koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod milarepa » sob bře 25, 2023 10:39

Pertex je japonská firma a berou od něj materiál naprosto všechny outdoorové firmy, a kde ten materiál vzniká asi není nějak důležité, když Pertex výrobní proces dost přísně hlídá. Kdysi jsem někde četl nějaký rozhovor jakým až brutálním způsobem si japonské firmy hlídají kvalitu výroby ve svých asijských filiálkách
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » sob bře 25, 2023 13:50

Aha, driv to byla cina.
viewtopic.php?p=384997#p384997
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod bonatius » sob bře 25, 2023 15:50

plnenie 60/40 maju spacaky Criterion (https://www.nalehko.com/produkt/criteri ... eller-500/)

anglicka firma, ktora si dava sit spacaky u firmy Cumulus, povodne to bola jedna firma, ale rozdelili sa
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » ned bře 26, 2023 13:11

nicmene bavili se tady o Kwaku, kterej prodava spacaky z no name matrose co ma 1.4kg a plneni 90/10, 650 cuin za 11 litru :D .. ani se mi nepodarilo najit, ze by pouzivali RDS peri atd ... tohle proste podporovat nemuzu ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod jirkamz » úte bře 5, 2024 18:07

Ahoj, jdu sem s dotazem ohledně spacáku, jak taky jinak když jsem v sekci spacáky :-).
Letos v létě konec července, a začátek srpna se chystám na motorce do Norska. Chci až na sever Lofoty a pak nesmím vynechat ani Nordkapp, takže projedu celý Norsko, možná i Švédsko, to se ještě uvidí. Spaní vesměs po kempech, případně na divoko. Vzhledem k tomu že mám už docela dlouho Pinguin Micra, říkám si jestli nenastal čas pořídit si konečně péřák? Stejně o něm uvažuju už dlouho.
Asi by to sneslo nějaký "lehčí" třísezóňák, který bude mít komfort lehce pod nulou.
Ideálně nějaký, který bude mít nižší váhu a menší přepravní rozměry.
Taky bych rád aby materiál byl trochu odolnější.
Cena nějaká rozumná úměrná kvalitě, počítám že spacák mě vydrží při mý četnosti používání asi na furt. Dejme tomu že přibližný limit kolem těch +/-10t.
Jo abych nezapomněl spát budu ve stanu (Hubba Hubba) a tvar mumie mě nevadí, tvarem mě ten Pinguin Micra vyhovuje.
Máte někdo nějaký doporučení po čem se dívat?
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » úte bře 5, 2024 18:36

Patizon :) .. jedine Patizon v dnesni dobe .. Je to ceska znacka a ty jejich spacaky jsou absolutni top ...

https://www.patizon.com/g-series
https://www.patizon.com/dpro-series
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod jirkamz » úte bře 5, 2024 19:28

Ty Patizon vypadají dobře, akorát je škoda že u tý G série chybí něco mezi 400 a 800.
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte bře 5, 2024 20:31

SJ Koteka III. Dobry pomer cena/vykon, proti starsim verzim docela vylepseni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod jirkamz » úte bře 5, 2024 21:05

Ten Sir Joseph K III 500 má celkem zajímavý parametry.
Jak jsou na tom tyhle spacáky materiálově? Některý ul věci mě přijdou až přehnaně jemný, což doufám není případ těhle spacáků...?
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte bře 5, 2024 21:15

Koteka III ma prave prekvapive robustni material. Predchozi verze nemely. Sam mam mnoho let starou originalni verzi, pritelkyne si vloni poridila novou a rozdil k lepismu je fakt znat. Jinak doporucuju si spacaky predem osahat a idealne do nich lehnout. Doporucoval jsem ji puvodne spis Cumulus, ale po osahani vysla Koteka prekvapive lip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod jirkamz » úte bře 5, 2024 21:27

To by bylo nejlepší, ale kde to vyzkoušet? :-)
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte bře 5, 2024 21:30

Nekde na prodejne. Jestli to tam nemaji, tak si to tam nech poslat. Nebo domu a pak pripadne behem 14 dnu vratit. My jsme si to normalne objednali na 4campingu, vyzkouseli primo tam a vzali. Cumulus meli v pod7kilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod jirkamz » stř bře 6, 2024 0:22

Podívám se jestli je v okolí vůbec reálný něco někde vyzkoušet. Nebo výstava stanů, i když to mám kousek dál a ani nevím kdy a jestli vůbec bude...?

Na Cumulus sem se taky díval, taky dost zajímavý spacáky
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » stř bře 6, 2024 0:31

SJ cool, koteku ma moje zena (resp. mela, ted uz ma taky patizon) .. ceskej vyrobce, je to ale neco jako jurek .. material skoro 90s, strih uplne tragickej (sorry - k cemu je dobra klaustrofobicka mumie ?) .. nechci se s nikym hadat, pisu to ale kvuli tomu, ze podle meho nazoru patizon je oproti SJ o generaci nekde jinde ... r.e.s.t.e.c.p k siru josephovi, jejich doba ale pominula nekdy pres 10+ lety

co se tyce Patizon G-series, tak 850 cuin u spacaku velmi rychle degraduje na 750cuin a moza i min, takze neni ostuda koupit DPRO 590, pokud hledas neco mezi G400 a G800

Cumulus mam taky (Panyam) .. Patizon (G400) jsem koupil kvuli strihu (a kvuli tomu, ze Panyam je predimenzovanej na moje pouziti) a muzu rict, ze to je nejlepsi spacak, jakej jsem v zivote kdy mel ...
Naposledy upravil ntz dne stř bře 6, 2024 1:43, celkově upraveno 1
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř bře 6, 2024 1:14

ntz píše:jejich doba ale byla pominula nekdy pres 10+ lety

To jsem si driv myslel taky, ale treti verze Koteky prijemne prekvapila. Nove materialy, vylepseny design, v zasade vsechno, co mi vadilo a vadi na originalni verzi, spravili.

Co se strihu tyce, kazdy nema konto na Mastodontu :twisted: Vetsina lidi nema s mumii problemy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod jirkamz » stř bře 6, 2024 8:42

ntz píše:co se tyce Patizon G-series, tak 850 cuin u spacaku velmi rychle degraduje na 750cuin a moza i min, takze neni ostuda koupit DPRO 590, pokud hledas neco mezi G400 a G800


Mám to chápat tak, že to kachní peří u DPRO tolik nedegraduje?
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 6, 2024 9:15

ja mam za to, ze kachna si dele drzi deklarovane vlastnosti prave i diky nizsimu cuin, ktery se dale nezhorsuje, nez husa s vysokym cuin, ktera se muze trochu zhorsit (obecne).
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » stř bře 6, 2024 9:18

ntz píše:k cemu je dobra klaustrofobicka mumie ?

Taková klaustrofobická mumie je vhodná zejména pro lidi, kteří potřebují neztrácet při odpočinku moc tepla vyhrivanim zbytecneho vzduchu.
To znamená, že pokud jdeš a vydáváš moc energie neboj si horolezec a vydáváš moc energie v prubehu aktivniho pohybu a tvoje telo topi a najednou se potřebuješ vyspat nebo si odpocinoutt, ak si vlezeš do této mumie a nemusíš v té mumii vytápět plus x vzduchu, ale rovnou tě táto mumie začne chránit před chladem a izolovat.
Toto můžou ocenit zejména ženy, které tak moc netopí spodní části těla a bývá jim často velice chladno od noh ve spacáku.
Tato klaustrofobická mumie se může používat i v kombinaci se širším spacákem jako spacák vnitřní.
ntz píše:jinde ... r.e.s.t.e.c.p k

:D
ntz píše:co se tyce Patizon G-series, tak 850 cuin u spacaku velmi rychle degraduje na 750cuin a moza i min, takze neni ostuda koupit DPRO 590, pokud hledas neco mezi G400 a G800..

pokud si dobře pamatuji tak s tebou jsem si psal na téma plnění 850 a hydrofobická úprava peří. Zázraky se nedějí.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » stř bře 6, 2024 9:24

jirkamz píše:[
Mám to chápat tak, že to kachní peří u DPRO tolik nedegraduje?

Ano. U kachního peří není tak vysoká plnivost. U kachního peří se dosahuje vyšší plnivosti foukáním peří pod tlakem do prrostor takovym perovym delem.
Husí peří má už od přírody vyšší plnivost. Opět se dosahuje tím, že se peří odmastí a fouká. Za mě určitě po letech zkušeností vychází na caste pouziti nejlíp kachna.

Na zimní Alpy a bivaky určitě husí peří. Kachní peří líp schne a míň se v něm drží mastnota těla z potu.

Toto jsou me zkusenosti.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » stř bře 6, 2024 10:18

@booze - ja to chapu, ze mumie se lepe vytapi protoze je tesnejsi, myslim, ze tomu rozumi uplne kazdej ... moje poznamka byla myslena tak, ze podle meho nazoru (a podle me zkusenosti) v drtive vetsine pripadu nespis v podminkach na hranici parametru spacaku, takze mnohem vice ocenis komfort nez mumii pro extremni pripady .. kdybych jel na expedici na antarktidu, tak si tam vezmu uzkou klaustrofobickou mumii .. protoze ale moje dobrodruzstvi probihaji normalne mimo antarkticke podminky, tak preferuju spacak s pohodlnejsim strihem, protoze ten je stran komfortu proste na spani o level nekde uplne jinde a je to furt perak .. funguje to uplne stejne dobre, neni smysluplne strasit, ze v jednom peraku je vetsi zima, protoze ma sirsi strih ... ten spacak je proste koncipovanej do tech teplot, ktere jsou uvedeny (predpokladejme, ze ty teploty jsou spravne)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod jirkamz » stř bře 6, 2024 10:31

To o tom peří jsem si myslel právě naopak, že lepší celkově i co se týče životnost, je husí. Jak vidím tak mám trochu mezery :-)...
A k tomu střihu, Pinguin u té Micry uvádí že šířka u střední délky je 82cm v ramenou a 55cm u nohou. Co jsem se díval tak tyhle péřáky o kterých se tady bavíme SJ a Patizon jsou minimálně u nohou o hodně užší. Se svou postavou asi problém mít nebudu 183cm a cca 68kg :-D. Ale pokud je možnost radši bych zvolil trochu pohodlnější střih.
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 6, 2024 10:48

muzes se mrkjout i na warmpeace vikinga, asi bude tezsi trochu ale ma 600 trisezonak

ntz
bez rypani ale toto
https://travelight.cz/produkt/patizon-dpro-590
je strih nahore sirsi a dole uzsi takze mumie?

v cem presne je tahle mumie jina nez jina mumie?

neji smysl mumie v uzsim kolem noh a uasetrene i vaze a materialu? takze z obrazku tam nevidim nic...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » stř bře 6, 2024 10:50

jirkamz píše:A k tomu střihu, Pinguin u té Micry uvádí že šířka u střední délky je 82cm v ramenou a 55cm u nohou. Co jsem se díval tak tyhle péřáky o kterých se tady bavíme SJ a Patizon jsou minimálně u nohou o hodně užší.
Nemuze to byt v tom, ze by Pinguin uvadel sirku u nohou volne polozeneho spacaku, kde ta synt. izolace sama o sebe nedokaze drzet 3D tvar (pokud tam je, nevim) a SJ i Patizon sirku uz v 3D tvaru, protoze peri se nacechra a vyplni prostor? Tj. ze to mensi cislo je "skutecna" sirka, ale pritom mas vetsi prostor i "do vysky" a u vetsiho cisla je to jenom sirka roztazeneho spacaku, ale zadny prostor "do vysky" neni.

Myslim si, ze bys mel opravdu vyuzit moznost si ty spacaky vyzkouset, vlezt do kazdeho, chvili si v nem lezet, zkouset svoje polohy nekde na prodejne. Nebo nejidealneji obetovat docasne nejaky peniz a nechat si to poslat domu a vyzkouset je v klidu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod jirkamz » stř bře 6, 2024 10:59

Schválně ho zkusím doma proměřit a uvidím.
Jo nechat si je poslat je ideální, ale mě to nějak jde proti srsti, potom to vracet :-)
jirkamz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte srp 2, 2016 13:38

Re: koupě péřáku

Příspěvekod booze » stř bře 6, 2024 11:16

Se svojí vahou hledej něco užšího. CUMULUS, SIR JOSEPH, odolnejsi latka Warmpeace nebo a Alpkit.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » stř bře 6, 2024 11:48

jirkamz píše:A k tomu střihu, Pinguin u té Micry uvádí ....


ta cisla podle meho nazoru jsou uplne nejaka ujeta ... mam Cumulus Panyam (vel L, rozsirenej +10cm girth v konfiguratoru) ++ mam G400 od Patizonu neb u Cumula (:D 2. pad od Cumulus) jsem asi po roce konstatoval, ze je "predimenzovanej" na my pouziti a ze chci jeste neco lehciho a navic jsme resili jestli kupovat detske spacaky, moje zena ma SJ Koteku model cca 2012, tak jsme koupili 2x G400 - resp. nejdriv ja a pak i pro ni, neb se ji strasne libil) a mohu zodpovedne prohlasit, ze smysl tech cisel naprosto nechapu protoze mi pripada, ze nijak nepopisujou strih toho spacaku .. Cumulus je uzka mumie a cisla ma "lepsi" nez Patizon, kterej ma genialni strih ..

Dulezita jedna poznamka, psal jsem do Patizonu kvuli strihu u ruznejch velikosti, porovnaval jsem svoji velikost L Vs velikost S co dostala moje zena - prisla mi tam trosku jina latka a trosku jine detaily, ale hlavne ten strih mi prisel, ze u te mensi velikosti ze je proporcialne lehce uzsi a tohle odpovedeli

Obrázek

takze Patizon dela tu nejvetsi velikost (coz neni tvuj pripad) jeste lehce sirsi .. Porad ale plati, ze S a M maj skvelej strih, lepsi nez ty uzke mumie .. Moje zena nespala v Kotece uz ani jednou od ty doby co ma G400 ...

Idealni je sebrat se, nekam dojit (treba do Hanibalu) a tam si ty spacaky prohlidnout a vyzkouset

booze píše:Se svojí vahou hledej něco užšího. CUMULUS, SIR JOSEPH, odolnejsi latka Warmpeace nebo a Alpkit.
tohle je nejvetsi blbost jakou jsem kdy slysel .... sorry booze .. moje zena ma 55kg a 166cm ? Nemela by si ten spacak nechat presit na jeste uzsi ??? Nebo jako to co rikas znamena, ze spacaky od Patizonu jsou urcene pouze pro lidi s nejakejma konkretnima mirama ??
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ntz » stř bře 6, 2024 11:59

@Mawe - ad ten strih jak se ptas - prave to rikam vyse, z obrazku neni nic patrne, me ty obrazky a cisla prijdou uplne naprd .. precti si ten popis tady napriklad, pisou

Spacáky Patizon mají anatomický střih. To znamená, že kopírují tvar postavy tak, aby byly co možná nejvíce efektivní v udržení tepla. Tvar jsme ale ladili ještě trochu víc - například tak, aby v ramenou byl spacák dostatečně široký na to, abyste si zavření ve spacáku dokázali sundat mokré ponožky a oblíknout si suché. Oblast nohou je pak samozřejmě řešena specifickým počtem a polohou komor tak, aby izolace na chlad náchylných nohou byla maximální.

a je to pravda ... Patizony maj fakt unikatni strih, kterej se neda srovnat se zadnym jinym spacakem, kterej jsem kdy mel .. chce to videt a vyzkouset ... Mam G400 kterej je "uzsi" nez DPRO a porad ten strih je uplne jinde nez jakejkoliv jinej spacak, kterej jsem kdy mel ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 6, 2024 13:47

ponozky si vyslecu i v LL 400 :D ale nemuzu mit jednu nohu rovne a druhou vystrcenou kolenem dopredu, na to je LL 400 uzkej.

si teda ten patizon pujdu nekam vyzkouset, ackoli kupovat ho neminim, jen pro predstavu.

podle me to booze myslel tak ze malo kg na velkou vysku znamena stihly typ postavy zatimco 55kg na 166cm je mozna hubenejsi nez by musela, ale na tvou zenu by toanalogicky platilo pokud by vazila tak 46kg a pak by asi taky ocenila spacak co ji neni obri
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

koupě péřáku

Příspěvekod Kjuba » stř bře 6, 2024 14:15

Nejsem žádnej znalec problematiky péřových spacáků, tak mě berte s rezervou.

Doporučil bych tazateli podívat se i na nabídku Rab (Neutrino) 400 nebo 600. Je to husa. Měl jsem možnost vyzkoušet Neutrino 600. Měl jsem ho půjčený doma na vyzkoušení. Kdybych neměl svůj spacák, se kterým jsem maximálně spokojený, tak bych si ho nechal.

No a konečně bych doporučil podívat se i na spacáky od Mountain Equipment. Já mám Mountain Equipment Glacier 500 XL (Long). Ten který mám já už se nedělá, ale jeho logický nástupce je tento (dělají i teplejší 700vku):

https://www.mountain-equipment.co.uk/pr ... lacier-450

Upozorňuji, že mám prodlouženou délku, takže já v něm mám ne 500 ale 550g kachního peří označených jako 725+ cuin. Komfort mám od výrobce tuším -4°C. Teploty spolehlivě sedí u všech ME spacáků. Já se vyspím i za nižší teploty, protože jednak tam mám více peří a jednak na zimu moc netrpím.

Další pro mě důležitou věcí je, že ten Glacier je membránový. Nazývají to Drilite Loft a funguje to velmi dobře. Nevadí kondenzace, rosa. V lijáku na louce bych v tom ale spát nechtěl. Dýchá to velmi dobře.

ME nepoužívají (nepoužívali) hydrofobní peří. Ale mě to nevadí.

Opravdu jsem maximálně spokojený. Často spím kolem 0°C a není v něm zima a nevadí mu voda a ani nějak rychle nenavlhá.

Než jsem si ho pořizoval, tak mě všichni odrazovali, že kachnu nikdy, jak to smrdí, navlhá, nedrží loft. Jak je to méně kvalitní peří a jak se z toho dělají jen levné spacáky pro hobíky. Za mě prdlajs. Nic toho se mi nepotvrdilo.

Tak třeba to někomu poslouží.

P.S. Od ME bych nebral spacáky řady Helium. Jsou úzké, hlavně v nohách. Řada Classic je v pohodě.
Naposledy upravil Kjuba dne stř bře 6, 2024 20:50, celkově upraveno 1
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 6, 2024 14:41

kjuba
to fakt nekdo o kachne rika, jo?

jinak kennedy tady z fors ma myslim taky ME a byl.s nim spokojenej co vim.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky