Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte led 29, 2019 22:17

Muzes je nosit v puvodnim obalu. Vyjde to nastejno ;-)
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Pierre111 » stř led 30, 2019 10:16

Fadp:kupovat tolik vybavení najednou a za ta krátkou dobu není úplně dobrý. Zvláště pokud nemáš moc zkušeností a nevyzkoušel jsi si něco přímo v terénu. Každý má totiž jiný požadavky a vyhovuje mu tedy něco jiného. Já třeba taky koupil něco zbytečně a skoro to nepoužil, případně vím, že to není pro mě ideální řešení a budu to časem nahrazovat něčím jiným (například boty, ted jsem objednal nové z Anglie a jsem na ně zvědavý. Až dorazí tak o nich něco napíšu). V tvém případě se může stát, že dáš hodně na rady ostatních, utratíš hodně peněz a pak budeš zklamaný. Já být tebou, tak se tedy zaměřím ted spíš na výrobky s dobrým poměrem cena/výkon a nakoupím jen to nezbytně nutné s tím, že po vyzkoušení budu moudřejší a bud je pošlu dál nebo si je nechám, případně pak koupím lepší.

K tvé otázce na spaní. Stan tady řešit nebudu na to je jiné vlákno, kde se dá myslím celkem jednoduše odvodit, jaké stany jsou dobrá koupě. Spaní není jen spacák. Rozdělil bych to na čtyři skupiny. 1)spacák 2)podložka 3)doplňky 4) oblečení. Kde první dvě jsou nejdůležitější.

1) spacák
Za mě v 90% případů peří. Kolik přesně peří ti asi jen tak někdo neporadí. Mě třeba nestačí napsat jedu tam a tam a tehdy. Nedokážu si představit jaké tam je počasí a nechce se mi to hledat. Napiš spíš podmínky, tedy hlavně teplotní rozsah, způsob použití např stan ano/ne/bivak na sněhu/ tarp, doba po kterou ho budeš používat, budeš ho moct vysušit nebo půjdeš 14 dní v kuse bez možnosti sušit atd. Může ti z toho vyjít, že budeš potřebovat třeba spacáky dva nebo jeden, nebo tři.

2) Podložka
Hodně důležitá, jelikož spacák tě od spodu moc nezahřeje, když na něm ležíš. Může použít:
pěnovou karimatku: lehká, blbu vzdorná, odolná, méně pohodlná, velká
samonafukovací: pohodlnější, menší, těžší
nafukovací nejmenší, lehká, asi nejpohodlnější, nejméně odolná, musí být zateplená dutým vláknem jinak je zima

3) doplňky
Vložka a poštář. Někdo používá někdo ne. Vložka ti zvýší mírně tepelný komfort. Já jí používám kvůli hygieně a ochraně spacáku. Není to ale asi úplně nutný. Poštář je užitečný, větší pohodlí a hlavně chrání spacák před mastnými vlasy, kapuce spacáku se mastí asi nejvíc.

4)Oblečení
Kvalitní termoprádlo, čepice, tenké rukavice, ponožky, péřové botičky, zateplovací bunda. Zase použití dle podmínek. Dobré je mít tyto věci čisté a určené jen na spaní ( hlavně ponožky), pak třeba vložka není tolik třeba.

Být tebou řeším hlavně spacák a karimatku. Můžeš začít tím, že popíšeš svoje použití co do teplotního rozsahut atd.
Pierre111
účastník
účastník

User is Online!

Příspěvekod fadp » stř led 30, 2019 12:01

Pierre111: děkuji za koment

Základ výbavy bych chtěl vybrat a koupit jednorázově. Ošacení a obuv budu kupovat dle zkušeností z výprav.

Zakoupit chci hlavně spaní, vaření + další standartní vybavení, čelovku, nůž atd..

Podložku mám vybranou Therm-A-Rest Ridgerest Solar Large 196x63x2. Stan jsem vybral Msr elixir 1, batoh zatím Ospray Atmos AG II 65. Čelovky, vaření atd. mám již vybrané. Řeším pouze spaní. Kupovat tři spacáky za 7tis jeden abych pokryl celou sezónu se mi nechce, je to hodně peněz, proto hledám alternativu. Aktuálně hledám spacák na zimní přechod Jeseníku, spát budu ve stanu.

Na fóru jsem se dočetl několik možností, jak se s tím poprat:

Zimní spacák
Kombinace letního spacáku a tří sezonního
Kombinace tří zesonního, péřové oblečení teplejší vložka do spacáku

Nevím jaké teploty budou v polovině února, ale počítám s -20. Jedná se o víkendovou akci, dvě noci.

Ochrana spacáku před mastnými vlasy mě nenapadla, díky za tip.
fadp
nováček
nováček

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř led 30, 2019 12:42

Ochrana před mastnymi vlasy v zimně?

Normálně spi v čepici, nebo kukle, ono je to i fajn kvůli teplu.

Ta RRL je moc fajn, za ty peníze super kousek do vybavení s úžasným poměrem cena/výkon/funkčnost.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Pierre111 » stř led 30, 2019 13:19

Ok. Stan si vybral myslím dobře. Karimatku bych si vzal na takovou akci osobně jinou, ale já tyhle pěnovky moc nemusím, jsou mi nepohodlné. Budu se věnovat teda spacáku, vložce atd. Když se kouknu na neteoblue na historický meteogram tak leden/únor tak průměr pro studené noci pro Jeseníky je nějakým -12-13°C. Na vrcholu pradědu teplota klesla až k -20°C, ale to jen asi tři dny v únoru. To jen k počasí :D.

Záleží kolik do toho spacáku jsi ochotný dát. Takový univerzální spacák na tří sezónní použití má řekněme 600g peří. Nechci psát nějaké teploty, protože každý to má jinak, ale s dobrým spacákem 600g peří, dobrým termoprádlem a péřovkou bych si na ty Jeseníky určitě troufnul a to i v horším počasí. V létě ho pak rozepneš a lze ho použít i při vyšších teplotách. 1000g peří jak jsi myslím někde psal je už podle mě vyloženě zimní spacák. Dobrý spacák na tři sezony se slušným přesahem do zimy a pro chladnější letní podmínky by se mi třeba líbil Cumulus Teneca 700.

http://sleepingbags-cumulus.eu/uk/categ ... d=58&vid=6
Pierre111
účastník
účastník

User is Online!

Příspěvekod fadp » stř led 30, 2019 19:59

Nevíš prosím tě, estli cumulus spacáky maji peří s hydrofobní úpravou? Díky.
fadp
nováček
nováček

Příspěvekod sobb » stř led 30, 2019 20:05

V základu ne, ale můžeš si to nakonfigurovat v jejich Creatoru.
Toitu te whenua – Leave the land undisturbed
sobb
Moderátor
Moderátor

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř led 30, 2019 20:36

Sobb ahoj co ten spacáček?

Já si včera hrál s tím konfigurátorem a u té 1000 jsem se dostal na částku 685 € což už tedy tak sympatické nebylo :)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř led 30, 2019 20:45

Sobb jé ty už jsi mi to poslala. Děkuji moc no vypadá hezky, fešák.

Písnu ti potom mailem nějaké dotazy co mne napadá.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod sobb » stř led 30, 2019 22:30

NZ :wink: Ptej se, ale zatím toho zas tak moc nevím, za pár měsíců budu moudřejší :)

Úplně levné sice možná nejsou, ale možnost dovytvoření si spacáku dle vlastních kritérií je obrovská výhoda, která za to celkem stojí. Zvlášť v případě, když člověk nemůže sehnat spacák dle svých představ ...
sobb
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod remy77 » stř led 30, 2019 22:38

Fadp
Ak chces spavat v stane, tak by som isiel do nafukovacky.
TaR xtherm.
A co sa tyka spacaku, ak nie si velky chlap, tak by si vedel fungovat s 2 spacakmi. Jednym letnym, druhym 3-sezonnym a na zimu by si dal jeden do druheho. Len potrebujes vybrat vhodne velkostne spacaky.
UL maju uzsie strihy, ako letny by stacil. Ak mas prachy, tak ultralight 300 od Malachowskeho, alebo nejaky LL 200-300 od Cumulusu. Lowcost varianta je, resp. bol letny perak na Ali. Nevyhoda kratsi zips a nie najidealnejsi strih, len za posledne 2 roky stupol z 50 na 100 $.
Vyber 3-sezonnych spacakov je slusny. Mas za 150 € Vikinga 600 alebo aj za 2-nasobok napr. za Panyam 450.
remy77
nadšenec
nadšenec

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » stř led 30, 2019 22:43

Sobb jj už sem ti psal.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod sobb » stř led 30, 2019 22:44

Koukám, že se dneska nějak míjíme :lol: , přesouvám se na mejl.
sobb
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod sobb » čtv led 31, 2019 23:56

fadp píše:Nejaktuálnější je vybavení zimní, v polovině února je v plánu přechod Jeseníků. Dále jsou v plánu Pyreneje a pak buďto Skotsko nebo Island. Pyreneje začátek cca červen, ostatní cca září.
Možnosti, které píšeš v jiném postu, jsou samozřejmě všechny možné, jen si vybrat :) Každý má jiné preference, pokud jindy využiješ i čistě letní spacák, tak nemusí být úplně špatná kombinace dvou spacáků (musí na sebe velikostně sedět). Pro destinace, o kterých píšeš, bych já osobně volila spacák "třísezónní". Něco v rozmezí 600 - 900g peří, v závislosti na kvalitě peří a Tvé zimomřivosti. Ve větší zimě je nutné dorovnat oblečením, v teple se spacákem jen přikryješ (tam je pak důležité, aby měl zip po celé délce). V podstatě je takovýto spacák jakýmsi univerzálem, ve kterém se dá přebývat v celkem širokém rozpětí teplot. Nevýhodou samozřejmě je, že do teplejších podmínek taháš zbytečně těžší spacák.
sobb
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod fps » sob úno 2, 2019 13:18

fadp píše:Na fóru jsem se dočetl několik možností, jak se s tím poprat:

Zimní spacák
Kombinace letního spacáku a tří sezonního
Kombinace tří zesonního, péřové oblečení teplejší vložka do spacáku

Nevím jaké teploty budou v polovině února, ale počítám s -20. Jedná se o víkendovou akci, dvě noci.

- nejlepší varianta na zimu je zimní spacák, chce to aspoň 900 g peří 800 cuin, při -20°C se do něj nemusím moc navlékat, funkční prádlo a komplet PWS stačí, když obléknu péřovou bundu a na nohy navleču péřové papuče, tak v 900 g peří 800 cuin zvládnu i -30°C, tedy na pořádné nafukovačce Therm-A-Rest NeoAir Xtherm, ne na karimatce, to bych pod sebou musel mít dvě a nebo i tři karimatky
- při použíti letního spacáku a tří sezonního spacáku v zimě je problém ten, že když jeden spacák vložíš do druhého, tak ztratíš foft spacáků, ztratíš teplotní komfort, jedině že by si měl venkovní spacák větší, než ten vnitřní, aby si u nich neztratil loft, taky tato kombinace dvou spacáku vychází hůř váhově oproti jednomu zimnímu spacáku
- vložka do spacáku ti přidá na komfortní teplotě jen pár stupňů, takže je v tomto úplně zbytečná
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod remy77 » sob bře 2, 2019 17:19

fps
Ale nie kazdy si moze dovolit kupovat perak na zimu, leto a 3-sezonnak. Alebo ak si cez zimu vybehne 2-3 krat a zvysok riesi jar-jesen, tak je zimny perak zbytocna investicia. Za predpokladu, ze nie je fadp velky vzrastovo, kombo letny a 3-sezonny spacak, nie je zla varianta. Inak letne ul spacaky su strihovo uzsie, cize nadmerne utlacenie a strata loftu nebude nejak dramaticka.
Vahovo to bude nejakycj 200-300 g tazsie ale ako som pisal, tych par zimnych noci sa to prenesie
remy77
nadšenec
nadšenec

Příspěvekod fps » ned bře 3, 2019 10:06

- napsala jsem přeci "nejlepší varianta", a samozřejmě že jde hlavně o peníze
- tak na mých cca 195 cm a 90 kg je už u jednoho úzkého UL péřáku znatelně poznám snížení loftu (ztráta teplotního komfortu), stačí jen dát při ležení na zádech ruce kolem těla, a to ani nemluvě o tom, když ležím na boku, a mám ohnuté nohy v kolenou, dát dva úzké UL péřáky do sebe je v mém případě špatná varianta, znamenalo by to velkou ztrátu loftu, velkou ztrátu teplotního komfortu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak

Předchozí

Zpět na Spacáky a karimatky