Poraďte s výběrem spacáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

jaký typ náplně byste si zvolili?

duté vlákno/mikrovlákno
49
39%
peří
77
61%
 
Celkem hlasů : 126

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod wawrik » pát pro 15, 2017 9:49

Myslím, že v dnešnej dobe, keď si u Cumulusu môžeš nakombinovať spacák presne podľa svojich potrieb, je čokoľvek hotové prežitok :D Ak teda nejde o čo najnižšiu cenu, čo sa ale Rabu asi zrovna netýka...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mitau » pát pro 15, 2017 10:26

Wow =D> Ja bych si sice vybral i v normalni nabidce, ktera jse dost siroka, ale kdyz nekdo presne vi, co chce, tak tohle je parada.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1223
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod booze » pát pro 15, 2017 12:31

Vsiml jsem si, ze maji psane u spacaku Panyam 450 jako standardni plneni 55/45 driv bylo 60/40 nebo se pletu?
Piere111 mas ho? Jak to prosim teda je?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8321
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pát pro 15, 2017 12:38

Wawrik - nabídka je sice fajn široká a možnost kombinace super nicméně Cumulus mi neřeší vůbec nic.
Těch 1000g i 800g si mohu kdykoliv koupit v tom není problém - to ze zrovna tyto modely nebyly na krame kde sem byl je nepodstatné jdou objednat.

Problém je v tom ze potrebuju zimní spacak na minusy ale díky tomu ze vyrážet budu z UK tak potrebuju v takovém spacaku vydržet i v plusových teplotách - tedy potrebuju v tom dat větší teplotní rozsah než na který je bezne spacak dělán - tedy buď méně peří a dorovnavat to oblečením což se sice dá ale na druhou stranu to není nic co bych chtěl provozovat dlouhodobě kor v lokalitě kde když prituhne tak prituhne klidně o 10-20 stupňů dolu a to už pak zas nebude čím dorovnat. Nebo druhá možnost mít spacak regulérně na zimní teploty a hold nějak větrat/trpět v těch plusových.

To od jakého výrobce spacak je je pro tento problém v podstatě úplně jedno. Samozrejmne nějaký spacak půjde třeba regulovat lip nějaký hůř dle tvaru a provedení.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod booze » pát pro 15, 2017 12:47

Kup si nejaky zimni do minusovych teplot Cumulus Mysterious Traveller 700 a k tomu perove kalhoty, papuce a bundu. Resis vec, ktera nejde vyresit.

Pokud bys to chtel vyresit, tak mas moznost koupit spacak s rozdilnym plnenim a v lete mit 40 nahore a v zime 60. A zazdil si mi prispevek s dotazem, wawrik me navnadil a straasne potrebuju spacak. :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8321
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pát pro 15, 2017 13:45

booze - promiň ze sem ti to zazdil.
Traveller 700 - 700g 700FP není ,,zimní,, spacak - to má komfort o 6 stupňů lepší než 400 co mám teď.
I u te 800 s 800FP se bojim ze je to málo tu bych musel hodně regulovat oblečením a nejsem si jist zda by to nebylo na hraně. U 1000g s 850FP si myslím ze už to bude fajn a dorovnavat oblečením jen kdyby prituhlo a pro rezervu. Ale 700 to určitě ne.
To rozdílný plnění - zajímavý nápad ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod booze » pát pro 15, 2017 14:39

Nechtel jsem vyrit vody, ale kdyz uz.

Pokud rozkliknes ten muj odkaz, tak tam Aldo ma napsane:
"Péřový spací pytel Mysterious Traveller 700 disponuje vším, co má základní zimní spacák mít" pokud budu cist dal...
"Komfortní teplota [°C]-5, coz je zima, ve ktere spokojene spis.
Dale se pise "Limitní teplota [°C]-12" to je teplota, ve ktere zacnes, pocitovat chlad a budi te to.
A nakonec "Extrémní teplota [°C]-31 coz znamena, ze mozna nechcipnes na podchlazeni, ale nespis.

Ale pokud si dam na sebe lehkou perovku, perove papuce a perove kalhoty (nebo Primaloft), tak zvysim izolaci a teploty se posunou dal do minusu.

Napis teplotu max plusovou, na kterou chces spacak pouzit a teplotu max minusovou.
Napis pod cim chces spat (zdarak, tarp, stan, chata, bivak...)
Dalsi vlastnost je totiz vlhkost vzduchu, ktera ti dost ovlivnuje teploty pro pouziti spacaku. Parkrat jsem uz ve spacaku spal a mit jeden univerzalni je NESMYSL. Dalsi vec, ktere jsem si vsiml, je ze velky vliv na izolaci ma vnitrni zaspineni spacaku, takze kdyz spacak propotis, tak ti v nem bude kosa.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8321
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod booze » pát pro 15, 2017 15:13

A jeste odkaz na https://sectionhiker.com/ je tam spousta rad a gearlistu. Tak se na to mrkni.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8321
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod remy77 » pát pro 15, 2017 15:45

booze:
Cosa tyka toho plnenia, mam Cumulus Teneqa 850 a na spacaku tazko zistis, ci to je 60:40 alebo 45:55. Ta vrchna cast spacaku je vacsia (sirsia) ako spodna, cize logicky aj pri plneni 50:50 tam bude viac peria. Kazdopadne ta spodna strana ma oproti tej hornej o poznanie viac peria

Inak sledujem polske outdoorove fora a tusim asi pred pol rokom, mozno rokom (pisal som to aj tu na OF kdesi, len uz to neviem najst) som tam zachytil info, ze Cumulus presiel z plnenia 60:40 na 55:45.

Takze presne ako aj na na konfiguratore, je to 55:45
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod remy77 » pát pro 15, 2017 15:55

Michal82:
Ako bolo povedane, Cumulus plni 45:55 s 850 cuin, cize ak ma spacak 700 g 850 cuin, tak hore je 385 g peria. Pri pomere plnenia 50:50 by mal potom taky spacak 385x2=770g. A so 770g 850 cuin das -10 urcite.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod slezacekm » pát pro 15, 2017 15:57

booze píše:Komfortní teplota [°C]-5, coz je zima, ve ktere spokojene spis.
Dale se pise "Limitní teplota [°C]-12" to je teplota, ve ktere zacnes, pocitovat chlad a budi te to.
A nakonec "Extrémní teplota [°C]-31 coz znamena, ze mozna nechcipnes na podchlazeni, ale nespis.

Mám Cumulus 700 a běžně spaní kolem 0°C klidně nahý (ano, toto není zima). Spal jsem v něm nejvíc v -17 °C, ale měl jsem uvnitř ještě Warmpeace Viking 300 a na sobě péřovku a péřové papuče. O zimě ve spacáku není možné absolutně mluvit. Mrzí mě, že jsem to tehdy nevyzkoušel bez vnitřního Vikinga 300. Osobně mám tímto kombem vyřešen celý rok do řekněme -20 °C. Pod +8 °C beru buď Cumulus 700 nebo péřovku a botičky do Vikinga 300.
já jsem teda spacák kupoval a měl mít 60:40.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pát pro 15, 2017 16:38

Booze - no chci to na teploty které budou typicky mezi -10 a -20 ovšem v těch oblastech (Norsko) není problém aby to kleslo na -40 což by byl extrém který by spacak měl mít s tím ze na sebe navlecu zateplovani a budu mít jistotu ze neumrznu.
Spát výhradně ve stanu - venku ne.
Plusova teplota je ten problém - na ostrově je přes zimu typicky 5 až 0 ale někdy jde teplota i k plus 10 naopak někdy klesne i na -5.
Na UK teď bezne používám 400g 800FP na léto kdy je teplota mezi 15 a 10 stupni a na zimu kdy je teplota typicky 5-0. Do 0 je to ok v základní vrstvě tričko a kalhoty z Merina. Na 0 až -5 si beru ještě polartec mikinu. Zaroven sem v těch 400g vydržel v létě v ČR kdy byla teplota 20.

Takže rekneme ze sem ve spacaku vydržel 20 stupňů do plusu nad teplotním komfortem spacaku.
Z toho sem vycházel ze 800g má komfort cca -10 tak horní maximum by mělo byt na +10 a 1000g má obecně tak -15 takže cca 5 plus. S tím ze si myslím ze u takto nízkých plusových teplot by to mělo byt snesitelnejsi než když je okolní teplota v noci 20 stupňů a vše je rozehrate s denních 30. Navíc by těch max 10°C bylo ve značném vlhku kdy je to pocitově cca o takových 5°C posunuté dolu.

Pokud by šlo pouze o to vzít si spacak na Norsko tak si vemu tu 1200g a neresim.
Takhle když vím ze to budu potřebovat použit i jinde a nebudu moc tahat dva spacaky v tom chci udělat aspoň trochu kompromis a doplňovat tím oblečením ty chladnější dny.

Jinak RAB uvádí u spacaku pod asi -10 pouze svůj limit což je teplota dle jejich testu kdy se ve spacaku člověk vyspí pokud se dostatečně oblece.
Proto je u Andes 800 a Expedition 1000 uvedena teplota -22 a -30°C. Jsou to teploty trochu za teplotou comfort limit.
Příklad moje Neutrino má 400g 800fp comfort 1,5°C comfort limit -4°C RAB limit -6°C extrém -21°C .
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mike » pát pro 15, 2017 18:28

Cumulus =D> Takhle maji vypadat moderni sluzby :smt023

Mimochodem, rozsekli nasi dlouhou debatu o rozdilnem plneni vrsku a spodku:
Cumulus píše:INFORMATION: It is strongly advised to leave the standard filling ratio at 55/45. This is an optimum solution, which allows efficient insulation to be obtained. A 50/50 ratio would result in a greater amount of down being compressed under the user and not used as insulation. A 65/35 ratio would result in the sleeping bag always having to be set in the correct position, to provide appropriate insulation. Therefore, we recommend custom filling ratios only to those users who know it to be the best solution for them for specific reasons.

Do 55/45 bych mozna sel i ja. To uz je jen 22 % rozdil a dava smysl. Zvlastni ale je, ze konfigurator neupravuje teplotni parametry jak je to u jinych voleb. Asi to neni uplne jednoduche urcit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49663
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mitau » pát pro 15, 2017 18:53

Ono s teplotnim urcenim v konfiguratoru to musi byt obecne nejake problematicke, protoze vsechny ty moznosti nemohli testovat a pritom podle normy se teplotni urceni udava na zaklade laboratornich testu. Nekomu (apuka?) by to mohlo vadit. Neupravani teplotniho urceni pri ruznem pomeru plneni muze mit dva duvody - bud je to tezke urcit, nebo by podle nedokonale normy vyslo to plneni 65:35 moc dobre a oni se boji, ze by si to pak lide objednavali, i kdyz si neuvedomi nevyhody.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1223
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mike » pát pro 15, 2017 19:05

Koukam, ze teploty meni jen pri zmene vahy peri a tam se to asi da rozumne dopocitat. U jinych parametru ne, pricemz jina latka by to zmenit mohla a overfill urcite. Ale jak pises, museli by to promerit.

mitau píše:nebo by podle nedokonale normy vyslo to plneni 65:35 moc dobre a oni se boji, ze by si to pak lide objednavali, i kdyz si neuvedomi nevyhody.

Jo, to zni rozumne. Podle normy by to urcite lip vyslo, ale fungovalo by to jen pro cloveka, co spi podle normy :) Jak ostatne sami pisou v te citaci vyse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49663
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod wawrik » pát pro 15, 2017 19:47

Michal82 píše:Takže rekneme ze sem ve spacaku vydržel 20 stupňů do plusu nad teplotním komfortem spacaku.
Zasa tými číslami šermuješ bez rozmyslu... Znova: keď ti je teplo v letnom spacáku, odokryješ sa a vetráš - ofukuje ťa tak 15-stupňový vzduch. To je v pohode. Ale keď sa odokryješ v zimnom spacáku, ťahá ti dvoj-trojstupňový vzduch. Niekomu to nevadí, ale sám si písal, že ci citlivý na prefúknutie.

Spacáky s kilom peria sa pri +10 °C (resp. nad nulou) používať nedajú, najmä keď si väčšej postavy a v noci kúriš. Dá sa to urobiť raz, dvakrát, ale pravidelnejšie ozaj nie. Navyše sa v tom človek oveľa viac potí a všetko je mastné. To nepomáha žiadnemu periu, úprava-neúprava. Všeobecne je rozumnejšie brať radšej menej teplý spacák a dorovnávať to oblečením, ktoré tak či tak v mrazoch človek má.

Napríklad horolezci bežne na výstupy brávajú trojsezónne (!) spacáky. Lebo majú páperové kombinézy a teplejšie spacáky im netreba. Okrem toho šetria váhu. Niektorí dokonca berú len jednu páperovú deku pre útočnú dvojicu! To je už extrém, ale princíp by snáď mohol pochopiť aj ignorant.

Ja mám nízky bazálny metabolizmus a keď nemakám, som zimomravý. Aj tak vláčim do zimného Nepálu spacák s 850-gramovou náplňou, čo mi funguje do -15 °C v pohode, do -20 °C, keď si pomáham horúcou vodou vo fľaši v spacáku a silno korenenou večerou. A hlavne si ho na začiatku treku pri teplotách tesne pod nulou neprepotím a nezamastím.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod sobb » pát pro 15, 2017 20:26

K teplotnímu rozmezí využití spacáků: bezpochyby to má každý jinak. My požadavek na široké teplotní rozmezí při našich výletech taky celkem často máme, ať už kvůli délce výletu anebo jeho variabilitě - tedy od pláže po větší hory a zas zpátky :)
Jako nejlepší se mi jeví spacák něco mezi cca 800 až 1000g peří (podle cuin a slehlosti), do nízkých teplot případně doplnit lehkou péřovkou.
V teple se pod rozepnutým spacákem dá spát i tak, že nikudy nepodfukuje (záleží asi i na střihu spacáku, my pod našima péřákama spíme v pohodě i ve dvou, jen se musíme synchronizovaně otáčet :mrgreen: ) a člověk větrá cíleně, a tam, kde chce.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod lojzmen » pát pro 15, 2017 22:27

Michal82 píše:... ze to s otevřeným spodním zipem v max 10°C půjde vydržet i když je to individuální


Michal82 - za sebe tvrdím, že s otevřeným zipem v příliš teplém spacáku to je lepší, než v zavřeném, ale i tak je to strašné. Oheň a mráz.
Vyzkoušej si to sám doma s nějakým teplým spacákem, ať víš, jak na tom jsi. Připomínám, že teplota těla ve spánku je ze začátku trochu vyšší.
Přikrýtí se spacákem jako přikrývkou u mne nefungovalo dobře, asi jsem měl slabší karimatku a furt na mne ze stran táhla zima.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1135
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mike » pát pro 15, 2017 22:31

lojzmen píše:za sebe tvrdím, že s otevřeným zipem v příliš teplém spacáku to je lepší, než v zavřeném, ale i tak je to strašné. Oheň a mráz.

Presne. Zahorovo loze.

lojzmen píše:Přikrýtí se spacákem jako přikrývkou u mne nefungovalo dobře, asi jsem měl slabší karimatku a furt na mne ze stran táhla zima.

Tohle je idealni nekde v posteli, na bivaku apod. Puvodni dotaz byl na spani pri 20 stupnich a tam to funguje v pohode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49663
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod remy77 » pát pro 15, 2017 23:13

Michal82
Zimny spacak je na zimu, letny na leto, 3-sezonny jar-jesen. Tiez nechodis v zime v tielku a sandaloch, alebo v lete v kabate a baranici.
Tak nechapem, preco tu chces riesit jednym spacakom od +20 (co je mimochodom tropicka noc), do -20 (extrem -40).
Teraz je vidiet, ake mas skusenosti, pretoze od klavesnice mudrujes o podmienkach, v ktorych si nikdy nebol. Hlavne ze v inych prispevkoch tu ostatnych poucujes o tom, ako mesiace fungujes v drsnych podmienkach Skye. Ak by to tak bolo, tak by si mal predstavu o tom, co vsetko potrebujes na fungovanie v zimnych podmienkach, pretoze to nie je len tom, ze si kupis zimny spacak do -10 alebo -20.
Este par tvojich nezmyselnych prispevkov a dopadne to presne tak ako s tym tvojim stanom aj spacakom. Tak sa potom nediv...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod lojzmen » pát pro 15, 2017 23:29

Michal82
Je tu toho hodně napsáno, nebudu hledat, zda to tu už bylo.

Tvůj problém by vyřešily dva spacáky. Jeden jednoduchý trošku větší na vnější stranu, ten s límcem a dobrou kapucí dovnitř. Teplotně by se to dalo odhadnout, že oba budou trošku teplejší, než prostý součet obou.
Už jsem to dlouho nepoužil, pamatuji, že mi vadilo, když oba měly zateplovací límec. A ta spousta stahovacích šňůrek u hlavy mně pila krev.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1135
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pát pro 15, 2017 23:40

remy77 - si trochu ujel ne?

Prvně nechci spacak od +20 do -20 - to si tu zas někdo něco vymyslel.
Za druhé mám zkušenosti s -15 neříkám ze je to nějak moc ale proste v zimních podmínkách sem byl.
Pouč mě jak to dopadlo s mim stanem....? On mi nějak nevyhovuje nebo něco takového?
Jak to dopadlo s mim spacakem? Také nevyhovuje? Je to divne jelikož v něm mám přes 200 noci a sem s nim spokojen.

To ze teď chci spacak do ,,zimního,, Norska mi neprijde jako něco ze můj spacak se 400g peří nefunguje - když ho používám typicky v rozsahu 15-0°C.


A to na co je jaký spacak vi snad kazdej jen jaksi někdy nejde použit víc spacaků na jeden výlet tak musíš udělat nějaký kompromis - psala to tu i sobb ze taky mají někdy podobný požadavek.

Nebo tedy napis jak bys vyřešil situaci kdy pojedeš na dva týdny na místo kde bude 10-0 a potom se presunes na dva týdny do teplot -10 až -20 ale s tím ze to počasí se muže pokazit a muže dost prituhnout.

Teď je vidět ze píšeš o něčem cos buď vůbec nepochopil a nebo si nikdy neřešil podobnou situaci.

Když pojedu na vejlet na 2-3 dny v zimne do teplot kol -10 vemu si zimní spacak což je logické. Když pojedu na jaře vemu si trisezonak a v létě si vemu letní spacak - když se ale chceš v rámci jednoho treku posunout z určitých klimatických podmínek do zcela jiných tak ti nastane problém. A regulovat oblečením je hezky - ano pokud by teplota byla do -20 tak bych se toho nebál jenže ta teplota ti muže klidně klesnout na -40 a už s 1000g spacakem při této teplotě budeš muset sakra dorovnavat perovym oblečením - natož abych v takové situaci měl třeba 700g spacak který bych musel dorovnavat už od -5/-10 což je proste na zimní Norsko dle mě proste málo.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » sob pro 16, 2017 0:15

lojzmen - Jo ty dva spacaky - tam si nejsem jist jak to funguje při tuhých mrazech.
Něco jsem četl i tady a pokud jde o menší minusy nebo zvednutí komfortu prý ok pokud nevadí překrucování spacaku při spaní a ty snurky a td jak si psal. Na druhou stranu lidi co se pohybují v teplotách pod -20 vždy nakonec řeknou ze to opravdu zimní spacak nenahradí.
Plus větší rozměry a váha navíc myslím ze na 2 týdny v takových podmínkách to moc není.
Zas na tu první část by to bylo fajn v tom ze bych vzal tu 400 a spal jak sem zvyklej.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod apuka » sob pro 16, 2017 9:19

Michale, ja nejsem zadny odbornik na -40, ale stejne se obavam, zepokud pocitas s beznou teplotou kolem -20 a s tim, ze obcas muze klesnout na -40, tak bud budes mit sebou veci, abys tech -40 (nebo pres den rekneme -30) vydrzel a timpadem si mas co oblect do spacaku, ktery je do -20 nebo hoc mirne mensi zimy anebo takove veci mit nebudes a v tom pripade budes urychlene delat vse pro to, aby ses dostal do nejake civilizace, kde bys ty teploty mohl prezit, tudiz na spani v tom budes myslet jako na posledni vec. Obzvlaste u Tebe, co klidne slapes mnoho hodin v kuse...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16750
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod apuka » sob pro 16, 2017 9:21

mitau píše: protoze vsechny ty moznosti nemohli testovat a pritom podle normy se teplotni urceni udava na zaklade laboratornich testu. Nekomu (apuka?) by to mohlo vadit
Hele, laboratorni cisla neustale pozaduje mike, ne apuka :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16750
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » sob pro 16, 2017 12:06

apuka - počítám s -10 až -20 - těch -30/40 ale klidně muže byt - Norsko má extrémy přes -50 tím neříkám ze zrovna tyto teploty chci vychytat nebo s nimi počítat na druhou stranu potrebuju spacak který na těch běžných -10/20 bude dostatečně teplý a pro případ ze by to klesalo to dorovnavat prave tím oblečením. Tedy pořídit si 700 která má komfort kolem -6/7 mi přijde k ničemu když bude mrznout víc Jo oblečením bych ji třeba na cca -15 dorovnal ok ale čím budu potom dorovnavat když to klesne o dalších 20 stupňů?
Teploty přes den počítám kol -10 určitě nechci jít v nějakých těžších podmínkách ale zároveň nechci bejt v případě mrazů zaskocenej a řešit přežití takže rozhodne spacak který bude na ty bezne teploty dimenzovanej a ty extrémy nebo náhlé ochlazení korigovat oblečením.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod sobb » sob pro 16, 2017 23:04

trošku tu zas víří emoce, prosím účastníky diskuze o lehké zmírnění, není třeba se hned hádat :wink:

Osobně - pokud mě jen trošku dlouhodoběji čekají teploty od mínus dvacet a níže, až třeba k těm mínus čtyřiceti, tak bych volila dost teplý spacák. Kterým se při vyšších teplotách prostě jen přikryju, lepší než pak mrznout a nevyspat se či hůře. Letos (teda vlastně příští rok :D ) , budeme brát jednu 1200 a druhou 900 nebo možná taky 1200 a je mi celkem jedno, že cestou někde v Polsku nebo Německu holt bude poněkud tepleji, to se dá vždy odvětrat. Důležitý je, že ty případné čtyřicítky přežijem, s pomocí ostatního vybavení, snad celkem v pohodě. Mám z toho celkem respekt, čtyřicet pod nulou už je pro zhýčkaného zápecního Středoevropana už sakra kosa :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » sob pro 16, 2017 23:21

sobb - mas bod ;) diky
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod budo » ned pro 17, 2017 10:40

Quido píše:je tu jeste nekdo, kdo v +20 vubec leze do spacaku....? #-o


Naše manželky?
S teplýma ponožkama... :supz:
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod fps » ned pro 17, 2017 19:49

sobb píše:Osobně - pokud mě jen trošku dlouhodoběji čekají teploty od mínus dvacet a níže, až třeba k těm mínus čtyřiceti, tak bych volila dost teplý spacák. Kterým se při vyšších teplotách prostě jen přikryju, lepší než pak mrznout a nevyspat se či hůře. Letos (teda vlastně příští rok :D ) , budeme brát jednu 1200 a druhou 900 nebo možná taky 1200 a je mi celkem jedno, že cestou někde v Polsku nebo Německu holt bude poněkud tepleji, to se dá vždy odvětrat. Důležitý je, že ty případné čtyřicítky přežijem, s pomocí ostatního vybavení, snad celkem v pohodě.

na tohle bych já bral aspoň 1200 g 800 cuin, 900 g 800 cuin je tak do cca -25°C, a to spím ve stanu, na Therm-A-Rest NeoAir Xtherm, na sobě mívám komplet PWS, péřovku 230 g 800 cuin, a péřové papuče
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky