Hydrofobni uprava peri

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Aldo » sob led 23, 2016 19:30

Moje myšlenkové pochody proč to co jsem napsal o HF peří se mi jeví jako možné:

Výchozí body:

Kdysi dávno jsem četl článek o impregnování peří v teflonové mlze. Je v podstatě jedno jestli je přilnavost impregnace způsobena elektrostaticky nebo jinak a jestli je to teflon nebo ne. To není důležité.

Zkušenosti uživatelů, že se jim u HF peří po krátkém - delším čase velmi až dramaticky snížil loft

Poznámka někoho tady na fóru ( myslím citace z nějakého outdoor fora USA ) že se impregnaci dá vylepšit cuin peří.

Tvrzení vícero výrobců spacáků, že impregnace peří je tvalá, nikoliv krátkodobá.

Moje zkušenosti z impregnací horolezeckých lan.

Z toho všeho usuzuji, že impregnace peří jednotlivá pírka vyztuží ale odebere mu jeho přírodní pružnost ( což je celkem pochopitelné a vysoce pravděpodobné ) - dojde ke zvýšení loftu nad úroveň plnivosti výchozího peří. Po několika ?? používaní se pírka zohýbají a už nevrátí zpět bo přišly impregnaci o svou přirozenou pružnost. To zapříčiní snížení loftu. To taky beru za možné.

Jestli je to ale tak jak si myslím nevím, jen si to myslím a v závislosti na bodech výše je to dost pravděpodobné.
K tomuto závěru nemusím mít nobelovou cenu. :lol:
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod mike » sob led 23, 2016 23:01

Nebud zbytecne skromny, treba ji dostanes za tohle :twisted:

Mne se tve uvahy libi a vychazi mi to stejne. Potiz je ale v tom, ze jsou to jen uvahy a ty je treba overit v praxi. Analyzy tvorily podstatnou cast me prace za poslednich 20 let, a tak trochu vim, jak to chodi. Je uzitecne mit neco podobneho jako vychozi bod, predpoklady vychazejici ze zkusenosti a nejakych pozorovani, ale pak je potreba zacit sbirat data a na zaklade nich analyzu upravovat. Ke zmenam dojde vzdycky, nekdy mensim, ale nekdy se puvodni teorie otoci o 180 stupnu a dojde se k necemu uplne jinemu. Tady tech dat zatim moc neni, vyrobci jich asi maji vic, ale moc se s nima nechlubi a kdyz nekteri od HF peri ustupuji, tak tam asi nejake problemy budou.

Videl bych tedy jako uzitecne sem psat zkusenosti, odkazy na clanky, zkusenosti jinych apod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod grco » sob led 23, 2016 23:40

Ustupuji aj od Gore Active Shell a to ti nevadilo :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod mike » sob led 23, 2016 23:45

Ustupuje akorat Arcteryx a sam jsi sem dal jejich zduvodneni. Duvody chapu, ale pro mne jsou nepodstatne, jelikoz mam jine priority. Tady myslim zatim zadne oficialni zduvodneni nepadlo. Mozna i na ten AS casem zmenim nazor, jestli se mi bunda za dva roky noseni v batohu rozpadne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod booze » ned led 24, 2016 8:49

Psal jsem si s cinanem:

HF peri neni problem a v Cine se tak "OSETRUJE" nekolik let peri (necim jako silikon). Pouzivaji latku, ktera je podobna s Atsko Permanent Water-Guard Repellent. Peri se v tom vypere a pak vysusi. Snizi se cuin. Da se to i obycejnym postrikem, ale neni 100% pokryti a cuin je +- stejne HF neni tak ucinna, ale funguje to. Musi se vzdy provest fixace teplem. HF uprava peri nejde udelat u hotovych vyrobku, protoze to udela cucky.

Cuin se meri v Cine uplne stejne jak popisoval mike, ale davaji na valec viko, ktere ma jiz predepsanou vahu. Peri se deli podle velikosti a to se deje ve valci, kde je cejchovany objem bez zateze. Ten obrazek co jsem daval ja.

