Hydrofobni uprava peri

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » ned led 28, 2018 17:28

Já myslel že to patřilo k tomu pohodlí.
Tak to je dost subjektivní - mě prostě Xtherm nějak teplejší nepřišla - kupoval sem jí kvůli obdélníkovému tvaru ve velké velikosti protože z té ProLite Plus sem zklouzával a byla mi malá - po 4 použitích se mi píchla tak šla a nahradil sem jí tou RidgeRest a pocitově je teplejší - není v ní studených vzduch.
Myslím že RidgeRest používá i pár lidí zde na zimu takže určitě neplatí že je do pár stupňů pod nulou a jen můj subjektivní pocit.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod mike » ned led 28, 2018 17:42

remy77 píše:Prepotene. Spali sme v bude, rano bolo -7, tak ze si chvilu bundu este necha. Po asi 3 hodinach sme mali pauzu a vsimol som si, ze od laktov dolu ma rukavy oproti zvysku bundy ovela viac vlhke.

Tohle je normalni chovani zateplene bundy, kdyz se v ni clovek poti. Vevnitr ale mela sucho, ne? Co mela pod ni? Nebyla zbytecne moc oblecena? zrovna tahle bunde je celkem tepla.

Kazdopadne je dobre vedet, ze hydrofobni peri tohle zvladne :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod remy77 » ned led 28, 2018 18:28

Pod tym mala merino zajo (tusim 150g) a pws mikinu. Cize dost. Vonku bolo nieco pod nulou, s vetrom pocitovo mozno -8? Stacila by jej na to namiesto paperky vetrovka, len zrana jej bola kosa a potom sa jej nechcelo prezliekat. Inak by tie rukavy neboli az tak prepotene. Vnutri mala trochu vlhko, ved to by hej stacilo mozno na -15. Mna hlavne zaujalo to, ze kym sme prisli domov, tak bunda za tych cca 2,5 hodiny v aute uschla.
Inak Cumulus Incredilite je oproti Rab Alpine teplejsia.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod mike » ned led 28, 2018 18:32

Uplne by ji stacilo to merino. PWS mikina je navic a pri tehle teplote zhorsi uplne vsechno. Vim, ze je to kontraintuitivni, ale chce to zkusit. Tricko plus perovka a mozna ji v tom bude tepleji, nez kdyz tam bude mit jeste PWS. Rozhodne bude sussi. Za vlhko vevnitr muze prave PWS.

Mne by tahle kombinace stacila do -20, bundu jsem na sobe mel a je teplejsi, nez me primaloftky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod sobb » ned led 28, 2018 20:57

mike píše:PWS mikina je navic a pri tehle teplote zhorsi uplne vsechno.
záleží na situaci, na zateplení samotné tak leda pomůže :wink:
Na potivé chození je to ale špatně, ale tam vidím špatně teda spíš tu péřovku. Chápu, že situace byla úplně jiná a když to bylo ten den k autu, tak to bylo vlastně jedno.

Jen mě ty propocené rukávy trošku překvapují, do takové fáze by to člověk vůbec neměl nechat dojít. Ale jasně, testovat je potřeba :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod mike » ned led 28, 2018 21:07

Neni to tak jednoznacne. Je to podobne, jako se spacakem, taky jsi urcite cetla doporuceni, ze se clovek nema dovnitr moc oblekat. Podle mne je to proto, ze jednak peri funguje lip, kdyz je zevnitr vyhrivane lidskym teplem a jednak rosny bod, o tom jsem pred casem nekde psal. Kdyz sve teplo zaizolujes pod perim, tak rosny bod posunes dovnitr peri nebo dokonce pod nej a pak tam bude vsechen pot kondenzovat. Spravne ma vetsi cast projit ven ve forme pary.

sobb píše:Jen mě ty propocené rukávy trošku překvapují, do takové fáze by to člověk vůbec neměl nechat dojít

To proto, ze nenosis zateplene bundy ;-) Tohle je naopak standard, ale mokre jsou bundy jen zvenku, coz nicemu nevadi. Asi to bude tim, ze ruce se poti (zvlast s hulkama) a zaroven tolik nehreji, takze pot kondenzuje na vnejsi latce bundy. Aspon ja teda mivam rukavy mokre jako prvni, hlavne zespoda. Vubec o tom ale nevim, dokud si na ne zvenku nesahnu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod remy77 » ned led 28, 2018 21:22

Je pravda, ze bola nevhodne oblecena, normalne tak ale nechodi. Jednoducho, v ten den sme schadzali k autu, tak nemusela riesit, ze nebude mat vecer nic suche na seba. Tak preto ju prepotila. Najvlhsia bola na rukavoch od laktov dolu a na chrbte. Pritom nie je nadmerne potivy typ.

