Hydrofobni uprava peri

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod booze » pát kvě 13, 2016 10:52

Kdo by pak chtel spacak s pro.raneho peri. :twisted:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod shoe » úte črc 12, 2016 22:41

Jinak spacák (quilt) a bunda z hydrofobního peří otestována:-) Péřovka v drobném dešti absolutně bez problémů...a stejně dobře funguje quilt:-)

Horní tkanina (mám Pertex GL) je při mokrém stavu prakticky průhledná...ale peří pod je vidět zcela vodou nedotčené:-) Testováno při velké vzdušné vlhkosti, která se vysrážela na stanu...a do toho silnější vítr, který vodu sklepával na spacák (mám jednoplášťový stan).

Také jsem otestoval uniklé peříčko z quiltu přímo v potoku...a nepodařilo se mi v rámci desítek vteřin dostat peří do stavu, aby bylo mokré.
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod oodoow » čtv kvě 4, 2017 15:07

Tak co? Už to máte někdo dost dlouho, aby se dalo posoudit, jestli to neslehne dřív než neupravené peří?
A už jste v tom někdo pořádně zmoknul?
Má cenu ještě vůbec kupovat bundu s neimpregnovaným peřím anebo je to už out?
Tím myslím spíš nějaký péřový svetřík, u bund do velkých mrazů je to asi jedno, protože tam se to stejně nenamočí.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » pát srp 18, 2017 13:22

Tak kam jste došli s tím HP ...?

RAB Neutrino Endurance 400

400g hydrophobickyé evropské husí peří 800FP
Pertex Endurance zvenku a Quantum uvnitř
YKK zip
Váha 890g
Rozsah 1,5°C, -4°C, -6°C, -21°C
Cena 9500,-

Tak spacák mám přes dva roky a cca 180 nocí v něm.
Na kolik je to pro vás dlouhodobý test nevím, nicméně dýl to tu asi stejně nikdo nemá a myslím, že to u mnohých může odpovídat zátěži 5 let.

Takže loft je stejnej jako u nového spacáku.
Stále i ve vlhku a mokru hřeje a hřeje bez jediného vysoušení na sluníčku nebo sušení někde pod střechou jak u klasického péřáku - takže to nijak neřeším, vztanu zabalím, večer vybalím a je - spacák je od toho aby on sloužil mne a né já jemu.

Materiály Pertex taky ok bez nějakého opotřebení. Ten vnitřní je jak luxusní saténové povlečení.

Tvar spacáku je dost úzký mumie. Pěkný límec kolem krku a dostatečná kapucka abych jí zatáhl přes celý obličej.

Testován většinou v 90-100% vlhkosti, párkrát při běžné vlhkosti 30-50%, teploty v noci od 10 po -5°C - u těch mínusů už mi začínala být zima a použil jsem tedy Devold.

Zápor - vylezli mi asi 4 peříčka :( vždycky jsem ho obrečel.... ale asi běžné, že.

Po zabalení cca 17x27 bez kompresních popruhů jen obal do kterého se natlačí.

Rozhodně bych si péřový spacák bez H úpravy už nekoupil, je to velký rozdíl, ještě bych to pochopil u levných spacáků za 3-4 tisíce ale nad tuto cenu za mne už ne.

Někdo další kdo déle testoval spacák? Zajímali by mne i jiní výrobci jak na tom jsou.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod fps » pát srp 18, 2017 18:10

moc výrobců se do toho nežene, takže srovnání asi moc není, ono se teprve uvidí třeba za deset let jak na tom vlastně peří které má hydrofobní úpravu je, peřové věci jsou na celí život, takže se ani nedivím výrobcům že nechtějí riskovat z dlouhodobého hlediska nevyzkoušené věci, a ještě k tomu když je k dispozici o hodně víc ověřená membrána, ať už jako vrchní materiál spacáku, nebo jako žďárák, taky membrána o hodně víc ochrání peří před mokrem než hydrofobní úprava
jestli hydrofobní úpravu nikterak neovlivní funkčnost peří i po desítkách let? tak u mě by byl ideální spacák péřový s hydrofobní úpravou, a aby měl vrchní materiál membránový
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » pát srp 18, 2017 19:21

Tak jasne dva roky sou asi málo i když měl celkem záhul - nicméně konkrétně ten RAB to používá již dekší dobu a v UK je to top výrobce - tak že by taková firma jen tak prubla svou pověst to se mi nechce věřit.
Myslím ze ty membrány sme spolu už řešili....? Na jednu stranu Jo na druhou to zas nestihne udejchat.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod apuka » pát srp 18, 2017 21:22

U membrany je jedna vec trochu problematicka - latka vazi vice nez napr. Pertexove tkaniny, je "pevnejsi", mene ohebna a peri v nem ma o neco mensi loft nez v tech Pertexovych, mysleno stejne mnozstvi peri stejneho CUIN a slozeni ve stejne tvarovanych komorach se stejne velkym objemem. Proste pod membranou trosku vice slehava peri.
A je taky o neco tezsi.
Na druhe strane to neni tak znacny rozdil, ze by to citelne ovlivnilo charakteristiku spacaku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod fps » ned srp 20, 2017 14:34

- mám toho v membránových spacácích Sir Joseph Looping 500 a Sir Joseph Looping 900 naspáno už dost, a ještě se mi nikdy nestalo aby to nestačili udýchat, a že žďárák GTX StarLite air permeable s tím taky nemá problém tu bylo už psáno
- nemilá je ta vyšší váhá u membrány, ale cca 150 g navíc ve vaze membránového vrchního materiálu mi za tu vyšší voděodolnost péřáku stoji, tohle se projeví hlavně když jedu na víc nocí, a ono je několik dní špatné počasí, a je to stále úspora na váze oproti tomu když jsme vozil žďárák a i stan
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » ned srp 20, 2017 17:40

150g bych neřešil to je opravdu prd rozdíl - jen nevím ty spis taky ve stanu k čemu potřebuješ vodeodolny povrch spacaku? Mě na spacak neprší - jde o tu vzdušnou vlhkost a to co vypotis.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod oodoow » úte srp 22, 2017 10:41

@Michal82: A spával jsi v tom spacáku oblečený anebo jsi to měl na holé tělo? Jde mi o to jestli si to udrží loft těch 180 nocí, i když bych to třeba vždycky propotil.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » úte srp 22, 2017 11:44

Hele jak kdy - jak sem psal mám takovou tu ,,lehčí,, verzi 3 sezoňáku takže při teplotách v plusu v trenkách a kolem nuly a níž v termoprádle.
Ten loft si to drží hezky a jak říkám nenavlhne to - ve Skotsku sem dával trek v zimně což na ostrovech znamená že opravdu leje denně a teploty jsou nad nulou - minus jen občas v noci a spíše na pevninské části takže ta vlhkost na ostrovech je extrémní.
Dam příklad - bavlněné oblečení je k ničemu okamžitě je vlhké a nehřeje a nemáš šanci ho usušit jelikož to vlivem vlhkosti neschne - proto jsem měl výhradně vlněné oblečení a na vrchu SS nebo GTX.
V tom vzduchu je ty vody víc než kolik vypotis.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod fps » úte srp 22, 2017 13:08

Michal82 píše:jen nevím ty spis taky ve stanu k čemu potřebuješ vodeodolny povrch spacaku? Mě na spacak neprší - jde o tu vzdušnou vlhkost a to co vypotis.

- já kupoval membránový péřák hlavně kuli tomu že se v noci docela melu, a skoro pokaždé jsem ráno nalepen na kratší, nebo delší stranu stanu, a když v noci prší, nebo je velká vzdušná vlhkost, tak se uvnitř stanu vysráží vlhkost, a ty části spacáku které se dotýkali stanu jsou mokré, membránoví péřák nemá s tímto problém, tohle jsem zkusil nejdříve vyřešit žďárákem, fungoval to, ale spacák a žďárák je těžší než membránoví spacák
- taky se membránový vrchní materiál hodí i na vzdušnou vlhkost které je i ve stanu
- taky se občas stane že není místo na stan, takže spím pod širákem, a na to se taky hodí membrána na péřáku
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod apuka » úte srp 22, 2017 14:22

fps píše: taky se membránový vrchní materiál hodí i na vzdušnou vlhkost které je i ve stanu
Promin, tomu nejak nerozumim. V cem se hodi? Ta vzdusni vlhkost se na spacaku ve stanu srazet prece nebude, nema proc, ne? To uz spise na vnitrni strane stanu a to je pripad, ktery jsi popsal.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod remy77 » úte srp 22, 2017 18:01

Apuka
Ked sa osprchujes, nevyvetras kupelnu a nechas dnu toaletak, nenavlhne? Alebo bude kompletne suchy?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » úte srp 22, 2017 18:41

fps - skoro pokaždé jsem ráno nalepen na kratší, nebo delší stranu stanu, a když v noci prší, nebo je velká vzdušná vlhkost, tak se uvnitř stanu vysráží vlhkost, a ty části spacáku které se dotýkali stanu jsou mokré.

Tak s tím nemám problém a ať je jak je vnitřní stan je suchej.
Chce to jiný stan ;)
Takový který má co nejvíc kolmé stěny, dobrou ventilaci a velké mezery mezi vnitřním stanem a tropikem tak aby tam dobře proudil vzduch.
Proto nosím tu 4kg bestii, protože je v tom prostě fajn a nezvyšuje se tam zbytečně vlhkost vůči okolí - respektive na spacák mi nic neteče.

Jinak i ten Pertex je proti menšímu množství vody odolný, ale na spaní venku bez ždáráku to není kdyby pršelo.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod remy77 » úte srp 22, 2017 19:13

Michal82
Rozdiel je spat sam v stane pre jedneho a pre dvoch. Predsa je ten vnutorny objem vacsi, co je pre rozptylenie par lepsie.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » úte srp 22, 2017 19:30

V tom mas pravdu, ale spali sme tam i dva - já 186 a kolega cca 195-7 a i tak ok.
Rozestup mezi tropikem a vnitřním stanem je 10-15 cm - dvě velké větrací okna na vrcholu kopule.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod apuka » stř srp 23, 2017 7:04

remy77 píše:Ked sa osprchujes, nevyvetras kupelnu a nechas dnu toaletak, nenavlhne? Alebo bude kompletne suchy?
Jenze tady se jednalo o vyhodu membrany na spacaku - a ta vzdusni vlhkost se pres membranu dostane, proti ni nechrani. Kdyby chranila,tak se ve spacaku (prehnane) muzes utopit ve vlastnim potu, protoze ten se ven nedostane.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod fps » stř srp 23, 2017 10:11

Michal82 píše:Chce to jiný stan ;)

neexistuje stan ve kterém by se nevysrážela vzdušná vlhkost, možná tak kdyby bylo tropiko z Gore-Tex Active?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod apuka » stř srp 23, 2017 11:35

fps píše:neexistuje stan ve kterém by se nevysrážela vzdušná vlhkost
:shock: :shock: :shock: Promin, blbost. Pokud mas douplastovy stan (o kterem psal michal82) s tropikem, kde je vnitrni z dobre prodysneho materialu, pripadne nahore jeste se sitkou, tak se ti vevnitr vzdusna vlhkost nesrazi - bude se srazet na tropiku.

Muzes, prosim, vysvetlit, cos mel na mysli, kdyz jsi psal, ze "se membranovy vrchni material hodi i na vzdusnou vlhkost, ktera je i ve stanu"?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » stř srp 23, 2017 11:39

Ale existují stany s lepší ventilaci a lepším návrhem tak ze to v nich lip větrá - jak říkám vnitřní stan mám suchej tedy nekape z nej.

Ale pokud spacak používáš i venku tak jasne to bych taky chtěl GTX. Nebo spis GTX pytel i když je to těžší ale zas lepší osoupat pytel než spacak.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » stř srp 23, 2017 11:50

Apuka - Jj jak píšeš vodu mám jen na tropiku a teče pěkně po stěnách dolu. Na vrcholu tropika sou dva větrací otvory takže na vrcholu žádná voda tam se to vetra nejvíc a steny jsou poté dost kolmé takže to teče dolu.
Vnitřní stan má celej panel na vchodu se dá rozepnout vrstva a zůstává tam jen sitka - od vrcholu až dolu - vchody jsou dva takže to krasne vetra - a mezi vnitřním stanem a tropikem je 10-15 cm plus vnitřní stan má ještě nepromokavou úpravu - ale nezažil jsem aby na nej teklo - ale při praní v něm drží krásně voda :D

Na tohle sou fajn tunely tam sou hodně kolmé steny.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod apuka » stř srp 23, 2017 14:09

Tak na mem (uz 24 let) starem Jurkovi je to velice podobne, jen ma jenom jeden vchod a sitka muze byt jenom v jedne pulce - ale je to trimistni stan. A nikdy nebyl ani naznak nejake vlhkosti na vnitrnim stanu, ani kdyz na vnejsim zevnitr zmrzla srazena voda. Ten vnitrni stan je ale taky z nejake "obycejne" hodne tenke a prodysne padakoviny, neni nijak osetreny proti vlhkosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod remy77 » stř srp 23, 2017 15:51

Fps urcite tiez myslel tropiko stanu, nie ze mu vlhne vnutorny stan.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod Michal82 » stř srp 23, 2017 16:25

Určitě vnitřní stan protože psal ze má mokrej spacak proto potřeboval GTX mimo jiných důvodu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod wawrik » stř srp 23, 2017 16:44

Nie je problém sa pretlačiť k vonkajšiemu stanu.

Mimochodom, poveternostné podmienky, kedy namŕza aj vnútorný stan, nie sú žiadnou výnimkou. Vyhnúť sa tomu nedá. Stalo sa mi to už asi tri-štyrikrát, namrzla aj sieťka s očkami asi 2×2 mm. Dobre vetrajúci stan je vtedy nevýhodou, lebo sa vlhký vzduch ľahko dostáva dovnútra a tam mrzne. Len sa mi to nikdy nepodarilo poriadne odfotiť :oops:
Namraza2.jpg
Přílohy
namraza1.jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod remy77 » stř srp 23, 2017 16:51

Pri stanovani v zime sa niekedy kondenz vytvara aj na podlahe stanu a na bokoch vnutorneho stanu tesne nad zemou.
Staci spat na boku ksichtom k stene stanu a pri dychani je bok odlazku oroseny. A stan moze vetrat ako chce.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod fps » stř srp 23, 2017 16:58

- voda stéká i po spodní části u postavené celty na áčko které má o hodně lepší větrání než má Hilleberg Staika, takže to co jsem napsal že "neexistuje stan ve kterém by se nevysrážela vzdušná vlhkost, možná tak kdyby bylo tropiko z Gore-Tex Active?" platí
- a teďka ten hlavní problém který jsem už na OF kdysi řešil, a vyřešil nejdříve žďárákem, pak membránovým spacákem, když jsem spacákem nalepen na kratší, nebo delší stranu stanu, a jsou k tomu vytvořeny správné meteorologické podmínky, není to pokaždé, tak mám ty části spacáku které se dotýkali stanu navlhlé, jenom tyto části, ne celí vnitřek vnitřní části stanu, je to stejné jako když se pod batohem vysráží vlhkost na vnitřní část membránové bundy, ale tady se vysráží mezi vrchní část spacáku a vnitřek vnitřní části stanu

Michal82 píše:Takový který má co nejvíc kolmé stěny, dobrou ventilaci a velké mezery mezi vnitřním stanem a tropikem tak aby tam dobře proudil vzduch.

Michal82 píše:Vnitřní stan má celej panel na vchodu se dá rozepnout vrstva a zůstává tam jen sitka - od vrcholu až dolu - vchody jsou dva takže to krasne vetra - a mezi vnitřním stanem a tropikem je 10-15 cm


tak tohle je snad normální u každého pořádného stanu, tedy i u stanů MSR
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod fps » stř srp 23, 2017 17:02

remy77 píše:Pri stanovani v zime sa niekedy kondenz vytvara aj na podlahe stanu a na bokoch vnutorneho stanu tesne nad zemou.
Staci spat na boku ksichtom k stene stanu a pri dychani je bok odlazku oroseny. A stan moze vetrat ako chce.

jojo, mě se zmrazky udělají skoro vždy mezi nafukovačkou a podlážkou stanu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Hydrofobni uprava peri

Příspěvekod remy77 » stř srp 23, 2017 17:09

fps píše:jojo, mě se zmrazky udělají skoro vždy mezi nafukovačkou a podlážkou stanu


Lebo nafukovackou urcite teplo prejde aj nadol, kde sa vyzraza na podlazke a zamrza.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky