koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv črc 14, 2016 22:00

Protoze karimatka izoluje od zeme a bez ni ti ani hodne teply spacak moc nepomuze. Zvlast na podzim v horach, kdyz uz je zem promrzla. To je uplny zaklad. Si o tom neco precti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Jimm22 » čtv črc 14, 2016 22:28

To je mi jasný, ale prostě se mi nikdy do batohu/na kolo nevešla a naučil jsem se to bez ní :)
Mám alumatku, tak jí dám ještě šanci, bo je vcelku skladná a přinejhorším z ní udělám závětří k vařiči :D

Spíš by mě zajímalo kterej z těch spacáků bude na naše podmínky nejlepší? Zatím to vidím na tu Polar 800.
Budu kupovat dva, sobě a přítelkyni a chtěli bychom je spojit na spaní, jenže ona je o dost menší, takže buďto já bych se se svými 178cm narval do tej 200cm verze, nebo jí vzal verzi 220cm (má max 160cm výšku). Bude velkej problém, že by měla v nohách 20cm spacáku navíc?
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » čtv črc 14, 2016 22:57

My jsme spojovali spacáky, který nebyly stejně dlouhý, a ničemu to nevadilo.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1997
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Jimm22 » čtv črc 14, 2016 23:09

Nikdy jsem spacáky nespojoval, takže to je dole zapneš k sobě a nahoře je ten delší 20cm rozeplej?
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 15, 2016 6:09

jimm22: ja si myslim, ze to tak je - ze nahore rozeplej. Jako pritelkyne muze mit delsi a da se to v nohach "otocit" dovnitr at si vyhriva pekne idealni mnoztvi vzduchu, ale zda se mi to zbytecna vaha navic a spis bych koupila velikostne idealnejsi.

jinak teda se odpichni od svyho staryho spacaku, jakej ma limit, kde ti to nevyhovovalo a jak moc. nekomu by stacilo 800g peri a nekdo jinej (ja) by v takovych podminkach chtel klidne 1200g peri, takze nejlepsi se fakt orientovat podle toho kde si mel komfort predtim a jak se ti spalo v/pod/nad komfortni teplote. Ja treba vim, ze si musim pridat tak +5stupnu u komfortu, abych dostala ja svuj spodni komfort a sou lidi, co spej kolem ty komfortni teploty v pradle i kdyz je to -5 a do -10 si jen prioblecou tricko a spi vesele dal...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9427
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Jimm22 » pát črc 15, 2016 7:04

Podle svýho 20 let starýho a totálně už neizolujícího spacáku nic nepoznám, je to slehlá deka a přítelkyně má ještě něco horšího :) Všude kde jsem s ním byl jsem chodil spát oblečenej a stejně mi byla kosa i v +10. Péřovej jsem nikdy neměl a ani v něm nespal. Mám raděj chladněji než vedro, přítelkyně to má opačně.
Vezmu tu Polar 800 a za měsíc vám sem napíšu jak se v něm spalo, i když vzhledem k tomu v čem jsem spal doteď to asi nebude úplně objektivní :)
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: koupě péřáku

Příspěvekod budo » pát črc 15, 2016 8:16

Jimm22: "Spíš by mě zajímalo kterej z těch spacáků bude na naše podmínky nejlepší? "

...... žádnej! Protože spíš bez karimatky a v péřáku ti tím pádem bude vždycky od země zima. Pokud ještě něco zvádla odizolovat syntetika, tak peří nezvládne. Vysvětlovat ti to nebudu, je to popsaný. Hledej a čti.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 15, 2016 8:34

vychazim z toho, ze by vozil aspon tu alumatku... ale je pravda, bez ty izolace od zeme by nepomohla ani tuna peri
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9427
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Jimm22 » pát črc 15, 2016 9:06

ok, o tej izolaci si to tu najdu, ale jak jezdit na MTB po horách s karimatkou? Na záda batoh s oblečením a něco jídla, vařič, spacák na řidítka. Leda ho přidělat na batoh :)
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 15, 2016 9:11

jimm22 anebo nejakou verzi lehke nafukovacky, ktera moc mista nezabere, ale aspon tu alumatku... navic od studene/zmrzle/vlhke zeme muzou byt pak i zdravotni potize se zvysujicim se vekem.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9427
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod budo » pát črc 15, 2016 9:20

Ther-A-Rest Prolite Plus bych narval do batohu nebo přivázal na kolo i za cenu obětování nějaké blbiny. Nevím co máš za vařič, ale tam se zpravidla dá dost uspořit vhodným výběrem na prostoru i hmotnosti.

EDIT: Mawe tuna by už asi stačila :D
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: koupě péřáku

Příspěvekod GreyMouse » pát črc 15, 2016 10:11

Jimm22 píše:Nikdy jsem spacáky nespojoval, takže to je dole zapneš k sobě a nahoře je ten delší 20cm rozeplej?

U těch našich to tak bylo, ale zahlídla jsem někde vystavený i spacáky, kde delší pánská verze měla u nohou delší tu část bez zipu, tak je možný, že zipy byly pro různé délky spacáků stejně dlouhé. Ale myslím, že je to celkem jedno, předpokládám, že pokud si koupíte stejný typ spacáku s možností spojování, tak můžete mít i každý jinou délku, případně jiné plnění a na sepnutí to nebude mít vliv.

BTW, přítelkyně je taky drsňačka a spí bez karimatky? To by se mi nechtělo, měla jsem už za socíku pěnovku, i když je pravda, že i později jsem v létě občas spala jen na alumatce. Ale dnes už bych na ní delší dobu než víkend spát opravdu nechtěla. Třeba by karimatka byla vhodný dárek, kdybys někdy nevěděl, co jí koupit ;-)

Jinak, jezdit na kole na víc dní jen s batohem mi přijde jako masochismus. Chápu, že do terénu třeba nechceš klasický nosič a brašny, ale nosič pod sedlovku by snad ani vadit nemusel a mohl bys na něj dát i víc než karimatku. Ale nechci ti do toho kecat, to já jen, že já batoh na kole zrovna nemusím, tak mám pocit, že s ním trpí i ostatní ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1997
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Jimm22 » pát črc 15, 2016 10:45

Karimatku doma máme, jen ju nebereme. Přehodnocuji svůj názor a aspoň jednu někam přidělám pro slečnu.
No na kolo přítelkyně by to přidělat jistě šlo, ale tahat to chci já. A na svoje kolo toho moc nepřidělám, ty nový rámy maj ty trubky všelijak pokroucený a těžko se tam cokoliv přidělává aby to drželo. A vzhledem k tomu že mám teleskopickou sedlovku, tak tam asi taky nic nedám. Navíc můj styl jízdy, to bych ten nosič urval na prvním kopci :)
S 25l báglem jezdím všude, většinou je skoro plnej a nevadí mi to. Sám nejsem zrovna nejlehčí a jestli to vezeš na břichu nebo na zádech :D

edit: už jsem to spojení dohledal na netu, lze spojovat libovolné délky a libovolné gramáže spacáku stejného typu mezi sebou, jen jeden musí mít levý a jeden pravý zip
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » pát črc 15, 2016 13:25

Jimm22 píše:Spíš by mě zajímalo kterej z těch spacáků bude na naše podmínky nejlepší?

tak v tomhle ti asi málo kdo poradí když pod sebe nedáváš nic, a nebo jenom igelit, před cca 30 lety jsem taky takhle spával, ale dneska by mně to ani nenapadlo, potřeboval bych aspoň 2 kg peří aby mi nebyla zima, a to velkou většinu peří bych musel mít pod sebou, jak peří zmáčkneš, tak je teplotní komfort pryč
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Hroch » pát črc 15, 2016 14:50

Jimm22: Na MTB ber beznosičové brašny, třeba Everbike. Ok, jestli máš teleskop, tak zadní je asi ze hry, ale do přední se určitě vejde péřák + (samo)nafukovačka. Případně všechno do batohu, určitě po přečtení fóra budeš schopnej svou dosavadní výbavu zmenšit a odlehčit a tím pádem uděláš trochu místa pro karimatku. Fakt to přidá na tepelným komfortu o dost víc, než nějaký peří navíc.
Hroch
nováček
nováček
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte led 6, 2015 10:35

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát črc 15, 2016 18:01

Alumatka je uplne k nicemu, izolace nula, dobra leda k tomu, aby se spacak nezaspinil. Je fakt absurdni resit parametry spacaku a spat bez karimatky. To je jako resit tepelnou izolaci na baraku, ktery nema okna.

Ano, klasicka karimatka je neskladna, ale v roce 2016 existuje nekolik jinych moznosti. Samonafukovacky nebo nafukovacky, ktere moc mista nezaberou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Jimm22 » pon črc 18, 2016 16:00

ok, pokusím se to nějak vymyslet a ty karimatky někam připevním 8)
Odlehčit by jistě šlo spousta věcí, jen na to asi nebudou peníze :D
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Karimatka a perový spacak

Příspěvekod Mrvinko » sob črc 23, 2016 8:58

Ahojte, zhanam karimatku a spacak prevažne do letných mesiacov kedy je vonku teplo,mozno trochu chladnejsie vzdy nieco nad 10-15 stupnov a spat budem v stane.

Rozhodujem sa medzi karimatkami

EvoLite Plus 690g, 6,3 hrubka a 3,2R, 14cm x 20cm po zbalení.
Klymit 556g, 6,5 hrubka a 4,4R, 12cm x 20cm po zbalení.

Mozno aj ProLite Plus, koli tomu ze je to taka nemrtelna klasika a dost spolahlivá. Ale ide mi hlavne o konfort aby sa dobre na nej spalo,tak preto radsej 6cm a viac hrubka.

Spacak pérový, 300g na letne mesiace a ked bude trochu chladnejsie si myslim,zeby malo byt akurat. Čo som čítal 500g-600g peria, uz skor aj na jar/jesen ako 3-sezonny. Takze 300g peria sa mi zdalo akurat. Rozmyslam nad

Cumulus Lite Line 300 alebo Cumulus Lite Line 400
Malachowski Ultralight 300 II

Cumulus ma H komory a Malachowski zase V komory, obe maju to najlepšie poľské perie tak mam dilema z toho. Trojsezonny spacak asi Malachowski Ultralight 500 II by mohol byt alebo Penyam 600/WP Viking 600
Ide oto aby nezaberalo to v batohu privela miesta a hlavne aby to bolo lahke. Máte niekto skusenosti alebo vedeli by ste mi poradiť?
Mrvinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2016 20:42

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » sob črc 23, 2016 9:28

okolo 300 g 800 cuin peří na léto stačí, komfortní teplota cca +5°C, 500 g 800 cuin peří je na léto už moc, když ti jde o váhu, skladnost, pohodlí, tak doporučuji Therm-A-Rest NeoAir XLite a Sir Joseph Koteka 290
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mrvinko » sob črc 23, 2016 9:57

Rada Neoair dosť šuští ten material a počut kazdy pohyb ako sa prelieva ten vzduch tam a ked vzduch cez noc vychladne tak dost sa zmrští objem preto som vybral tie 2 aka je z toho asi lepsia.
Koteka ma X komory cez kt. uniká viac tepla a Cumulus ma H komory kt. su lepsie a Malachowski zase V, čo je novinka pre mna tak hladam nejake rady.
Mrvinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2016 20:42

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » sob črc 23, 2016 10:35

- mam naspáno na Therm-A-Rest NeoAir Xtherm kvanta nocí, i v cca -20°C, a šustění není problém když na ní je spacák, a ochlazení vzduchu v ní taky není problém viewtopic.php?p=458243#p458243, stačí jí pořádně nafouknou, a nebo to dělat jak píše mike viewtopic.php?p=458245#p458245
- mam hodně naspáno i v Sir Joseph Koteka 290, a zkutečný teplotní komfort je stejný jako co píší u spacáků Cumulus Lite Line 300 nebo Malachowski Ultralight 300
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Karimatka a perový spacak

Příspěvekod remy77 » sob črc 23, 2016 18:57

Mrvinko píše:Ide oto aby nezaberalo to v batohu privela miesta a hlavne aby to bolo lahke. Máte niekto skusenosti alebo vedeli by ste mi poradiť?


Ak budes to iste pisat do vsetkych moznych vlaken naraz, tak to sa z toho nevysomaris ani ty a ani nik, kto by ti chel nejako poradit ... ](*,)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mitau » ned črc 24, 2016 0:09

@Jimm: Při tvých požadavcích na karimatku jsem si vzpomněl na Klymit O-Zone, ale osobní zkušenost nemám. Třeba někdo poradí (ale ve vlákně o spacácích je to trochu OT).
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1220
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » ned črc 24, 2016 8:43

tu ozone ma kamoska, muzi se ji zeptat na susteni / klouzani
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9427
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mrvinko » ned črc 24, 2016 12:16

Ta klymit o zone ma zaujima ci je vobec pohodlna a ci je k niecom uplatna ci izoluje vobec alebo to je len taka podlozka cez letne dni lebo inak mi najlepsie pride asi len Evolite plus alebo klymit static Lite V ta neviem
Mrvinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2016 20:42

Re: koupě péřáku

Příspěvekod kamilp » stř črc 27, 2016 22:15

Přidám pár zkušeností se spacakem Prima Polar 1000

Pořizoval jsem ho v lednu 2015. Byl za cenu okolo 4000 Kč, po špatných zkušenostech s umělou náplní spacáku jsem chtěl už jen peří.
První rok jsen ve spacáku naspal zhruba 40 nocí, většinu s teplotou lehce pod bodem mrazu a na sněhu. Spacák obstal bez problémů. Takže jsem ženě koupil stejný model s vice peřím.

Druhou zimu už dostal vice zabrat a pocitově loft byl menší. V kazdem případě v - 10 stupních se komfortne vyspim a hodinky ukazuji teplotu uvnitr spacaku 31-32 stupnu C.

V březnu jsme se byli podivat v Abisku, kde teploty nebyli nijak extrémní, ale -18 v noci atakovali - žena si mirne na zimu stěžovala, ale utesil jsem ji, ze je pouze minus pět. Mě byla zima az nad ranem v oblasti nohou. Problém nebyl tolik ve spacáku jako v karimatce termarestl RidgeRest SOLite, ktera je na snih nedostacujici. S tím se počítalo a další noci jsme pod sebe dali nepotřebné svršky a spacáky seply dohromady. Následující noci jsem prospal v trenkach a tričku az do rána.

Zaklad je mít velmi dobrou izolaci od podloží. Spacák jsem ještě nepral, loft ubyl, ale není to žádná tragédie. Spacák doma skladuji rozložený ve volném pokoji. Po každém výletu ho nechám pořádně vyschnout i když mi nikdy nepřišel vlhký.

Spacák se nikde nepáře a zip jde vždy zapnout. Měřím 174 cm a vážím 75 kg, mám 200 cm dlouhou verzi spacáku a je mi akorát. Vnitřní materiál je příjemný na kůži, většinou spim jen v trenkach a tricku. Na noc si v zimě na nohou nechávám filcove botičky i s ponozkami, které jsem měl celý den v botech. Oboji se do rana krásně usuší a mě nemrznou prsty.

Příště bych si koupil klidně stejný spacák s vyšší plnivostí od čehož bych si sliboval lepší loft. V porovnání s bundou od pana Rakocaje je loft mizernejsi.
Co bych uvítal je lepší řešení kapuce.
kamilp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř dub 15, 2015 8:32

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Jimm22 » čtv črc 28, 2016 9:39

mitau píše:@Jimm: Při tvých požadavcích na karimatku jsem si vzpomněl na Klymit O-Zone, ale osobní zkušenost nemám. Třeba někdo poradí (ale ve vlákně o spacácích je to trochu OT).


Váha i velikost jsou super a navíc polštářek, no už jsem před dovolenou utratil fakt dost, tak pořídím na příští rok. Letos to vydržím s obyč karimatkou, ale dík za dobrej tip :)
Uživatelský avatar
Jimm22
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv pro 18, 2008 9:24
Bydliště: Letovice

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » čtv črc 28, 2016 12:41

kamilp@
Prima Polar 1000 má komfortní teplotu -7 °C, takže je jasné že při teplotách co píše ti v něm byla zima, ale jinak díky za první zkušenosti s péřákem Prima
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: koupě péřáku

Příspěvekod kamilp » čtv črc 28, 2016 13:11

Tepelny komfort závisí na mnoha okolnostech. Ja většinu noci po zátěži dost topim. Pro me je limitní teplota u tohoto spacáku - 10 stupňů po dobu tří nocí. Potom už je telo vice unavene a v noci nedokáže tvořit dostatek tepla na vyhrati spacáku. To se da vyřešit i jinak než lepsim spacakem, viz níže :

Ve Švédsku pri nižších teplotach jsme využili perove bundy na přikrytí. To jsen zapomněl doplnit. Hodně nam také pomohlo sepnuti dvou spacáku. Volný prostor u ramen jsme vyplnili svetrem. Pro mě bylo překvapení, že to fungovalo skvěle.
K tomu večer vařím čaj na ráno - 2 litry a lahev dam do spacáku. Voda mi do rána nezmrzne a rano neztracime čas s vařením. To také trochu tepelne energie ve spacaku přidá.
Ted už je ti snad kompletni a vysvetleno, proč jsme mohli v klidu spát ve vetsi zimě než je tep. komfort meho spacáku. Žena ma ve spacáku 1500 gramů peří.

Při sepnuti dvou spacáku vzniká drobny problém a to ten, že spodní zip neni kryt legou.
kamilp
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř dub 15, 2015 8:32

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv črc 28, 2016 17:35

kamilp píše:K tomu večer vařím čaj na ráno - 2 litry a lahev dam do spacáku. Voda mi do rána nezmrzne a rano neztracime čas s vařením. To také trochu tepelne energie ve spacaku přidá.

To je dost eufemismus :) Je to zasadni rozdil. Zvlast dva litry, sam jsem jednu studenou akci pouzival 3/4 litru a delalo to rozdil mezi vyspanim se a celonocnim klepanim kosy.

Tady diky za postrehy, konecne nekdo otestoval Prima peraky. Chapu tedy spravne, ze na rozdil od umelych odpovidaji parametry realite?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49646
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky