Vybíráme třísezónní spacák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » čtv led 27, 2022 18:37

Prej to sijou fakt v Cesku a podle vseho jim s tema spacakama driv (?asi nez to zacali sit v cesku) pomahal Pajak .. Alespon to pisou na Hanibalu ..

co se tyce sirky tak nevim jak to meri, ale Patizon ma fyzicky uplne jinej strih nez Cumulus a je nahore fakt mnohem sirsi ..

co se tyce toho plneni mas pravdu, nejak jsem se prekoukl .. L Patizon ma 430g peri a XL Panyam 450 ma 490g .. Oba maj uvedeno 850 cuin

no nic, myslim ze budu mit o Patizonu prvni report nejpozdeji v kvetnu, kdy jedu na 5ti denni celkem extremni trail do skotska do hor (ktere nastesti ale nejsou moc vysoke) .. budeme tam davat cca 125km / 6 dni
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod milarepa » čtv led 27, 2022 20:35

opakování je matkou moudrosti, nezapomeň, že i ten nejlepší spacák můžeš totálně zabít bídnou karimatkou.....hlídej si teplotní odpor R karimatky do podmínek, kam se chystáš

jinak ten Cumulus má poměr prachového peří k malým pírkům 95/5, Patizon 90/10, to také může dělat drobné rozdíly v teplotním komfortu ve prospěch Cumulusu....

každopádně sis pořídil dobrý spacák
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » čtv led 27, 2022 20:58

milarepa píše:opakování je matkou moudrosti ..
každopádně sis pořídil dobrý spacák


diky za input ... mam pod stanem ten footprint + karimatky mam dokonce 2 , doted jsem jezdil se samonafukovackou (teda planuju - tenhle setup s nafukovackou a alumatkou mam novej) .. Mam ted nove double alumatku + jsem koupil ve sleve tohle .. Myslim, ze by to mela bejt dostatecna nahrada za asi 10+ starou kilovou samonafukovacku Lafuma ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » čtv led 27, 2022 21:17

Double alumatka je super pikniková podložka, nebo podložka proti špíně, rozhodně to není plně funkční karimatka.
Ta Zulu má odpor 1,6 což je tak letní. Jak psal milarepa, abys ten spacák nezabil blbou karimatkou. Když budeš mít udaný komfort nula, počítejme že sedí, s karimatkou r 1.6 ti může být zima, zatímco s nějakou např r 3 budeš v pohodě. Samozřejmě zas nemá smysl kupovat ke spacáku komfort nula karimatku r6...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » čtv led 27, 2022 22:23

Ty ultralehke karimatky, o kterejch bych pripadne premejslel maj ten odpor kolem 3 ... alumatka by mela mit neco jako 0.5 a tahle ma 1.6, ono to ale dohromady bude o kousek lepsi .. Urcite to jeste pred Skotskem vyzkousim u nas na jare, zatim to beru tak, ze jsem udelal upgrade asi za 800kc (dohromady), takze to je porad ve fazi pokusu jak to dopadne ... Abych se priznal, nechce se mi kupovat samonafukovacku za 5k (a nebo vic) ..

Jsem zvyklej pouzivat samonafukovacku, ktera je sama o sobe nizka (tezka a velka po sbaleni) ale zase izoluje alespon castecne sama o sobe i vyfoukla .. premejslej jsem kdyz uz tak o te double-layer Sea to Summit (ma dva nafukovaci okruhy, takze kdyz uchazi, tak je vzdy nafoukla alespon pulka), to je ale 6k .. fuj
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » čtv led 27, 2022 22:42

edit ... asi jsem autista, objevil jsem rozdil na obou spacacich .. asi mi z toho hrabne, oni mi snad prodali nejakej starsi model ... jeden je petex quantum 32g/m2 a druhej ma 33g/m2 + jeden ma kryt na zip na spodniho jezdce a druhej ne ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » pát led 28, 2022 5:16

Co s tím má společný autismus?

Jsou věci kvalitní, skladný, lehký a drahý. A pak opak. Tak si vyber - utratit kotel a mít lehkej batoh, nebo ušetřit a tahat almaru..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » pát led 28, 2022 11:36

Etheric píše:Co s tím má společný autismus?


myslel jsem tim ty dva male rozdily, viz odkaz na obrazky v mem predchozim postu - koupil jsem dva stejne spacaky (jen jina velikost) co nejsou uplne stejne a podle vseho to vypada, ze jeden je "model" 2021 a druhej je 2019/2020 coz nemuzu prekousnout ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » pát led 28, 2022 12:06

Jako autista v tom nic autistickýho nevidim :)
Tak to vrať, jestli to jde, pokud tě to tak sejří
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » pát led 28, 2022 16:10

@ntz: hnidopich a autista neni to same :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » pát led 28, 2022 16:43

musi to bejt stejny :D ... bez toho krytu na jezdce to urcite bude mit kolem jezdce uniky tepla a ten 33g/m2 pertex min dejcha nez 32g/m2 pertex a kdovi co tam je jeste za dalsi skryte rozdily !!!!
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » pát led 28, 2022 20:16

ntz píše:ten 33g/m2 pertex min dejcha nez 32g/m2 pertex
Houbelec, rozdil je v necem uplne jinem - ten jeden gram rozdilu dela prece ten Eco-sajrajt, co je v recyklovanem plastu aby vlakno melo stejne vlastnosti :lol: . (Neber to jako vazne, ma to byt jen stouchnuti - i kdyz kdo vi, jak to je.)

Takze misto toho, ze bys byl rad, ze se Ti povedlo uspokojit Gretu se jeste zacnes stezovat [-X
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » pát led 28, 2022 20:33

ti jsem vam ani jeste nerekl, ze ty spacaky maj kazdej jinej ten skladovaci vak a dokonce maj i kazdej jinej styl zavesnej v poutek v nohach, kdyz je chces povesit na raminko ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » pát led 28, 2022 22:04

Tak to je zasadni problem. Ktery posles zpatky?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod sobb » pát led 28, 2022 22:18

Přece oba!
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » pát led 28, 2022 22:20

No jo, ze mne to nenapadlo hned #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » sob led 29, 2022 1:54

S tim vracenim kvuli zipu si delam srandu ... Nicmene prevazil jsem oba spacaky a oba maji asi o 20-30g min .. Vazeno ve skladovacim vaku, vaha vaku odectena samozrejme, takze jsou primerene nafoukle .. Vaha vazi presne .. otestoval jsem, je to presna vaha na mimino ... je pro to nejake vysvetleni jine, nez ze je v kazdem min naplne ?
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » sob led 29, 2022 1:56

Jo. Mas doma gravitacni anomali :twisted:
ntz píše:takze jsou primerene nafoukle

Co to ma spolecneho s vahou?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » sob led 29, 2022 7:05

ntz píše:je pro to nejake vysvetleni jine, nez ze je v kazdem min naplne ?

Je. Chybnej údaj výrobce. Bohužel se to děje velmi často napříč celým sortimentem outdoor výbavy.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » pon led 31, 2022 9:07

ntz píše:je pro to nejake vysvetleni jine, nez ze je v kazdem min naplne
mike píše:Co to ma spolecneho s vahou?
Mas doma moc vysuseny vzduch, naopak, vyrobce to meril pri vysoke vzdusne vlhkosti :wink:

Peri pry dokaze do sebe nabrat vodu odpovidajici 10+% sve vahy. Zkus si v nem pospat venku pri 100% vlhkosti, jemnem mrholeni, co se dostane vsude, dobre se pri tom potit (ale bez obleceni, co to nasaje) a rano po vstavani okamzite hodit na vahu. Asi budes chvalit vyrobce, ze Ti tam dal peri vice :-D. Nevim jiste, ale predpokladal bych, ze vazeni peri neni normovane na nejaky konkretni obsah vlhkosti ani na vlhkost vzduchu. Kvuli tomu, co pisu niz.

Samozrejme si tady trochu delam srandu - nejlepsi vysvetleni je, co napsal etheric, nebo ze proste mereni pri vyrobe ma nejakou povolenou odchylku, toto je kolem 5% a to je naprosto bezne povolena odchylka vsude mozne, nemozne napric odvetvim (teda krome oboru, kde se vyzaduje presnost na uplne jine hodnoty, napr. farmaceutika). I pri koupe napr. baleneho syru 100g se Ti muze stat (a je to v poradku), ze v krabici bude 95g (nebo taky 105g).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » pon led 31, 2022 12:09

@apuka, @Etheric - jasny, diky za vysvetleni .. stejne mam jeste ten Panyam s HP perim jak jsem psal vyse .. premejslim, ze ho ale prodam (velikost L, HP peri, +10cm girth v konfiguratoru, Pertex Quantum Pro 36, vic peri ze ma -2/-8 - 550g peri), protoze ten Patizon ma proste tvar jakej jsem vzdy chtel, ten Panyam je proste klasicka uzka mumie kde se blbe da spat na boku a ten Patizon (jeste jsem v nem ale nespal) je o dost sirsi a urcite v nem budu moct v noci rotovat jako vepr na rozni (a navic ma plneni 50:50 coz mi pripada lepsi pac na bok rotuju i se spacakem)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod GreyMouse » úte úno 1, 2022 18:03

ntz píše:- -) vubec neverim tem teplotam co pisou, je to fakt ptakovina .. velikost L ma 430g husiho peri 850 CUIN a ten spacak ma sirsi strih bez Cumulus Panyam 450 kterej ma v zakladu 550g a Patizon pise teploty -1/-6 zatimco Cumulus pise 0/-6 a je mnohem naducanejsi a nema hlucha mista po presypu peri ..

Chápu to dobře, že se peří v Patizonu sesype k jedné straně a někde zůstanou jen dvě látky bez peří mezi nimi? To by mě docela znepokojilo :-k . A k tomu ta nižší váha... 20 - 30 g rozdíl při 400 g peří mi přijde docela dost. Můj spacák se 700 g kachny to během mlhavé noci asi nabrat zvládne, ale při cca dvojnásobné váze. A předpokládám, že se spacáky nevyrábějí v prádelně.

Pokud máš možnost pověsit spacák na pár hodin ven a nechat ho navlhnout (spát v něm netřeba), tak si můžeš udělat představu, co s ním vlhkost (váhově) udělá. Ale u našich péřáků mám spíš opačný problém. Musím je nechat nějakou dobu u kamen, aby se pořádně vysušily a hmotnost se přiblížila k deklarované. A u Vikinga 300 to ani nejde; i suchý má kolem 700 g, ač je přímo na něm uvedeno 640 g (ale myslím, že už popis změnili).
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » úte úno 1, 2022 18:19

GreyMouse píše:Chápu to dobře, že se peří v Patizonu sesype k jedné straně a někde zůstanou jen dvě látky bez peří mezi nimi?


V podstate, nechci ale dopredu delat nejake zavery ... Ja mam od lonska Cumulus Panyam 450 s vic plnenim (ma myslim 550g a ty teploty v konfiguratoru -2/-8 pri velikosti L) a je samozrejme mnohem naducanejsi oproti Patizonu i proto, ze ma uplne jinej strih a je nahore o dost uzsi a jeste ma plneni 55:45 .. Ja ten Patizon chtel puvodne koupit sve zene, kdyz jsem ho ale vybiral, tak me fakt dostal a ackoliv jsem neplanoval, koupil jsem si ho taky protoze je lehci a oproti Panyamu ma fakt skvelej strih (mnohem prostornejsi od pasu nahoru) a protoze ma min peri a plneni 50:50 tak proste budi dojem ze je mnohem prazdnejsi ... V Cumulusu mi bylo na zacatku cervna na vode dost velky vedro ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » úte úno 1, 2022 19:36

ntz píše:V Cumulusu mi bylo na zacatku cervna na vode dost velky vedro ..

Pochopitelně, když máš dosypanej Panyam 450. Třísezónní spacák neexistuje.. Jsou spacáky jarní (podzimní), letní a zimní. Snahy o přesahy moc nefungují, komfortní teplota je daná, zatím neexistuje izolační materiál, kterej by v jedný gramáži fungoval komfortně jak okolo nuly tak i v létě..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » úte úno 1, 2022 19:55

@Etheric - ja nemam s perakama velkou zkusenost ... psal jsem tady drive, ze jsem ve spacaku v prirode stravil stovky noci v zime i vedru (velkou cast svyho zivota jsem stravil lezenim), ale fakt "dobrej" spacak(y) si kupuju az ted na stary kolena .. celej zivot jsem spal v celkem sh*tovejch spacacich (resp. oni byly docela v pohode - bezny znacky typu rock empire, husky atd) .. ty dutovlakna jsem vzdy kupoval aby mely neco aka -3/-8 a spal jsem v tom vzdy v zime i lete ... Proto ten Panyam v defaultni konfiguraci 0/-6 se mi zdal malo a jeste jsem ho "dotunil" .. coz byla mozna chyba
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Etheric » úte úno 1, 2022 20:29

Proč chyba? Máš super spacák na jaro a podzim, pořídíš si ještě letní a máš komplet. Na 3 sezóny full comfort
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » čtv bře 3, 2022 17:38

asi mi neco unika, ale ten Patizon G400 se proste fyzicky neda narvat do ty veci, co nazyvaj kompresni vak ... navic je to perak, 850 cuin, uz kdyz jsem se o to pokousel ho tam narvat, tak jsem mel pocit, ze ten spacak a to peri v nem uplne mucim ... ach jo .. :(

kdyz jsem delal test na sbaleni celeho batohu, tak jsem ten spacak dal uplne bez obalu do nepromokaveho vaku ale to neni take moc prakticke, on se ten spacak moc nestlaci a zabira moc mista .. pomeroval jsem to a obal na karimatku je asi o min 25% vetsi nez obal na spacak ..

jak to teda delate s tema perakama, rvete je do tech mucivejch kompresnich obalu kdyz jdete backpackovat ?
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » čtv bře 3, 2022 17:44

Jo. Perak i perovku. Kdyz to tam neni dlouho a kazdy den to vybalujes, tak se peri zas nafoukne. Muzes to zkusit narvat do obalu na karimatku, na tu by mohl stacit popruh na stazeni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod ntz » čtv bře 3, 2022 17:54

ok, diky .. ted jsem koukal, da se koupit i kompresni vak zvlast v ruznejch outdoor obchodech, tak si koupim nejakej trochu vetsi .. pokud bych vse narval do tech spravnejch vaku, tak problem s mistem v batohu urcite nemam, naopak, kdybych netahl tu fotovybavu, tak si myslim, ze bych se byl schopen celkem na pohodu sbalit do svyho druhyho batohu .. (samozrejme zkousel jsem to, s fotovybavou je to zhola nemozne ..)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » čtv bře 3, 2022 17:58

Trochu vetsi vak je plus, velka komprese peri samozrejme neprospiva.

Doufam, ze sem po navratu dat fotky, at vidime, jak se ta tezka fotovybava vyplatila ;-) Idealni by bylo kazdou scenu jeste vyfotit mobilem, aby byl videt rozdil. Bez legrace, zkus aspon par, fakt by mne to zajimalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky