Nafukovací karimatky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » stř lis 30, 2022 16:07

Dromedaro píše:A jsi s touto karimatkou spokojený? Nasadilo mi to brouka do hlavy, že bych ji koupil místo uberlite.

Jsem s ni spokojeny dost. Funguje, je pohodlna a nemel jsem s ni zadny problem. Ja tedy naopak uvazuju, ze bych si poridil Uberlite, ciste kvuli vaze, ale vzhledem k tomu, co se tu pise o (ne)spolehlivosti, tak vaham.

BTW, nedavno jsem az rano zjistil, ze jsem se ulozil na docela slusnem hrbu, koren. Vubec jsem o nem nevedel, nafukovacka to srovnala. Pres klasickou karimatku nebo 2.5 cm samonafukovacku bych se na tom nevyspal.

Dromedaro píše:A chci se zeptat, jaké máte zkušenosti s nafukovačkama ohledně toho, jestli jste měli problém s tím, že jste ji třeba propíchli a případně, jak často se vám to stává, že ji propíchnete?

Mne se to nastesti nestalo a doufam, ze to tak zustane.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Etheric » stř lis 30, 2022 16:14

Mě by zajímalo, jak je na tom "moje" Uberlite, kterou jsem cca před rokem prodal, zda ještě žije. Mně neutíkala, vše v klidu, ale vždycky jsem pod sebou čistil plac jak vůl..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Dromedaro » stř lis 30, 2022 16:39

milarepa píše:a jaký má smysl mít uberlite a neoAir?

Píšu, že bych uberlite vyměnil za neoair. Tedy, že bych se uberlite zbavil.
Tu neoair bych pořídil kvůli výrazně vyššímu tepelnému komfortu, i když bych si teda pohoršil s váhou.

milarepa píše:aby ti minimum věcí pokrylo maximum podmínek.

Moje nejhorší nákupy byly postavené na tom, že jsem chtěl jednu věc pro co nejuniverzálnější použití.

To uklízení místa pro nafukovačky a mít místo na spaní přizpůsobené karimatce a ne sobě mě deptá a nemůžu kvůli tomu spát třeba na posedech v oblasti, kde jsou medvědi a kde se cítím v noci líp spíše v turistických přístřešcích atd. Na tyhle případy mám ale thermarest z-lite.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod GreyMouse » čtv pro 1, 2022 11:15

Dromedaro píše:A chci se zeptat, jaké máte zkušenosti s nafukovačkama ohledně toho, jestli jste měli problém s tím, že jste ji třeba propíchli a případně, jak často se vám to stává, že ji propíchnete?

Xlite jsem propíchla jednou (poslední dvě noci jsem ji podkládala oblečením) a po domácím zalepení byla zase OK. Chvíli. Teď lehce uchází, takže potřebuje (teď už spíš dvě než jedno) dofouknutí během noci, pokud ji nechci prolehnout na zem. Máčela jsem ji ve vaně, potírala mýdlovou vodou, ale žádnou díru se mi objevit nepodařilo.

Uberlite byla první 4 noci krásně nafouknutá, pak začala také lehce ucházet (míň než Xlite, ale znatelně proti prvním čtyřem nocím). Kromě toho se teď pod hlavou vyboulila, takže ji chci reklamovat.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Etheric » čtv pro 1, 2022 11:40

Ha. Mám to. Vydělám miliony na tom, že vymyslím "bezdušovou" nafukovací karimatku. Píchneš a díra se sama opraví :twisted:
To fakt ještě nikoho nenapadlo použít tento princip?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » čtv pro 1, 2022 18:05

Treba napadlo, ale narazilo to na realne moznosti. Jdi do toho, jestli se ti to povede, nech si to patentovat v USA a budes mit na cely zivot vystarano ;-)

GreyMouse píše:Xlite jsem propíchla jednou

Tusis, jak se ti to povedlo? Kolik asi tak noci na ni mas naspano?

GreyMouse píše:Uberlite byla první 4 noci krásně nafouknutá, pak začala také lehce ucházet (míň než Xlite, ale znatelně proti prvním čtyřem nocím). Kromě toho se teď pod hlavou vyboulila, takže ji chci reklamovat.

Hmm. Tak to jsi mne od ni asi definitivne odradila. Uspora vahy neni takova, aby stala za problemy. Napis pak, jak dopadla reklamace.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Etheric » čtv pro 1, 2022 20:45

Mám nápad, jak by to mohlo fungovat. Potřebuju jen fabriku na karimatky, všechny ty stroje, materiál a můžu se do toho pustit... Jakože třeba o víkendu /pokud nemaj nepřetržitý provoz/ bych měl k dispozici fabriku TaR a mohl si hrát.. Doma na koleni nemám šanci tohle vyrobit. Mám jen nápad a potřebuju někde možnost vyrobit prototyp.. Kdo mi tu možnost poskytne? Nabízím 50% z potenciálního zisku.
Vážně, mám nápad, jak to s tím tmelem udělat. Nic složitého, vpodstatě jen fyzika.... Mám to vymýšleno komplet, s výjimkou složení toho tmelu, s tím bych potřeboval pomoci od někoho, kdo těmto věcem rozumí. Zbytek je na mně. Ale potřebuju možnost to někde vyrobit a ověřit si v praxi, že to funguje tak, jak si myslím, že to fungovat bude. Kua, asi fakt obešlu maily výrobcům :-k
Naposledy upravil Etheric dne čtv pro 1, 2022 21:02, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Víťa » čtv pro 1, 2022 21:01

Ten tmel by ale v konečném důsledku podstatně zvýšil váhu karimatky. Takže v praxi nepoužitelné.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Etheric » čtv pro 1, 2022 21:04

Toho tmelu by nebylo tolik a byla by trošku jiná konstrukce takže ano, Uberlite by neměla 250g ale 370, zato bys nemusel řešit ucházení...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod milarepa » čtv pro 1, 2022 21:21

kluci, co založili Thermarest, své první prototypy karimatek bastlili doma v kuchyni.........a když jim to začalo dávat smysl, tak založili první továrnu na karimatky.........proč ty bys nemohl postupovat stejně?
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Etheric » čtv pro 1, 2022 21:25

Kámo, karimatku technologický úrovně, na kterou já pomýšlím, doma nemám šanci vyrobit. Stačila by možnost spolupráce s některým z výrobců, byť třeba těch "horších". Takový technologický úrovně doma nedosáhnu.
Vykuchat a předělat třeba Uberlite - nemám jak udělat konstrukci komor /ikdyž mám přesnou představu, jaká by měla s tím tmelem být. Takovouhle technologii můžeš vymýšlet, když máš k dispozici na to pochyst. Vím, jak začínal TaR a tohle by v začátcích nedali, ale s tím, co mají k dispozici teď, už jo. Jen mě k tomu pustit.
Ale možnost oslovit výrobce s mým nápadem tu je, pokud k nim dojde přes spam filtry a různý jejich oddělení
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod GreyMouse » čtv pro 1, 2022 21:42

mike píše:Tusis, jak se ti to povedlo? Kolik asi tak noci na ni mas naspano?

Podezření jsem měla na kotě, které se ráno ometalo kolem stanu, ale je to jen hypotéza, kterou asi těžko dokážu nebo vyvrátím.

V záznamech mám 113 nocí, takže tak nějak.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod milarepa » čtv pro 1, 2022 22:39

milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » pát pro 2, 2022 4:11

GreyMouse píše:Podezření jsem měla na kotě, které se ráno ometalo kolem stanu, ale je to jen hypotéza, kterou asi těžko dokážu nebo vyvrátím.

Jo aha, uz si vzpominam a dokonce jsem to i dohledal: viewtopic.php?p=481847#p481847 ;-)

GreyMouse píše:V záznamech mám 113 nocí, takže tak nějak.

To neni vubec spatne. Mas predstavu, po kolika asi zacala utikat, ze ji musis v noci dofukovat?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » pát pro 2, 2022 4:28

Etheric píše:Mám to vymýšleno komplet, s výjimkou složení toho tmelu, s tím bych potřeboval pomoci od někoho, kdo těmto věcem rozumí.

:D takova drobnost...

Hele, vis kolik jsem mel v zivote podobne "genialnich" napadu, kde jsem "jen" potreboval nekoho, aby to zrealizoval? Takhle to nefunguje, svuj napad musis prosadit a to vyzaduje spoustu casu a energie a na ceste zakopnes o spoustu prekazek, z nichz nektere muzou byt konecna. Jestli si tak veris, tak se bud spoj s vyrobci a pokus se je presvedcit ke spolupraci nebo se do toho holt musis pustit sam.

BTW, kdyz slo o software, tak jsem to delal a docela se mi i darilo. Mel jsem v nekolika cizich sw sve jmeno jako podekovani za napady a nekteri mi i platili. V naturaliich (drahy sw zdarma) nebo v penezich. Proste jsem videl, co by se dalo vylepsit a jelikoz jsem byl jeste mlady a mel dost energie, tak jsem to sepsal a poslal jim to. Muzes udelat to same. Jestli to zrealizuji, tak bys mohl mit minimalne karimatky zdarma do konce zivota ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Etheric » pát pro 2, 2022 5:19

mike píše:mel v zivote podobne "genialnich" napadu, kde jsem "jen" potreboval nekoho, aby to zrealizoval

To jsi špatně pochopil. Já bych realizaci vedl, případně dal nápad a usilovně spolupracoval. Nepotřebuju někoho, kdo to zrealizuje, nýbrž někoho, kdo má technologie, které mi k realizaci propůjčují /nebo se mnou bude na realizaci spolupracovat/. Tohle jsou totiž už vážně high tech věci, to není jen tak..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » pát pro 2, 2022 5:23

To je v zasade to same. Mel jsem to obcas taky takhle. Porad plati to, co jsem psal dal. Obrat se na vyrobce a zkus se s nima domluvit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Tomas » pát pro 2, 2022 7:37

Bude to narážet na vlastnosti toho tmelu, i když by to teoreticky fungovalo.

Jak se bude chovat srolovaná karimatka plná tmelu ? Asi nic moc, obzvlášť dlouhodobě uložená (takovému stavu bezduše nejsou nikdy vystavený). Jak se bude chovat tmel po tom co vytvrdne ? Začne se sypat a drolit uvnitř karimatky. Co to bude dělat dlouhodobě s materiálem komor ? Pneumatika je přece jen materiál trochu jinýho levelu. Nemluvě o problémech kolem napouštěcího ventilu kde bude tmel reagovat se vzduchem. Co s tmelem když vytvrdne uvnitř a ztratí svojí funkci (tak jako se děje u bezduší) ? Po dvou letech přijdeš a dáš 50g nového tekutého k původním 50g starýho ztvrdlýho ?

Nápad pěkný, prakticky asi ale negativa převáží nad možným přínosem. Proto ta věc asi není a díry se lepí.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Dromedaro » pát pro 2, 2022 7:41

Pochybuju, že by to někoho z výrobců už nenapadlo a kdyby to bylo použitelné bez těch zmiňovaných negativ jako je váha, že už by se to nevyrábělo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Tomas » pát pro 2, 2022 7:50

Navíc ti ten tmel nějákej první jouda při nafukování vdechne a bude tě žalovat. :twisted:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Etheric » pát pro 2, 2022 9:20

@Tomas: platí co jsem psal výše ohledně tmelu. Nevim, jaký by měl mít složení, aby nevytvrdal a měl dlouhou životnost. To by musel vymyslet někdo s patřičnými znalostmi chemie.
Nevdechne. Vymyšlená konstrukce to jednoduše neumožňuje.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod oodoow » pát pro 2, 2022 14:46

Tmel co nevytvrdne a má dlouhou životnost asi neexistuje, jinak by na bezduše už používal.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » pát pro 2, 2022 18:17

Spousta skvelych myslenek konci na tom, ze se nedaji technicky zrealizovat kvuli nejakemu "nepodstatnemu" detailu. Tohle je pekny priklad, kdy se na krasnou myslenku podarilo nalakat spoustu investoru, penez a vybudovat na pohled skvelou firmu, ktera se o realizaci vazne pokousela. A tezce narazila.

O realizaci novych myslenek se pokouseji startupy a vetsina z nich skonci, protoze se jim to nepovede. Od myslenky k realizaci je dlouha a trnita cesta.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Tomas » pát pro 2, 2022 18:18

oodoow píše:Tmel co nevytvrdne a má dlouhou životnost asi neexistuje, jinak by na bezduše už používal.

Vidím to stejně.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod oodoow » pát pro 2, 2022 18:38

mike píše:Spousta skvelych myslenek konci na tom, ze se nedaji technicky zrealizovat kvuli nejakemu "nepodstatnemu" detailu.

Otázkou pak ale je, jestli ta myšlenka byla opravdu tak skvělá anebo to byla utopie a nesmysl. :wink:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » pát pro 2, 2022 18:47

Samozrejme. Ovsem zrovna komplexni test z kapky krve mi jako nesmysl nepripada (a evidentne nepripadal spouste bohatych investoru), jen na to doba a technicke moznosti jeste asi nedozraly. Myslim, ze tohodle se jeste dozijem. Nebo aspon nekteri z pritomnych ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod apuka » pon pro 5, 2022 15:18

Etheric píše:Kámo, karimatku technologický úrovně, na kterou já pomýšlím, doma nemám šanci vyrobit. Stačila by možnost spolupráce s některým z výrobců, byť třeba těch "horších". Takový technologický úrovně doma nedosáhnu.í
Kdyz uz neco, realnejsi bych videl moznost zkusit oslovit nekoho na Fakulte textilni Technicke univerzity Liberec. Nebo - pokud by to slo - se tam prihlasit na studium (i dalkove) a udelat to jako bakalarku/diplomovku. Nebo najit nejakeho studenta, ktery by neco takoveho chtel na bakalarku udelat (a vedouciho, u ktereho by takova zadani proslo).
Tam bys technologii mel.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod EjdouuRotacak » úte pro 6, 2022 9:50

bonatius píše:@EjdouuRotacak:
skus sa pozriet na tuto a jej variacie
https://www.pod7kilo.cz/p/nafukovaci-ka ... d-regular/



Ahoj,
nedávno jsem tu vznesl dotaz na 3 sezonní karimatku, která nebude šustit, bude vysoká/komfortní a dlouhá.
O víkendu jsme byli na Plešivci a bohužel jsem píchl stávající 3 sezonní karibábu. Abych tomu nasadil korunu,
nevzal jsem si skládací TaR Z-LIte - bo přece, to zvládnu s nafukovačkou R 3.3.
Na sněhu problém, jsem nastydlej.

Včera jsem čučel po karimatkách a v poměru cena/výkon se mi docela zamlouvá tato Klymit Insulated Static V Luxe.
Výška 8cm, tepelný koeficient/R 6.5, váha do 900g (cca 880) cena cca 3.500-4.000Kč.
https://www.top-armyshop.cz/nafukovaci- ... b8fc#44091

Má s ní někdo zkušenost? doufám, že nešustí jako high-end od TaR, na tom nejde spát, ať to má R třebas "20"..
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod oodoow » úte pro 6, 2022 15:09

Na Klymit bacha, měl jsem Klimyt static insulate v light nebo tak nějak a taky se tam chlubili velkým R, jen se potom ukázalo, že to počítají nějak jinak a byla v ní zima. Nakonec se rozlepila.
Teď jsem kopil xlite, která opravdu šustí, časem by to ale mělo přestat.
Přítelkyni jsem koupil xtherm a tu bych ti doporučil, šustí minimálně a je to obélnikové obrovské komfortní lůžko. Taky je k ní nafukovací pytel, takže do toho nefoukáš vodní páry ústy, tím pádem uvnitř nebudou vznikat plísně.

Tady píšou o tom R https://www.reddit.com/r/Ultralight/com ... _standard/
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » úte pro 6, 2022 17:17

oodoow píše:Teď jsem kopil xlite, která opravdu šustí, časem by to ale mělo přestat.

Jak to myslis, prestat? Proc by to melo prestat? Ja jsem si zadneho prestavani nevsimnul ;-) Ale nijak zvlast to nesleduju, jelikoz spim s ucpavkama do usi a je mi to v zasade fuk.


The insulated mats go down from 4.4 to 1.9. :shock: to je teda sila.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky