Merino Inlet vlozka

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Merino Inlet vlozka

Příspěvekod vass » ned bře 23, 2014 16:13

Mate nekdo tuto merino vlozku od Warmpeace? Dost o ni uvazuji. Pisou, ze je to dobra hlavne do peroveho spacaku (zabranuje jeho navlhnuti). Hodi se i do syntetiky na zvyseni teplotniho komfortu? Mate nejakou zkusenost? http://www.warmpeace.cz/cs/warmpeace/merino-inlet-21
vass
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř lis 9, 2011 13:10

Re: Merino Inlet vlozka

Příspěvekod apuka » ned bře 23, 2014 22:13

Ja jsem toto nikdy nepouzival, ale nebylo by jednodussi (a hlavne levnejsi) si koupit 4m 120g/m2 hedvabni latky a z toho si usit vlozku do spacaku? Sice to neni 180g jako u te vlozky, ale jinak ma hedvabi cca stejne vlastnosti jako merino stejne gramaze, co se tyce zadrzovani vlhkosti, izolace a prodysnosti a rozhodne je prijemnejsi na telo, jak merino. No a pevnost je nekde uplne jinde a skladovatelnost asi taky.
Ale jinak blby dotaz: Jako funkcni material, merino (ale i jine funkcni materialy, i hedvabi) nefunguje tak, ze primarne ihned propousti vlhkost ven a az nemuze poslat dal, tak zacen do sebe nasakovat??? Protoze kdyby to takto bylo, je tato vlozka "funkcni" pro snizeni navlhnuti peroveho spacaku ponekud kontroverzni.
Na zvyseni tepelniho komfortu to fungovat bude a je jedno, jakou ma spacak napln.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Merino Inlet vlozka

Příspěvekod mike » pon bře 24, 2014 1:39

Jenze ono to ma 435g... S hedvabnou vlozkou bych to nesrovnaval, tohle uz je v podstate dalsi spacak. Zkusenost nemam, ale jsem dost skepticky. Pri stejnem zvyseni vahy spacaku bude rozdil v komfortu podstatne vetsi. A to navlhani? Hmm. Idealni je, kdyz se veskera vlhkost dostane ze spacaku co nejrychleji ven. Jestli to funguje jak pisou, tak se naakumuluje ve vlozce, takze ji budes muset denne susit. Jinak bude cim dal tezsi a cim dal mokrejsi. Moc si nedovedu predstavit podminky, kde by tohle fungovalo lip, nez samotny spacak. Kdyz bude svitit slunce a bude moct susit, spacak vysusis rychleji. Merino vlhkost akumuluje a susi se docela dlouho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino Inlet vlozka

Příspěvekod apuka » pon bře 24, 2014 3:59

miku, spatne jsi to pochopil (nebo jsem nesrozumitelne psal). Vlozka ma 435g, ale je z merino latky 180g/m2...
Ja mam doma sitou "vlozku" z te 120g/m2 hedvabi a mohu rict, ze se to taky da pouzit jako samostatny spacak, je to relativne teple - na chatach v lete nekdy staci i bez deky. Tady je zazita predstava, ze merino je hrejive, hedvabi je "nic", ale skutecnost je takova, ze ty dve vlakna (merino vlna a hedvabi) maji cca stejne vlastnosti co se tyce hrejivosti, prodysnosti a jejich zpusob zadrzovani vlhkosti taky funguje na podobnem principu a rozsahu. Takze pokud merino vlhkost nejdrive akumuluje a az potom postupne odparuje (obleceni z cisteho merina nemam, nemohu posoudit, ale vlnene ponozky tak nefunguji...), tak hedvabi bude fingovat podobne. Kdo ma napr. veci od Silkbody, tak vi o cem mluvim (i kdyz tam vetsinou je mala primes merina a nekde i bavlny). To jsou velice fajn funcni veci a momentalne sehnatelne za snove ceny 8)
Jedine ze by to nebyla upletova latka (jako na tricka z merina) ale neco na zpusob plsti, tj. ze v sobe ma mnohem vice vzduchu. V tom pripade by ta vlozka teplejsi jako z hedvabi byt mohla prave kvuli zadrzenemu vzduchu. Ale taky by zabirala moc mista.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Merino Inlet vlozka

Příspěvekod aksam » pon bře 24, 2014 8:38

Merinovou vložku jsem měl, ale poslal ji do světa. V našich podmínkách si myslím, že je docela nevyužitelná a zbytečná váha ve spacáku navíc. Warmpeace to dává do toho jejich expedičního spacáku do polárních oblastí, hlavně z toho důvodu, aby vložka nasála vlhkost, že se lépe suší samotná vložka a nevlhne a nemrzne spacák.

Souhlas s apukou hedvábí zvládne to samé, co merino a řekl bych, že je ještě na těle příjemnější, trika silkbody jsou pro mně plně srovnatelná polartecem power dry, fungují v létě v zimě
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Merino Inlet vlozka

Příspěvekod vass » pon bře 24, 2014 13:21

Pouzivam trisezonni syntetiku Carinthia Brenta a na zimu peri Warmpeace Winterlite. Spise prikoupim tedy nejakou vlozku na bazi hedvabi, napr. Sea to Summit Cotton - cena je ctvrtinova. Diky za reakce.
vass
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř lis 9, 2011 13:10

Re: Merino Inlet vlozka

Příspěvekod oodoow » pon bře 24, 2014 13:41

@vass: Jen poznámka: Sea to summit cotton není na bázi hedvábí ale bavlny, jak už z názvu napovídá. Hedvábí je sea to summit silk. Cena bude větší než bavlněná, ale kupovat bavlněnou vložku beru spíš jako vyhození peněz.

Jinak silkbody mají dobré věci, ale že by to bylo na odvádění potu a schnutí tak super jako syntetika, tak to ani náhodou. Power Dry jsem nikdy nezkoušel, ale jestli jestli to funguje jako hedvábí, tak to je tedy Power Dry nic moc na to, jak se to tady vychvaluje. Hedvábí je super na delší pohyb v přiměřené zátěži a teplotě, do horka a velké intenzity bych si to nevzal, stejně tak zmoknout v tom není nic moc. Prostě jako merino, jen možná o trochu pevnější.

Jo a za snové ceny to už taky moc sehnatelné není, pokud chce člověk něco pro pány a normální velikost. Už zbyly většinou jen okrajové velikosti anebo nějaká dívčí trika. :wink:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3098
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Merino Inlet vlozka

Příspěvekod aksam » pon bře 24, 2014 13:59

oodoow...máš pravdu, že třeba na kolo, běžky nebo běh apod., silkbody není ideální, ale na chození s báglem funguje bezvadně a sám nepozoruju oproti power dry rozdíl.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Merino Inlet vlozka

Příspěvekod mike » pon bře 24, 2014 14:50

oodoow píše:Jinak silkbody mají dobré věci, ale že by to bylo na odvádění potu a schnutí tak super jako syntetika, tak to ani náhodou. Power Dry jsem nikdy nezkoušel, ale jestli jestli to funguje jako hedvábí, tak to je tedy Power Dry nic moc na to, jak se to tady vychvaluje. Hedvábí je super na delší pohyb v přiměřené zátěži a teplotě, do horka a velké intenzity bych si to nevzal, stejně tak zmoknout v tom není nic moc. Prostě jako merino, jen možná o trochu pevnější.

Silkbody neznam, ale PowerDry je s v porovnani s merinem nebe a dudy. Merino mam rad, po meste uz roky v nicem jinem nechodim, na cestovani je skvele, ale jako prvni vrstva se nehodi na jakoukoliv jen trochu potivejsi aktivitu. Pro mne ani na lehkou turistiku, maximalne na prochazky po parku ;-) Nekolikrat jsem si to zkusil a vysledkem byla vzdycky znacna nepohoda v potem nasaklem tricku. Troufam si rict, ze kazda umelina bude v tomhle lepsi a PowerDry je mezi nima spicka (musi se ovsem umet vybrat gramaz, ale to jsme resili jinde). Mel jsem prime porovnani merina s obycejnou Moirou pri chozeni po kopeckach bez zateze v horku na Sardinii a merino nevyslo dobre; trpce jsem litoval, ze jsem doma zapomnel PowerDry triko. Pritelkyne byla v Moire v pohode, ja v merinu propoceny a ve vetru mi byla zima.

Hedvabi znam jako material a ze bude mit podobne vlastnosti jako merino si dovedu predstavit. V dobrem i zlem, takze s PowerDry bych neporovnaval. Primo na telo proste nepatri vrstva, ktera akumuluje vlhkost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino Inlet vlozka

Příspěvekod mike » pon bře 24, 2014 16:32

vass píše:Spise prikoupim tedy nejakou vlozku na bazi hedvabi, napr. Sea to Summit Cotton - cena je ctvrtinova. Diky za reakce.

Jak uz psal oodoow, cotton je bavlna. Tezka a neskladna, jedina vyhoda proti hedvabi je cena. Tyhle vlozky nejsou na zvyseni tepelneho komfortu, ale pouzivaji se na chatach, kde se spi pod erarnimi dekami. Vetsinou jsou povinne a vetsina lidi, co chodi od chaty k chate, nosi lehkou hedvabnou vlozku. Mam takovou, vazi 100g (bavlnena tak 400) a zabere minimum mista. Teplotni komfort je samozrejme minimalni, gramaz hedvabi je odhadem 50 g/m^2, ale kdyz je na chate teplo, da se v ni spat i bez deky.

Druhe pouziti je ochrana proti znecisteni spacaku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino Inlet vlozka

Příspěvekod scinkk » pon bře 24, 2014 19:12

Podle me je pro bezne pouziti vlozka pro zlepseni tepelneho komfortu k nicemu, vzdy vyjde vahove lepe teplejsi spacak.
Osobne ji vyuzivam jen k prespavani an chatach jak psal mike.
Pouziti jako hygienicka vlozka do spacaku je dobre, ale podle me je lepsi se do spacaku obleknout, je to univerzalnejsi reseni a teple ponozky mozna zahreji vice nez cela vlozka.

mike: co mas za vlozku pri tech 100 g? Ja mam boll a ma pres 200g a STS taky nejdou pod 200 g Nasel jsem v decathlonu tuhle kde udavaji 120 g takze asi vemu tu.

Edit: aha tak ta STS silk ma taky nejakych 125 g - kazdopadne ta z decathlonu je o dost levnejsi :)
Naposledy upravil scinkk dne pon bře 24, 2014 19:21, celkově upraveno 1
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Merino Inlet vlozka

Příspěvekod mike » pon bře 24, 2014 19:20

Myslim, ze tuhle od Ferrina. Uz ji mam hodne dlouho a myslim, ze mne stala tak polovinu aktualni ceny, rozhodne min, nez 1000. Jedina vec od Ferrina, ktera se mi jeste nerozpadla. Asi proto, ze ji moc nepouzivam ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Merino Inlet vlozka

Příspěvekod grco » pon bře 24, 2014 19:21

Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Merino Inlet vlozka

Příspěvekod scinkk » pon bře 24, 2014 19:24

grco: jo mas pravdu, ja jsem nak znal jen ty jejich reactor a spol. - vzhledem k cene zkusim tu z decathlonu, tak sem pak pripadne dojmy :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06


Zpět na Spacáky a karimatky