Velikost spacaku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Velikost spacaku

Příspěvekod radekfoltyn » pát bře 10, 2006 9:24

Merim 180 cm, to by mel byt spacak pro postavu do 190 cm ale hodne lidi mi tvrdi ze je lepsi delsi spacak, jedna se o zimni, je to dobrej napad, pokud budu opomijet hmotnost a velikost? Ten vetsi ma delku 230 a je pro uzivatele 205.
diky
za radu
Uživatelský avatar
radekfoltyn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: čtv čer 30, 2005 11:17
Bydliště: Brno

Re: Velikost spacaku

Příspěvekod tuso » pát bře 10, 2006 9:29

Radek.XP píše:Merim 180 cm, to by mel byt spacak pro postavu do 190 cm ale hodne lidi mi tvrdi ze je lepsi delsi spacak, jedna se o zimni, je to dobrej napad, pokud budu opomijet hmotnost a velikost? Ten vetsi ma delku 230 a je pro uzivatele 205.
diky
za radu


Větší zimní spacák je lepší proto, že si na noc při bivaku můžeš vzít k sobě rezervní oblečení a hlavně boty. Není nic srandovnějšího, jako nechat boty venku při -20 a pak je ráno zkusit obout. Možná to má i jiné výhody a tady na fóru je hodně lidí, co mají víc zkušeností se zimním bivakem než já, snad se ozvou /i když přípluv je v tatrách- ale ten by ti stejně poradil Corazon/. Co se týče hmotnosti- zas až tak velký rozdíl to nemůže být, nebo jo?
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Velikost spacaku

Příspěvekod algar » pát bře 10, 2006 9:38

tuso píše: Není nic srandovnějšího, jako nechat boty venku při -20 a pak je ráno zkusit obout. Možná to má i jiné výhody a tady na fóru je hodně lidí, co mají víc zkušeností se zimním bivakem než já, snad se ozvou /i když přípluv je v tatrách- ale ten by ti stejně poradil Corazon/. Co se týče hmotnosti- zas až tak velký rozdíl to nemůže být, nebo jo?


Cha chá...to s těma botama se mi stalo teď o víkendu. Ukolébán relativním teplem bivaku pod skalou jsem nějak zapoměl uklidit boty...no a ráno jsem z nich měl nohebné kousky ledu, které nešly obout.:o) Ale nakonec jsem nad nimi zvítězil.:o)

Co se týče velikosti spacáku, tak ve velkém spacáku je prostě víc místa. Ale otázka je jestli už to není přežratnost a zbytečný komfort.
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Příspěvekod Yopo » pát bře 10, 2006 10:25

Vacsi spacak ma svoje vyhody aj nevyhody. Vyhodou je ze si tam das rezervne oblecenie, topanky, vodu atd. Nevyhodou je ze vacsi spacak uz nemusis dokazat vyhriat. Spacak totiz nehreje, ale iba izoluje. Pred 2 tyzdnami sa mi stalo ze som si dal topanky do spacaku a rano boli aj tak zmrzle, ale nie tak ako keby som ich nechal von na mraze. Urcite sa oplati trochu vecsi spacak, ale nie prilis dlhy.

Vravis ze mas 180 cm. Ja mam 170 a kupil som si spacak - dlhsiu variantu 210 cm a uplne to staci, niekedy si myslim ze by mohol byt aj kratsi. 230 cm pre 180 cm vysoku postavu je asi prilis vela. Neviem akej si postavy, ale pokial mas 180 cm a aspon 90 kg + 30 rokov tak je to asi ok, ale radsej by som sa pozrel na bazalny metabolizmus a ten toho povie viac. Od bazalneho metabolizmu zavisi aky velke mnozstvo tepla dokaze telo vyprodukovat v klude - teda pri spanku ked nic nerobis.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod algar » pát bře 10, 2006 10:52

Yopo píše:.

....

Vravis ze mas 180 cm. Ja mam 170 a kupil som si spacak - dlhsiu variantu 210 cm a uplne to staci, niekedy si myslim ze by mohol byt aj kratsi. 230 cm pre 180 cm vysoku postavu je asi prilis vela. Neviem akej si postavy, ale pokial mas 180 cm a aspon 90 kg + 30 rokov tak je to asi ok, ale radsej by som sa pozrel na bazalny metabolizmus a ten toho povie viac. Od bazalneho metabolizmu zavisi aky velke mnozstvo tepla dokaze telo vyprodukovat v klude - teda pri spanku ked nic nerobis.


No tohle jsem nikdy neřešil. Ale je pravda, že já jsem tak trochu z těch extremistů, kteří se adaptují na jakékoli nehostinné prostředí, takže mě zase neberte jako doporučení běžného outdoristy:o)

Mě osobně se jeví představa, tahat o 20 cm větší spacák jako zbytečnost.
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Příspěvekod Yopo » pát bře 10, 2006 13:01

Extremista som aj ja, ale spacak o 20 cm dlhsi sa obcas vyplati. Je pravda ze vacsinou spim stoceny ako jezko a tak mam 1/2 spacaku volnu, ale obcas sa chce clovek natiahnut a vtedy sa to hodi. *
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod algar » pát bře 10, 2006 14:05

Yopo píše:Extremista som aj ja, ale spacak o 20 cm dlhsi sa obcas vyplati. Je pravda ze vacsinou spim stoceny ako jezko a tak mam 1/2 spacaku volnu, ale obcas sa chce clovek natiahnut a vtedy sa to hodi. *


...s tím natáhnutím musím souhlasit. :)
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Re: Velikost spacaku

Příspěvekod pavproch » pát bře 10, 2006 14:13

tuso píše: ZKRÁCENO /i když přípluv je v tatrách- ale ten by ti stejně poradil Corazon/. ZKRÁCENO


* :wink: :lol:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Rujir » pát bře 10, 2006 16:27

V zime sice vonku nespavam, ale z mojich skusenosti so spacakmi vyplyva, ze 190cm spacak je na 180cm postavu malo. Radsej zober dlhsi model. Hlavne v zime, ked sa budes potrebovat poriadne obliect to ocenis. Nie je nic vtipnejsie nez ked si niekto oblecie bundy a do spacaku sa ledva natrieska len preto, aby tam potom mrzol celu noc, lebo uz v spacaku neostalo ani trochu vzduchu, ktory by izoloval. :wink: To tie noci potom byvaju dlheee... :mrgreen: *
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod algar » pát bře 10, 2006 16:43

Rujir píše:V zime sice vonku nespavam, ale z mojich skusenosti so spacakmi vyplyva, ze 190cm spacak je na 180cm postavu malo. Radsej zober dlhsi model. Hlavne v zime, ked sa budes potrebovat poriadne obliect to ocenis. Nie je nic vtipnejsie nez ked si niekto oblecie bundy a do spacaku sa ledva natrieska len preto, aby tam potom mrzol celu noc, lebo uz v spacaku neostalo ani trochu vzduchu, ktory by izoloval. :wink: To tie noci potom byvaju dlheee... :mrgreen: *


Bunda ve spacáku?...hm hm... :(( :((

To už je dost zoufalost, takoví snad mezi námi ani nejsou. :)

Myslím že nejoptimálnější je kvalitní spacák, odpovídající počasí + svetr.
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Příspěvekod Rujir » pát bře 10, 2006 17:03

algar píše:Bunda ve spacáku?...hm hm... :(( :((

To už je dost zoufalost, takoví snad mezi námi ani nejsou. :)

Myslím že nejoptimálnější je kvalitní spacák, odpovídající počasí + svetr.


Sorry asi som sa zle vyjadril. Mal som na mysli polartecovu bundu. Neviem ako u teba, ale napr. ja sa v nej citim o dost "vacsi" nez v tom v com spim normalne. :wink: Samozrejme pchat sa do spacaku v nejakej perovke je uz asi trochu mimo... :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Cvrk » pát bře 10, 2006 18:16

Rujir píše:V zime sice vonku nespavam, ale z mojich skusenosti so spacakmi vyplyva, ze 190cm spacak je na 180cm postavu malo. Radsej zober dlhsi model. Hlavne v zime, ked sa budes potrebovat poriadne obliect to ocenis. Nie je nic vtipnejsie nez ked si niekto oblecie bundy a do spacaku sa ledva natrieska len preto, aby tam potom mrzol celu noc, lebo uz v spacaku neostalo ani trochu vzduchu, ktory by izoloval. :wink: To tie noci potom byvaju dlheee... :mrgreen: *


Teda, že by vzduch izoloval, to se mi moc nezdá. :((
Každopádně, jak to praktikuju se spacákem já: Mám 185 (asi), spacvak mám 195, který ve skutečnosti stejně měří 190. Obecně by velikost měla odpovídat tomu, když se natáhneš, stáhneš si "kapucu" na spacáku až na nos a nikde ti spacák nebude výrazně malý. Měl by být akorát. Co se týče zimního spaní - ve spacáku právě nesmí být žádný vzduch navíc, jinak je ti pak kosa. Třeba skrčit nohy ve spacáku-vzniklá fuga dělá kosu. Můj chrouňák je stará herka, má extrém -2, ale proto, že se do něj nenavlíkam "do bundy a oteplovaček", ale beru si podvlíkačky, triko s dlouhým, maximálně, a to už musí být fakt kosa, svetr a nikdy žádné ponožky, jsem v něm běžně spával při -15. A neměl jsem horečku :mrgreen:
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod Ježo » pát bře 10, 2006 18:22

Cvrk píše:Teda, že by vzduch izoloval, to se mi moc nezdá. :((
Každopádně, jak to praktikuju se spacákem já: Mám 185 (asi), spacvak mám 195, který ve skutečnosti stejně měří 190. Obecně by velikost měla odpovídat tomu, když se natáhneš, stáhneš si "kapucu" na spacáku až na nos a nikde ti spacák nebude výrazně malý. Měl by být akorát. Co se týče zimního spaní - ve spacáku právě nesmí být žádný vzduch navíc, jinak je ti pak kosa. Třeba skrčit nohy ve spacáku-vzniklá fuga dělá kosu. Můj chrouňák je stará herka, má extrém -2, ale proto, že se do něj nenavlíkam "do bundy a oteplovaček", ale beru si podvlíkačky, triko s dlouhým, maximálně, a to už musí být fakt kosa, svetr a nikdy žádné ponožky, jsem v něm běžně spával při -15. A neměl jsem horečku :mrgreen:


Prave ze izoluje vzduch mezi izolacnim materialem, ktery se stara o to, aby ho tam bylo co nejvice (aby mel spacak loft). Proto napriklad vetisna tepla jde do zeme a tam je zapotrebi mnohem silnejsi izolacni vrstva (karimatka). Viz temer jakykoliv web vyrobcu spacaku.
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » pát bře 10, 2006 18:29

jezo píše:
Cvrk píše:Co se týče zimního spaní - ve spacáku právě nesmí být žádný vzduch navíc, jinak je ti pak kosa. Třeba skrčit nohy ve spacáku-vzniklá fuga dělá kosu.


Prave ze izoluje vzduch mezi izolacnim materialem, ktery se stara o to, aby ho tam bylo co nejvice (aby mel spacak loft). Proto napriklad vetisna tepla jde do zeme a tam je zapotrebi mnohem silnejsi izolacni vrstva (karimatka). Viz temer jakykoliv web vyrobcu spacaku.


Pravdu ma jezo. Zima ked skrcis nohy ti je hlavne preto, lebo vzniknuty priestor je uz prilis velky a tvoje telo ho nestaci vyhrievat. Preto je tak dolezite najst rozumny kompromis medzi malo miesta - vela miesta.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Ježo » pát bře 10, 2006 18:39

Rujir píše:Zima ked skrcis nohy ti je hlavne preto, lebo vzniknuty priestor je uz prilis velky a tvoje telo ho nestaci vyhrievat. ......


v tomto pripade si myslim, ze vetsi roli hraje spis to, ze v miste pokrcenych kolen (a na druhe strane v miste pozadi) se spacak stlaci = mensi izolacni vrstva = vetsi odvod tepla. Ale to jen takova technicka stourava domnenka. :)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod Cvrk » pát bře 10, 2006 18:41

Rujir píše:
jezo píše:
Cvrk píše:Co se týče zimního spaní - ve spacáku právě nesmí být žádný vzduch navíc, jinak je ti pak kosa. Třeba skrčit nohy ve spacáku-vzniklá fuga dělá kosu.


Prave ze izoluje vzduch mezi izolacnim materialem, ktery se stara o to, aby ho tam bylo co nejvice (aby mel spacak loft). Proto napriklad vetisna tepla jde do zeme a tam je zapotrebi mnohem silnejsi izolacni vrstva (karimatka). Viz temer jakykoliv web vyrobcu spacaku.


Pravdu ma jezo. Zima ked skrcis nohy ti je hlavne preto, lebo vzniknuty priestor je uz prilis velky a tvoje telo ho nestaci vyhrievat. Preto je tak dolezite najst rozumny kompromis medzi malo miesta - vela miesta.


Já souhlasím, že má být vnější vrstva spacvaku prodyšná, taky že většina tepla jde do země,ale odmítám, že vzduch izoluje. A když skrčíš nohy, je to právě proto, že neizoluje a odvádí tvoje teplo tou nevyhřátou částí spacvaku ven.
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod Rujir » pát bře 10, 2006 18:49

Cvrk píše:Já souhlasím, že má být vnější vrstva spacvaku prodyšná, taky že většina tepla jde do země,ale odmítám, že vzduch izoluje. A když skrčíš nohy, je to právě proto, že neizoluje a odvádí tvoje teplo tou nevyhřátou částí spacvaku ven.


No nechcem byt zly, ale prave sa hadas nie s nami, ale s fyzikou. :mrgreen: Myslis si, ze perie "hreje"? Alebo Polarguard? Alebo cokolvek ine? Vzduch je proste jeden z najlepsich izolantov na svete prave preto lebo len minimalne vedie teplo. Lepsie sa urcite najdu, ale mna napada len jeden - vakuum. Inak ziadne oblecenie nehreje, len izoluje...
A cim viac mikrokapsuli vzduchu vlaknina obsahuje, tym je "teplejsia" tj. viac izoluje. Hriat dokazu len niektore rukavice, co maju zabudovane baterky ako zdroj energie. :wink:

to jezo: No joo... Asi mas pravdu ty. Som si to nazorne predstavil a nieco na tom bude... :ú
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Cvrk » pát bře 10, 2006 19:00

Rujir píše:
Cvrk píše:Já souhlasím, že má být vnější vrstva spacvaku prodyšná, taky že většina tepla jde do země,ale odmítám, že vzduch izoluje. A když skrčíš nohy, je to právě proto, že neizoluje a odvádí tvoje teplo tou nevyhřátou částí spacvaku ven.


No nechcem byt zly, ale prave sa hadas nie s nami, ale s fyzikou. :mrgreen: Myslis si, ze perie "hreje"? Alebo Polarguard? Alebo cokolvek ine? Vzduch je proste jeden z najlepsich izolantov na svete prave preto lebo len minimalne vedie teplo. Lepsie sa urcite najdu, ale mna napada len jeden - vakuum. Inak ziadne oblecenie nehreje, len izoluje...
A cim viac mikrokapsuli vzduchu vlaknina obsahuje, tym je "teplejsia" tj. viac izoluje. Hriat dokazu len niektore rukavice, co maju zabudovane baterky ako zdroj energie. :wink:

No, z fyzikou se hádat můžu, ale nebude mi to nic platné. Zdá se ale, že se bavíme já o koze a vy o voze. Správně jsi uvedl vakuum, proč se dělají třeba vakuová plastová okna? A nebo, jak funguje sauna? Můžete mě tu ohromovat poučkami o mikrokapsulích, hádat se nemusím, bo souhlasím, ale počátek debaty byl o "vzduchu který vyplňuje prostor ve spacáku, který nevyplňuješ ty". A ten rozhodně neizoluje, ten způsobuje tu kosu! Už si konečně rozumíme?

to jezo: No joo... Asi mas pravdu ty. Som si to nazorne predstavil a nieco na tom bude... :ú
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod Rujir » pát bře 10, 2006 19:08

Cvrk píše:Já souhlasím, že má být vnější vrstva spacvaku prodyšná, taky že většina tepla jde do země,ale odmítám, že vzduch izoluje. A když skrčíš nohy, je to právě proto, že neizoluje a odvádí tvoje teplo tou nevyhřátou částí spacvaku ven.


Ja som reagoval hlavne na tvoju noticku: "...ale odmítám, že vzduch izoluje." :mrgreen: Vzduch izoluje za kazdych okolnosti, nemoze mat vzdy inu funkciu. Vakuum v oknach je preto, lebo vakuum je LEPSI izolant a nie preto, ze by vzduch neizoloval. No a ked zoberieme jezovu poznamku za pravdivu, tak kosa ti nie je preto, lebo teplo unika cez ten prazdny priestor, ale preto, lebo kolenami napnes spacak tak, ze pritlacis vnutornu stranu spacaku k vonkajsej a tym vytlacis vzduch, ktory bol v izolacnom materialy natlaceny a tym padom ten izolacny material (ci uz perie alebo cokolvek ine) neizoluje a teplo tymito miestami unika. Uff... tolko pismenok o takej blbosti... :mrgreen:
Naposledy upravil Rujir dne pát bře 10, 2006 19:09, celkově upraveno 1
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Cvrk » pát bře 10, 2006 19:08

Chybička - takže znova:
No, z fyzikou se hádat můžu, ale nebude mi to nic platné. Zdá se ale, že se bavíme já o koze a vy o voze. Správně jsi uvedl vakuum, proč se dělají třeba vakuová plastová okna? A nebo, jak funguje sauna? Můžete mě tu ohromovat poučkami o mikrokapsulích, hádat se nemusím, bo souhlasím, ale počátek debaty byl o "vzduchu který vyplňuje prostor ve spacáku, který nevyplňuješ ty". A ten rozhodně neizoluje, ten způsobuje tu kosu! Už si konečně rozumíme?
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod Cvrk » pát bře 10, 2006 19:29

Rujir píše:
Cvrk píše:Já souhlasím, že má být vnější vrstva spacvaku prodyšná, taky že většina tepla jde do země,ale odmítám, že vzduch izoluje. A když skrčíš nohy, je to právě proto, že neizoluje a odvádí tvoje teplo tou nevyhřátou částí spacvaku ven.


Ja som reagoval hlavne na tvoju noticku: "...ale odmítám, že vzduch izoluje." :mrgreen: Vzduch izoluje za kazdych okolnosti, nemoze mat vzdy inu funkciu. Vakuum v oknach je preto, lebo vakuum je LEPSI izolant a nie preto, ze by vzduch neizoloval. No a ked zoberieme jezovu poznamku za pravdivu, tak kosa ti nie je preto, lebo teplo unika cez ten prazdny priestor, ale preto, lebo kolenami napnes spacak tak, ze pritlacis vnutornu stranu spacaku k vonkajsej a tym vytlacis vzduch, ktory bol v izolacnom materialy natlaceny a tym padom ten izolacny material (ci uz perie alebo cokolvek ine) neizoluje a teplo tymito miestami unika. Uff... tolko pismenok o takej blbosti... :mrgreen:


No, celkem zbytečných tolik písmenek, protože tím to asi není. Spacáky jsou dělány tak, aby materiál zamezil přístupu studeného zduchu z venku a úniku zevnitř. Tam neizoluje hlavně vzduch, ale třeba to peří. Samozřejmě, že tam vzduch hraje nějakou roli, ale to spíš u toho dutého vlákna. Pořád píšu o těch nohách ve spacáku a Nepíšu o chování vzduchu ve vrstvách spacáku.Žádné přitlačení nějakých vrstev, ale tím, že teplo, které vyzařuješ, se rychleji rozšíří a později udržuje, když tam máš ty nohy, jako zdroj tepla, než když je tam nemáš. Zkrátka, jak už tu bylo řečeno, nestačíš to vyhřát a pak tam máš studený vzduch, který pomalu proniká zvenku. A zapomněls tu saunu.

A aby nevznikla nějaká zbytečná nevraživost. Já se nehádám, ale diskutuju. Hájím podle svého nejlepšího vědomí svůj názor a argumentuju, dokud mě někdo svými argumenty nepřesvědčí o opaku. Svůj omyl uznat umím, ale ty opravdu řešíš trochu jiný problem, i když se v mnoha věcech shodnem, tak jsme každý někde jinde.
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod Rujir » pát bře 10, 2006 19:37

Cvrk píše:No, celkem zbytečných tolik písmenek, protože tím to asi není. Spacáky jsou dělány tak, aby materiál zamezil přístupu studeného zduchu z venku a úniku zevnitř. Tam neizoluje hlavně vzduch, ale třeba to peří. Samozřejmě, že tam vzduch hraje nějakou roli, ale to spíš u toho dutého vlákna. Pořád píšu o těch nohách ve spacáku a Nepíšu o chování vzduchu ve vrstvách spacáku.Žádné přitlačení nějakých vrstev, ale tím, že teplo, které vyzařuješ, se rychleji rozšíří a později udržuje, když tam máš ty nohy, jako zdroj tepla, než když je tam nemáš. Zkrátka, jak už tu bylo řečeno, nestačíš to vyhřát a pak tam máš studený vzduch, který pomalu proniká zvenku. A zapomněls tu saunu.

A aby nevznikla nějaká zbytečná nevraživost. Já se nehádám, ale diskutuju. Hájím podle svého nejlepšího vědomí svůj názor a argumentuju, dokud mě někdo svými argumenty nepřesvědčí o opaku. Svůj omyl uznat umím, ale ty opravdu řešíš trochu jiný problem, i když se v mnoha věcech shodnem, tak jsme každý někde jinde.


Nechcelo sa mi, ale nakoniec si ma k tomu dohnal. Pozri sa sem, ked chces argumenty:
http://www.svetoutdooru.cz/Users/Clanky/clanek.asp?id_clanku=839 :mrgreen: Inak stoji za to precitat si celu seriu tychto clankov o vybere spacaku. Snad uz potom nebude o com diskutovat. :wink:

Inak bozechran aby vznikla nejaka nevrazivost! Ja mam diskusie velmi rad, inak by som sem nechodil. :wink: :mrgreen: A najradsej mam diskudie, ked mam pravdu. :mrgreen: :twisted: Peace! *
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Vena » pát bře 10, 2006 19:39

přikláním se k Rujiroj, ale nechce se mi víc rozepisovat :-)
Vena
účastník
účastník
 
Příspěvky: 918
Registrován: stř led 5, 2005 19:08
Bydliště: Letohrad

Příspěvekod Yopo » pát bře 10, 2006 19:41

Hmmm, vzduch je nejlepsi izolant a v spacaku ide o to aby ho bolo medzi vlaknami resp. perim co najviac (loft, ako spominal jezo). Pokial mas pokrcene nohy ( tzv. poloha jezka stoceneho do klbka) tak by ti malo byt teoreticky teplejsie pretoze minimalizujes plochu a tym aj tepelne straty. V praxi vsak zalezi na mnohych faktoroch. Velmi dolezite je v akom stave mas nohy ked lezies do spacaku, tzn. ak lezies do spacaku a je ti uz na nohy zima tak pocitaj s tym ze telo nedokaze spacak vyhriat ako keby si mal nohy v pohode. V praxi to znamena to, ze ak mas nohy premrznute po celodennej ture, tak vykonnost bazalneho metabolizmu moze klesnut az o 50% a to zabezpeci ze si svoj spacak nedokazes vyhriat na taku teplotu aby si v nom preckal noc v pohode. Preto pamatajte ze nohy a hlavu a ruky treba mat vzdy v suchu a v teple.

to cvrk: skusil som si precitat vsetky tvoje reakcie a musim povedat, ze ak ti ide iba o odstranenie vzduchu ktory mas v spacaku ked skrcis nohy, tak nie je nic lahsie ako toto. Staci ak si zahnes spacak smerom pod seba a budes si na nom lezat.

fakta:
1.) vzduch = izolant (najlepsi, kt. je mozne pre spacaky pouzit)
2.) vlakno, perie = vyplnkovy material (zabranije migracii vzduchu v komorach spacaku)
3.) bazalny metabolizmus = kamna, kt. si vyhrievas spacak

Tak takto to funguje, kto neveri, nech studuje. Trebars aj u nas na TUL FT :supz:
Naposledy upravil Yopo dne pát bře 10, 2006 20:25, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod Cvrk » pát bře 10, 2006 20:03

Vy už mě s tím vzduchem nes... :mrgreen:
Možná to neumím napsat, abychom řešili to samé, to je možné. Ale kdo tvrdí, že vzduch skvěle izoluje, s tím už nechci diskutovat, už na to nemám sílu. Navíc - přečetl jsem toho pěkné kvanta, ale to, co jsem psal, bylo z vlastní zkušenost a to tam bylo i NAPSÁNO!!!!!!!!!!!!!!!
Udělám to jinak. Sepíšu pár výroků, se kterými souhlasím a pár, co nesouhlasím. Nuže:

Kdyby vzduch tak skvěle izoloval, tak nenosíme uplé termoprádlo, ale volné.
Vakuum je nesporně lepší izolant než vzduch.
Kdyby vzduch izoloval, tak je jedno, když máš na svou postavu 180cm spacák na třímetrového člověka. Protože vzduch, který vyplňuje zbytek spacáku přece skvěle izoluje.
Vzduch ve vrstvách spacáku nesporně taky hraje roli, ale na to, jak velký máš spacák má zanedbatelný vliv.
Vzduch moc neizoluje a tak se jím teplo z těla šíří. Ale nesmí ho ve spacáku být moc, aby to tělo stačilo vyhřát.
Když máš zmrzlé nohy a vlezeš do spacáku, výjímečně ti bude v noci na nohy teplo.
Když máš nohy v poho a vlezeš do spacáku, který ti je velký a nebo máš skrčené nohy, zřejmě ti bude v noci na nohy kosa.
Když máš nohy v poho a vlezeš do spacáku, který ti je akorát, výjímečně ti bude zima.
Sauna je skvělá věc. Vzduch se docela rychle zahřeje, pak zahřívá tebe, ty se potíš. Pak skočíš do studené vody. Paráda. To střídání tepla a zimy slouží k otužování. A všechno je tím vzduchem, který tak báječně izoluje.

:mrgreen:
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod Cvrk » pát bře 10, 2006 20:10

Yopo píše: Staci ak si zahnes spacak smerom pod seba a budes si na nom lezat.

:supz:


Souhlasím! Ale proč bych si měl ten spacák zahýbat, když ho můžu mít akorát?
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod Yopo » pát bře 10, 2006 20:20

to cvrk:
1.) je pravda ze vakum je lepsi izolant ako vzduch ale v praxi je tazko realizovatelny.
2.) Vzduch je teda najlepsi izolan vhodny pre spacaky
3.) Vzduch bez vypnkoveho materialu (vlakno perie) ti je s prepacenim na hovno, lebo migruje a preto nemoze izolovat
4.) z 3. teda vyplyva ze vzduch musis mat v nejakej konore a musis mu zabranit v migracii materialom ktori ma dobre tepelnoizolacnevlastnosti
5.) na vzduchu ktory mas v spacaku po skrceni noh teoreticky nezalezi, problem je v bazalnom metabolizme (telo nie je schopne vytopit priestor v spacaku)
6.) bazalny metabolizmus je velmy zlozity system, kt. ovplivnuje mnoho faktorov (napr. to s nohamy v mojom clanku vyssie)
7.) ak tomu neveris je to tvoj proble, odstranit prebytocny vzduch z nevyuziteho priestoru v spacaku mozes jednoducho - zahnii spacak pod seba alez na casti ktoru nepouzivas, tym zmensis prietor a vyriesis svoj problem
8.) mam VS vzdelanie v textilnom obore a myslim ze nieco ma za tie roky naTUL FT naucili, ak neveris odbornikom na textil v CR tak potom neviem, neviem :(( peace
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod Rujir » pát bře 10, 2006 20:23

Cvrk píše:Kdyby vzduch tak skvěle izoloval, tak nenosíme uplé termoprádlo, ale volné.
Vakuum je nesporně lepší izolant než vzduch.
Kdyby vzduch izoloval, tak je jedno, když máš na svou postavu 180cm spacák na třímetrového člověka. Protože vzduch, který vyplňuje zbytek spacáku přece skvěle izoluje.
Vzduch ve vrstvách spacáku nesporně taky hraje roli, ale na to, jak velký máš spacák má zanedbatelný vliv.
Vzduch moc neizoluje a tak se jím teplo z těla šíří. Ale nesmí ho ve spacáku být moc, aby to tělo stačilo vyhřát.
Když máš zmrzlé nohy a vlezeš do spacáku, výjímečně ti bude v noci na nohy teplo.
Když máš nohy v poho a vlezeš do spacáku, který ti je velký a nebo máš skrčené nohy, zřejmě ti bude v noci na nohy kosa.
Když máš nohy v poho a vlezeš do spacáku, který ti je akorát, výjímečně ti bude zima.
Sauna je skvělá věc. Vzduch se docela rychle zahřeje, pak zahřívá tebe, ty se potíš. Pak skočíš do studené vody. Paráda. To střídání tepla a zimy slouží k otužování. A všechno je tím vzduchem, který tak báječně izoluje.

:mrgreen:


Jeeezis! To si snad robis srandu. Ty si ten link co som ti dal naozaj necital, vsak? Inak hadat sa s Yopom, ktory "spacaky" studuje, to uz chce inu odvahu. :wink:

Takmer vsetko co tvrdis je blbost hlavne preto lebo neratas s tym, ze vzuch cirkuluje. Teply vzduch automaticku stupa a studeny vzduch klesa. Preto sa teply vzduch "snazi dostat" zo spacaku. A proč by si si mal ten spacák zahýbat, ked ho mozes mat akurát? Lebo sa bavime o pokrcenych nohach a mat spacak akurat na pokrcene nohy asi nie je ideal. :mrgreen: :mrgreen:

Ale vazne, kym si neprecitas ten link, co som ti dal, tak sa odmietam bavit na tuto temu dalej. Howgh! :ú

PS: Termopradlo mas obtiahnute preto, lebo jeho prvou radou funkciou je odvod potu a nie izolacia. Keby bolo volne, tak mas na tele vrstvu poty co jest vlastne voda a ta teda neizoluje... :wink:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Vena » pát bře 10, 2006 20:24

Pár poznámek:
Kdyby vzduch tak skvěle izoloval, tak nenosíme uplé termoprádlo, ale volné - uplé termoprádlo nosíš proto, aby vzduch necirkuloval, jinak termoprádlo izoluje proto, že v jeho úpletu je vzduch (krásný příklad Super Thermo - zeptej se Tusa)
Vakuum je nesporně lepší izolant než vzduch - asi ano, ale zařiď ho ve spacáku.
Kdyby vzduch izoloval, tak je jedno, když máš na svou postavu 180cm spacák na třímetrového člověka. Protože vzduch, který vyplňuje zbytek spacáku přece skvěle izoluje - isoluje to ano, ale ty si ho musíš ohřát na teplotu svého těla, aby tě nechladil.
Naposledy upravil Vena dne pát bře 10, 2006 20:26, celkově upraveno 1
Vena
účastník
účastník
 
Příspěvky: 918
Registrován: stř led 5, 2005 19:08
Bydliště: Letohrad

Příspěvekod Yopo » pát bře 10, 2006 20:24

Cvrk píše:
Yopo píše: Staci ak si zahnes spacak smerom pod seba a budes si na nom lezat.

:supz:


Souhlasím! Ale proč bych si měl ten spacák zahýbat, když ho můžu mít akorát?


Jasne ze si ho mozes kupit taky aby bol akurt, ale z tojich myslienok na webe som pochopil ze ti ide o problem co zo vzduchom ak skrcis nohy. Preto som uvazoval o odstraneni nevyuzitej casti spacaku. :D
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Další

Zpět na Spacáky a karimatky