Ale tak som si aspon mohol vsimnut, ako rychlo ta paperka uschla. Cize zatial HF perie co sa tyka schnutia super.
Inak v porovnani s Cumulus Incredilite co mam od 9/2013 ta 4-mesacna Rab Microlight Alpine pusta viac peria cez svy.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod sobb » ned led 28, 2018 21:24

mike: Ve spacáku se člověk nemusí moc oblékat pouze do teplotního komfortu, na který spacák stačí :wink: Pak se prostě musíš rozhodnout mezi proklepanou nocí anebo oblečením se, asi bys měl konečně vyzkoušet ten "Zimní tábor" :) Na naši zmuchlanou starou devítistovku je Laďa letos připraven s dalšíma třista gramama peřía asi nebude dlouho váhat :wink:
Rosný bod je aspoň pro nás problém až v opravdu velkých mrazech, do nějakých mínus pětadvaceti naše spacáky stačí. A do nižších teplot by asi bylo záhodno použít VBL nebo aspoň jednou za čas vysušit.

A kvůli propocení právě zateplené bundy nenosím, základ při delším pobytu v zimě je se nepropotit :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod sobb » ned led 28, 2018 21:29

remy77: jasně, nijak to nekritizuju, v terénu se prostě člověk mnohdy chová úplně jinak, než by to řešil od počítače :D Zvlášť když je to poslední den a o moc nejde :)

A každopádně díky za report o tom, jak se HF peří chová, taky tuhle Rabku doma máme, ale s takovým množstvím vlhka se ještě prát nemusela.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod mike » ned led 28, 2018 21:33

@sobb: ted apukovatis ty :twisted: Samozrejme, jsem to tam puvodne i napsal, ale zas smazal, protoze je to jasne ;-) Kdyz je ti kosa, tak se holt musis prioblict. Tady si obcas beru do spacaku perovku.

Na bunde je ten rosny bod poznat vic. Kdyz ji mas jen na tricko, tak je nekde na vnejsi latce. Ta je pak mokra, ale vevnitr mas sucho. Kdyz mas pod bundou dalsi vrstvu, ktera zachycuje teplo, tak se posune dovnitr a pak zacina byt bunda vlhka i zevnitr a to je spatne. Ve vysledku ti pak muze byt vic zima, nez bez te vrstvy navic.

sobb píše:A kvůli propocení právě zateplené bundy nenosím, základ při delším pobytu v zimě je se nepropotit

To je samozrejme idealni stav, ale u nekoho to proste nejde. Kdyz se potis i kdyz jsi na spodni hranici tepelneho komfortu nebo pod ni, tak je potreba zmenit pristup. Kdybys to nekdy vyzkousela, tak zjistis, ze ten muj je navic komfortnejsi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod sobb » ned led 28, 2018 21:50

Tvrdíš něco, co není až tak úplně a vždy pravda, a proto na to reaguju :wink: Navíc ani jeden z nás se k rosnému bodu ve spacáku evidentně nikdy nedopracoval, takže v tomto případě není co řešit.

Co se týče bund, tak u mě to jde, a proto ty zateplené zbytečně nenosím, chápu, že pro Tebe je to nepochopitelné, protože jsi to tak asi nikdy nezažil :wink:

Ale tohle je asi zbytečné v tomto vlákně už řešit, já jsem ráda, že remy77 podal report ze svých zkušeností a jen mě zajímalo, jak k tomu vlastně došlo :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod mike » ned led 28, 2018 23:12

Pochopitelne to je, jen u mne neuskutecnitelne ;-) Mozna jsem to nekdy v mladi zazil, ale i kdyby to slo ted, tak porad budu nosit zateplene veci, protoze komfort :)

Jo, je fajn vedet, ze hydrofobni peri opravdu funguje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » ned led 28, 2018 23:19

mike - je fajn vědět ze zdejší forum po 2 letech uznalo že HP funguje ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod mike » ned led 28, 2018 23:36

:roll: uvedomujes si vubec, ze jsme to byli sobb a ja, kdo te tenkrat na spacak s HF perim navedli?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » pon led 29, 2018 8:09

mike - já vím ale potom ty diskuze co se zde vedly to vypadalo že to moc důvěru nedostalo - až tak do nedávna kdy sem si všiml ze zde dost lidí začlo HP podporovat.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » pon led 29, 2018 8:11

mike - jinak díky to byl tehdy dobrej typ - já už si jiné peří nekoupim - leda by vzniklo něco lepšího ale na klasické peří se už nevratim. Teď plánuju ten druhej spacak.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod remy77 » pon led 29, 2018 8:47

sobb píše:remy77: jasně, nijak to nekritizuju, v terénu se prostě člověk mnohdy chová úplně jinak, než by to řešil od počítače :D Zvlášť když je to poslední den a o moc nejde :)


Tak nejak. Inak si clovek dva krat rozmysli, ci bude mat vecer v stane na seba co suche :wink:

sobb píše:A každopádně díky za report o tom, jak se HF peří chová, taky tuhle Rabku doma máme, ale s takovým množstvím vlhka se ještě prát nemusela.


Tiez som milo prekvapeny. Preto na buducu zimu vezmem Cumulus incredilite s HF perim a vyskusam ten Pertex Endurance, ci nebude kontraproduktivny.

A u tej Rabky nepozorujete to pustenie peria cez svy? Neviem ci je to standard, pretoze porovnavam to len so svojou Cumulus, ktora na svoj vek je aj teraz na tom ovela lepsie ako skor nova Rabka.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » pon led 29, 2018 8:56

remy77 u spacaku mi peří neleze - ele je to endurance z velké části - z venku a kapuce i uvnitř a jinak je tam Quantum.
A oni se i tyhle materiály dělají ještě v různé gramazi.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod apuka » pon led 29, 2018 10:18

mike píše:Kdyz se potis i kdyz jsi na spodni hranici tepelneho komfortu nebo pod ni, tak je potreba zmenit pristup.
Ano, napriklad si zkusit opravdu funkcni (prodysnou) "aktivni izolaci", aby sis nic nemusel propotit a ne to, co je urcene na min. aktivni pohyb. A vzit si k tomu perovku na zastavky :wink:
To jsem si nemohl odpustit, kdyz jsi na to tak pekne nahral :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod remy77 » pon led 29, 2018 14:05

Michal82 píše:remy77 u spacaku mi peří neleze - ele je to endurance z velké části - z venku a kapuce i uvnitř a jinak je tam Quantum.
A oni se i tyhle materiály dělají ještě v různé gramazi.


Ta bunda je z microlightu, ale pusta to cez sitie. Nie je to nic strasne, ale ak to porovnam so zvysnymi paperovymi vecami, tak je to viac.

Ale zase vzdy podstatne menej, ako spacak Koteka, ktory som videl.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » pon led 29, 2018 14:14

remy77 aha tak to nevím to by chtělo možná porovnat s nějakou dražší bundou od nich jestli je to stejně šitý - taky možný jak se udělá dírka od jehly do té tenčí látky tak tam vznikne větší vůle a pericko si najde cestu ven.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » pon led 29, 2018 14:16

Remy77 - v Březnu pojedu zas před Glasgow tak nafotim šití u různých cenových modelů jestli to vypadá stejně nebo je to jiné.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod mike » pon led 29, 2018 18:19

Michal82 píše:mike - jinak díky to byl tehdy dobrej typ - já už si jiné peří nekoupim

Fajn, rado se stalo :)

Michal82 píše:já vím ale potom ty diskuze co se zde vedly to vypadalo že to moc důvěru nedostalo - až tak do nedávna kdy sem si všiml ze zde dost lidí začlo HP podporovat.

Nevsiml jsem si, ze by nekdy nekdo neco psal proti HF peri. Spis s nim nebylo moc zkusenosti a kazda se hodi. Zrovna ta Remyho je hodne dobre, protoze to vypada, ze se perovka s HF peri bude dat nosit i na potive aktivity.

Taky driv nebyl v tomhle smeru moc vyber, v posledni dobe jich ale pribylo. Mozna to nakonec dopadne tak, ze HF peri bude standard a nebude k sehnani normalni ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » pon led 29, 2018 18:24

A normální někomu bude chybět?
Mě ne a nevidím jediný důvod proč ho dnes vůbec chtít - i cenový rozdíl je minimální viz Cumulus a jeho stejné produkty jen s jiným peřím.
I kdybys za 10 let H úpravu zničil tak máš normální peří ale 10 let sis užíval výhody.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod mike » pon led 29, 2018 18:47

Co ja vim? Treba se casem ukaze nejaka nevyhoda. Zatim je moc brzo.

Nekde se tu myslim objevila spekulace, ze by HF peri mohlo mit mensi zivostnost. Tj. ne ze prijdes o HF upravu, ale o peri, rozsype se na prach. Nejspis to neni nijak podlozene, ukaze se to za 5 - 10 let pouzivani. Vem si treba boty s PU tlumenim v podrazce. Napadlo by driv nekoho, ze boty se "zkazi" i kdyz v nich nechodis a podrazka se proste rozpadne vekem?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » pon led 29, 2018 19:49

Dobře no nicméně u toho peří tomu nevěřím a když by k tomu mělo dojít to bude malej rozdíl a vzhledem k tomu jak dlouho tyhle věci slouží tak i tak bych považoval HP za výhodu.

Dnes se většina věci dělá na co nejkratší životnost. Když si načal ty boty co takový plastáky? Vem si že jediné co tam chrání před vodou je membrána která v botech odchází rychleji než jí stihneš ochodit - gore uvádí garanci na 300 km - co to je - jeden týdenní trek. I když v plastaku vydrží déle pořad ta membrana odejde dřív než kůže. A jak se ty plastaky rozmahaji. Tohle by mne trápilo daleko víc - ze staré boty byly na desítky let - dnešní tak na 5 a plastaky jestli vůbec daji záruční dobu.
GTX hadry - super celkem to funguje - proti dešti OK, jo člověk se v tom občas zpozi ale mechanická odolnost....? Někdy mám pocit ze se dnešní outdoor věci dělají do města na chaty a na nedělní procházky.

To je třeba důvod proč tak tihnu k UH jak si mi to zde označil :D
Proste po krátkém poblouzneni z odlehčení mi došlo že mi ty věci nic nevydrží a chci něco víc.

No a HP peří je v tom všem jedna z věci který věřím jelikož mi funguje i po 2,5 letech prasackeho ,,záhulu,, kdy se k peraku chovám tak jak by se mnozí nechovali ani k syntetice a ono mu to nevadí - respektive funguje pořad jak novej.
A i kdyby vydržel jen 10 let byla to pořad lepší investice než NeoAir Xtherm která mě vyšla na tisíc Kč za jednu noc - jak v hotelu :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod remy77 » pon led 29, 2018 20:23

Vyvoj ide dopredu a trh je siroky. Da sa kupit UL, UH aj kompromis. A aj vdaka vyvoju vo vystroji su nam "vsednym" turistom dostupnejsie konciny, na ktore by sme tak 30 - 40 rokov dozadu "nemali gule".
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod sobb » pon led 29, 2018 21:03

remy77 píše:Tiez som milo prekvapeny. Preto na buducu zimu vezmem Cumulus incredilite s HF perim a vyskusam ten Pertex Endurance, ci nebude kontraproduktivny.
Tak to jsem celkem zvědavá, my nakonec neriskli ani zimní spacák v této kombinaci.

remy77 píše:A u tej Rabky nepozorujete to pustenie peria cez svy?
Naštěstí nepozorujeme, buď jsme my měli štěstí na kus, anebo Ty smůlu. I když nejsi sám, kdo se s tím setkal, někdo si na to už tady myslím stěžoval. Možná to může být i rokem výroby, některé řady měly úzké rukávy a to ta naše nemá, třeba je tam i jiné šití, nevím.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod apuka » pon led 29, 2018 21:11

Michal82 píše:gore uvádí garanci na 300 km
To je sice OT - ale mohl bys to, prosim, rozvest, klidne i v sekci bot?

Jejich "Guaranted keep to dry" nebo jak se jmenuje ta zaruka plati na celou dobu zivotnosti, resp. zaruky na boty. Alespon tak to sami pisou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Stani » pon led 29, 2018 21:52

300km výdrž na treku? To je nezmysel, nie?

Čo ja viem, tak Gore testuje membránu v topánkach v 300 000 cykloch ohnutia po dobu nejakých 80-90 h, alebo to vychádza na 1 ohyb za 1s, teraz neviem presne...no, ale tomu zodpovedá tých 300km chôdze - ale vo vode - pretože ten test nepremokavosti prebieha s topánkou ponorenou po členky vo vode. Na Gore webe píšu okrem iných testov, o 200 000 cykloch ohybu topánky vo vode. Test prebieha nepretržite, zastaví sa ak sa identifikuje presak vody.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky

cron