té samonafukovačky bohatě postačuje k pohodlnému vyspání, obzvlášť pokud si do teď spal na 10mm pěnovce :-) Váhově na tom budeš víceméně nastejno, ale objemově je to paráda :-) Výhody/nevýhody pěnovky vs samonafukovačky určitě znáš a není třeba je rozebírat... :-)
lukdub
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 27, 2014 10:14

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod dudy » pát zář 5, 2014 7:03

Já to vyřešil šalamounsky.
Koupil sem tohle což se svou délkou 169cm je při mých 178cm a při tom, že si bám bágl pod hlavu, úplně akorát.
Nadto oproti mužskému regularu má tepelný odpor R-4,6 versus 3,8 a váží 580g kontra 620g a jako jediná byla ve výprodeji. Takže sem za menší prachy při dostatečné délce získal lehčí a teplejší karimatku.
Až na to lupení je úplně dokonalá.
Měl sem ještě NeoAirku v regularu, nicméně ta je v pánu. Až narazím na akci, tak jdu zas do teplejší dámské verze.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod mike » pát zář 5, 2014 15:27

dudy píše:Měl sem ještě NeoAirku v regularu, nicméně ta je v pánu.

Co se s ni stalo?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod dudy » pát zář 5, 2014 16:26

Čeho se chceš zbavit, to půjč. :axe:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod mike » pát zář 5, 2014 16:31

Tak to je OK ;-) Myslel jsem, jestli ti treba nepraskla nebo tak neco. Aspon mas sanci priste koupit novou verzi (XLite).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod dudy » pát zář 5, 2014 16:52

Dyk do tý pudu.
Ale až jí seženu pod dva litry.
A že já jí seženu.
:twisted:
Akorát u tý eště laboruju s tou womení verzí.
Tady se totiž nabízí úspora pouhých 10g oproti verzi regular.
Dámská má sice vyšší R, ale já ji používám v létě.
Na zimu mám výše zmiňovanou ProLite Plus W, která má zdaleka nejvyšší odpor (pokud nepočítám XTherm)
Eště sem teda dumal, že bych koupil XTherm a ProLite-ku prodal.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod mike » pát zář 5, 2014 17:18

Spal jsem v cervenci na panske regular XLite v horach. Pres den snezilo, v noci nemrzlo, ale teplota moc nad nulou asi nebyla a zem byla mokra. Ve zdaraku a uplne v pohode, zadny chlad od zeme jsem necitil. Driv jsem pouzival ProLite a tahle izoluje znatelne lip. Myslim, ze se da brat jako trisezonni se slusnou rezervou a zima mi bude driv v Kotece 500 nez na XLite od zeme.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod Ramiczech » pon zář 8, 2014 19:31

Také mám Women's ProLite™ Plus. Měřím 180 cm a na karimatce se vyspím krásně. Pod hlavou mám většinou nafukovací polštářek. Myslím že je to dobrá volba.
Ramiczech
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte čer 21, 2011 17:42

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod tomashor » ned říj 2, 2016 14:07

Ahoj,
uběhl nějaký ten čas od posledního příspěvku a jiné téma co se týká zkušeností se zkrácenou verzí karimatky jsem tu neviděl.
Proto bych se rád optal, zda vy, co tuto variantu nějakou dobu již používáte, jste stále spokojeni, nebo šlo pouze o pokus a třebas bláznivý nápad. Jde mi převážně o místo v batohu a tedy jejich rozměr v zabaleném stavu. Chtěl bych samonafukovačku od fy Therm-A-Rest. Spacák, který budu používat je Double Attack II od Sira Josepha (buďto jako zimák nebo letní spacák). Předpokládám, že na sněhu v něm budu spát minimálně, spíše bude používaný jako třísezónní. Vždy budu mít pod karimatkou ještě nějakou plachtu, ať už podlážku stanu nebo plachta Tyvek. Měřím 189 cm a vážím 93 kg.
Karimatky, které mi padly do oka:
http://outdoor.online-sport.cz/karimatky/samonafukovaci-karimatky/therm-a-rest-prolite-women-s-regular-cayenne-168x51x2-5/
https://www.e-outdoor.cz/karimatka-therm-a-rest-prolite-plus-small/
http://outdoor.online-sport.cz/karimatky/samonafukovaci-karimatky/therm-a-rest-evolite-small-pumpkin-119x51x5-oranzova/
http://outdoor.online-sport.cz/karimatky/samonafukovaci-karimatky/therm-a-rest-prolite-plus-small-poppy-119x51x3-8-oranzova/
http://outdoor.online-sport.cz/karimatky/samonafukovaci-karimatky/therm-a-rest-prolite-small-poppy-119x51x2-5-oranzova/
http://outdoor.online-sport.cz/karimatky/samonafukovaci-karimatky/therm-a-rest-prolite-xsmall-poppy-91x51x2-5-oranzova/

Zkuste tu popsat své zkušenosti prosím. Zda bývá významně narušený tepelný komfort, přestože bych při délce karimatky 119 cm měl hlavu až po zadek na karimatce a pouze stehna až chodidla mimo.

Díky :)
tomashor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát led 7, 2011 13:45

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod kamilp » pon říj 10, 2016 8:12

Já mám uriznutou therma a rest - pěnová rolovací. Nafukovacím nevěřím.
Uřízl jsem si ji na velikost od ramen pod kolena. Pod hlavu si dávám bundu.
Přes léto pod nohy nic nedávám, v zimě je nutnost dát pod zbytek nohou batoh. Jinak stlačíš spacák ke chladné zemi/sněhu a bude ti zima.

Není to nejkomfortnější varianta, ale mě se ušetřené místo/váha vyplatí. Doporučuji vyzkoušet i batoh, jestli je na něm dá ležet, jestli máš kam odložit zbytek věcí z batohu...
kamilp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř dub 15, 2015 8:32

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod dudy » pon říj 10, 2016 8:25

kamilp píše:Já mám uriznutou therma a rest - pěnová rolovací. Nafukovacím nevěřím....

Tak uřízlý nafukovačce bych taky asi nevěřil.
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod Pierre111 » pon říj 10, 2016 9:38

Já používám nově Sea to Summit ultra light insulated. Váha 480g a sbalená má 10x23cm, rozměr po nafouknutí 55x183. Bral bych klidně i širší, ale ta je zase zbytečně dlouhá. Spí se na ní dobře, jediná malá nevýhoda je, že oproti běžným samonafukovačkám víc šustí, jeto ale méně než nafukovačky TaR.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod lojzmen » sob říj 15, 2016 22:55

dudy píše: Tak uřízlý nafukovačce bych taky asi nevěřil. :twisted:


Indy tady kdysi nabízel opravy a zkrácení nafukovaček.
Lepil to polyuretanovým lepidlem.
V létě bych se nebál ji použít.

Pro ty, kteří nevědí, zda se na 3/4 nafukovačce vyspí, jsou podle mne dvě cesty, jak to vyzkoušet.
1. Prostě si lehneš tak, že máš hlavu v 1/3 délky "dlouhé" nafukovačky.
2. Prostě si v e-shopu Decathlonu koupíš 3/4 samonafukovačku za 650Kč. Z druhé strany je černá, má 117cm a 400g.

Taky používám ženskou Therm a Rest a jde to, pod hlavu pytlík s prádlem, či flísku.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod Guly » ned říj 16, 2016 5:29

Používal som v lete bežne TaR Pro Lite Plus short(90cm) ak som vedel, že budem spať na trávovom podklade. Na hrebeňoch je to najbežnejšie. Pod hlavou batoh a na ňom http://www.cascadedesigns.com/therm-a-r ... ow/product
s mäkkými vecami a alternatívne https://www.outdoorline.sk/sk/ulozne-vr ... -maly.html
Používal som v zime aj TaS ProLite regular. Pri viac zamrznutej zemi a ľade som cítil od zeme chlad na krížoch a lýtkach. Preto som zamenil za TaS Neo air X Lite Women( pod hlavu klasiku vyššie s batohom) ako trojsezónnu. Na zimu a ak chcem komfortné spanie som začal používať TaS NeoAir Xtherm xl 63cm šírku. V zime na užšej 51 cm karimatke ležali ruky na zemi a prenikal na ne chlad zo zeme. Preto na leto odporúčam tú women xlite a na zimu radšej xtherm veľkosť xl ako najlepšie pre mňa! voľby. Short 90 cm som už prestal používať, hmotnostne, objemovo a aj tepelným komfortom predstuje ju tá XLite Women. Skrátenú 90cm verziu som dlho úspešne používal. S uvádzanými obmedzeniami v oblasti nôh treba však počítať.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod Cornero » pon lis 21, 2016 3:13

Mel jsem letos ve Svedsku jako pokus kratkou samonafukovacku z decathlonu a bylo to v pohode. Ja mam 190 cm a 90kg a delka problem nebyl. Obcas nam tam prselo a spali jsme jak ve stanu tak v takovejch prespavacich boudach a pod nohy jsem si daval bundu a batoh a pod hlavu vycpanej pytel od spacaku. Urcite me ta delka nijak neomezovala a zabalena ta karimatka byla uplne miniaturni. Skoda ze nekdo nedela takhle kratkou burtovku..to by byl pro me asi ideal
Cornero
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned črc 31, 2016 13:46

Re: Zkrácená verze karimatky?

Příspěvekod Olchor » pon lis 21, 2016 19:40

Jestli pod pojmem "buřtovka" myslíš nafukovačku, tak dělá - TaR NeoAir Trekker large torzo, 63x119cm.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko


Zpět na Spacáky a karimatky