Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoAir)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Pro majitele TaR NeoAir: mate/meli jste na karimatce vadu, ktera je/byla na reklamaci?

Ano
14
37%
Ne
24
63%
 
Celkem hlasů : 38

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod sup » pát říj 8, 2021 18:17

No tak jasně, před spaním je třeba dofouknout, to jsem bral jako samozřejmost, tam ten rozdíl lidskýho dechu a teploty venku je znát. Ale pokud je potřeba dofukovat podruhé uprostřed noci, tak tam podle mě defekt je.
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod Etheric » pát říj 8, 2021 19:18

Stačí dofouknout jednou, jak se vzduch smrskne a zbytek noci už je v pohodě
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod ripper6 » pát říj 15, 2021 12:26

sup píše:Ripper: no já koukal, že se nová prodává tak kolem 5000. (ceny kolem 4 jsou za tu dlouhou 119 cm)
Jinak já mám "tu žlutou" NeoAir a ta podle mě funguje dobře, nebo aspoň vydrží rok dva (což taky není moc).

Ja ji mel v ramci velikonoc v akci 4029czk + darek :) Nyni penize vraceny + postovne a zkusil jsem teda koupit tu Xtherm za 5600czk. Po prvnim dojmu a testu jen tak nafouknuti doma, pusobi fakt vic robustne, valec je teda vetsi, ale neni to zase tak hrozne. Tudiz zkusim ji do batohu, ven ted a uvidim jaka bude :)
ta Xlite to je ta zluta, by klidne stacila ale kdyz sviti, netusim proc vyrobce dela svetle barvy aby turista svitil :roll:

Mno 2 roky to je malo, ale zase pokud je vyrobce alespon vymeni (reklamace) i po 4 letech, potom to neva :)
I presto je to otravne, takze k Uberlite se vratim:
1.pokud me Xtherm zabere moc mista a nebudu mit misto
2.pokud Uberlite ziska nejaky upgrade
3.vykaslu se na to, stejne ne vsude to taham a zustanu jen u sloni kuze :D
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod Bruca » pát říj 15, 2021 16:54

Hm, já kupoval neoairku za 3600, taky jsem dostal penízky zpět, ale teď je to zas do těch 5500 větší doplatek, že :(
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod Jary » stř lis 24, 2021 12:59

V minulosti jsem pročítal příspěvky k Neoair karimatkám a zaznamenal diskuzi v duchu: "Nafouknu na tvrdo, nechám "odstát" a pak dofouknu ještě jednou, protože teplý vzduch z dechu se ochladí, klesne tlak a je tedy třeba dofoukat".
Mám teď první Neoair (Xlite) a moje pozorování.... ráno nafouknu taky skoro na tvrdo pytlem tzn. foukám pokojový vzduch do karimatky, kterou nechám v pokojové teplotě. Navečer karimatka trochu "poměklá". Dofoukáno opět natvrdo (tentokrát dokonce pusou), přespání na karošce a ráno stejně tvrdá jako večer. Vzduch tedy neutíká. Proč došlo k tomu prvému změknutí?
Karimatku jsem zabalil na dva dny a včera večer opět nafoukal na tvrdo, nespal na ní, neměnil teplotu okolí a ráno opět trochu měkká. Tak jsem ráno doufoukal a jsem zvědavý na stav večer.
Skoro mi přijde, jako by se při prvém foukání po sbalení neotevřeli dostatečně všechny "komory" do kterých se má dostat vzduch a to se stalo až po tom "odstání" s následnou potřebou dofoukat. Pozorujete někdo podobné chování?
Pro objektivnost ještě řeknu, že na začátku obou "odstání" jsem se po karimatce trochu poválel (pořád si zvykám na tu šustivost).
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod Etheric » stř lis 24, 2021 13:35

Jary píše:ráno nafouknu taky skoro na tvrdo pytlem tzn. foukám pokojový vzduch do karimatky, kterou nechám v pokojové teplotě. Navečer karimatka trochu "poměklá". Dofoukáno opět natvrdo (tentokrát dokonce pusou), přespání na karošce a ráno stejně tvrdá jako večer. Vzduch tedy neutíká. Proč došlo k tomu prvému změknutí?

Neber to jako útok na tvou osobu, ale na tvoji otázku ti odpoví učivo fyziky pro ZŠ....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod Jary » stř lis 24, 2021 13:46

Tak mi prosím připomeň, opravdu se nechytám, asi jsem na té hodině chyběl :oops:
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod Etheric » stř lis 24, 2021 14:00

Ok, ve zkratce, vzduch co napumpuješ dovnitř je oddělen od okolního. Změna teplot, vzdušné vlhkosti, ve vztahu okolní chladný vzduch vs vzduch, který byl před nějakými osmi stupni nafučen do karimatky, reagují.
Náš fyzikář, opravdu Pan učitel, kterého nebyla nuda při vyučování poslouchat, nám k tomu tématu udělal několik názorných ukázek ohledně chování se vzduchu. Bylo to opravdu zajímavé, on věděl, jak to podat, asi proto si to doteď pamatuju :D
Pokud tě zajímá vyloženě odborné, nikoliv polopatické vysvětlení, můžeš si to lehce vygooglit :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod jkrt » stř lis 24, 2021 14:05

... on ale píše, že to nafouká pytlem, nikoliv pusou...
jkrt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob zář 4, 2021 14:44

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod Etheric » stř lis 24, 2021 14:10

Já vím, že pytlem. Ale nechává ju dlouho ležet.
Taky jsem foukal kolikrát pytlem. V 18:00, kdy svítilo slunce, jsem nafouknul. Udělal jsem večeři, najedl se, poklábosil a ve 20:00 kua kus vzduchu "chyběl". Kam se poděl?
Nebo když jsem karimatku mohl nechat celej den ležet, někdy byla ráno splasklá a odpoledne po návratu zas nafouklá.
A to byla prosím pěkně foukána sakem, ve kterém byla i přepravována..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod Jary » stř lis 24, 2021 14:26

Etheric píše:Změna teplot, vzdušné vlhkosti

Vzduch v místnosti o nějaké vlhkosti a teplotě jsem nafoukal do karimatky (pytlem, nikoliv ústy, tedy za stále stejné teploty i vlhkosti). Za x hodin se teplota v místnosti nezměnila, karimatka také byla před nafoukáním nějakou dobu v téže místnosti, takže se omezené množství vzduchu v karimatce nemohlo ochladit ani ohřát po styku s jejími stěnami. V místnosti se nevětralo, nikdo v ní nebyl (aby se výrazně zvýšila vlhkost o vydechovaný vzduch), takže ani tady rozdíl nevidím.
Etheric píše:ve vztahu okolní chladný vzduch vs vzduch, který byl před nějakými osmi stupni nafučen do karimatky, reagují.

Nevím co myslíš osmi stupni...jak píšu výše...teplota se neměnila. Nebo jsi chtěl napsat před nějakými osmi hodinami?
Jak píšu výše, okolí se neměnilo a "poměknutí" karimatky navíc nehodnotím pohledem (teoreticky stoupl atmosferický tlak v místnosti a károška se jeví "smrsklá"), ale pohmatem...stejné množství vzduchu, o stejné teplotě a stejné vlhkosti (pokud se vlhkost neodpařuje nebo vzduch uvnitř karimatky nesytí párami skrze stěny kariamtky) má uvnitř karimatky menší tlak.... to mi nějak nedává smysl..bu´d část vzduchu uniká nebo se prostor karimatky nějak zvětšil ..(připláclá komora se uvolnila?).
Pořád tomu nerozumím.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod Jary » stř lis 24, 2021 14:40

Etheric píše:Já vím, že pytlem. Ale nechává ju dlouho ležet.
Taky jsem foukal kolikrát pytlem. V 18:00, kdy svítilo slunce, jsem nafouknul. Udělal jsem večeři, najedl se, poklábosil a ve 20:00 kua kus vzduchu "chyběl". Kam se poděl?
Nebo když jsem karimatku mohl nechat celej den ležet, někdy byla ráno splasklá a odpoledne po návratu zas nafouklá.
A to byla prosím pěkně foukána sakem, ve kterém byla i přepravována..

To ale popisuješ situaci venku, slunce zašlo, značně se ochladilo okolí i vzduch v károšce, v karimatce klesl tlak. Obráceně ráno povadlá, pak v rozpáleném stanu a nabušená k prasknutí. Tuhle fyziku znám. (BTW - proto přes den ve stanu potřeba uvolnit ventil nebo preventivně upustit). Já popisuji situaci v místnosti i stálé teplotě - viz výše.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod Etheric » stř lis 24, 2021 16:30

Tak pokud karimatku nafoukneš uvnitř a necháš ju tam, je dost divný, když se v ní tlak změní. To se mi uvnitř nikdy nestalo.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod sup » stř lis 24, 2021 17:52

Mimochodem, na 4. exempláři Uberlite jsem 4krát spal a vydržel!
Naposledy upravil sup dne stř lis 24, 2021 19:08, celkově upraveno 1
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod jkrt » stř lis 24, 2021 18:58

Asi před měsícem až dvěma jsem tu dával dotaz na opravu roztržené neoair uberlite. Podařilo se mi ji velmi jednoduše v domácích podmínkách opravit. Rád bych se rozdělil s touto zkušeností a návodem. Nevím, kde to zveřejnit, aby to bylo k dispozici případným jiným zoufalcům. Tady? Jinde? Prosím o radu.
jkrt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob zář 4, 2021 14:44

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod mike » stř lis 24, 2021 18:59

Klidne tady, kdyz to bude vypadat rozumne, tak z toho muzeme udelat nove vlakno, aby to bylo nahore. Nebo si zaloz blog a dej sem link.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod Bruca » pát pro 10, 2021 11:40

Ahoj, hloupý dotaz - nemáte někdo neoairku ve velikosti large nebo wide? Jaké jsou prosím pěkně její rozměry dole v tom zúžení?
Předpokládám, že ta šířka 64 cm je nahoře v nejširším místě. Nebo se pletu? :)

Drahá žena by chtěla právě širší, že se v noci pořád budí, protože z regular verze padá.
Teď mám jednu ctveratou neoair max regular pro sebe, ale právě vymýšlím, co koupit ji. A jestli nevzit na ceskyraj.com tu large verzi, když ji teď mají za necelou pětku.
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod Jary » čtv čer 2, 2022 7:59

Loni jsem kupoval Neoair xlite, ostrý test v terénu jsem stihl az nyní a spokojenost - teplo, pohodlí. Až při vybalování v lese jsem si uvědomil, ze s sebou nemam žádnou záplatu pro případný defekt. Když se koukam na aktuální nabídky na webu, vidim, ze by měla byt dodávána s opravnou sadou. Já si ale na žádnou v balení nevzpomínám. Je možné, ze dříve se dodávaly bez opravné sady?
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod Bruca » čtv čer 2, 2022 8:02

Já měl opravnou sadu asi jen u jedné karimatky, a to byly kupovane zaraz.

Spíš vem tyvek nebo něco pod ni, stejně bys tu dírku hledal venku těžko
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod sup » čtv čer 2, 2022 11:06

Já dostal opravnou sadu s každou karimatkou od thermarestu (měli několik verzí, zlepšují se), tak jich mám doma teď asi deset. Rozhodně tam měla být - nevyhodil jsi ji omylem?

Ad opravitelnost v terénu: už jsem to dělal. Chce to ideálně trochu civilizace v podobě kohoutku, mýdla a prostoru, kam nevadí, že odtéká mýdlová voda. Navhlčením a romazáním mýdla po celé karimatce se to dá najít docela dobře i bez vany. Vana bez mýdla asi půjde nasimulovat v jezeře atp, pokud není blátivé. Když jsem někde na víkend, neobtěžoval bych se s stím, to je jednodušší několikrát za noc dofouknout karimatku (díry jsou většinou tak malé, že se nevyfoukne úplně a hlavně jí to pár hodin trvá, relativně na ní jde spát i s defektem). Když je někde člověk na víc dní, oprava dává smysl.

Jinak hlásím, žem oje čtvrtá uberlite je funkční a neodlepuje se. Zato jse msi všiml, že má tendenci, aby se uvnitř kumulovala voda (viz foto).

Máte nějaké názory, jak velký je to problém a jak to řešit? Já to zatím zkoušel tak, že jsem ji nafouknul přes den, nechal s otevřeným ventilem trochu na sluníčku, ať se voda přemění na páru, a pak ji vyfouknul. Přijde mi, že se tam dostane ta voda zkondenzováním mého dechu.
Přílohy
20220414_080928.jpg
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod mike » čtv čer 2, 2022 17:00

sup píše:Přijde mi, že se tam dostane ta voda zkondenzováním mého dechu.

To ti nejspis prijde spravne. Resi se to tak, ze nenafukujes usty, ale pytlem, ve vzduchu je vlhkosti min. Jak velky je to problem tezko rict, urcite to nafukovacce neprospeje, ale kdyz ji v tomhle stavu nenachas dlouho sbalenou a doma ji dobre vysusis, tak by to snad nemuselo byt tak hrozne. Sam to neresim, ale moje pauzy mezi vylety s nafukovackou jsou docela dlouhe, takze opravdu dobre vyschne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod sup » čtv čer 2, 2022 17:17

Nojo, jenže mě se to tím pytlem jednak nikdy nepodažřilo nafouknout (moc nechápu, jak je to myšleno) a jednak mi přijde, že je ten pyteldost zbytečný krám, když už mám ultrat light karimatku.
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod Tomas » čtv čer 2, 2022 17:18

Je to voda z dechu, děje se to vcelku běžně. Buď to můžeš řešit s tím nafukovacím pytlem, nebo na to kašlat (jako to dělám já).

Jen jí doma vždycky nechám viset tak tejden "otevřenou" a vyschne to. Na té uberlite je to extra vidět, protože je to tenký materiál.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod GreyMouse » čtv čer 2, 2022 18:58

TaR Uberlite - objem, váha a pohodlí parádní. Alespoň první 4 noci (únor, březen, duben, květen). Od 5. noci ráno viditelně změklá. Neprolehnu ji na zem, ale rozdíl oproti prvním čtyřem nocím je znatelný. Moc mě to nepotěšilo :?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod sup » čtv čer 2, 2022 19:16

Tak to v ní nejspíš bude díra. Místo na spaní se musí hledat a čistit poctivě.
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod mike » čtv čer 2, 2022 19:24

GreyMouse píše:Neprolehnu ji na zem, ale rozdíl oproti prvním čtyřem nocím je znatelný.

A rozdil ve vaze proti prvnim ctyrem nocim? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod GreyMouse » pát čer 3, 2022 19:00

@sup: Představ si louku, na ní footprint, na něm podlážka stanu, na ní alumatka a až na ní, jako princezna na hrášku, Uberlite. Co víc si nafukovačka může přát? :((

@mike: Naopak, tlustá jsem stejně, ale mám lehčí spacák [-(
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod mike » pát čer 3, 2022 20:47

Naopak? Ja jsem prece nic nepredjimal 8)

GreyMouse píše:Co víc si nafukovačka může přát?

Aby ses po ni nevalela? :twisted:

Zkus hledat minidirku a jestli ji nenajdes, tak asi reklamaci. Treba to utika nekde ve spoji. Mimochodem, tys mela XLite, ne? Co se s ni stalo?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod GreyMouse » sob čer 4, 2022 10:00

Jak neválela? To je přeci poslání karimatky dělat někomu měkkou podložku. Může být šťastná, že nemám přes metrák.

Xlite mám pořád, ale uchází tak, že ji musím minimálně jednou za noc dofouknout, abych už neležela částečně na zemi. A díru hledám marně. Potápěla jsem ji ve vaně, natírala mýdlovou vodou a žádnou dírku se mi objevit nepodařilo. I u těch dvou dírek před lety, kdy utíkala mnohem víc, nebylo nalezení problému doma úplně triviální, k hledání někde venku (jak se tu řešilo dříve) jsem tak docela skeptická.

A co se týče porovnání ventilů (u Xlite mám starý a u Uberlite nový), tak nový ventil v kombinaci s nafukovacím pytlem mi přijde parádní. Pytel použiju současně jako obal na spacák nebo oblečení, netáhnu ho jen jako krám navíc.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Karimatky Therm-a-Rest (pridana anketa pro majitele NeoA

Příspěvekod sup » sob čer 4, 2022 11:54

Já mám pocit že v případě nedetekovatelných děr to dávaj na reklamaci (vlastně vůbec nechápu, že Thermarest nekrachuje) - ale asi záleží na to, jak to oni na servicu vydiagonostikujou.
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky