Vybíráme třísezónní spacák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » pát pro 11, 2020 8:48

dudy píše:i když přišiješ izolaci jenom k jedné vrstvě látky, furt ti tím vzniká studený šev.
V tom daném místě je izolace šitím stlačená téměř na nulu a tudíž nefunkční.
Presne tak jsem to i myslel. Jasne, ze kdyz napr. se sijou spacaky ze dvou vrstev izolace, tak se to dela tak, ze se svy jedne vrstvy prekryvaji (idealne nejtlustsim mistem) druhe vrstvy izolace. Ale nikdy to nebude stejne ucinne jako kdyby tam lezely jen tak na sobe dve vrstvy izolace bez prosivani.

Prave proto jsem psal, ze clo neni vsechno. To se meri na "ciste" vrstve izolace. A prave proto jsem dal priklad DA Blocku, kde to huste prositi "bere" citelne min izolacnich schopnosti nez flisove bocni panely.
mike píše:Neni nutne prosivat skrz, staci prisit jen k jedne strane. Nebo to delat na stridacku.
Teoreticky nemusis prisit ani k jedne strane, staci prosit samotnou izolaci :wink:. Vypada to divne, ale uz jsem mel v rukou bundu z pl Gold (nebo PL1 :-k, bylo to hodne davno, mozna i 10+ let nazad), ktera mela minimalni prosivani, zada nebylo prosita vubec, jen nahore, na bocich a dole. Ale bylo pres latku citit, ze je tam delane "vnitrni" prositi. Moc vyrobcu to ale takto nedela - to se nekdy prodaval PL v rolich uz takto prosivany. Ted uz se to nedela, ale si pamatuji, ze jsem na to narazil. Stejne se obcas prodava i jina podobna synt. izolace. Hodi se to prave pri delani velkych ploch, jako jsou napr. spacaky. A asi na takoveto prositi pouze izolaci je treba specialne upravena sici linka, kde se nezasekava ta vidlice vedeni jehly do izolace.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

User is Online!

Příspěvekod apuka » pát pro 11, 2020 13:58

@mike: Kdyz mne nechces verit ohledne "slehavani" PL Goldu, tak snad veris alespon svemu (alespon byvalemu "favoritovi") :wink: .
Procti si tento jeho prispevek a zopar dalsich, jeste i na dalsi strance... Hlavne to nasledujici:
Richard Nisley píše:I acquired 4 brand new Rab Xenon hoodies for testing. One garment is a reference garment, still has the tags on it, and has never been worn. Unlike down, there is a good correlation between garment thickness and the insulation value. This is because synthetic insulation is manufactured at the density that provides the highest insulation value. I have a system that uses a modulated laser beam to measure the average thickness of a garment (mm). I also used an imperial ruler to simulate what the average forum member might detect using that method. The following are the reading for the four Rab Xenon's, the two I compared in the charts (bolded), and what they have been exposed to.

Juicy new = 8/16" – .016
Juicy used = 6/16" – .012 (CA rec use) Not stuffed; not slept in; and hung up between uses
Green used = 7/16" – .009 (CA for 2 wk) Not stuffed; worn for camp chores; and slept in
Brown used = 8/16" – .007 (AK for 3.5 wk) Stuffed daily; worn for camp chores; and slept in
...
You asked, "The Xenon, stuffed, loses more than half it's clo?"

Yes. After a 3.5 week backpacking trip in AK, my previously new RAB Xenon tested at a 47% reduced insulation value.
Takze mu bunda ztratila za 3,5 tydenni trip 47% ze sve "izolacni hodnoty"... To je, si myslim, docela "slusna" ztrata. Jen pripomenu, ze Rab Xenon bundy tehdy pouzivaly PL Gold.

Vzhledem k tomu, ze ji napechovaval (kompresoval) denne, tak je to dobra "simulace", jak se PL Gold muze chovat v pripade spacaku - to abychom zustali v teme.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

User is Online!

Příspěvekod mike » pát pro 11, 2020 21:04

dudy píše:Hele i když přišiješ izolaci jenom k jedné vrstvě látky, furt ti tím vzniká studený šev.

Jo, ale je to lepsi, nez bundu prosit skrz. Uz jen proto, ze sev sam o sobe profoukne vic, nez latka (dirama po jehle).

dudy píše:To je jako tvrdit, že když mám péřový svetr se studenými švy a vezmu si přes něj (pod něj) větrovku, tak studené švy mít nebude...

Neni to uplne stejne, u zateplene bundy nemuze vzduch vyfouknout bokem, jen pres podsivku nebo izolaci. Funguje jako dalsi izolace. U svych bund studene svy nijak nepoznam. Muze to byt tim, ze v bunde se furt hybes, ve spacaku by to mohlo byt jinak.

apuka píše: tak snad veris alespon svemu (alespon byvalemu "favoritovi")

:roll: progrca, jakemu favoritovi? Ze nekoho obcas cituju neznamena, ze je to muj favorit. Vzdyt ho vubec neznam :D

apuka píše:Procti si tento jeho prispevek a zopar dalsich, jeste i na dalsi strance

To uz jsem cetl driv.

apuka píše:Vzhledem k tomu, ze ji napechovaval (kompresoval) denne, tak je to dobra "simulace", jak se PL Gold muze chovat v pripade spacaku - to abychom zustali v teme.

Psal jsem snad nekde, ze synteticka izolace ve spacaku se neslehava? Jasne, ze jo, to je jedna z jejich zasadnich nevyhod. Ty ovsem tvrdis, jestli tve sdeleni dokazu spravne desifrovat, ze P1 se slehava podstatne vic, nez Climashield. Dokaz to.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod dudy » pát pro 11, 2020 21:52

Na UL letním spacáku studené švy mám a nijak to nepociťuji.
Jako u zimního by mě to asi sralo...
dudy
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod mike » pát pro 11, 2020 23:49

Dneska jsem se na to venku schvalne soustredil. Jestli neco poznam. Mel jsem na sobe IB triko s kratkym a primaloftku, takze hole ruce, kde je zima citit nejvic. Ani tuk. A to ani kdyz jsem si na 5 minut sednul na lavicku a nehybal se. Vubec nic. Sice moc nefoukalo, ale chodim takhle bezne a obcas fouka hodne, kdyby svy profukovaly, tak bych si toho vsimnul.

Zkousel jsem svy nahmatat zevnitr pres podsivku a je to docela tezke. Zvenku v pohode, ale zevnitr musim fakt poradne stisknout, abych tu nit nahmatal. Jak je to udelane nevim a parat bundu nebudu, ale tipuju, ze je to nejak, jak jsi psal puvodne. Sev zapusteny v izolaci a prekryty vlakny z okoli. Kazdopadne, kdyz to nepoznam, tak to neni problem :)

U spacaku to muze byt jeste lepsi, protoze tam byva vrstvev izolace vic a ty vnejsi muzou byt prisite k jine latce a svy si navzajem prekryvat. Urcite to komfort spacaku nevylepsi, ale jestli zhorsi, tak nemam nejmensi tuseni o kolik. 10 %? 0.1 %? Jedine zmerit. Nastesti mame Euronormu a pokud se spacaky budou merit stejne, tak by to ve vysledku melo byt zahrnute.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod PetrCZ » úte led 12, 2021 22:18

Zdravím. Hledám třisezóní spacák z mikrovlákna (dutých vláken) na občasné spaní ve stanu, jaro, podzim a výjimečně v zimě v nevytápěném srubu. Jelikož využití bude minimální, nemám potřebu kupovat nějaký drahý péřák. Vybral jsem si 2, první je Husky Enjoy -26, má rozměry 220x85, Husky s tímto rozměrem už jsem měl a i když jsem prostorově výraznější (181 cm a 108kg) jsem měl dostatek prostoru a pohodlně jsem se vyspal. Co jsem tu tak četl, tak Husky tu nemá moc dobrou pověst... Další co jsem vybral je Pinguin Expert a Pinguin Expert CCS, nevím který je lepší. Se značkou Pinguin nemám vůbec žádnou zkušenost ale teplo v něm určitě bude, jde mi o to, jak jsou na tom rozměry, jestli jsou stejné jako u Husky a nebude mi těsný, protože podle fotek vypadá užší a na živo si ho momentálně nikde neprohlédnu? Další věc je, že ačkoli nejsem zimouřivý a ani v zimě se nějak zvláště neoblékám, tak mi je občas zima na prsty u nohou, Husky má přídavný vak na nohy což mi přijde chytré. Který z těch tří spacáků by jste mi doporučili, který bude pohodlnější? Cenu mají všichni kolem 2500 Kč. Díky za radu.
Ještě přidávám odkaz na jednotlivé modely:

https://www.mall.cz/zimni-spacaky/husky ... parameters

https://outdoor.online-sport.cz/spacaky ... -ccs-grey/

https://outdoor.online-sport.cz/spacaky ... -oranzovy/
PetrCZ
nováček
nováček

Předchozí

Zpět na Spacáky a karimatky