koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dromedaro » pon dub 29, 2024 5:07

martinkod: Ohledně tvých obav z navlhnutí spacáku. Můžeš koupit spacák s hydrofobní úpravou peří a DWR povrchem spacáku. Jsou teda dražší, ale zase díky tomu mají nějakou odolnost vůči navlhnutí a promočení a rychleji schnou. Jestli ušetříš 800g, ke kterým musíš připočítat velkou úsporu místa, tak bych do toho šel. Jestli nemáš možnost půjčit a vyzkoušet, tak to můžeš koupit, během sezony zjistíš, jestli je to pro tebe přijatelné nebo ne, starat se o něj a když ne, tak ho můžeš prodat.

Já mám taky zkušenost, že s dutými vlákny se postupem času snižují izolační vlastnosti. A navíc je velký rozdíl v komfortu mezi umělým vláknem a peřím. Mám na mysli to, že to teplo ve spacáku s peřím je úplně jiné, člověk je jak v bavlnce a je to příjemné, což zase zvýší odpočatost na treku atd. Já jsem při zkoušení v obchodě v tom málem během chvíle usnul na podlaze. Prodavač, který tam přišel, tak prý, že mi klidně zhasne a můžu se prospat na zkoušku :)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4421
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pon dub 29, 2024 6:08

ntz píše:ty letni syntetiky uz jsou dneska dostatecne maly a lehky ...

Ani ne. Do 25l batohu už se s tim nezabalim, s peřím s přehledem.
Furt jsou 2x tak těžký a velký oproti letnímu péřáku. To je pořád hrozně moc velkej rozdíl, kdo se má tahat s 2x větším a těžším spacákem, než by musel..

Dromedaro píše:Mě štve, že vzhledem k mým rozměrům se u mě snižují výhody nízké váhy péřáku, protože tam, kde má Etheric spacák 500g, tak mně to naroste třeba na 800g tou velikostí.

Nesnižují, protože syntetiku bys musel mít taky větší a to je teprve obludnost do batohu.. Jsi větší, máš větší oblečení, ale taky víc uneseš. Nula od nuly pojde..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod martinkod » pon dub 29, 2024 20:12

apuka píše:Pokud by ses o nej jen trochu staral (tj. po pouziti vysusit rozlozeny a skladovat alespon ve skladovacim obalu), tak cca stejne jako novy, mozna vnejsi latka bude trochu uspinena.

To není o tom, že bych se o něj nechtěl starat, ale ne vždy jsou k tomu podmínky. Já když někam vyrážím, tak zpravidla na měsíc až dva. A když ráno vstanu, prší, je vlhko, spacák navlhlý, tak prostě nemám jak ho sušit. Sbalím ho jak je a suším ho třeba až odpoledne, když počasí dovolí. Peří by mi za tohle asi nepoděkovalo.
martinkod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát dub 26, 2024 12:41

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » stř kvě 1, 2024 21:27

perak je bajecna vec ... o tom zadna ... pokud nekam vyrazis jak pises na mesic dva (a lze teda predpokladat, ze si ten spacak nosis mesic nebo dva na zadech), tak by se perak urcite hodil .. jde ale o hodne dalsich faktoru jako kdy vyrazis (eg jake tam budou teploty), jak tam spis, atd ... muzes prosim rozvest trosku, co to znamena, ze vyrazis na mesic az dva ?
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » stř kvě 1, 2024 21:44

Lidi s peřím bez problémůlu chodí PCT, CDT,..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » stř kvě 1, 2024 22:00

@Etheric - absolutne .... ja perak nezpochybnuju ... sam ho mam (ackoliv jsem drtivou vetsinu svych dobrodruzstvi prozil se syntetikou) .. kazdymu vyhovuje neco jineho a ja diky tomu, ze perak v poslednich letech pouzivam, vidim, ze alespon pro me ten perak rozhodne neni univerzalni reseni ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod martinkod » stř kvě 1, 2024 22:17

ntz píše:perak je bajecna vec ... o tom zadna ... pokud nekam vyrazis jak pises na mesic dva (a lze teda predpokladat, ze si ten spacak nosis mesic nebo dva na zadech), tak by se perak urcite hodil .. jde ale o hodne dalsich faktoru jako kdy vyrazis (eg jake tam budou teploty), jak tam spis, atd ... muzes prosim rozvest trosku, co to znamena, ze vyrazis na mesic az dva ?


Buď na zádech nebo jezdím na kole. Duben až říjen. A protože mám rád teplo, tak žádné Norsko, ale většinou jižní Evropa. Nicméně jeden den jsem v Alpách, kde v noci teploty padají k 0, druhý den sjedu k moří a tam v noci teploty nespadnou pod 20. Takže ono je to hodně různorodé. Ten péřák zvažuji především proto, že zabírá málo místa, ne proto že by mi v syntetice byla zima a neunesl těch 800 gramů navíc. Navíc u syntetiky jsem nikdy moc nemusel řešit vlhkost a bohatě mi stačila celta co má 700 gramů. Když byl protivný vítr a nafoukal mi déšť pod celtu, za pár hodin jsem spacák přes den vysušil. Můžu začít tahat sebou stan, mám jeden doma, ale to pak toho potáhnu víc než předtím :D
Nicméně zvažuji ten Cumulus Lite Line 300, s tím že při teplotách nad 15 bych ho používal jen jako přikrývku. Možná blbost, nevím. Mimochodem na polském eshopu teď stojí 5200 Kč, což je o dost lepší cena než u nás. https://latarki.pl/home/11339-cumulus-l ... rt-4c.html
Jen tak pro zajímavost, jak dlouho trvá ten spacák po vyprání vysušit?
martinkod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát dub 26, 2024 12:41

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv kvě 2, 2024 0:14

Perak se nepere, jestli teda nejsi masochista, ktery si s tim chce tyden hrat. Perak das nekam vycistit. Teda, pokud mas doma susicku, tak to asi nejak pujde, ale tipuju, ze nemas.

Jinak jo, ve vyssich teplotach se da perak pouzit jako prikryvka. Bezne tak spim posledni noc treku nekde na hotelu, kde je v pokoji 20 C a perak s 500 g 800 cuin peri je naprosto v pohode a obvykle mnohem lepsi nez to, co tam na prikryti maji. Jestli ho takhle chces pouzivat casto, zvaz quilt.

Celtu venuj do muzea a porid si dobry zdarak, treba tenhle (lepsi aktualne asi nesezenes): https://www.highpoint.cz/hp-outdoor-sho ... cover.html
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49521
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 2, 2024 6:08

1) perak v pohode staci susit odpoledne, prezije i suseni 1x za 3 dny treba, predpoklad je, ze ses s nim nekoupal v rece ale obsahuje beznou vlhkost z rosy, z potu, oter z celty ve vysoke vlhkosti atd.

2) perak narozdil od syntetiky neztraci tak rychle izolacni vlastnosti takze ti v 0 bude fungovat 15 let od koupi a pak se to mozna snizi o stupen, dva, jak ti obcas vypadne nejaky peri a tak

3) lepsi se do peri oblikat at ho nemusis casto prat, ale da se i bez

4) litelime 300 je sirkou tak na me (zena, 168cm, 64kg) v ramenou, takze pokud mas treba 180cm a 80kg tak nad nim v zakladni verzi ani neuvazuj. v te rozsirene snad. od poraneni krcni patere navic nemuzu spat ciste na boku/slo by to na zadech, ale tak blbe spim a nejde mi usnout/ tak sem si do nej i tak koupila od wp rozsirovaci vlozku.

teda LL300 leda s priplatkem za rozsireni, ale i tak nedokazu odhadnout, jestli by ti to stacilo.

mam ll400, super spacak, ale muj muz (186, 95kg) ho v ramenou regulerne ani nedopne o par cm v ramenou a i tak je to na nem stlaceny.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9420
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » čtv kvě 2, 2024 6:29

@martinkod - ty bys asi perak uzil .... tezko ale neco radit, kdyz se pohybujes (jak pises) v teplotnim rozmezi 0-20 stupnu v ramci jednoho vejletu ... ja osobne s perakem uz od takovejch 10ti stupnu nejsem kompatibilni ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 2, 2024 7:16

ntz píše:ja osobne s perakem uz od takovejch 10ti stupnu nejsem kompatibilni ...

Tak jestli spíš v třísezónním, chápu. Ale nechápal bych, kdyby to bylo ve spacáku do těch teplot určeným
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » čtv kvě 2, 2024 7:25

@Etheric - moc si ten "vylozene letni perak" neumim predstavit ... mam G400 od Patizonu a ten ma uz sam o sobe stitek ultralight ... ty naplne uz je v tomhle tak malo, ze tam jsou misty uplny okna bez bezi ... bo vic kdyz ti trosku zvlhne a nebo se zpotis a zevnitr ho nakondenzujes ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod martinkod » čtv kvě 2, 2024 7:55

ntz píše:@martinkod - ty bys asi perak uzil .... tezko ale neco radit, kdyz se pohybujes (jak pises) v teplotnim rozmezi 0-20 stupnu v ramci jednoho vejletu ... ja osobne s perakem uz od takovejch 10ti stupnu nejsem kompatibilni ...

Zas je otázkou, kolik gramů peří má v sobě. Já to beru tak, že 300 gramů není moc náplně a nemělo by mi v něm být horko ani v 15 °C. Ale zkušenost s tím nemám.
martinkod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát dub 26, 2024 12:41

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 2, 2024 8:23

ntz píše:ty naplne uz je v tomhle tak malo, ze tam jsou misty uplny okna bez bezi

Čistý design fail. Normální letní 250g či 300g nemaj místa co popisuješ (nebavím se o levných šuntech)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod irem » čtv kvě 2, 2024 8:46

Asi tak. Ani muj mirne obstarozni Viking 300 nema zadna okna bez peri. Loft uz uplne neni, co byval, ale to je tak vsechno.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: koupě péřáku

Příspěvekod martinkod » čtv kvě 2, 2024 8:55

mike píše:Celtu venuj do muzea a porid si dobry zdarak, treba tenhle (lepsi aktualne asi nesezenes): https://www.highpoint.cz/hp-outdoor-sho ... cover.html


Žďárák zvažuju už dlouhé roky, ale vždycky mě nakonec odradily zkušenosti ostatních. Nutno dodat, že zkušenosti s levnějšími ždáráky :) A taky mám v hlavě představu, že vlhkost kondenzuje na vnitřní straně toho žďáráku a bude smáčet spacák. Nevím nakolik je to u toho HighPointu běžné. Další věc je životnost toho materiálu. U nového parametry budou sedět, ale jak to bude vypadat s prodyšností po 5 letech?
S tím praním. V našich zeměpisných šířkách mám spacák věčně olezlý od slimáků a taky je snadné ho ušpinit, protože spím většinou pod širákem a občas sjedu z karimatky, ne vždy spím v ideální rovině. Si neumím představit, že bych aspoň jednou za rok nevypral. Ten žďárák by ho mohl ochránit od špíny, ale jak dlouho mi pak vydrží, když ho budu používat každý den. Sice jsou dělány z lehkých tenkých materiálu, ale zas to bývá na úkor odolnosti.


Mawenzi píše:1) takze pokud mas treba 180cm a 80kg tak nad nim v zakladni verzi ani neuvazuj. .

Uvidím, vyzkouším. Přinejhorším bych ho prodal jako nepoužívaný.
martinkod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát dub 26, 2024 12:41

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » čtv kvě 2, 2024 9:35

ta "okna" nejsou nic strasneho a kdyz se ten spacak nacechra, tak to normalne vse funguje ... je ale pravdou, ze treba dpro 290 toho peri uz ma v sobe tak malo, ze specialne kdyz se zpotis a nebo ti lehounce navlhne, tak tam (?mensi) okna budou ...

jeste jde o to, ze patizon tu latkou ma fakt lehouckou (jeden z tech lehcich pertexu quantum 32g/m2) a mozna ze akorat do tvyho vikinga nevidis tak jako do patizonu
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 2, 2024 10:17

Furt se upínáš k patizonu. Za mě je konstrukčně nezdařilej, podle toho, co popisuješ. Normálně se to totiž neděje. Hledal bych tedy jinde.
Evidentně jsi letní péřák ještě nezkusil...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » čtv kvě 2, 2024 10:50

Etheric píše:Furt se upínáš k patizonu. Za mě je konstrukčně nezdařilej, podle toho, co popisuješ.


kazdej perovek spacak, co ma malo naplne (takze je letni a nebo 2.5 sezonni), bude mit nejaka mala okna kdyz je zpocenej, navlhlej a nebo jsi ho prave vyndal z kompresniho vaku ... mozna jsem to jen blbe napsal ... moje g400 kdyz je nacechrana (v laboratornich podminkach) zadna okna samozrejme nema ... ja pisu o tom, ze kdyz lehkej perovej spacak aktivne pouzivas (treba pri nejake vicedenni aktivite), tak proste okenka mit muze ..

a btw,warmpeace wide 195cm je primo srovnatelnej s mym patizonem g400 L .. patizon ma zhruba o 10% vic naplne ... to je ale spis dano tou konstrukci ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 2, 2024 11:17

ntz píše:ja pisu o tom, ze kdyz lehkej perovej spacak aktivne pouzivas (treba pri nejake vicedenni aktivite), tak proste okenka mit muze ..

Design fail. Měl jsem spacáků více, aktivně je používal a toto neznám...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » čtv kvě 2, 2024 12:26

ntz píše:btw,warmpeace wide 195cm je primo srovnatelnej s mym patizonem g400 L .. patizon ma zhruba o 10% vic naplne
:shock: :((
Warmpeace: Teplotní rozsah: COM 6°C / LIM 0°C / EXT -14°C
Patizon: TEPLOTY -1°C, -6°C, -24°C (ISO EN 23537)

Rozdil v teplotnim komfortu 6/7 stupnu a plneni 380g/600 CUIN vs. 420g/850 CUIN je podle Tebe "primo srovnatelne"? Patizon je plnohodnotny trisezonni spacak, zadny letni... ten je spise srvnatelny s Vikingem 600.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16675
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 2, 2024 12:53

No bodeť by mu v tom nebyl hic už od +10. To označení "třísezónní" je stejně debilní, nic jako třísezónní spacák prostě neexistuje, co je ok na jaře a podzim, nebude ok v létě
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » čtv kvě 2, 2024 13:26

ja to spis myslel tak, ze oba spacaky maji podobne peri +/-10% .. muj ma lepsi parametry stran teploty protoze ma vyssi loft (diky 850 cuin Vs 600 cuin ktere ma viking) ... ja to s tema oknama myslel trosku jinak a zda se, ze me nechapete ... myslel jsem tim to, ze si myslim, ze ty lehke spacaky (lehke == ty co maj malo peri, takze napriklad taka letni) jsou proste nachylnejsi na to prijit o loft - prave protoze maj min peri - kdyz se v kuse pouzivaji a kdyz trosku navlhnou ...

co tim chci rict ? podle meho nazoru je z principu letni perovej spacak takovej trochu oxymoron ... letni perove spacaky proste budou vzdy hodne nachylne k tomu ztracet svoji vlastnosti diky aktualnimu stavu ... vic nachylne nez spacaky, co maj vic naplne ... myslim si, ze od urciteho objemu naplne (v tomto pripade peri) uz neni perovej spacak z hlediska funkcnosti optimalni ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 2, 2024 14:18

ntz píše:si myslim, ze ty lehke spacaky (lehke == ty co maj malo peri, takze napriklad taka letni) jsou proste nachylnejsi na to prijit o loft - prave protoze maj min peri - kdyz se v kuse pouzivaji a kdyz trosku navlhnou ..

Ne. Mají takovou konstrukci, aby to při tom množství peří bylo ok.

ntz píše:co tim chci rict ? podle meho nazoru je z principu letni perovej spacak takovej trochu oxymoron ... letni perove spacaky proste budou vzdy hodne nachylne k tomu ztracet svoji vlastnosti diky aktualnimu

Hm, názor člověka, kterej v životě v letním péřáku nespal :roll: Jako kdybych tady já mluvil o skialpech...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » čtv kvě 2, 2024 14:40

Etheric píše:Hm, názor člověka, kterej v životě v letním péřáku nespal

ja se celou dobu jen rikam ze vim, jak se chova muj lehkej spacak ... pokud by mel muj spacak jeste min peri a byl jeste lehci, tak by logicky problemy o kterejch pisu byly mnohem vice exponovane ... pouze a jen rikam, ze letni perak bude oproti parametrove stejne letni syntetice davat vyhodu ve velikosti a vaze .. nic jineho .. a je otazka, jestli takova vyhoda za to stoji, pokud letni syntetika uz umi bejt dneska relativne lehka a sbalitelna ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 2, 2024 14:44

Krista boha a já ti říkám, že tvůj spacák má design fail. Že se jeden spacák chová takto debilně znamená, že nad ním moc nepodumali, ne že se tak budou chovat všechny spacáky. Nebudou.
Jakákoliv syntetika, včetně tý letní, neumí být lehká a sbalitelná. Je to furt velký a těžký, 2x tolik, než peří
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » čtv kvě 2, 2024 14:49

@Etheric - muj spacak nema zadnej design fail :D ... takhle se chovaj vsechny perovy spackaky ... muj spacak je zcela naopak jeden z nejlepsich dostupnejch spacaku ...

Etheric píše:Jakákoliv syntetika, včetně tý letní, neumí být lehká a sbalitelná. Je to furt velký a těžký, 2x tolik, než peří
nekdo neresi +/- 400g a radsi uprednostni naprostou bezstarostnost a veget s letni syntetikou ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » čtv kvě 2, 2024 14:49

ntz píše:oba spacaky maji podobne peri +/-10% .. muj ma lepsi parametry stran teploty protoze ma vyssi loft
Ale v "celkovem souctu" Ti uz jenom toto dava velice vyrazny rozdil v teplotnim komfortu (vyjadreno v cislech, kdyby byly stejne, resp. vzhledem k vetsimu mnozstvi peri u Patizonu adekvatne vetsi komory ze stejneho matrose, tak Patizon ma cca o pulku vetsi loft, tudiz vyrazne vetsi izolacni schopnost). Stejne tak i Z-konstrukce oproti obycejnemu prositi - ktere se na letni perove spacaky pouziva skoro vyhradne, protoze tam neni takovy problem ztrata tepla zpusobena touto konstrukci.
Uz z toho je naprosto jasne, ze Tvuj Patizon neni vhodny na letni teploty.
ntz píše:ty lehke spacaky ... jsou proste nachylnejsi na to prijit o loft - prave protoze maj min peri - kdyz se v kuse pouzivaji a kdyz trosku navlhnou
Houbelec. Jednak vzdy musis merit loft u "nafoukleho" spacaku, tj. zaden ted jsem v tom lezel, ted vytahl z ruksaku a pod. A jednak navlhnuti ze spani nebude nijak vice ovlivnovat vlastnosti (celkovy loft) nez v zime u zimniho spacaku. AKurat v tom letnim s malym mnozstvi peri poradnym vytrepanim mnohem lip "provetras" peri a zbavis vlhkosti nez v zimnim. Jinymi slovy, z letniho navlhnuti spanim dostanes za chvili, ze zimniho za dlouho.

BTW, nevim, jestli jsi zazil spani pod "duchnou" nasich babicek. To byl takovy velky "pytel", ve kterem bylo hodne peri. Kazdy vecer pred spanim (a rano po vstavani) se to poradne roztrepavalo, aby duchna vyrostla de "velkych vysek", proste aby v ni peri dostalo obrovsky loft. Bylo to tezke, protoze v tom byly kila peri - zandych 800+ cuin a pouze pericka, ale to, co se doma vydrhlo z kachen/husi. Bylo pod tim/v tom krasne teploucko i v nejchladnejsich nocich (a v horskych osadach v drevenicich nebylo ustredni topeni...) - ale stejne tak i za nejteplejsich letnich noci. To se vetsina peri odsunula na jeden nabo oba boky a prikryvalo se pouze malym mnozstvim uprostred.
TO byla krasna ukazka toho, ze spani pod/v peri je nejlepsi jak v chladu, tak i v horku.
Etheric píše:Jakákoliv syntetika, včetně tý letní, neumí být lehká a sbalitelná. Je to furt velký a těžký, 2x tolik, než peří
Tohle fakt neni pravda. Ty nejlehci syntetiky umi byt stejne lehke a sbalitelne nez ty nejlehci a nejsbalitelnejsi perove spacaky. Jediny rozdil je "jen" v tom, ze v te syntetice bude (minimalne za kratkou dobu) chladno i pri spani na chate v lete (i nad +20) a v perovem se vyspi v pohode i pod +10...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16675
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv kvě 2, 2024 14:53

martinkod píše:Žďárák zvažuju už dlouhé roky, ale vždycky mě nakonec odradily zkušenosti ostatních. Nutno dodat, že zkušenosti s levnějšími ždáráky

Ohledne zdaraku tu mame docela dlouhe vlakno, precti si ho. Klidne od konce.

martinkod píše:A taky mám v hlavě představu, že vlhkost kondenzuje na vnitřní straně toho žďáráku a bude smáčet spacák. Nevím nakolik je to u toho HighPointu běžné.

To se bezne deje u malo prodysnych zdaraku. Pres dobry zdarak se da dychat a tam se to nedeje nebo jen minimalne, kdyz jsou fakt spatne podminky. Odkazovany HP je prodysny dobre, ale prave tenhle konkretni. Ostatni jejich zdaraky z jinych materialu jsou na tom hur.

martinkod píše:Další věc je životnost toho materiálu. U nového parametry budou sedět, ale jak to bude vypadat s prodyšností po 5 letech?

Mam skvely zdarak z GTX Air Permeable uz asi 20 let a na prodysnosti se nic nezmenilo. K tomu ani neni duvod, casem muze klesnout vodeodolnost, ale u zdaraku zadnou extra nepotrebujes. Odkazovany HP je na tom z hlediska prodysnosti asi nastejno (ma ho pritelkyne), ale je lehci a material subtilnejsi. Jak dlouho vydrzi nevim, zatim s nim neni dost zkusenosti. Jelikoz je ale membrana z PU, ktery se samovolne rozpada, tak si myslim, ze vic nez 7 - 10 let neda (to ale skoro zadna pouzivana membrana, vsechny maji tenhle problem). Pri castem pouziti ho ale asi driv znicis mechanicky.

martinkod píše:S tím praním. V našich zeměpisných šířkách mám spacák věčně olezlý od slimáků a taky je snadné ho ušpinit, protože spím většinou pod širákem a občas sjedu z karimatky, ne vždy spím v ideální rovině. Si neumím představit, že bych aspoň jednou za rok nevypral. Ten žďárák by ho mohl ochránit od špíny, ale jak dlouho mi pak vydrží, když ho budu používat každý den.

Jo, zdarak pred timhle chrani, ale ma i sve minusy. Na spani v horku pod rozepnutym spacakem to asi moc nebude. Sam ho v teplejsim pocasi nepouzivam resp. dam ho jen pod karimatku jako podlozku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49521
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » čtv kvě 2, 2024 14:59

@apuka, @Etheric ..

ja nerikam, ze perovej spacak je spatnej ... perovej spacak je naprosto bezvadna vec ... ja jen rikam, ze u letniho peroveho spacaku Vs letni syntetiky je jedina vyhoda peraku a sice, ze je mensi a lehci, mene vyznamna a je na zvazeni kazdeho cloveka, jestli mu stoji za usetrenejch 400g a nejake misto v batohu oser s letnim perakem, kterej je jeste nachylnejsi na vsechno nez "normalni" perak ..

pokud pujdu trek nekde v suche jizni evrope s baglem na zadech tak si perak klidne vezmu .. pokud pujdu na sever kde prsi, tak si vezmu syntetiku ... pokud se pujdu popelit na cundr po cesku, tak si rozhodne perak brat nebudu ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2107
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky

cron