Spacak na přechod Finnmarku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod maky79 » pon bře 4, 2013 19:59

Potřeboval bych poradit z výběrem spacaku asi na týdení přechod zimním Finnmarkem Norsko. Řeším jestli tak bude vlhká zima nebo sucha zima to abych vybral bud peří nebo syntetiku. Mam par favoritu u peří je to sir joseph erratic 1000 a syntetika ajungilak tyin,condor z500. Nechce se my kupovat spacák za 15 kolíku expediční aby my potom vysel ve skříni tak hledam nějaký kompromis. Sir joseph je mercedes mezi peřím a myslím že ajungilak je dobrý opět v syntetice a condor ma dobre plnění duotherm. Samosdřejmně si necham poradit i nějaké jiné spacaky ale rozhodně nechcy husky,hannah a jine loapy tomu rozumíte :lol: . Planuju tu akci až příští rok touhle dobou. Teplota se tam pohybuje mezi -10 až -20 ale muže být i víc. To bych řešil nějakou termo vložkou a trochu víc se oblekl. Budem spát ve stanu. Všechno jsem tu přečel peří verzus plastik ale pořád jsem na pochybách tak kdyby někdo poradil? Nebo někdo nějaké zkušenosti s té oblasti za polarním kruhem? Děkuji
maky79
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: sob lis 8, 2008 16:57

Re: Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod zoul » pon bře 4, 2013 20:29

Nevěřím tomu, že by někdo běžně spával v teplotách -10 až -20 stupňů v syntetice. To by na ni musel mít extra vozejček. Vložka a oblečení jsou nouzové řešení, ale podle mě tím pořádný spacák nenahradíš.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod šíp » pon bře 4, 2013 20:41

maky79 píše:Teplota se tam pohybuje mezi -10 až -20 ale muže být i víc.

Může tam být klidně i -50°C /nejnižší změřená činila -51,4°C/. Předpokládám, že oblastí, kam míříš, myslíš Finnmarksviddu. Něco o té oblasti, tj. jak o kraji Finnmark, tak o náhorní plošině Finnmarksvidda, jsem sepsala zde. Tímto se omlouvám za velké písmena v textu článku, nějak se mi to blbě naformátovalo poté, co jsem změnila design stránek :shock:
Nepíšeš, kdy přesně se na přechod chystáš, zima je relativní pojem. Například únor či březen je brzo, optimální je duben-květen.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod maky79 » pon bře 4, 2013 21:20

Chtěli bychom to jít na běžkách tak březen. Ano přechod finnmarksviddi. Znám to tam take ale v červnu. Nemyslím si že tam je takova zima to jsou rekordy co píšeš. To mužeš říct že v Čehach jsou mrazy mínus třicet taky rekord myslím. Je tam pár řek a potoku nevím jak by to bylo s přechodem v dubnu a květnu ke konci června jsme to brodily bal bych se propadnutí v ledu docela.
maky79
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: sob lis 8, 2008 16:57

Re: Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod maky79 » pon bře 4, 2013 21:24

zoul píše:Nevěřím tomu, že by někdo běžně spával v teplotách -10 až -20 stupňů v syntetice. To by na ni musel mít extra vozejček. Vložka a oblečení jsou nouzové řešení, ale podle mě tím pořádný spacák nenahradíš.


A proč by se ty spacaky teda dělaly a prodavaly v te syntetice?
maky79
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: sob lis 8, 2008 16:57

Re: Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod šíp » pon bře 4, 2013 21:43

maky79 píše: Nemyslím si že tam je takova zima to jsou rekordy co píšeš. To mužeš říct že v Čehach jsou mrazy mínus třicet taky rekord myslím.

Náhodně vybraný den dva roky zpátky. Teplota -41°C.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod zoul » pon bře 4, 2013 21:45

Rozdíl mezi peřím a syntetikou dělá při tomhle kalibru zhruba kilogram a nejmíň pět litrů objemu. Hraje to roli? Věci potáhneš na saních?
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod dudy » pon bře 4, 2013 22:06

@maky79.
A přečti si taky, Maky, co píše Šipka třeba tady: http://www.sileni-sobi.estranky.cz/clanky/omrzliny/
Prohlídni si fotky, ať víš, do čeho deš, hmm.
Nezlob se na mě, nechci Tě zrazovat, ale člověk co plánuje severskej zimní přechod na těžko, by měl mít minimálně elementární povědomí a ne zjišťovat jakej spacák povšechným dotazem na fóru. Si myslim.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3964
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod dudy » pon bře 4, 2013 22:23

Navíc teda, z Tvého výběru bych stopro vysypal ten Kundór. Nejen, že neudávaj teploy podle normy a sdělení: "Použitelný do teploty (standard) -20°C" mi nepřinde kór moc důvěryhodný, obvlášť přihlédneme-li k: "Extrémní použití (nouzově) -25°C". To smrdí ve dvacítce kose zdechnutím.
Jináč slušný je tohle: http://www.hanibal.cz/spacaky-a-karimat ... m/?barva=1 :twisted:
Ale vážně. Co by bylo, zdá se, řešením, je koupit dva třísezóňáky a po akci jeden střelit. Pokud máš třeba do 175cm (Já se ve 170 vyspim v poho i se 178cm) dá se třeba tady: http://www.warmpeace.cz/cs/outlet poskládat z vikinga 600/170 a 900/180 slušnej zimák a šest čtyři.....
Naposledy upravil dudy dne pon bře 4, 2013 22:59, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3964
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod oodoow » pon bře 4, 2013 22:56

Však psal březen, ta teplota je z února, podle toho webu tam třeba loni v březnu zima už moc nebyla.
Taky bych se přimlouval za peří, jsou to lépe investované peníze.

@dudy: ten je moc drahej a obyčejnej, když už něco do velké zimy, tak něco takového za pouhých 1000$ :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod dudy » pon bře 4, 2013 23:11

Jo a předlóni koncem března dvacky jak řemen.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3964
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod maky79 » úte bře 5, 2013 7:22

Potahnem sebou sáně takže nějake to deko navíc se muže vzít. Napsal jsem sem abych se poradil o věcech co a jak použít atd. Jsou na te trase nějake chaty ale určitě budem spat venku par nocí. Nechystam se na nějaký extrem,takže tu akci mužu posunout na duben klidně. Nebo spacaky od paní http://www.spacaky-alka.cz/alka/index.p ... roba&sp=zm dobra cena a vaha. Mam take v planu použít bud fleesovou vložku nebo vložku do spacaku thermolite,to taky přidá na komfortu pár stupnu. Taky jsem pro peří ale bojím se te vlhkosti trochu.
maky79
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: sob lis 8, 2008 16:57

Re: Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod TimTaylor » úte bře 5, 2013 19:32

doporučuju mrknout na film

http://www.bernartwood.cz/text/sam-napric-femundsmarkou

a být tebou, před tímhle tím si nejprve zkusím v podmínkách ČR minimálně 4 denní zimní trek bez podpory, někdy v lednu-únoru. Tím sám zjistíš spoustu věcí, na které se tu ptáš
(aneb teorie a praxe jsou 2 rozdílné věci). Sebou rozhodně beru péřový spacák, minimálně 900g peří (měl jsem v ruce péřák s 800g péří v ČR v -17 stupních ve stanu v noci za větru mi v něm nebylo zrovna teplo... Umělinu bych určitě zavrhnul, její jedinou výhodou je cena. Stejně jako nějaké šití péřáku od paní (to bych udělal u spacáku na chatu, né na 14 denní expedici do v teplotě od -10 do -30 stupňů)
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod maky79 » stř bře 6, 2013 15:39

Tenhle film už jsem viděl. Na to abych mohl někam vyrazit na mraz tak potřebuju poradit s tím spacakem,nepujdu tam s třísezonakem a bojovat o život. Takže peřák a aspon kilo peří aby měl a co membranu nejakou vím že spousta expedičních spacaku jí má ale jestli je potřebna? Když budu spát ve stanu tak asi né předpokladám. Já jsem jeden s těch co jezdil na čundry v zimě z larisou a letním spacakem chrapat pod širák. Oblečené kanady a maskače mrzly jsme celý výkend. Kdo měl péřák byl king.Takže nepotřebuju aby mě tu někdo jebal. Chci poradit a podizkutovat na dane téma tot vše. Co třeba malachowski má dobre ceny. Ale zase si říkám jsou to poláci,cemicka sůl v jídle,ve vejcích červy atd. Takže na kolik se da věřit polákům?
maky79
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: sob lis 8, 2008 16:57

Re: Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod TimTaylor » stř bře 6, 2013 16:01

Ok, tvoje věc. Na tuhle zimní akci bych šel do spacáku s membránou, minimálně 900-1000g peří, takže z českých něco od Sira Josepha nebo Warmpace. Na zimní podmínky membrána neuškodí (stačilo se mi dva dny po sobě otřít spacákem v noci o navlhlý stan zevnitř a ráno jsem na spacáku měl jinovatku). Takže na vícedenní akci, bez možnosti pořádného vysušení, bych tam nějakou odolnost proti vodě radši chtěl. Značka je asi jedno, cenově to bude taky obdobné. Zbytek vyčtes i tady na forů
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod fps » stř bře 6, 2013 19:53

TimTaylor píše:ja být tebou, před tímhle tím si nejprve zkusím v podmínkách ČR minimálně 4 denní zimní trek bez podpory, někdy v lednu-únoru. Tím sám zjistíš spoustu věcí, na které se tu ptáš

tak tohle bych já taky doporučil, já bych bez zkušeností s několikadenní túrou po ČR při cca -20°C na týden na přechod Finnmarku nejel, a nebo s někým který nemá sám tyhle zkušenosti aby mě neohrozil, je plno drobností které tě při cca -5°C ani nenapadnou že jsou důležité, a přitom jsou při cca -20°C dost zásadní, obzvlášť při týdenní túře na těžko
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Spacak na přechod Finnmarku

Příspěvekod fps » stř bře 6, 2013 19:59

dudy píše:Co by bylo, zdá se, řešením, je koupit dva třísezóňáky a po akci jeden střelit.

tak tohle bych taky doporučil, a samozřejmě ty třísezóňáký jedině peří, o umělotině bych já ani neuvažoval
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40


Zpět na Spacáky a karimatky