koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » pon bře 11, 2024 13:41

Základem jakéhokoliv venkovního spaní je karimatka. Tam celé spaní začíná i končí. Naprosto souhlasím s eidourotačák
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pon bře 11, 2024 16:33

Že ochrana před chladem od země je základ, to ví snad každý začátečník.
Ohledně vyhřátí a prázdnýho místa, ono to není až tak horký (osobně vyzkoušeno). Když není chlad od země, je to OK. Zas tolik toho volnýho místa není, záleží jak se přikryju, vyhřeju to, v pohodě. Ale chce to fakt dobrou karimatku.
Nějakou vložkou něco dohánět je nesmysl, když se právě potřebuju vyhnout tomu, abych spal zavřenej v pytli
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon bře 11, 2024 16:43

2 Etheric

mám pocit, třeba se pletu, že nemáš zkušenost se spaním v zimě/chladu. To půjde pod péřovou duchnou někde na horské chatě, ale ne s kompaktní, pár set gramovou dekou. Ani mě nenapadlo, že bys to praktikoval bez karimatky. Osobně si myslím, že pod nějakých +- (dosaďte si každý svojí hodnotu) 0-5C je spaní pod dekou od Pajaku "neřešitelný problém hoši!" (intonace allá Luboš - Oprava Lakatoše).

Stejně se v zimě do té deky instinktivně zabalíš jak do mumiového spacáku.

EDIT
jinak, obecně, vložky do spacáku mi přijdou jako dobrá věc. Dřív jsem k tomu byl taky skeptický, ale nakonec jsem pro ně našel využití. Je to dost univerzální, lze použít i samostatně (třeba v dálkovym buse, letadle) nebo jako hygienickou vložku, když není možnost povlečení. Tepelný komfort to zvedá citelně (StS Thermolite Reaction Extreme minimálně o +7c, (reklama tvrdí +14c)). Kompaktní, maličké balení. Jak z třetiny odmotaná role toaleťáku, což se ti vejde všude.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » pon bře 11, 2024 17:13

@Etheric ... nedelej z nich mentaly a normalne jim napis anglicky (ze nechces zip, ze chces jiny peri a ze chces dirku na curani, etc ...)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » pon bře 11, 2024 18:26

EjdouuRotacak píše:mám pocit, třeba se pletu, že nemáš zkušenost se spaním v zimě/chladu

Bohužel jsem se narodil v lednu, v den mých 18. narozenin jsem poprvé nuceně zužitkoval již dříve nabyté zkušenosti. Bylo -12 a já, toho dne plnoletý, se najednou ocitl venku. Bez zimní výbavy. Poradil jsem si...

EjdouuRotacak píše:Osobně si myslím, že pod nějakých +- (dosaďte si každý svojí hodnotu) 0-5C je spaní pod dekou od Pajaku "neřešitelný problém hoši!" (intonace allá Luboš - Oprava Lakatoše).

Stejně se v zimě do té deky instinktivně zabalíš jak do mumiového spacáku.

Pod tou letní dekou určitě, ale to, co odkazoval apuka, Montbell s konstrukcí bez studených míst s plnivostí 800 cuin, 430g náplně... No stress..

Právě že nezabalím a když by třeba jo, tak se můžu napolohovat tak, jak v mumii ne. V mumii už bych nevydržel, naposledy to bylo fakt pekelný utrpení, a to byl spacák +22cm šířky oproti běžný verzi. Nespal jsem ani minutu

@ntz: já z nich nedělám jelita, jsou to prostě Poláci, s nimi je domluva často fakt šílená
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod milarepa » pon bře 11, 2024 19:32

Etheric píše:@ntz: já z nich nedělám jelita, jsou to prostě Poláci, s nimi je domluva často fakt šílená


možná mají oni stejný pocit z tebe :-)

přijde mi, že si zbytečně komplikuješ život a hledáš něco, co sis vysnil a nikdo, kromě tebe, by to už dále zřejmě nevužil, takže logicky se ty firmy na tvé požadavky dívají podivně....

si to nekomplikuj a vezmi už reálné řešení, co je běžně dostupné

https://pajaksport.pl/106-colab-helm-d.html

přijde mi, že to je to, co hledáš :-)

pak je tu ještě otázka, na kolik nocí to chceš reálně využít, a pak se zamyslet, jestli to pak celé dává smysl
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » pon bře 11, 2024 20:29

ja to nechtel rikat ale jj, fakt si to desne komplikujes ... tim svym pristupem .. ty veci z ty rady quest (https://pajaksport.pl/ekwipunek/spiwory/18-quest/) vypadaj fakt dobre ... ten quilt ma podle obrazku zip jen ve spodni casti na nohy ... co chces vic ??
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

koupě péřáku

Příspěvekod Lipon » pon bře 11, 2024 23:35

Etheric píše:
EjdouuRotacak píše:mám pocit, třeba se pletu, že nemáš zkušenost se spaním v zimě/chladu

Bohužel jsem se narodil v lednu, v den mých 18. narozenin jsem poprvé nuceně zužitkoval již dříve nabyté zkušenosti. Bylo -12 a já, toho dne plnoletý, se najednou ocitl venku. Bez zimní výbavy. Poradil jsem si...

...

vypadá, že jsi vůbec nepobral smysl poznámky, ale napadla tě akorát historka ze dne tvé plnolotosti, která s tématem nijak nesouvisí
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte bře 12, 2024 1:49


To je dobry, tady je to vsechno: https://pajaksport.pl/kolekcje/53-colab ... ategory=53 :D Si to snad poridim, jako dite jsem chtel byt kosmonautem :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » úte bře 12, 2024 5:27

ntz píše:ten quilt ma podle obrazku zip jen ve spodni casti na nohy ... co chces vic ??

Deku, ne úzký quilt, do kterýho se zavřu jako do mumie
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » úte bře 12, 2024 7:40

Lipon píše:vypadá, že jsi vůbec nepobral smysl poznámky

Vypadá to, že jsi zjevně vůbec nepobral odpověď, tak tedy polopaticky: mám zkušenosti se spaním v mrazu už z dětství a dospívání, to ale bylo dobrovolně. Pak mám zkušenosti kdy to bylo nedobrovolně a bez odpovídající výbavy. I potom jsem chodil na vandry, když bylo pod nulou, toho jsem nechal až někdy před třicítkou. Takže zkušenosti mám a to dost rozličný, vím, co funguje a co ne
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Lipon » úte bře 12, 2024 10:34

pak ale ty svoje myšlenky musíš taky napsat, a ne tu nesouvisející větu, cos použil
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: koupě péřáku

Příspěvekod jirkamz » úte bře 26, 2024 21:11

Tak jsem ten výběr musel nechat trochu "uležet" :-). Po hlubokým mozkovým hloubání a dloubání mě zatím nejvíc láká Patizon a to G400 nebo Dpro 590. Když budeme brát v potaz že mě oba spacáky sednou (to buď pořeším tím že je někam zajedu otestovat, nebo objednáním a eventuálně vrácením) jaká by byla vaše volba z těhle dvou a proč?
Hmotnostní rozdíl necelých 200g mě úplně nevadí, důležitější je sbalitelnost, což dle výrobce je 30,5x17/21x17 u G400 a 29x19/23x19 u Dpro590 jen tam nepíšou u jakých to je velikostí... Ale zas tak zásadní rozdíl v tom není. Cena je taky dost podobná. Akorát teplotní určení je u Dpro lepší -5°/-11°/-30° vs -1°/-6°/-24°. Počítám že letošní letní "motodovolenou" do Norska až na Nordkapp zvládnu s s přehledem s oběma i přes to že mám karimatku Klimt Static V2...
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Didee » úte dub 16, 2024 9:19

Ahoj lidi, mel bych prosim otazky:
Chapu ze se neda odpovedet presne, zkuste prosim odhadnout a odpovidat radeji ciselne, nez ze otazky nedavaji smysl. Vse s s karimatkou R5.5
1. viking 300 jako letni spacak, v +- jake teplote by myslite byl jeste komfort, fakt teplo
2. kdyz bych pridal Black Yak Calvana, o cca kolik by se posunula komfort teplota
3. kdyz je spacak stary cca 10 let (viking 300) jak se cca posouva komfortni teplota?
diky moc!
Didee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob bře 27, 2021 20:39

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » úte dub 16, 2024 9:45

Promiň, ale odpovím přesně, jak jsi nechtěl :-).
1) Nic o Tobě a Tvém snášení chladu netušíme a tato hodnota je natolik zavíslá právě na tom, že se odpověď použitelná pro Tebe napsat nedá. Každý Ti tady může napsat jen to, jak to má on. Ale jakési průměrné očekávání Ti dají číslo komfortní (pro ženy) a limitní (pro muže) teplota.
2) Podobně. Navíc ještě do toho stupuje i to, že je individuální i rozdílné snášení chladu na trupu a nohách, o čemž u Tebe zase nic nevíme.
3) Závisí asi od použití a starostlivosti. Pokud se o něj staráš, necháš jej hned vysušit, jak to jde, mimo treků skladuješ ve skladovacím obalu nebo volně, tak bude cca stejné jako na začátku, i když jej budeš používat často. Měnit to ještě může ušpinění peří od potu a v tom případě hodně pomůže spacák vyprat - nejlépe to nechat udělat výrobce. Po vyprání a dobré starostlivosti teplotní komfort nijak citelně neklesne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » úte dub 16, 2024 9:59

to jsou otazky ... pro zimomriveho bude zima jindy nez pro ledniho medveda, prekvapive ... ten tepelnej komfort u karimatky taky plati v zavislosti na prostredi ... podle meho nazoru treba kdyz chodis na jare a podzim a pres den je teplota treba kolem 10ti stupnu a v noci teplota pada k nule a nebo i lehce pod, tak zem neni prochladla a nejake vysoke R-cislo vubec nepoznas na rozdilu oproti treba R3

viking 300 ma teploty +6/0 a pokud mas karimatku R5.5 tak muzes duvodne ocekavat, ze normalni clovek se na ty jeho teploty dostane bez limitace tou karimatkou
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod martinkod » pát dub 26, 2024 14:24

Ahoj, celý život používám spacáky z dutého vlákna, ale z důvodu nízké hmotnosti a objemu zvažuji zkusit péřový. Jenže se trochu bojím, že s ním bude zbytečně moc sraní a za těch ušetřených 800 gramů mi to nestojí. V přírodě spím v průměru 80 až 120 nocí ročně, z toho většinou pod širákem, stan jsem dávno přestal tahat, skoro vždycky se dá najít nějaký přístřešek a když je nejhůř, mám celtu. Což znamená, že mě občas překvapí nečekaná přeháňka a než stihnu roztáhnout celtu, tak trochu zmoknu :D Duté vlákno hodím na 2 hodiny přes větev a je suché. Jak dlouho schne takový péřák? Jak takový spacák vypadá po 5 letech intenzivního používání? Jak hřeje po letech peří na spodní straně spacáku, které je tisíce hodin stlačováno mým tělem? Duté vlákno sice po pár letech slehne, ale i když už dávno neloftuje, tak kupodivu pořád trochu hřeje. Ještě jsem uvažoval, že bych k péřáku koupil žďárského pytel, aby nenavlhnul. Ale těžko říct, jestli to pak nebude naopak horší z důvodu kondenzace uvnitř.
martinkod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát dub 26, 2024 12:41
User is Online!

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Etheric » sob dub 27, 2024 6:09

Vím že je to hodně čtení, ale můžeš odzdadu. Na svoje dotazy najdeš tak detailní odpovědi, že ti půjde hlava kolem ;)

Akorát s tím "nečekaným" nočním deštěm. Nauč se předvídat počasí podle toho, co se děje na nebi a ve vzduchu. Nebo si stáhni aplikaci. Když se dá očekávat déšť, nachystám si před spaním plachtu tak, abych se okamžitě zaplachtil, když to bude potřeba. A je po problému :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: koupě péřáku

Příspěvekod martinkod » sob dub 27, 2024 7:57

Právě že díky radarům a aplikacím dnes už vím, že předpovědět takovou přeháňku je prakticky nemožné. Nade mnou slejvák a o 5 km dál celou noc sucho. Celtu přes sebe hodím rychle, ale než mě ten déšť vzbudí, tak to prostě chvilku trvá. Pak se třeba stane, že usnu, vítr kousek celty odhrne a než si toho všimnu, navlhne spacák u noh. U dutého vlákna neřeším, hřeje i vlhké a přes den ho rychle vysuším
martinkod
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát dub 26, 2024 12:41
User is Online!

Předchozí

Zpět na Spacáky a karimatky