Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod budo » úte pro 11, 2012 1:54

Dneska mi kamarád z Hudáče nastínil zřejmě celkem důležitý rozdíl např. mezi kotekami a např. erratic (který sám má). Jde o různou voděodolnost svrchních materiálů ......

Koteka 850:
Hmotnost: 28 g/m2
Větruodolnost: 90%
Prodyšnost: 90%
Vodoodpudivost: 380 mm H2O DWR

Erratic:
Hmotnost: 49 g/m2
Větruodolnost: 100%
Prodyšnost (MVTR): 18.000 g/m2/24h
Vodonepropustnost: 10.000 mm H2O
Vodoodpudivost: DWR

Daní za nepatrně nižší váhu spacáku tedy může být mnohem menší odolnost vůči vlhkosti a to je u peří vcelku důležité .... Na druhou stranu samozřejmě i toto lze zřejmě řešit vhodným používáním či doplněním spacáku o další prvky (žďárák, merino vak).
Pokud k tomuto pohledu máte z praxe někdo koment, díky za něj.
Naposledy upravil budo dne úte pro 11, 2012 18:38, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod Dr4k3 » úte pro 11, 2012 9:08

no, nevím jestli je membrána zrovna taková výhra, stejně tak to může působit jako zábrana způsobující pomalejší únik a srážení tělesné vlhkosti uvnitř spacáku

každopádně membrána nembembrána, je tam výrazně horší peří, takže celkový rozdíl půl kila váhy... Erratic 1000 je o 38% procent těžší než Koteka 850 a to má ještě o 1.7°C horší Tlim.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod sobb » úte pro 11, 2012 9:21

budo: membrány na spacácích se tu už docela diskutovaly, jen nemám tucha kde, zkus si to najít
já osobně u zimního spacáku preferuju membránu, ale jiní Ti zas budou říkat opak ... tak si vyber :mrgreen:
možností je i novější věc - hydrofobní peří, o tom už se tu taky někde mluvilo :-k
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod fps » úte pro 11, 2012 10:02

taky určitě rozhoduje kde ten péřák bude člověk používat, jestli venku v záhrabu, tak se membrána může hodí, ale jestli ve stanu, tak je podle mě zbytečná, podle mě je ale lepší kombinace péřák bez membrány, a na to žďárák, membrána taky určitě vadí při sušení péřáku, o jeho horší prodyšnosti tu už psal Dr4k3, zkusil jsem profouknou, nebo dýchat přez Koteku, a bez šance, takže těch 90% nevím nevím?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod sobb » úte pro 11, 2012 10:19

v zimě se mi zdá i ve stanu membrána velmi užitečná, po více dnech se vlhkost nasbírá
dávat žďárák na péřák bych v zimě měla celkem obavu kvůli vysrážení vody na vnitřní straně žďáráku (přece jen vidím trochu rozdíl v membráně přímo ve spacáku nebo v membráně, která k němu jen volně přiléhá)
se sušením a větráním problém není, vevnitř membrána není a spacák jde rozepnout :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod Dr4k3 » úte pro 11, 2012 10:46

mě přijde, že když se bojíš vody vysrážené na vnitřní straně žďáráku, že by ses teda měla úplně stejně bát i vody vysrážené na vnitřní straně membrány spacáku

jinak ale jako ideální doplněk ke Kotece bych viděl tohle:
http://www.highpoint.cz/obleceni-high-p ... cover.html
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod sobb » úte pro 11, 2012 10:51

však píšu, že mám jakýsi nejasný pocit rozdílu v membráně přímo ve spacáku a v membráně pouze ke spacáku přiléhající :wink: :mrgreen:
s membránou dobrou zkušenost v zimě mám, žďáráku v tomto moc nevěřím, tak to může být i v tom
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod budo » úte pro 11, 2012 11:32

tak právě ten HP žďárák mám, tak mně je bližší lehčí spacák bez membrány, žďárák bych bral stejně s sebou, myslím, že v průseru může dost pomoct .... jen mne na to upozornil kamarád a chtěl jsem znát Vaše názory.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod Dr4k3 » úte pro 11, 2012 13:01

@budo
právě tenhle? Nový 2.5L Blockvent, 240g? Je to úplně tenoučké, poloprůhledné, něco jako pertex? Zatím z toho dělají jenom Roadrunner bundy a kalhoty, žďárák se bude prodávat až na jaře!
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod aksam » úte pro 11, 2012 13:31

jediný rozdíl mezi novým a starým dry coverem je váha...jinak starý má lepší prodyšnost 30:25

s dry coverem jsem ve spacáku naspal cca 40nocí v zimě a nezaznamenál jsem nějaké významné množství vysrážené vody,že by od toho spacák extra navlhnul ať už byl mráz nebo chumelilo a bylo vlhko....spíš se mi to stalo ve stanu,když jsme spali ve třech v teplotách lehce pod nulou,tak se vysrážela vlhkost uvnitř stanu
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod budo » úte pro 11, 2012 14:25

ne, tak to ja mam nejaky starsi
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod Dr4k3 » úte pro 11, 2012 16:25

@aksam: no střih mají asi stejný, ale materiál je úplně jiný [-X
váží to míň než polovinu, sbalí se to pravděpodobně také do polovičního objemu... skoro bych řekl, že to je úplně jiná kategorie žďáráků \:D/
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod aksam » úte pro 11, 2012 16:40

podle mně jde jen o novější typ blocventu starý byl značen 2L nový 2,5L....užasné je,že ušetří půlku váhy až starý dry cover půjde do věčných lovišť budu o něm uvažovat...jen mně překvapuje,že papírově podle stránek highpointu je starý prodyšnější
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod mike » úte pro 11, 2012 19:02

Konecne nejaky pokrok. Ale muj mont-bell je porad jeste lehci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod Mythos » stř pro 12, 2012 9:30

Myslíte si že vo Vikingovi 900 mi bude moc teplo na jar a jeseň ? #-o

600-ku s 180cm nemajú ani v akcii :-#
Stratiť sa je skvelé, pretože sa môžeš nájsť !
Uživatelský avatar
Mythos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 25, 2011 16:19

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod karitapepe » stř pro 12, 2012 9:50

Mythos píše:600-ku s 180cm nemajú ani v akcii :-#

záleží kolik měříš, jestli máš tak jako já(174cm), tak by jsi si mohl vystačit s 170, viz, Jak vybrat velikost
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod fps » stř pro 12, 2012 10:25

Mythos píše:Myslíte si že vo Vikingovi 900 mi bude moc teplo na jar a jeseň ?

podle parametrů a peří bych si tipl že optimální teplota bude od cca +5°C po cca -5°C jenom v trenkách, triku a ponožkách, a když bude moc teplí, tak ho rozepneš a použiješ jako deku, ale lepší by bylo kdyby sem napsal někdo kdo má s nim osobní zkušenosti
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod Vachon » stř pro 12, 2012 11:01

Mám ho a nosím jako čtyřsezónní (kromě vysloveně léta), spal jsem v něm i v teplotách cca +15° (vytápěný winterraum) a když se trochu rozepne a pod ním jseš v trenkách a lehkém tričku, žádný problém, nijak nesálá. Horší by to bylo asi jen kdybys byl upnutý a nemohl spacák větrat, tzn. například v zapnutém žďáráku (monzunové deště?)
Naposledy upravil mike dne stř pro 12, 2012 18:17, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku i s citaci
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod Mythos » stř pro 12, 2012 12:22

Tak som ho už objednal.

Pani z warmpeace-u mi napísal že dnes posielajú na SR balík tak by som zaplatil len poštu tu na SR čo by bolo super.

O:)
Naposledy upravil Mythos dne stř pro 12, 2012 20:25, celkově upraveno 1
Stratiť sa je skvelé, pretože sa môžeš nájsť !
Uživatelský avatar
Mythos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 25, 2011 16:19

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod rieMa » stř pro 12, 2012 12:33

Mythos píše:600-ku s 180cm nemajú ani v akcii :-#


Ten zmizel strašně rychle, kamarád ho objednával v pátek dopo a odpo už v nabídce nebyl...
Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí.
Uživatelský avatar
rieMa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 390
Registrován: ned lis 22, 2009 22:33
Bydliště: Aotearoa

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod Mythos » stř pro 12, 2012 20:27

Dnes som bol v outdoorovej predajni u nás a pýtal som sa na toho Vikinga 900 ... v katalógu od Warmpeaceu na rok 2013 sa písalo že to si berú ženy a muži Vikinga 600.
Tak ma to aj celkom pobavilo ... :mrgreen:
Stratiť sa je skvelé, pretože sa môžeš nájsť !
Uživatelský avatar
Mythos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 25, 2011 16:19

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod Vachon » stř pro 12, 2012 21:22

Mythos píše:sa písalo že to si berú ženy a muži Vikinga 600.


A opravdoví chlapi si z té 600ky ještě odsypou peří, aby se v minus dvaceti nepotili jako prase.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod air2 » čtv pro 13, 2012 21:31

Obecně navlhání bude větší problém na delších tripech. Na víkend bych to moc neřešil. Do žďáráku na zimu bych to bral asi bez membrány (DWR by mělo stačit na vysráženou vlhkost). Čistě pod širák se membrána hodí už jen kvůli silnější rose, sněhu apod. Někteří sice spí s Rimem jen tak a rosu nebo sníh prý moc neřeší, ale neriskoval bych to na delší výlety.
Já mám Explorera 600 (membrána 20k prodyšnost, myslím že 5k voděodolnost) a spím s ním převážně ve stanu. S navlháním nebyl problém, ale měli jsme vždycky dobré počasí :) a dalo se to v pohodě vysušit. Při hodně vysoké vzdušné vlhkosti po delší dobu navlhne vždy - membrána nemembrána. Ráno na sušení není čas ani podmínky (v 7 ráno je všude rosa, slunko sotva vylézá zpoza kopců), takže to většinou rozložím až večer po treku. Než se navaří, poklábosí a zalehne tak se spacák během té hoďky v klidu vyvětrá a prosuší.
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod Ado » úte pro 25, 2012 21:34

Vzhledem k tomu, že můj nynější třísezónní spacák již z velké části přišel o své původní vlastnosti (které ale vlastně nikdy neměl!!!), tak se poohlížím po něčem novém. Rád bych spacák, ve kterém bude možné přečkat mrazivou noc (což pro mě znamená cca -5 až třeba -10 °C) bez potíží. Zároveň bych hu užil i v brzkém jaře, či v chladnějším podzimu.

Do výběru mi přišly dva dost rozdílné pytle:
- první je levnější, ale syntetický: http://outdoor.online-sport.cz/spacaky/ ... /?v=141157 (za 2400 spacák s parádním teplotním komfortem -9°C)
- druhý je o dost dražší (a celkem mimo můj rozpočet), ale péřák: http://www.warmpeace.cz/cs/outlet/warmp ... 170-cm-918 (měřím cca 175, takže si myslím, že by mi stačila levnější 170ka, teplotní komfort -7°C)

Takže moje otázky jsou následující.
Jsou ty dva stupně tepelného komfortu znát? Částečně se domnívám, že třeba znát budou, ale jen rok, či dva a pak Pinguin slehne a bude roven péřáku.
O náplni Pinguina BHB micro jsem se toho nikde mnoho nedočetl, ani zde na OF. Máte někdo zkušenosti?
Měl by někdo nějaké konkrétní příklady, jak se projevuje "druhá jakost" Vikinga?
Který byste volili (i když je pravda, že se asi moc srovnávat nedá)? S velkým přihlédnutím k finanční stránce :-)
Uživatelský avatar
Ado
nováček
nováček
 
Příspěvky: 152
Registrován: stř kvě 2, 2007 17:23
Bydliště: Hradec Králové

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod rieMa » úte pro 25, 2012 22:06

Ad druhá jakost - tenhle spacák mi před týdnem přišel, kromě toho, že má starší design (na fotce se mi nelíbil vůbec, naživo je ten spacák vlastně moc hezkej... ale jinak o to vůbec nejde :-D), jsem si ničeho nevšimla, podle popisku by mělo jít o nějaké zapošití, zatrhnutí, a pod., ale na tom svém jsem si ničeho takového nevšimla a fakt nevypadá, že by měl nějakou vadu, která by bránila užívání... Co se týče velikosti - při svých 165 cm bych ho brala asi i ještě o něco menší. Myslím, že tu i někdo psal, že má 174 a koupil si 170ku, takže by ti tenhle rozměr měl stačit...
Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí.
Uživatelský avatar
rieMa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 390
Registrován: ned lis 22, 2009 22:33
Bydliště: Aotearoa

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod Vachon » úte pro 25, 2012 22:16

rieMa: Mám stejnou zkušenost.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod budo » stř pro 26, 2012 6:09

TADY je krom jiného tento graf

Tím je poměrně jasně vysvětlena výkonnost různých izolačních materiálů. Do toho Pinguina bych nechodil, levný nákup, ale v závěru prodělek. Pokud pořídíš peří, dostaneš se na slušnou teplotu (komfort nebo limit, extrem neber v potaz) a hlavmě(!) bude spacák lehkej a skladnej - to jsou nejdůležitější benefity
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Spacák Alpy, (ČR, SR - zima)

Příspěvekod fps » stř pro 26, 2012 12:57

Ado píše:Rád bych spacák, ve kterém bude možné přečkat mrazivou noc (což pro mě znamená cca -5 až třeba -10 °C) bez potíží. Zároveň bych hu užil i v brzkém jaře, či v chladnějším podzimu.
- první je levnější, ale syntetický: http://outdoor.online-sport.cz/spacaky/ ... /?v=141157 (za 2400 spacák s parádním teplotním komfortem -9°C)
- druhý je o dost dražší (a celkem mimo můj rozpočet), ale péřák: http://www.warmpeace.cz/cs/outlet/warmp ... 170-cm-918 (měřím cca 175, takže si myslím, že by mi stačila levnější 170ka, teplotní komfort -7°C)

pokut chceš aby si v něm mohl spát i v zimě při cca -10°C tak pak jedině peří, takže bych ti doporučil ten VIKING 900 od Warmpeace, s Pinguin Expert nemam žádné zkušenosti, ale podle mě v něm bude o dost větší zima než ve Warmpeace Viking 900, a těch deklarovaných "muži -17°C" u Pinguin Expert je podle mě dost nadhodnocených
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Předchozí

Zpět na Spacáky a karimatky