Hydrofobni uprava peri

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Kennedy » pon pro 21, 2020 23:39

118 dní se natáčelo v televizním studiu v Bratislavě, to se dnes už ví, protože ta cesta jinak nebyla v reálu možná. :mrgreen:

Parametry membrány jsem tam nikde nenašel, ale mě by asi moc neřekli :) Možná už spíše počítají s tím, že jsou tak zavedení, že se ani chlubit nemusí.

No jo, pro vás není drahý nic! Jo, jsou ještě dražší, Lightwave, Yetti...ale i tak patří ME spíše k těm dražším značkám. Ne úplnej strop.

Podle mě HF peří časem převáží. Jestli má samo nižší životnost či vliv na samotnou životnost spacáku se dost těžko nějak změří. To jsou právě ty názory, že ta úprava po čase přestane fungovat což by samo o sobě nějak nevadilo. A potom názory, že jde díky ní rychleji do háje loft a peří samotné. Ale jak tohle dokázat/vyvrátit v praxi? To by bylo potřeba rozhodnout spíše laboratorními testy, protože vše ostatní vypadá jen jako domněnky a dojmy obou táborů.
Navíc dnes mají lidi několik spacáků a mění vybavení leckdy každý rok, používají něco pro tuhle akci, něco jinýho pro tamten výlet...a ve výsledku pak ty věci nejsou vystaveny tak intenzivnímu používání. Samozřejmě jak kdo. Ale už to obvykle není jako dřív, kdy si člověk nechal v osmdesátkách ušít péřák a měl ho třicet let. Nebo jednu celtu na celej život. :D Není to sice tak doslovný jak to píšu, ale roli tohle hrát při posuzování životnosti vybavení v praxi může.

Uvidíme co přinese budoucnost. Já stále čekám na syntetiku teplejší, sbalitelnější a lehčí než peří, s větší výdrží a životností. Myslím si, že to je jen otázka času. Jen nikdo neví jak dlouho to bude trvat. :)
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod sobb » úte pro 22, 2020 0:17

A teď jsi mě připravil o iluze! A budeš mě možná mít na svědomí, páč už nebudu mít žádnou psychickou berličku, že přece může být o hodně hůř :? :mrgreen:

Tehdy mě zajímala prodyšnost. Jsem to našla, je to tady: viewtopic.php?p=489375#p489375

Pro mě je drahý skoro všechno, i to pívo, co jsme dnes vypili :wink: Ale kupuju ve slevách nebo si nižší cenu zkusím domluvit. U píva to druhý teda moc nefunguje :twisted:

S životností máš pravdu. A navíc se to opravdu hrozně těžko měří. Záleží na četnosti a způsobu použití. A taky na peří. Jo, starý péřáky vydržely klidně 30-40 let. Ostatně tu ještě takový starý kousek taky mám, od rodičů z jejich horolezeckých dob. Ale to peří i materiály byly jiné a se současnými spacáky celkem nesrovnatelné. "Moderní" péřák už vůbec nevydrží věčně, jak tu občas někdo prezentuje. Takže je otázkou, jak moc hydrofobní peří vlastně reálně sníží životnost. Pokud ji sníží.

Syntetika na úrovni dobrého peří by mi vůbec nevadila. Naopak by mě to docela potěšilo. Navíc by tam mohl být další a širší prostor pro vylepšování. Třeba se toho dožijem :) Možná by tomu mohla pomoct nějaká menší Doba Ledová. Něco jako analogie covidu a mRNA vakcíny :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod mike » úte pro 22, 2020 0:26

Precetl jsem si ten text od ME a prijde mi, ze se snazi obhajit jejich rozhodnuti, aniz by k tomu mel opravdu padne argumenty, a tak obcas sklouzava az k demagogii. Pricemz to neni tim, ze bych mel opacny nazor, nemam v podstate zadny a fakt by mne zajimalo, jak to je. Je mozne, ze nektere veci (zivotnost) proste nevedi, ale pak by bylo fer to napsat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Kennedy » úte pro 22, 2020 0:41

sobb: Sorry no. Bohužel největší extrémy absolvujete vy, cokoli horšího se odehrávalo pouze v papundeklových kulisách, aby se lidi nebáli jezdit ven... Stejně by ses to jednou dozvěděla. :mrgreen:

No ta výdrž starých spacáků - jako třebas můj SJ drží skoro deset let. Ale byl několikrát pranej a dvakrát doplňováno peří. No a to, že ho někdo rozpáral, trochu peří sebral a nový přisypal...to už jaksi není původní spacák. Jasně, ten svrchní materiál drží, není nikde prodřenej, ale je to prostě takový jako, že máš odolnej pytel z nějaký látky a tu výplň si už doplnila a tý původní je tam třebas 60 %. A tímhle stylem můžu klidně pokračovat dalších 20 let, ale původní peří už tam nebude. Takže takhle myslím fungovaly i ty starý "nesmrtelný" spacáky.
Ovšem SJ jsem si nenechával doplňovat u SJ (ti to ani nedělají) a nevím zda by bylo možné doplnit peří třeba u Rab nebo ME, jestli to konstrukce a materiály toho spacáku umožňujou. Přece jen můj Rimmo není žádnej UL, ale spíš old school. A to jak svrchním materiálem tak plnivostí 600 cuin.

Syntetika bude, možná se toho nedožijem, ale určitě se něco vymyslí.

mike: Tak jako demagogii bych to úplně neoznačil. Argumenty má. Jen je nemá ničím podložený. Nemůže mít, protože nemá žádný důkazy. A ty nemá proto, že žádný důkazy nejsou. Ani pro, ani proti. Prostě nevědí a nemají to jak objektivně/vědecky změřit, posoudit, dokázat...ani ME, ani Rab, ani nikdo jinej. Zatím. To si myslím já.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod mike » úte pro 22, 2020 0:48

Je tam toho vic, ale treba tohle: If you want to keep something dry, you make the outside water repellent ... A water repellent shell is a far better way of keeping something dry than coating what’s inside! To prece neni bud a nebo, nikdo jim nebrani udelat oboji. Falesne dilema se tehle diskusni figure rika.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Kennedy » úte pro 22, 2020 0:59

mike: To nebrání. Ale asi tím právě říkají, že dělat obojí je zbytečný a membrána úplně stačí.

Každopádně nejsou tam žádný čísla, měření, nic... Takže se domnívám, že tak nanejvýš vychází z nějakýho pozorování "od oka" kdy jim připadlo, že hydrofobní peří má horší vlastnosti v čase než normální peří. Očekávám, že ME určitě přišli do kontaktu s pěřovými výrobky s HF od konkurence. Ale všechno to bude jen odhad a spekulace. Nebo možná nějaká marketingová klička či lpění na tradici...?...kdo ví.
Nemyslím si, že by zrovna pro ME byl nějaký problém začít používat HF a o něco navýšit cenu. Lidi by to určitě od nich kupovali. Stejně jako to kupujou od Rab.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod sobb » úte pro 22, 2020 17:54

Kennedy píše:Bohužel největší extrémy absolvujete vy, cokoli horšího se odehrávalo pouze v papundeklových kulisách, aby se lidi nebáli jezdit ven... Stejně by ses to jednou dozvěděla. :mrgreen:
No dobře, tak já to teda taky přiznám. Si všechno vymejšlím, sedím za pecí a fotky vyrábím v Photoshopu 8-[ 8) :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod mike » úte pro 22, 2020 18:15

Jj, videl jsem ji u toho. Cely den sedi ve sprse s laptopem a vyrabi fotky ve Photoshopu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod apuka » úte pro 22, 2020 18:48

Ty se na ni chodis cele dny koukat do sprchy :shock: . Doufam, ze se pritom alespon fakt sprchuje. Ale co na to pan sobb???
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod mike » úte pro 22, 2020 19:00

Jasne, cele dny se sprchuje. Sis nevsiml, ze shanela vodeodolny laptop? :twisted:

Pan sobb? :shock:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod dudy » úte pro 22, 2020 20:05

Já tu zkušenost mám.
Spacák z HF brček šel do kopru strašně rychle.
Ale je pravda, že to bylo extrémně kvalitní peří a v prvopočátkách HF, takže technologie postoupila v kombinaci s UL hadrem.
Ze stejné série Ghost Whisperer mám teď z druhé ruky bundu a ta je, anžto taky notně vousatá, jako nová. Ale je to novější série...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod apuka » úte pro 22, 2020 20:52

mike píše:Pan sobb?
No prece manzel. Nevim, jak spravne vyjadrit, neco jako "pani mikova" ale v opacnem gardu...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Kennedy » úte pro 22, 2020 23:21

dudy: Co si mám představit jako "extrémně kvalitní peří"? Něco jako 900 + cuin, 98/2?
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod dudy » stř pro 23, 2020 0:01

V době před patnácti lety peří 900+ s hydrofobní úpravou...

Edit: spacák jsem kupoval v roce 2003, takže 17 let.
To tu ještě o hydrofobním peří slyšelo pár vybraných jedinců 900 cuin byl z říše snů a ta věc stála raketu...
Naposledy upravil dudy dne stř pro 23, 2020 0:15, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Kennedy » stř pro 23, 2020 0:15

Aha, tak to těžko soudit. 850 je dnes už docela standard, ale proces impregnace už bude asi vypadat úplně jinak.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod dudy » stř pro 23, 2020 0:17

No vždyť to píšu.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Pierre111 » stř pro 23, 2020 8:49

Co vím, tak ME HF peří už použilo. Vyrábělo s tím bundu, byly dvě řady, jedna s membránou a druhá s HF peřím. Ta s HF peřím se už nevyrábí, ta s membránou ano. Ale možná si to pletu.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Kennedy » stř pro 23, 2020 12:38

dudy: Jsem si to blbě přečetl. Takže 900 cuin v roce 2003? Dnes spacáky s tímhle plněním startují cenově někde na 10 litrech, ale pokud jsou teplejší tak spíš na 15 litrech. V roce 2003 jsi prodal barák a koupil si spacák ne? To je peklo s jakejma zbohatlíkama se tady bavím. :roll:

Pierre111: Tak on to v tom komentáři i píše, že to občas používají:
"We use some hydrophobic down in our lightweight down garments which are fairly likely to be used for short periods in damp conditions (think of jogging back to the car as the rain starts at Stanage), and it’s perfect for that use. Similarly, those sorts of garments are fairly likely to be used above freezing in dank weather, and having a coating that makes them dry out faster is beneficial."

ale u většiny svých výrobků preferují peří bez HF úpravy. Což je taky vidět na jejich webu.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod dudy » stř pro 23, 2020 15:20

No tenkrát to stálo v plný palbě asi dvanáct.
Já měl testovací vzorek co mi zůstal po testu za zlomek ceny...
Já bych takový prachy za spacák nedal.
Ani tenkrát, ani dneska...

Edit:
Našel jsem smlouvu a ta trojka na razítku je ve skutečnosti šestka.
Takže kupovanej září 2006 a podle výrobního čísla vyrobenej 03/2006.
Mě se to nezdálo, že by to bylo tak dlouho, protože jsem ho měl, ještě než sem kupoval barák, tím sem si byl jistej, tak jsem poštrachal papíry...
Taky jsem psal že patnáct a ne osmnáct let...
Ale stejně, tenkrát to bylo porše co ho testoval Ueli Steck. Dokonce byl podepsanej na visačce...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Pierre111 » stř pro 23, 2020 17:36

Jestli je tam pořád Ueliho podpis, tak by to mohlo mít i sběratelskou cenu ne ? :D
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod dudy » stř pro 23, 2020 18:18

Se bojim, že byl podepsanej na všech visačkách...
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod apuka » stř pro 23, 2020 18:25

Ale kolik tech visacek je jeste "v obehu"? Navic, kdo byl Uli v r. 2016 oproti te legende po smrti ted...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod dudy » stř pro 23, 2020 19:02

Děte do prdele.
Sem jí dávno vyhodil.
Sem jí moh vydražit v Sotheby's za majlant...
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Kennedy » stř pro 23, 2020 19:14

A do prdele...to nasere. To je jako cena podpisu Cobaina v roce 1990 a dnes. Smrt obrovsky zvyšuje hodnotu. Dnes by jsi za to koupil druhej barák. Smůla no. :|
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Předchozí

Zpět na Spacáky a karimatky