Jak vybrat spacák?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak vybrat spacák?

Příspěvekod uplne jinej martin » úte kvě 2, 2006 21:37

pár rad když se zas někdo začne vyptávat:

Teplý spacák není lehký ani malý.
Lehký spacák není moc teplý, a když jo, je drahý.
Levný spacák co je teplý není malý a většinou má nedlouhou životnost.
Čím objemnější (po rozbalení), tím teplejší.

"Teplost" spacáku je velice individuální záležitost a co sedne jednomu, nemusí sednout druhýmu.

Pokud je vnitřek bavlněný, a) natahuje vlhkost a b) špiní se to.


---
kdyby to šlo udělat "sticky" (že je to furt nahoře). Díky adminovi ;-)
---
Pište sem i svoje postřehy, ale k tematu... (aby to nebylo jako obvykle). Ď.
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod pripluv » stř kvě 3, 2006 5:10

Záleží i na tvaru. Dnes je nejrozšířenější mumie se stahováním jak kolem krku, tak kolem hlavy.

Na "vytopení" to je rozhodně příznivější než dekáč a jemu podobné :wink: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pavproch » stř kvě 3, 2006 22:13

Obrázek

taky dobrej spacák, že jo....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Mirek » stř srp 2, 2006 16:13

Já toho taky využiju. Mám dvě představy spacáku na zimu. Prosím o reference.

Condor VII E DT

nebo

Ferrino Nightec 600 Army
Když je hlad, tak je i husa dobrá.
Mirek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 187
Registrován: pon črc 17, 2006 11:22
Bydliště: Praha

Příspěvekod Ryba » stř srp 2, 2006 16:41

Loňskou zimu jsem absolvoval Prima BIVAK 3D eco (kódové označení "Kremační pec") a nemůžu si vynachválit. Pod širákem na sněhu jen na igelitu a klasické károšce, venku -15, na sobě bavlněný jégrofky a flísku za 300. Klidný a nepřerušovaný spánek až do rána. Má ale 2 nevýhody: váha 2,2 kg (mám ten delší) a pokud je nad nulou, nedá se v něm spát - viz kódové označení :smt025
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Příspěvekod Mirek » stř srp 2, 2006 19:04

Tak to ti teda "pěkně děkuju". Měl jsem tak nalajnovaný ty dva kousky a ty mi v tom uděláš hokej. Ne...vážně, koukal jsem na něj na webu a je to moc pěknej spacák. A fakt je ten, že Primu tady na fóru spousta lidí doporučuje. Tak.....teď babo raď. Jinak samozřejmě moc dík za radu.
Když je hlad, tak je i husa dobrá.
Mirek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 187
Registrován: pon črc 17, 2006 11:22
Bydliště: Praha

Příspěvekod djx1 » stř srp 2, 2006 19:18

No a zalezi na tele. Mam s pritelkyni stejnej spacat...Prima Trek 3D. Loni na podzim jsem se vedle ni probudil, spocenej a jen ve slipech. Ona nespala, mela na sobe moiru, softshelku, bundu, teple kalhory a ponozky... Castecne se to vyresilo koupi samofukarky. Ja spim na alumatce a ve slipech...ona na samofukarce a zase oblecena. Min, ale zas. Takze lidska termoregulace je hrozna veda. Kazdopadne ja tvrdim...muzes mi sebe lepsi spacak, ale bude ti v nem zima, kdyz budes spat na blbe podlozce.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod Vašucek » stř srp 2, 2006 20:00

Když už jsme u toho, napadlo mě jestli ovlivní teplotní komfort při spánku pozice ve které spím!? Kdžy nad tím přemýšlím tak asi jo, protože tomu kdo má ruce uvnitř a má spacák stáhlý kolem krku bude asi větší teplo než mě, protože já musím mít ruce venku, mít je pod hlavou a spát na briše, což asi moc tepla vevnitř neudrží :((
Uživatelský avatar
Vašucek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 280
Registrován: úte led 10, 2006 8:09
Bydliště: Třinec binéc

Příspěvekod šíp » stř srp 2, 2006 20:07

Vašucek píše:Když už jsme u toho, napadlo mě jestli ovlivní teplotní komfort při spánku pozice ve které spím!? Kdžy nad tím přemýšlím tak asi jo, protože tomu kdo má ruce uvnitř a má spacák stáhlý kolem krku bude asi větší teplo než mě, protože já musím mít ruce venku, mít je pod hlavou a spát na briše, což asi moc tepla vevnitř neudrží :((


taky spávám v peřinách v takové poloze, myslela jsem že se ani v jiné nevyspím, ale když v Norsku bylo těsně nad nulou, tak sem si stáhla spacák okolo hlavy, ruce strčila dovnitř...no a produkovala jsem teplo, a dokonce se i vyspala . takže se to dá naučit :wink: :((
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Vašucek » stř srp 2, 2006 20:12

šíp píše:..ale když v Norsku bylo těsně nad nulou..


Tak to by mi šlo raz dva...pak bych spal na zádech jako dudek, ale když je teplo raději zvolím pohodlí :mrgreen:
Uživatelský avatar
Vašucek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 280
Registrován: úte led 10, 2006 8:09
Bydliště: Třinec binéc

Příspěvekod šíp » stř srp 2, 2006 20:14

Vašucek píše:
šíp píše:..ale když v Norsku bylo těsně nad nulou..


Tak to by mi šlo raz dva...pak bych spal na zádech jako dudek, ale když je teplo raději zvolím pohodlí :mrgreen:


ale taky byly dny kdy se ve spacáku spát nedalo, tak mě okolnosti donutili koupit si ještě nějaký letní :lol:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Klíma » stř srp 2, 2006 20:28

Mirek píše:Tak to ti teda "pěkně děkuju". Měl jsem tak nalajnovaný ty dva kousky a ty mi v tom uděláš hokej. Ne...vážně, koukal jsem na něj na webu a je to moc pěknej spacák. A fakt je ten, že Primu tady na fóru spousta lidí doporučuje. Tak.....teď babo raď. Jinak samozřejmě moc dík za radu.

Tak ja ti to jeste zkomplikuju vic :lol: Pinguin www.pinguin-sport.cz
Spirit jsem zkousel pro syna v -20ti (vnitrni teplota v zamrzly plechovy boude - nefoukalo tam) ve slipacich a tilku (pravda moira) a dobry, byl jsem spokojenej...
Kdyz jsme to prohlizeli s kamosema co maj Primu prisli nam ty spacaky nemlich stejny (tehdy u me vyhrala trochu nizzsi cena)
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod Vašucek » stř srp 2, 2006 20:30

šíp píše:ale taky byly dny kdy se ve spacáku spát nedalo, tak mě okolnosti donutili koupit si ještě nějaký letní :lol:


To já mám nějakého colemana, kterého jsem vyhrál za nějakou báseň v soutěži s městskou knihovnou :oops: byla to jedná z prvních mummí kterou jsem viděl a byl jsem z ní tak nadšený, že lepší věc jsem snad dosta nemohl! Nj bylo to jěště na základce :mrgreen: spím v něm dodnes, ale do méně jak 5°C bych nebral..
Uživatelský avatar
Vašucek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 280
Registrován: úte led 10, 2006 8:09
Bydliště: Třinec binéc

Příspěvekod Mirek » stř srp 2, 2006 21:12

No nazdar! To se to pěkně.....ale díky přátelé. Ještě tedy jedna věc. Mám trochu větší metabolickou velikost (jsem trošku tlustoprd), tzn. asi vydržím větší zimu, ale co ten prostor toho kterého spacáku?
Když je hlad, tak je i husa dobrá.
Mirek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 187
Registrován: pon črc 17, 2006 11:22
Bydliště: Praha

Příspěvekod Rujir » stř srp 2, 2006 23:54

No ja mam tiez Primu Trek 3D a vyzera uplne uzasne. To je tak vsetko, co o nom viem povedat, pac som v nom z objektivnych pricin este nespal. :mrgreen: Co sa tyka vyssej telesnej vahy, tak spacak si proste treba odskusat, ci ti nebude tesny. Aj ked podla mna, ta moja Prima je dost priestorna aj pre silnejsie postavy. :wink:

Inak pozicia na spanie samozrejme ovplyvnuje velmi vela. Nevraviac este o tom, ze ak je niekto zvyknuty spat s pokrcenymi kolenami (a ma na to miesto), tak kolenami stlaci vypln spacaku tak, ze mu vzniknu miesta, ktore prakticky nebudu izolovane. :wink: Takze spacia pozicia ovplyvni naozaj vela...
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod šíp » čtv srp 3, 2006 6:45

Mirek píše:No nazdar! To se to pěkně.....ale díky přátelé. Ještě tedy jedna věc. Mám trochu větší metabolickou velikost (jsem trošku tlustoprd), tzn. asi vydržím větší zimu, ale co ten prostor toho kterého spacáku?


jo tak to je problém. manžílek je taky trošku "objemnější", původně měl 113 kg, nyní to stáhl na krásných 100 kg. a má problémy se do spacáku vměstnat,hlavně prostor okolo hrudi je mu těsný, když tam ještě strčí ruce, taky má problémy se do spacáku zapnout-zevnitř ani omylem, to je rád že se tam vejde akorát. když bylo zima tak jsem ho zapínala zvenku já, kdy ž bylo teplo tak se zapnul jen po břicho *
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod norman_64 » čtv srp 3, 2006 6:58

Mirek píše:No nazdar! To se to pěkně.....ale díky přátelé. Ještě tedy jedna věc. Mám trochu větší metabolickou velikost (jsem trošku tlustoprd), tzn. asi vydržím větší zimu, ale co ten prostor toho kterého spacáku?
mužeš si nechat ušít spacák na svou velikost - tuším že Prima I Condor by to udělali :wink:
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Příspěvekod tulak » čtv srp 3, 2006 7:22

norman_64 píše:
Mirek píše:No nazdar! To se to pěkně.....ale díky přátelé. Ještě tedy jedna věc. Mám trochu větší metabolickou velikost (jsem trošku tlustoprd), tzn. asi vydržím větší zimu, ale co ten prostor toho kterého spacáku?
mužeš si nechat ušít spacák na svou velikost - tuším že Prima I Condor by to udělali :wink:

a nebo koupit dva a spojit ........ :weedman: :smt035 \:D/
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod Lipon » čtv srp 3, 2006 7:30

norman_64 píše:
Mirek píše:No nazdar! To se to pěkně.....ale díky přátelé. Ještě tedy jedna věc. Mám trochu větší metabolickou velikost (jsem trošku tlustoprd), tzn. asi vydržím větší zimu, ale co ten prostor toho kterého spacáku?
mužeš si nechat ušít spacák na svou velikost - tuším že Prima I Condor by to udělali :wink:

i Pinguin je schopnej a ochotnej přizpůsobit velikost spacáku podle přání
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod Mirek » čtv srp 3, 2006 7:37

Přátelé, děkuji za rady a vidím, že to budu muset vyskoušet in natura.
Když je hlad, tak je i husa dobrá.
Mirek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 187
Registrován: pon črc 17, 2006 11:22
Bydliště: Praha

Příspěvekod Klíma » čtv srp 3, 2006 8:23

Lipon píše:
norman_64 píše:
Mirek píše:No nazdar! To se to pěkně.....ale díky přátelé. Ještě tedy jedna věc. Mám trochu větší metabolickou velikost (jsem trošku tlustoprd), tzn. asi vydržím větší zimu, ale co ten prostor toho kterého spacáku?
mužeš si nechat ušít spacák na svou velikost - tuším že Prima I Condor by to udělali :wink:

i Pinguin je schopnej a ochotnej přizpůsobit velikost spacáku podle přání

Krasnej nazev :lol: metabolicka velikost :(( tu mam taky (jsem tesne docent) ten Pinguin mi byl velikostne O.K. - je v horni casti dost rozsirenej (koukni na jejich web) mam dojem ze starsi Primy meli strih vic rovnej...
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod zatora » čtv srp 3, 2006 9:17

djx1 píše:No a zalezi na tele. Mam s pritelkyni stejnej spacat...Prima Trek 3D. Loni na podzim jsem se vedle ni probudil, spocenej a jen ve slipech. Ona nespala, mela na sobe moiru, softshelku, bundu, teple kalhory a ponozky... Castecne se to vyresilo koupi samofukarky. Ja spim na alumatce a ve slipech...ona na samofukarce a zase oblecena. Min, ale zas. Takze lidska termoregulace je hrozna veda. Kazdopadne ja tvrdim...muzes mi sebe lepsi spacak, ale bude ti v nem zima, kdyz budes spat na blbe podlozce.


no ono by se nemělo ve spacáku chrápat moc oblečený, Moja má ten samý problém-v primě trek 3D ji byla kosa a to bylo nad nulou, Milan Wlasák jí poradil ať se méně oblíká a prý je to teď lepší
Uživatelský avatar
zatora
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: stř bře 8, 2006 8:47
Bydliště: Wallachian Kingdom

Příspěvekod teoretic » čtv srp 3, 2006 9:50

zatora píše:no ono by se nemělo ve spacáku chrápat moc oblečený, Moja má ten samý problém-v primě trek 3D ji byla kosa a to bylo nad nulou, Milan Wlasák jí poradil ať se méně oblíká a prý je to teď lepší

tak tak, spacak nehreje, ale izoluje - kdyz je clovek nabalenej, tak ty vrstvy neprousti to telesny teplo, cili se spacak nevyhreje...taky to chce nedrzet, kdyz clovek musi s piskem, nybrz chca nechca z toho spacaku vylezt a odlehcit se :)

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Klíma » čtv srp 3, 2006 10:41

teoretic píše:
zatora píše:no ono by se nemělo ve spacáku chrápat moc oblečený, Moja má ten samý problém-v primě trek 3D ji byla kosa a to bylo nad nulou, Milan Wlasák jí poradil ať se méně oblíká a prý je to teď lepší

tak tak, spacak nehreje, ale izoluje - kdyz je clovek nabalenej, tak ty vrstvy neprousti to telesny teplo, cili se spacak nevyhreje...taky to chce nedrzet, kdyz clovek musi s piskem, nybrz chca nechca z toho spacaku vylezt a odlehcit se :)

t.


to mi povidej :lol: v -20ti ve slipacich a bos - tak rychle jsem v zivote nechcal, a jeste jsem u toho preslapoval...
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod Vašucek » čtv srp 3, 2006 11:02

Řekněte mi jak spíte pod širákem třeba při 3°C (nebo dokonce při mínus) :(( mě stačí abych, měl otevřené okno na noc při 10°C a ráno se probudím s rýmou a hnusným pocitem v puse! Proto je pro mně nepochopitelné spát s obličejem vystaveným tak nepříznivým teplotním podmínkám :) chtěl bych to však někdy zkusit, proto raďtě, pište, zdělujte své názory a zkušenosti :mrgreen: dík
Uživatelský avatar
Vašucek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 280
Registrován: úte led 10, 2006 8:09
Bydliště: Třinec binéc

Příspěvekod Klíma » čtv srp 3, 2006 11:06

Vašucek píše:Řekněte mi jak spíte pod širákem třeba při 3°C (nebo dokonce při mínus) :(( mě stačí abych, měl otevřené okno na noc při 10°C a ráno se probudím s rýmou a hnusným pocitem v puse! Proto je pro mně nepochopitelné spát s obličejem vystaveným tak nepříznivým teplotním podmínkám :) chtěl bych to však někdy zkusit, proto raďtě, pište, zdělujte své názory a zkušenosti :mrgreen: dík


Tusim ze poucka cislo 1 rikala nikdy nedejchat do spacaku (alespon ja ji teda dodrzuju) :((
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod Mirek » čtv srp 3, 2006 12:14

zatora píše:
djx1 píše:No a zalezi na tele. Mam s pritelkyni stejnej spacat...Prima Trek 3D. Loni na podzim jsem se vedle ni probudil, spocenej a jen ve slipech. Ona nespala, mela na sobe moiru, softshelku, bundu, teple kalhory a ponozky... Castecne se to vyresilo koupi samofukarky. Ja spim na alumatce a ve slipech...ona na samofukarce a zase oblecena. Min, ale zas. Takze lidska termoregulace je hrozna veda. Kazdopadne ja tvrdim...muzes mi sebe lepsi spacak, ale bude ti v nem zima, kdyz budes spat na blbe podlozce.


no ono by se nemělo ve spacáku chrápat moc oblečený, Moja má ten samý problém-v primě trek 3D ji byla kosa a to bylo nad nulou, Milan Wlasák jí poradil ať se méně oblíká a prý je to teď lepší



Toje přesně ono. Chci spát ve spacáku ve slipech a v tričku.
Když je hlad, tak je i husa dobrá.
Mirek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 187
Registrován: pon črc 17, 2006 11:22
Bydliště: Praha

Příspěvekod Vena » čtv srp 3, 2006 14:28

Vašucek píše:Řekněte mi jak spíte pod širákem třeba při 3°C (nebo dokonce při mínus) :(( mě stačí abych, měl otevřené okno na noc při 10°C a ráno se probudím s rýmou a hnusným pocitem v puse! Proto je pro mně nepochopitelné spát s obličejem vystaveným tak nepříznivým teplotním podmínkám :) chtěl bych to však někdy zkusit, proto raďtě, pište, zdělujte své názory a zkušenosti :mrgreen: dík

při 3 i při mínusu spím v suchejch ponožkách, v trenkách a třičku s dlouhým rukávem a nedejchám do spacáku, jak tu někdo psal :)
Vena
účastník
účastník
 
Příspěvky: 918
Registrován: stř led 5, 2005 19:08
Bydliště: Letohrad

Příspěvekod chonga » čtv srp 3, 2006 15:02

[quote="zatora
no ono by se nemělo ve spacáku chrápat moc oblečený[/quote]

:(( no, vono se to hezčímu pohlaví špatně vysvětluje :wink: to víš mikina je mikina :lol:
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod Klíma » čtv srp 3, 2006 19:40

chonga píše:
zatora píše:no ono by se nemělo ve spacáku chrápat moc oblečený


:(( no, vono se to hezčímu pohlaví špatně vysvětluje :wink: to víš mikina je mikina :lol:


tak to mi povidej, toho presvedcovani :smt021 ale dilci uspechy se dostavi :lol: (hele vono je v tom za chvili docela teplo...) pak nastane faze 2 (je v tom moc teplo) :((
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Další

Zpět na Spacáky a karimatky