U HF uprava se cuin nekvalitniho peri nezvedne (nevi o tom), protoze uprava je pruzna stejne jako peri. Tady bych s nim nesouhlasil, protoze mi vyschl Atsko PWGR a vysledna konzistence byla bila gumova latka.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod wawrik » ned led 24, 2016 9:31

booze píše:... necim jako silikon...
AFAIK to silikon je, teda nejaký polymér z rodiny. A je to pekne naprd materiál, pomer hmotnosť/izolácia je niekedy aj horší, ako u lepšej syntetickej izolácie.

Bundy so silikonizovaného peria stoja tak tretinu oproti normálnemu páperiu, aspoň teda v KTM.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod booze » ned led 24, 2016 10:26

A maji v popisu, ze je to silikonizovane peri? ja jsem o tom nikdy neslysel.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » ned led 24, 2016 10:32

Ještě by mne zajímalo, kdo z vás kupuje spacáky z čínského peří?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod grco » ned led 24, 2016 10:34

wawrik :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod booze » ned led 24, 2016 11:28

Vetsinu spacaku (vsechny) mam cinske. :wink:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod wawrik » ned led 24, 2016 13:27

booze píše:A maji v popisu, ze je to silikonizovane peri? ja jsem o tom nikdy neslysel.
No, odpovedal som v rýchlosti a aby nevznikli nejasnosti, radšej vysvetlím.

„Silikonizované“ perie je môj výraz použitý tu a teraz :-) V KTM sa predávajú bundy (o spacákoch neviem) plnené „silikónom“, čo je zrejme nejaké rúno (asi, nevidel som); alebo silicon down, čo je perie upravené silikónom. Z pár búnd to trčalo von a je to pekný sajrajt, perie v tom silikóne pomaly nie je vidno. Pocitovo v ruke držíš silikónový prach a nie páperie.

Mal som dojem, že hovoríš o tomto matroši, ale keď som si tvoj pôvodný príspevok prečítal ešte raz teraz, tak asi nie. Beriem späť. Ešte je možné, že ten silicon down matroš je odpad z úpravy, ktorú popisuješ ty, pretože aj pre predavačov v KTM to je treťotriedny materiál - horšie, ako čisté páperie (superdown), aj ako zmes páperia a umelého vlákna (down), ale lepšie, ako umelé vlákno - aj keď ja si to teda vôbec nemyslím.

Ešte raz sorry za mystifikáciu.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod wawrik » ned led 24, 2016 13:29

Michal82 píše:Ještě by mne zajímalo, kdo z vás kupuje spacáky z čínského peří?
Jeden taký doma máme. Je to ďaleko najlepší spacák, aký sme kedy mali - a je o poriadny kus lepší, ako Sir Joseph Koteka 850. Už som to tu párkrát spomínal aj porovnával, nechce sa mi to písať piatykrát.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod booze » ned led 24, 2016 14:26

wawrik píše:„Silikonizované“ perie je môj výraz použitý tu a teraz :-) V KTM sa predávajú bundy (o spacákoch neviem) plnené „silikónom“, čo je zrejme nejaké rúno (asi, nevidel som); alebo silicon down, čo je perie upravené silikónom. Z pár búnd to trčalo von a je to pekný sajrajt, perie v tom silikóne pomaly nie je vidno. Pocitovo v ruke držíš silikónový prach a nie páperie.


Nedavno jsem psal, ze kdyz mi promokl komplet cinsky spacak, tak jsem zjistil, ze uvnitr je v casti i nejake rouno. To bude urcite ono, co popisujes. Na Alibabe se to prodava celkem bezne a podle popisu se jedna o pomlete PET lahve a bordel z upravny peri. Pouziti v "perovych" prikryvkach a polstarich.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » ned led 24, 2016 14:41

Wawrik - já nic proti Číně - šít umí, jen to peří jsem měl za to, že je lepší když roste na husičkách ve chladném podnebí.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Aldo » ned led 24, 2016 14:44

:) v žádném případě neroste čínské peří na husičkách idylicky chovaných v chladné přírodě pod nebetyčnými velikány. To tě napadlo jak? :roll:
Nebo jsem to špatně pochopil?
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod booze » ned led 24, 2016 15:18

Vis kolik hus sezerou za rok v Cine? 8) :mrgreen:

Spis nez o "kvalitu" jde o mnozstvi a velikost prachu. Husy jsou na peri chovane a slechtene.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod grco » ned led 24, 2016 16:16

@booze: kde si to cital?

co ja viem, tak perie je vedlajsi produkt, tie husy su chovane na maso
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod booze » ned led 24, 2016 16:59

Husa, kterou chovas na maso se dozije max 1 roku, peri neni tak kvalitni, protoze nestihne preperit. Pokud chces kvalitni peri musis mit starsi husy cca 3 roky a podtrhavat ji (bez narkozy), maso je tuhe smradlave. Rozdil v peri je velky.

na yt jsou videa chovu hus na peri
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod grco » ned led 24, 2016 17:02

No vygoogli si to a vsetci hovoria, ze perie je byproduct a chovane su na maso. Tak mi najdi nejaky zdroj teda, ktory hovori opak, dik :)

Napriklad patagonia.com

The eggs produced at parent farms are transferred to other farms, where hatchlings are raised for their meat. We audit these farms to ensure sound animal welfare practices. Down is a byproduct of the food industry, and the down we buy comes exclusively from slaughterhouses.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod booze » ned led 24, 2016 17:09

OK Patagonia ma dost rainbow Environmental policy. Jejich peri bude urcite, jak pisou.

Ja se bavim o kvalitnim peri, ktere je primo urceno pro izolaci. Nevim jak to napsat, aby to bylo pochopitelne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod grco » ned led 24, 2016 17:12

To akoze patagonia nema peri na izolaci? :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod booze » ned led 24, 2016 19:03

No jak to napsat.
Ja si myslim, ze hodne kvalitni peri neni v beznem obleceni. Kvalitni peri (podskubavane) je napr v Expedicnim obleceni.
Patagonia dava do bund peri z hus, ktere jsou porazeny a peri je ekologicky recyklovano. Husa se zabije, peri je potecene od krve, krev muze negativne pusobit na peri. Z husy se sunda parou (ktera muze negativne pusobit na kvalitu peri) nasledne skubackou, pak se peri skladuje mokre v chladaku, nez si pro nej nekdo prijede (toto skaldovani muze negativne pusobit na kvalitu). Peri se pak vypere, chemicky vycisti, vysusi, strojove rozdeli a slisuje se na prodej.

Peri z podskubanych hus: husy se vykoupou, sami si peri nacechravaji a preberou hnus, pak spinkaji a schnou. Druhy den se jim z hrudniku oskube peri, ktere se hned zpracuje (vypere, vysusi skladuje se zmackle (ne lisovane) nelezi nikde ve skladech, protoze je o nej velky zajem. Takoveto peri se nejvic produkuje v PL,SK,CZ,HU,BG,RO.

Nekdy se podivej skrz Patagonia Nano puff divne sekane, poskozene peri.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod grco » ned led 24, 2016 19:25

Stale nevidim ziadny clanok, ktory by podlozil to, ze niekto chova a dokonca slechti husy cisto na perie.

To, ze niektore farmy beru perie len zo zabitych hus a niektore ich este par krat oskubu predtym, jak ich zabiju nedokazuje, ze tie husy su chovane a slechtene na peri. Len, ze maju iny pristup k tomu ziskavaniu peri, ale prvotne su tie husy stale chovane kvoli masu.

A s tym expedicnym oblecenim, aj ak mas pravdu, kolko toho oblecenia sa preda? A kolko sa preda toho podla teba s menej kvalitnym perim? Kolko takych fariem by sa uzivilo, ktore chovaju husy specialne pre expedicne obleceni? A myslis, ze ich je vacsina alebo su to len vynimky, ak vobec existuju?

Jak sme si pisali v SZ, aj odkazy, ktore si mi posielal ty sam tvrdili, ze 99% husiho peri je vedlajsi produkt fariem na maso. Nasiel som takych clankov aspon desat, vsetky tvrdia to iste.

To s tym skubanim za ziva zacina uz po 9-10 tyzdnoch a mozu ich potom skubat kazdych 6 tyzdnov, takze aj z husy, ktora je prvotne chovana na maso, mozu ziskat perie tymto sposobom. Verim, ze je kvalitnejsie a tak, to sa nehadam, ale ta husa v tomto pripade stale nie je chovana pre perie, je chovana stale pre maso, akurat ju este par krat predtym ako ju zabiju oskubu, aby zvysili zisk z tej jednej husy. Aj o tom som ti posielal clanok...

Takze sorry, ale kym neprides s nejakym clankom, ktory tvrdi opak, tak si ma nepresvedcil :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod booze » ned led 24, 2016 19:45

:) OK
Nemam zadny konkretni clanek, adresu nejake farmy apod. Nevim ani jak ti to konkretne dokazat, takze jedine co napsat, ze se jedna o me domnenky teda.


grco píše:A s tym expedicnym oblecenim, aj ak mas pravdu, kolko toho oblecenia sa preda? A kolko sa preda toho podla teba s menej kvalitnym perim? Kolko takych fariem by sa uzivilo, ktore chovaju husy specialne pre expedicne obleceni? A myslis, ze ich je vacsina alebo su to len vynimky, ak vobec existuju?



99% peri je z mrtvych hus, protoze 99% lidi nenosi expedicni obleceni. Myslim si, ze vyrobci expedicniho obleceni chteji kvalitni peri. Proc je rozdil v kachnim peri, husim peri, kajcim peri? Proc je jedno kachni peri drazsi nej jine? Proc ma jine cuin? Protoze je ze spatne zivenych kachen, je spatne zpracovane...

kolik lidi bylo v poslednich 10 letech na Everestu? Kolik jich melo expedicni perove vybaveni? Kolik bylo potreba peri?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » ned led 24, 2016 19:50

Přesně tak jsem to myslel ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod grco » ned led 24, 2016 19:50

@booze: Ukaz mi nejake to expedicni obleceni teda, chcem vidiet ake ma peri... Je to 900-950 cuin US method? To sa dava aj do kvalitneho "bezneho" obleceni. Alebo maju viac?

Ja som zatial osobne videl najviac 1000 cuin, paradoxne prave od Patagonie, ktora jak tvrdis pouziva nekvalitne peri. A expedicne to nevypadalo...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod booze » ned led 24, 2016 19:57

grco píše:Ja som zatial osobne videl najviac 1000 cuin, paradoxne prave od Patagonie

v cem?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Aldo » ned led 24, 2016 19:57

Já prodávám jen peří z hus k tomu chovaných.
Taky je možné tohle napadnout slovem DOKAŽ. Asi bych byl schopen tuhle informaci z výrobců CUMULUS a MALACHOWSKI vydolovat ale zatím to nkdo z mých klientů nepožadoval.
Například Malachowski dělá oblečení i pro expedice a má jen jednoho dodavatele peří. Oblečení pro expedice prodává docela často. Teď jsem vybavoval jednu na zimní Bajkal a oblečení jsem vůbec nemusel objednávat, měli ho a mají našité.
Já za svůj bídný ešopový život jsem prodal cca 5% expedičního oblečení z celkově prodaného množství. Takže celkem jo, prodává se.

@grco. Expediční oblečení se neodvíjí od toho jestli je tam 700 nebo 1000 CUIN ale od toho jak je to peří kvalitní. Ono totiž kvalitní peří je mírně vodoodpudivé. Není totiž drasticky chemicky čištěné a je na něm stále povrch, který dělá peří odolné pro ty vodní živočichy. Není to nic dramatického ale je to tam. Na rozdíl od peří recyklovaného, které prošlo drastickým čištění.

Kvalitní peří je docela věda.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod grco » ned led 24, 2016 20:08

Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod grco » ned led 24, 2016 20:12

Takze priamo od MALACHOWSKI...

http://polishdown.eu/

Down is a by-product of meat industry. Most often it is harvested from young fowl.


Takze stale tu vidim len "ja si myslim", "expedicni", "kvalitni", ale ziadne odkazy na nieco, co by to potvrdilo...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky