Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod katkaturistika » čtv led 14, 2016 14:02

Ahojte, chystám sa do zimných hôr a vyberám spacák. Jeden som vlastne už objednala, teraz mi došiel ale neviem, či ho nemám vrátiť. Jeden spacák už mám, je to tento: http://www.hudysport.sk/spacaky/rock-em ... modra.html teploty má -3, -9, -28. Spala som s ním v lete na horách, keď bolo vonku okolo +10. Teraz v januári idem na taký zimný kurz do Álp, budeme spať vonku v záhrabe, teplota môže byť -10 alebo aj nižšia. Objednala som si tento http://www.huskysk.sk/spacak-extreme-an ... d4403.html teploty má -12, -19, -28. Mal by byť teplejší, ale ten do -3 je hrubší, tak neviem, či tento môže byť teplejší keď je tenší? Okrem toho je väčší a ťažší. Tento rok sa chystám aj na Mont Blanc, tak mi musí stačiť aj tam. Ja som inak dosť zimomravá, takže preferujem skôr teplejšie. A aby bol skôr ľahší. Ale tie ľahké sú páperové, tie zas nemôžu navlhnúť, ja som ešte nikdy v zime v snehu vonku nespala. Keď budem spať v záhrabe, navlhne mi? Karimatku mám takú obyčajnú, mám si radšej kúpiť nejakú lepšiu, nafukovaciu? Vďaka.
katkaturistika
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 14, 2016 13:59

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod mike » čtv led 14, 2016 18:51

Loft spacaku s ruznou izolaci se neda primo porovnavat. Ten Husky ma izolace vic, 2x260 g/m2 proti 2x160, takze teplejsi asi bude, ale osobne bych si ho do -10 a nize nevzal. Nekde tu mame vlakno o Husky vyrobcich a jejich "kvalite", zkus pohledat. Stejne tak tu mame hodne diskusi o perakach, do -10 se vetsina shodne, ze je to lepsi volba.

Karimatku to chce rozhodne lepsi, jinak ti bude zima zespoda a zadny spacak ti nepomuze. Opet to tady najdes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod katkaturistika » čtv led 14, 2016 22:19

Ďakujem za odpoveď, ono je tak veľa tovaru a ja sa v tom strácam. S Husky nemám skúsenosti, doteraz som od nich nič nemala ale teraz som si objednala okrem spacáku aj batoh a mikinu, tak neviem, či mám všetko vrátiť, do 2 týždňov sa to dá. Preštudujem si toto fórum, škoda, že som ho neobjavila skorej, teraz sa dosť ponáhľam nakoľko 22.1. už idem na tú akciu. Na Mont Blancu by som chcela tiež spať vonku, možno nie všetky noci, ale aspoň niektoré, čítala som na inom fóre, že tam v noci môže byť aj -20, -30. Bude mi 70l batoh stačiť či mám si zobrať väčší? Doteraz som takto nechodila po horách aj s prespaním, jedine tak, že autom do kempu a potom autom pod kopec a hore, takže veľký batoh som doteraz nepotrebovala.
katkaturistika
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 14, 2016 13:59

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod mike » čtv led 14, 2016 22:46

Njn, to je tezke, ale porad resitelne. Zkus to tady projit a prostudovat, odpovedi na vsechny tve otazky tu jsou, jen je najit.

Ohledne MB zkus tohle vlakno: viewtopic.php?f=56&t=12604

Batoh podle vybavy, normalne staci 60, ale s Husky spacakem nemusi stacit ani 70 ;-) Hlavne jde ale o to, abys ho unesla. Vaha batohu je pro chozeni po horach dost zasadni a jestli s tim nemas zkusenosti, tak to muze byt docela narocne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod remy77 » čtv led 14, 2016 23:57

Husky 70 = Deuter 55 l. Doma mi lezi Husky Guzzle 70 l a porovnaval som ho so zeninym Act lite 55 :)

Pouzity bol asi 15 krat a roztahuju sa svy. Povoluju spony na rammennych popruhoch a pod. Az tak lacne tie husky batohy nie su, zeby sa oplatilo setrit.
Na pandaoutdoor.sk maju napr. za 108 damsky Lowe Alpine Cholatse ll ND 50:60
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod grco » pát led 15, 2016 0:39

No neviem, doteraz nespala v horach a hned ide spat na mont blanc... ja proste niektorich ludi nikdy nepochopim, co tak ist rovno spat na everest? mont blanc je len zbytocna zastavka... :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod Stani » pát led 15, 2016 1:12

Mňa nemrazí ani z tých teplôt, ako to, že ideš bez nejakej fyzickej a technickej prípravy na takú akciu. Tu nejde len o vybavenie...za tak krátky čas nevychytáš "muchy" vybavenia vs. tvoje znášanie zimy. My ti radi poradíme, ale v tomto prípade mi je tak nejak divne :(
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod grco » pát led 15, 2016 9:23

Jo, podla mna sa tu hodi hlaska stylu "Ked sa musis pytat na take zakladne veci ako spacak, velkost batohu a karimatku, tak na to nie si pripravena" :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod remy77 » pát led 15, 2016 9:28

Podla casovej ponuky Rokosportu tipujem, ze ide s nimi, takze by som to az tak dramaticky nevidel :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod grco » pát led 15, 2016 9:31

@remy: ja som ale nemyslel ten zimny kurz v lednu, proti tomu nic nemam, ale pisala, ze TENTO ROK ide hned aj na Mont Blanc a este navyse tam spat v spacaku :) myslim, ze mam ovela viac skusenosti z hor, a hlavne s vybavou a aj tak by som mal zo spania na MB trochu obavy :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod remy77 » pát led 15, 2016 9:36

Ak si zaplatila za "spanie v snehu", ani na MB s najvacsou pravdepodobnostou nepojde neorganizivane.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod remy77 » pát led 15, 2016 9:38

grco:
A tebe to myslim nehrozi, aby si tam isiel s cestovkou :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod grco » pát led 15, 2016 9:40

No to ne teda, a neviem jak to s tymi cestovkami probiha, ci ked bude mrznut, tak ju tam niekto zahreje ;)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod remy77 » pát led 15, 2016 9:44

Podla pomeru chlapov a zien na takych zajazdoch sa kazdej zene ujde chlap... Horsie to maju ty zvysni chlapi. Nastane dilema, ci prekonat predsudky alebo mrznut :D
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod remy77 » pát led 15, 2016 9:45

A preto je dobre mat teply spacak :lol:
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod katkaturistika » pát led 15, 2016 10:57

Neviem, z coho ste niektori usudili, ze nemam ziadnu pripravu. Ja mam na horach pochodene dost rokov, to, ze som v nich este nespala v zime neznamena, ze ani nikdy nemozem zacat. Mam pobehane Stajersko a znacnu cast Talianska vratane Marmolady, v mackach viem chodit a aj ich vlastnim. Liezla som po ladopadoch, zlanovala a pod., na ferratach som ako doma. O MB som si uz vselico precitala, stale hladam informacie, viem, ktore useky su nebezpecne, na co si tam davat pozor, kde padaju kamene a ako sa im vyhnut. Tiez mam vcelku dobre nastudovane ako odhadnut lavinove nebezpecenstvo a pri akych podmienkach sa hore netrepat. A co neviem, naucim sa na tomto kurze, resp. dvoch kurzoch s Rokosportom, Zimna priprava v Alpach Classic a Extrem. Nikdy nic nenechavam na nahodu a spravam sa zodpovedne, kazdy rok si platim Alpenverein ale este nikdy som v horach nebola ani lahsie zranena.

Remy77 a mike dakujem za dobre rady, prestudujem vsetko. Moj problem je, ze na ten kurz idem uz 22.1. a mam malo casu, no vacsinu veci uz mam, chyba mi uz len ten spacak a vacsi batoh. Husky batoh a spacak vratim.
katkaturistika
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 14, 2016 13:59

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod booze » pát led 15, 2016 11:34

katkaturistika píše: Keď budem spať v záhrabe, navlhne mi? Karimatku mám takú obyčajnú, mám si radšej kúpiť nejakú lepšiu, nafukovaciu? Vďaka.


Zalezi o jaky zahrab se jedna, jak kvalitne bude postaveny. V klasickem otevrenem zahrabu (jama) vlhkost nehrozi. Musis pocitat s pouzitim zdaraku nebo membranoveho spacaku. V noci ti muze nafoukat snih pod spacak, ktery svym teplem rozpustis.

Pokud budete mit zahrab jama a nahore lyze/sneznice a plachtu, tak vlhkost bude vyssi, ale pro perovy spacak porad OK. Dulezite je varit nekde mimo zahrab. Verze bez plachty, ale snehem je lepsi.

Pokud budete mit zahrab udusany snih a v nem vykopana nora, tak je potreba udelat sondou dostatek direk do stropu, aby vetral. Strop by mel byt idealne kopulovity, ab nekapala voda. Vlhost muze byt vysoka, kdyz se vevnitr vari a je uvnitr hodne lidi. Zdarakem nic nepokazis, ale perak jsem mel vlhky. (V zdaraku od HP) Do toho typu zahrabu nepotrebujes moc teply spacak, protoze je v nem nadherne teploucko. (venku -24°C a v zahrabu bylo +2°C)

Karimatka je dulezita vec pri spani na snehu/prochladle zemi. Kup nejakou dobrou penovku TaR Zlite, Ridge Rest Solar. Pripadne samonafukovaci s dobrym tepelnym odporem.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod remy77 » pát led 15, 2016 11:46

katka:
nemozes si to brat osobne, len sa tu najdu aj taki co hladaju veci pomaly na everest a este ani z domu nevysli a popri nich sa tu udomacnil takyto "folklor" :)

Batoh hladaju urcite lepsi, vrati sa ti to..

Spacak ak si ochotna investuj do dobreho peraka, kludne napr. erratic plus 1000 od SJ. Teda ak planujes spavat mimo stanu, nie len na tom kurze.
Alebo asi o 50 € viac ako Annapurna od Husky stoji paperak Prima Polar (1000 alebo 1200), co bude urcite lepsia volba. Tu jednu, dve noci v mraze v nom prebivakujes (ak dalej planujes spavat v zime hlavne v stane) kazdopadne bude teplejsi, skladnejsi, o pol kila lahsi ako ta annapurna a dlhsou zivotnostou loftu - teda tepelneho komfortu.

A ako pisal booze, dobru karimatku.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Příspěvekod pickard » pát led 15, 2016 12:31

Se 70l báglem bych na MB fakt jít nechtěl. Rychlost, rychlost a rychlost jsou tri základní prvky uspechu v horách. Jinak teda se přidávám tady k soudruhům... MB je nesmysl. Nějak se tam za dobryho počasí vyhrabe skoro kazdej, ale je to divný místo, mraky lidi, celkem nebezpecna normálka... bez zkušenosti a vykonnosti je to akorát praca, praca a praca.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod Aldo » pát led 15, 2016 13:57

Jo souhlasím. V okolí je spousta pěknějších kvaků co stojí za to.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod katkaturistika » pát led 15, 2016 14:01

Ty si tam uz urcite bol ale ja tam ist nemam lebo zrazu je to nesmysl. Ja si pojdem kam chcem. A rychlost urcite nie je dolezita, kto ide rychlo, rychlo sa unavi. Kto ide pomaly, dalej zajde, nebolia ho klby a lepsie sa aklimatizuje. Jo, videla som chlapika ktory rychlo vybehol na horu a potom mal take bolesti kolena, ze som mu musela davat obvaz z mojej lekarnicky aby si to obviazal. Ja som si vysla pomaly a v pohode, ziadne bolesti, stale plna sily.
katkaturistika
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 14, 2016 13:59

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod katkaturistika » pát led 15, 2016 14:07

A okrem toho na MB sa ponahlat, taki sa tam najviac zabijaju, ked potom spadnu zo skaly alebo do trhliny. Pomaly dalej zajdes vzdy a vsade
katkaturistika
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 14, 2016 13:59

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod pickard » pát led 15, 2016 14:17

Samozřejmě si jeď, kam chceš :) Ale nemůžeš se divit, že když se na fóru na něco zeptáš, různí lidi ti řeknou různý názory.

Názor, že rychlost v horách není důležitá, či dokonce že je škodlivá, je ovšem poměrně revoluční. Vlastně jsi úplně první člověk, které jsem to slyšel vážně říct :)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod katkaturistika » pát led 15, 2016 14:21

a booze dakujem presne taketo rady som potrebovala. Ono nas to tam sice na tom kurze vsetko naucia, ale nenapisali nam poriadne co si mame zobrat, nejaky zoznam veci ano ale napr. aky spacak, aku karimatku tak to nie. Tak ked uz budem tam a zistim, ze nieco som si mala zobrat ine ako som zobrala tak uz bude neskoro.
katkaturistika
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 14, 2016 13:59

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod pickard » pát led 15, 2016 14:22

Na MB samozřejmě největší % smrťáků tvoří pomalí lidé, kteří byli v kuloáru pozdě a už to tálo a lítaly šutry, kteří nestihli včasnej návrat a zatměli, protože byli na vrcholu pozdě, a kteří nedokázali zdrhnout před změnou počasí. Kopce jsou různý, nicméně zrovna MB normálkou je výstup, u kterýho je rychlost významným faktorem bezpečnosti. Proto je důležitá aklimatizace a výkonnost, aby to tempo člověk udejchal.

A proto tam nedoporučuju chodit, normálkou, protože je zarubaná turistama, co každejch 10 metrů lapaj po dechu, čímž ohrožujou ostatní, který tak brzděj.

Ať si každej dělá, co chce, je to pouze můj pohled - jakkoli se domnívám, že celkem široce sdílený. Na MB bych doporučoval se cpát až tehdy, když si člověk věří na nějakou těžší cestu. Pak je to samozřejmě super.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod ita » pát led 15, 2016 18:16

katkaturistika píše: nenapisali nam poriadne co si mame zobrat, nejaky zoznam veci ano ale napr. aky spacak, aku karimatku tak to nie


Myslím, že organizátoři nepředpokládají, že někdo se rozhodne nocovat venku poprvé zrovna na MB.

Jinak k tvým zkušenostem - je fajn, že nějaké máš, ale chodit nalehko, vrátit se do teploučka na chatičku je o hodně jiné, než mít na zádech velký batoh a na závěr dne si ustlat ve sněhu.

Každopádně hodně štěstí :)
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod mike » pát led 15, 2016 18:23

@katka: jak uz psal remy, kazdou chvili se tu najde nekdo, kdo byl maximalne na Snezce a chce na MB. Proto ty reakce. Tvuj pripad to nebude, ale zpocatku to tak mohlo vypadat.

Ad rychlost: nejde o to po horach behat, ale jit rozumnym tempem. Kterym vydrzis jit hodinu nebo dve bez zastavky, aniz by te to vycerpavalo. Kdyz nejsi zvykla na tezky batoh, tak to udela strasny rozdil. Pak uz nejdes, ale vleces se a kazdou chvili zastavujes. Normalni rychlost klidne klesne na polovinu nebo min a to uz je nebezpecne. U nekterych (vetsiny?) to funguje tak, ze je urcita hranice, do ktere ti batoh nevadi a nad ni najednou citis kazde deko navic. Ta hranice je u kazdeho jinde a meni se podle kondice a unavy, takze na delsich akcich postupne klesa. Kdyz nejsi zvykla na tezky batoh, tak muze byt docela nizko. Chce si to predem vyzkouset v nejakych nizsich horach, MB na to neni dobre misto. Mj. kvuli vysce, ta ti taky na vykonnosti neprida. Byt tebou tak si nejdriv naplanuju nejakou vicedenni akci v nizsich horach, tim otestujes vybavu i sebe.

Taky jsem byl kdysi zvykly chodit po Alpach nalehko a kdyz jsem poprve vyrazil natezko tak to bylo docela peklo, ac to bylo v lete, v celkem snadnem terenu a niz, nez jsem byl zvykly. Lezl jsem jak chrobak a proklinal batoh :)

booze píše:Kup nejakou dobrou penovku TaR Zlite, Ridge Rest Solar. Pripadne samonafukovaci s dobrym tepelnym odporem.

Pripadne nafukovaci s dobrym tepelnym odporem :) Na snehu se myslim potencialni nevyhody (propichnuti) ztraceji a vyhoda je mensi vaha a lepsi sbalitelnost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod booze » pát led 15, 2016 18:32

Rokosport ma zimni pripravku v rakouskych alpach.


Doporuciji se podivat na jejich stranky, kde je odkaz na pojisteni AV. Tak ma reklama vypadat ! =D>
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod Aldo » pát led 15, 2016 18:48

Jak už tady někdo výše napsal, MB se 70 litrovou svini pomalu a natěžko, proč ne.
Akorát jsem Tě chtěl požádat ( a nemyslím to nijak zle nebo zaujatě ) dej nám potom prosím informaci, jak si to zvládla a jestli Tě neštvali ti, co měli na sobě jen lehký baťůžek a byli rychlejší nebo méně unavenější. Prostě si to "užívali".
Nehledej v tom žádné mentorování, dávám to sem proto, že když jsem byl poprvé na takové tůře s pekelnou 70L svini, tak jsem to pociťoval a řekl jsem si DOST !!.... již nikdy více. Tak jestli Tě to taky potká :)
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Zimný spacák Alpy, Mont Blanc

Příspěvekod remy77 » pát led 15, 2016 20:32

Booze:
A nielen obycajnu ale aj extreme...

Jedna je podla foto v Raxoch ako je Siebenbrunnen kessel a ta extreme pod G-hckte :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Další

Zpět na Spacáky a karimatky