Therm-a-rest - odlepovanie vrchnej vrstvy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Therm-a-rest - odlepovanie vrchnej vrstvy

Příspěvekod wawrik » úte srp 14, 2012 9:55

Chápem správne, že čo sa týka komfortu spania, je tá Zlite skôr bližšia klasickým karimatkám ako samonafučkám?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Therm-a-rest - odlepovanie vrchnej vrstvy

Příspěvekod šíp » úte srp 14, 2012 10:15

wawrik píše:Aj rozmýšľam nad klasickou karimatkou (TaR Zlite Sol), ale či na tom človek dokáže 2-3 týždne spávať tak, aby si aj oddýchol...
:((

Máme TaR Ridgerest Deluxe a nyní v Norsku jsme na ní spávali skoro 3 týdny v kuse. Takže ano, dá se na ní vyspat tak, aby si člověk oddechl.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno


Re: Therm-a-rest - odlepovanie vrchnej vrstvy

Příspěvekod Yopo » stř srp 15, 2012 5:44

wawrik píše:Chápem správne, že čo sa týka komfortu spania, je tá Zlite skôr bližšia klasickým karimatkám ako samonafučkám?


Áno, ja myslím, že je to bližšie k tým klasickým karimatkám. Určite to nie je ako na samonafukovačke, pretože Zlite ma hrúbku iba 2 cm. Rozdiel je v tom, že tá Zlite ma reálnu hrúbku materiálu iba 1 cm a 2 cm hrúbka karimatky je docielená 3D tvarovaním, čo zaručuje jej vyššiu mäkkosť ako je u klasických karimatiek. Mne sa osvedčila na obedňajšie posedenie pri pri obede a na večerňajšie polihovanie pri ohni, ale pri spaní som nepociťoval nejaký komfort. Pokiaľ ide o izolačné vlastnosti tak je to super. Tie najnovšie Zlite majú jednu stranu potiahnutú striebornou fóliou, ktorá odráža teplo od tela, preto izolujú o ¼ lepšie ako tie staršie modely bez striebornej fólie. Lepšia izolácie je aj kvôli tomu 3D tvaru, pretože v tých jamkách je pod tebou uzatvorený vzduch, ktorý nemôže cirkulovať a má to ešte jednu výhody – v jamkách ostáva kondenzujúci pot, ktorý migruje od tela cez spacák a spacká je potom ráno suchší, pretože nespíš na vlhkej karimatke (dá sa to pozorovať najme v zime. Videl som to i parťáka). Inak určite záleží na akom podklade budeš spať. Ja som spal prvý raz na tvrdej ubitej hline, takže ma po prvej noci bolel chrbát, ale keď som spal na nejakej hustejšej tráve, tak to bolo v pohode. 2-3 týždne sa na tom určite dajú prežiť, ale ja som už tak privykol na samonafukovačku TaR, že to už nepovažujem za taký komfort. Kúpil som si ju však kvôli alpinizmu, kde často nie je čas na hrajkanie sa s nafukovaním. V zime sa samonafukovačka nafukuje strašne pomaly a ak nechceš čakať hodinu, tak ju treba nafukovať, čo vo fičáku na hrebeni nie je príjemné. Zlite len vytiahneš, rozložíš a môžeš hneď ležať a to je dôvod prečo ju vlastním.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: Therm-a-rest - odlepovanie vrchnej vrstvy

Příspěvekod Stani » pát srp 31, 2012 10:21

Vďaka vám za zaujímavé informácie, nakoniec som urobil menší kompromis a doplatil si a vymenil nový vyreklamovaný kus 3 sezónny (2.5cm) za hrubši 4-sezónny ProLite (3.8cm). Takže ak sa mi to opäť stane a budem musieť núdzovo spať na vyfuknutej, bude to na hrubšej vrstve. Aspoň taký psycho efekt :) Nárast hmotnosti je nejakých 220g, zbalený objem až tak nenarástol, to ešte ujde.

Ešte vás poprosím o info, čo sa vlastne stane s chybným reklamovaným kusom, za ktorý dávajú nový? Nakoniec sa opraví, vyhodí? Alebo sa z neho použijú funkčné časti? Lebo ja by som si ho hneď využil aspoň na nejakú vlastnú skúšku úpravy, alebo, ako som spomínal v inom vlákne, spôsob spojenia spacák/karimatka od Raya Jardinea.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Předchozí

Zpět na Spacáky a karimatky