koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » čtv lis 15, 2018 12:42

Pierre111 píše:Jen se mi nechce hledat jak na tom dry.Q elite je co do parametrů.
Pokud dobre vim, tak dry.Q elite je rebrandovany eVent.

Michale82, taky si myslim, ze, bohuzel, maji sobb a Pierre pravdu. Ta voda tam v peri zustane - pokud jej neprijme, tak cast zmrzne a zustane zamrzle peri, ktere rozhodne bude kazdym mikrometrem vrstvy ledu vice ztracet schopnost izolace nebo bude jako male krystalky (ktere se ale budou postupne zvetsovat) mezi perim (v casti s teplotou pod rosnym bodem) nebo jako vodni kapky v oblasti nad rosnym bodem. Protoze samotny vzduch bude mit 100% vlhkost a dalsi vlhkost uz nezvladne, takze se vysrazi. Co si myslis, ze ta voda udela? Postupne pekny tepelny most, ktery bude "stahovat" rosny bod blize a blize k vnitrni latce spacaku, navic ji bude stale vice a vice, az se zacne srazet uz vevnitr v prostoru vnitrku spacaku, kde se spi.
Mike taky nema moc pravdu, ze pri porezni membrane projde trochu vzduchu - to opravdu jen hodne kratkou chvili, protoze se bude srazet jak zevnitr, tak i zvenku a udela dve souvisle vrstvy ledu. Navic taky nema pravdu, ze porezni membrana je trochu vyhoda - pouze tu hodne kratkou dobu na zacatku, jinak i kdyz bude i na neporezni PU membrane na obou stranach vrstva ledu, ten "chemicko-fyzikalni" prenos vody na vnejsi stranu membrany stale bude probihat. O mnozstvi "odparene" vody nechci spekulovat, to fakt nevim.

@sobb: nechci Te nijak strasit, ale stale mi prijde, ze Tebou popisovana situace pri te hrozne zime a 100% vlhkosti ma jedine reseni - a tím je VBL. Jak jsem uz drive psal, nemela bys mit strach, ze se v ni budes nejak potit, ba prave naopak, budes mit sucho. Ale asi musis vyzkouset abys tomu uverila.
Resenim vnejsi vlhkosti pri pouzit VBL by bylo jednoduche - zadne membrany, ale obycejny igelitovy pytel na spacav zvenku. Pokud nebudes primo dychat do spacaku, tak vlhkost generovat nebudes, takze se neprodysnosti bat nemusis.

Myslim si, ze nema smysl hledat reseni tady, malokdo krome Tebe ma zkusenosti s tak nizkymi teplotami. Bohuzel, zkusenosti z -10, ani z -25 nejsou prenositelne na -40 a niz, tam uz to funguje uplne jinak. Toto ale mnoho lidi nechce chapat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » čtv lis 15, 2018 13:20

A ted tu mojí oblíbenou o Šípkové Růžence Michale moc prosíííím :D. Ne ted vážně.

Když je zima tak spacák je zvenku jaký ? Studený, kdyby nebyl, tak špatně izoluje. Voda nahoře na spacáku ti zmrzne a to nemusí být -40, bohatě stačí -2-3. Pokud je zima vetší, tak vodní pára a voda začne kondenzovat a mrznout uvnitř spacáku. Samotná voda HP peří neslepí, ale led by se tam utvořit a slepit peří mohl. Tenhle problém se bude časem zhoršovat, budou se tvořit větší zmrazky a peří bude méně izolovat.

Měrné skupenské teplo tání ledu je při normální tlaku asi 334KJ/kg ledu, ohřát 1l vody o 1°C spotřebuje cca 4,18KJ tepelné energie. To je pro představu jak velké je to množství energie. Roztápět led ve spacáku vlastním tělem v -40°C podle mě tedy není moc dobrý nápad :). Opravte mě zda se pletu. Stejně tak například v takové zimě nemáš sušit mokré věci na těle ve spacáku ale nechat venku zmrznout a vysublimovat, případně vysušit na slunci.

Navíc mi se tady taky hodně bavíme o vnější vlhkosti z dechu a stanu, která e do spacáku dostane přes látku a poté zmrzne.

Ona není tak důležitá zkušenost s HP ale podstatná je zkušenost se spaním v -40°C, kterou jak jsi napsal nemáš :D. Já se pohyboval nejvíc v cca -23°C i to už je dost, když ti k tomu foukne větříček, ale zdaleka to není -40°C. V -15°C mi během hodiny zmrzla voda v hadičce a následně i ve vaku, kde bylo 2,5l vody, který jsem měl v batohu. Asi si dokážeš udělat obrázek jak rychle zmrzne mnohem menší množství vody v -40°C.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 15, 2018 13:23

apuka - ano vlhkost tam bude - úplně stejně jako v membranovem ci jiném spacaku nebo jako když spacak obalí igelitem.

Mimochodem ten igelit polarnici používají tak ze ho daji dovnitř spacaku a lehnou si do nej - takže sou mokrý od potu co vylučují ale spacak jim nevlhne od jejich potu - přijímá jen tedy vzdušnou vlhkost.

Ale to aby se ti vysrazela vlhkost uvnitř spacaku a zmrzla tak by muselo dojít k tomu ze ten spacak opustis když ho vyhřívas tak ti uvnitř nezmrzne.

Pokud ano pak nemá cenu řešit nic - membrana nepomůže, igelit nepomůže, HP nepomůže.... zmrzneš :)

A myslím ze když spacak obalis igelitem tak naopak tu vlhkost budeš jen přidávat - a pokud by mělo dojít k zamrzání peří tak zmrzne v igelitu i bez nej.

Problém hlavní bych viděl v situaci té tedy mas mokré vše a pak ten spacak musíš zabalit - tam potom zmrzne ale pokud půjde o vzdušnou vlhkost tak si myslím ze až do nej vlezes tak zas rozmrzne.... pokud bys ho namocil ve vodě a nechal zmrznout tak ze bys uvnitř měl opravdu kusy ledu a spacak zmrzlej ve valecku pak do nej samozrejmne nevlezes.

Jinak v 90-100% vlhkosti sem strávil měsíc v kuse a pro HP to nebyl problém - látka byla občas vlhka ale uvnitř sem ji vždy vysusil tělem a peří izolovalo jak za sucha. Dobře možná mohlo dojít k nějaké strate izolace díky té mokré látce ale nic zásadního co bych pocítil spis takové to ze vlezes do vlhkého ale během půl hodky mas sucho.

Jinak ale to zamrzání peří - to se bavíme o tom ze se spacak dá ždímat - pokud půjde jen o tu vzdušnou vlhkost tak sem měl jen takovou jinovatku na povrchu spacaku a to není nic co by způsobilo zamrznuti peří.

Myslím ze to hrozí opravdu jen v situaci kdy ten spacak někde namocis a necháš zmrznout.

Polarnici řeší vlhkost od těla a vzduchu a to je pro klasické peří problém ne v tom ze by jim zmrzlo ale v tom ze se slepí a tím mas po izolaci - a tohle se s HP nestane.

Ale je to zajímavý problém - jsem ochoten to vyzkoušet - řekneme ze v zimne muzu ve vane namočit svůj spacak a dat ho ven zmrznout a pak zkoušet co to bude dělat - ale to je extrém který v praxi nehrozí pokud tedy to někde nevykoupes - třeba ze pod tebou praskne led někde.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 15, 2018 13:30

Pierre111 ano v -40 sem nespal, v -20 ano.

Jenže tady se hrozne plete vzdušná vlhkost a mokrej spacak - psal sem ze pokud by došlo na vodu jako vodu a spacak by se nechal zmrznout tak jasný to bude v háji.

Ale pokud jde o vzdušnou vlhkost tak to peří nezmrzne - povrch spacaku klidně tak ho otrepes.

To ze vydechuje páru je jasný to je zaklad nefunet do spacaku což sama sobb psala.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » čtv lis 15, 2018 13:34

Apuka tak eVent není špatný ne ? Voděodolnost je víc než dostatečná a prodyšnost by pro spícího mohla být v pohodě, když si nebudeš dýchat do spacáku. Akorát cena 1000$ je slušná :D.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » čtv lis 15, 2018 13:49

Voda jako voda je předpokládám kapalná voda :). Co je pro tebe vzdušná vlhkost ?

Sobb psala, že si na spacák nadýchá z venku a ten omrzne a led je i uvnitř. Tomu HP nezabrání, dobrá membrána by mohla. Poté jí vadí kondenzát na plachtě stanu, tedy kapalná voda. Nicméně i vzdušná vlhkost to namrzne na předmětech. Množství vody, kterou je možné vzduch nasytit je závislé od teploty vzduchu. Přes den je tepleji a teplý vzduch absorbuje víc vody ve formě páry, v noci se ochladí a voda se vyloučí pravděpodobně rovnou ve formě ledových krystalů. Jestli při tom pronikne i do spacáku přes látku ? Asi ano ale ne v moc velkém množství. Z těla se ti ale taky odpařuje vlhkost a jak vzduch prostupuje spacákem tak chladne až vyloučí vodu a ta namrzne. To může být dle podmínek venku, na spacáku nebo uvnitř spacáku.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 15, 2018 14:01

Pierre111 - já už na to nemám náladu.

Přeber si to jak chceš.

Určitě HP není samospasitelny, ale v současnosti je to to nejlepší co je - proti vzdušné a tělesné vlhkosti to funguje perfektně.

Jestli tomu nevěříš kup si spacak s HP a vyzkousej si to - až něm budeš mít 350 noci a většinu ve vlhku das mi za pravdu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » čtv lis 15, 2018 14:04

Michale, pletes si par veci...
1) psal jsem (a naznacovali to i jini), ze zkusenosti pri -20 muzes pod -40 zahodit, je to o necem jinem. Az jednou zkusis, rychle zjistis :-). Ono se to lame, myslim, nekde kolem -35. No a kdyz mas 100% vlhkost pri -40 (coz neni bezne), tak se to taky chova jinak nez pri -20.
2) psal jsem o igelitu v pripade, ze by sobb pouzila VBL a v tom pripade do spacaku negeneruje prakticky zadne vlhko zevnitr. VBL - to je ten "igelit" co pises, ze se do toho bali polarnici, jen je to trochu sofistikovanejsi nez obycejny pytel, spise to vypada jako hodne tenka kombineza docela k telu. A kdyz jej mas k telu a dobre uzavreny, tak v tom mokri od potu nebudou - telo nebude mit duvod generovat dalsi vlhkost,navic cim dele v tom si, tim lepe se tomu telo prizpusobi.

Jinak mi rekni, co se s tou vlhkosti ve spacaku stane, kdyz se nesrazi mezi perim? Pripomenu Ti podminky: venku -40, 100% vlhkost, vevnitr rekneme +10, 100% vlhkost, u tela 37, 100% vlhkost... Podivej se na tabulky (daji se na netu najit), kolik vody je absolutne ve stejnem objemu vzduchu pri 100% vlhkosti pri +10 a -40 (no jo, prezenme to a rekneme si, ze na vnitrni strane vnejsi latky spacaku je "jen" -30). Je to neksutecne velky rozdil. Jeste jednou ta otazka - co se stane s tou vodou z +10 stupnoveho vzduchu, ktera uz ve forme pare nemuze byt v tom samem vzduchu ochlazenem na -30? Jedina moznost je podle mne, ze se vysrazi - ven se dostat nemuze, jednak kvuli ledu na obou stranach svrchni latky a jednak kvuli tomu, ze by se musel "propletat" plne nasycenych chladnejsim vzduchem, co neni mozne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » čtv lis 15, 2018 14:15

Jo takže když ti dojdou argumenty a je teoreticky prokázán opak toho co tvrdíš, tak místo toho, aby jsi přiznal, že to tak opravdu může být, nám napíšeš at si koupíme spacák s HP a spíme v něm 350nocí ideálně asi v těch -40°C, aby to bylo opravdu průkazné a pak ti máme dát zapravdu. Hezký komunikační faul. :)

Kolik nocí z těch 350 ve spacáku z HP peří jsi naspal v -40°C Michale ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 15, 2018 14:28

apuka - pokud nebude moci jít ven tak zustane uvnitř logicky - takže někde na povrchu bude třeba namrzat a uvnitř u těla bude ve formě vody.

To jak moc bude či nebude namrzat je těžké říct to bys musel měřit jaká bude teplota v jaké vrstvě spacáku - čím dal od těla tím bude nižší - zda bude pod bodem mrazu vrchní látka nebo rekneme vrchní 2cm z 15cm vrstvy je otázka. Každopádně u těla budeš mít nezamrznute peří - jelikož aby ti zamrzlo peří u těla z vlhkosti muselo by to tělo byt dost studené.

A pak je tu další věc - i když bude mrznout ta vlhkost na peří tak to bude mít stále svůj tvar - tedy nesplaskne jako klasické peří když zvlhne.

Rozhodne neříkám ze použit něco dalšího je špatně - říkám ze HP je lepší než neHP a ze v současnosti lepší volba není.

To ze bude mít spacak super membránu problém s vlhkosti od těla ani ze vzduchu nijak nevyřeší.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » čtv lis 15, 2018 14:50

Kde bereš tu jistotu, že se HP nepřilepí na led ? Když ten spacák s tím ledem zabalíš, tak se to peří neslepí ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 15, 2018 14:58

Pierre111 - jistotu nemám jelikož v -40 sem se spacakem nebyl.

Ale peří se mi nikdy neslepilo.

A pokud by se ti slepilo krystalky vlhkosti - tak buď v úplném klidu jelikož by ti žádný jiný péřový spacák nepomohl.

Ale jak sem ti psal - není nad vlastní zkušenosti takže můžeš vyzkoušet.

Sobb - třeba tento Alpkit má docela fajn cenu na takto teplý HP spacak vršek nylon s DWR

https://www.alpkit.com/products/arcticdream-1400
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv lis 15, 2018 18:44

sobb píše:Trošku se nám tu smíchaly dvě situace, teď ale řeším vodu zvenčí, nikoliv zevnitř...

Aha, ty chces reseni, ktere bude fungovat pri normalnich i extremnich podminkach. Je mozne, ze takove neexistuje, extremni podminky (-40 myslim) muzou vyzadovat neco jineho.

sobb píše:Protože nebudu zaměňovat stan za žďárák. A pokud myslíš použití obého, tak to už je přece jen trochu moc. Takové pokusy jsme si možná mohli dovolit na minulé výpravě, ale teď si saně potáhneme sami

Myslel jsem oboji :) V podstate zdarak jako membranovy obal na spacak ve stanu. Mam pocit, ze fps psal, ze to tak v zime pouziva. Zdarak ma sve vyhody a nevyhody:
+ muzes mit nejlepsi membranu
+ namrazu mezi zdarakem a spacakem proste vytrepes
+ je to variabilni, zdarak muzes nebo nemusis pouzit podle situace
+ prida ti to malinko izolace navic
- vaha navic (muj GTX Air Permeable ma 60 deka)
- hur se do toho a z toho leze
- cena

Na sanich by se vaha navic nemusela az tolik projevit a kdyz tak muzete cestou zaprahnout nejakeho soba ;-)

BTW, posledne jsem si do Alp vzal prave ten tezsi a lepsi zdarak, protoze jsem planoval spat nekolikrat venku, a nelitoval jsem. Bylo to sice 40 deka navic proti UL, ale rozdil v funkcnosti a pohodli je celkem velky. UL je holt spis nouzovka, kdyz spani venku neplanuju, ale nemuzu ho vyloucit.

sobb píše:Navíc mi přijde užitečnější mít dobrý membránový spacák, než to suplovat žďárákem.

To asi jo, ale resim situaci, kdy spacak s dobrou membranou nezezenes. Pierre ale nasel ten s DryQ Elite, coz je eVent a ten by to resit mohl. Neni tak prodysny, jako GTX Air Permeable (mam doma oboji), ale mikroporezni membrana to je a urcite bude lepsi, nez ten Pertex.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv lis 15, 2018 19:00

Pierre111 píše:Potom je tu ještě problém s nízkými teplotami, kde údajně GTX přestává dýchat, proto se na horolezeckých botách například od Scarpa údajně používá jiná membrána, případně takové boty membránu nemají. Ovšem to je GTX co se dává do bot ne air permeable nebo jak se to nazývá ten na žďáráku.

Prave. Neporezni membrana v mraze dychat nemuze, viz vyse. Para na ni zkondenzuje a kdyz bude membrana dost studena, tak proste zmrzne. Porezni membrana by to mohla resit, para projde.

apuka píše:Mike taky nema moc pravdu, ze pri porezni membrane projde trochu vzduchu - to opravdu jen hodne kratkou chvili, protoze se bude srazet jak zevnitr, tak i zvenku a udela dve souvisle vrstvy ledu

Mozna. Nebo mozna ne, to by se muselo vyzkouset. Zatim mam vyzkouseno do -10, ze para prochazi. Parkrat se mi stalo, ze zdarak namrznul zvenku v nohach, kdyz byla vysoka vlhkost vzduchu a v noci se hodne ochladilo. Pak se udelala namraza vsude a i na tom zdaraku v mistech, ktera jsem dostatecne nevyhrival.

V -40 by to ale nemusel byt takovy problem, protoze i pri 100 % vlhkosti bude ve vzduchu vody malo. Problem je ta vydechovana para, ale ten jen v okoli hlavy a jinde zdarak muze dal fungovat.

apuka píše:Navic taky nema pravdu, ze porezni membrana je trochu vyhoda - pouze tu hodne kratkou dobu na zacatku, jinak i kdyz bude i na neporezni PU membrane na obou stranach vrstva ledu, ten "chemicko-fyzikalni" prenos vody na vnejsi stranu membrany stale bude probihat.

To jako fakt? A jak to asi udela? :D Difuze funguje pro plyny (dobre), tekutiny (hur), ale ze by i pro tuhe latky?

Sobb nejde jen o -40, ale taky o relativne normalni podminky. Tam je porezni membrana jednoznacna vyhoda, viz vyse me zkusenosti se zdaraky. GTX Air Permeable je uplne jiny level, nez normalni GTX a i ten bude lepsi, nez ciste PU membrany. Co to udela v -40 nevim, ale urcite to nebude horsi. Maximalne stejne spatne.

apuka píše:Te nijak strasit, ale stale mi prijde, ze Tebou popisovana situace pri te hrozne zime a 100% vlhkosti ma jedine reseni - a tím je VBL. Jak jsem uz drive psal, nemela bys mit strach, ze se v ni budes nejak potit, ba prave naopak, budes mit sucho. Ale asi musis vyzkouset abys tomu uverila.

Tys to zkousel? Souhlasim s tim, ze je to reseni, ale ze by mela sucho to ani nahodou. Bude mit nejake relativne stale vlhko a nic prijemneho to asi nebude. Muze to ale byt nejlepsi varianta, kdyz jsou jen spatne moznosti, tak se holt musi vybrat nejmin spatna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod oodoow » čtv lis 15, 2018 20:12

No, jít někam do -40C, tak si určo koupím ten spacák, co odkazoval Pierre, MH vědí, co dělají.
Kupovat jiný než HF peří podle mě už nemá moc smysl z hlediska možnosti použití a taky výdrže a tenhle má i tu požadovanou membránu, která by mohla aspoň z části pořešit to dýchání na spacák zvenku.
Dry.Q Elite je snad i trochu vylepšený Event, což je i na současnou dobu pořád ještě celkem obstojná membrána, protože je i trochu porézní a ležícího člověka by měla v pohodě udýchat. Nic lepšího se asi stejně sehnat nedá. Cena sice drsná, ale očekávatelná a lepší zaplatit a dobře se vyspat. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » čtv lis 15, 2018 20:48

Mike: ten problem s GTX v mrazu je podle me o necem jinem, proste se ve velkem mrazu zmeni jeho vlastnosti a nasobne klesne jeho prodysnost. Aspon tak mi to bylo prezentovano. Vodni para ti castecne zkondenzuje i na porezni membrane. Out dry pry funguje i ve velkych mrazech. Mate nekdo informaco co to vlastne out dry je ? Difuze co si pamatuju ze dvou semestru materialu funguje i v pevnych latkach, ovsem pomaleji.

Oodoow spacak je ti zajimavy a MH je slusna firma. Me se ale vic libi ME a vzal bych spis tento spacak jelikoz jsem ho uz videl a vypadal super.
https://www.mountain-equipment.com/iceline-regular
Sobb ale chtela HP. Znate nekdo parametry Gore Thermium ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod apuka » čtv lis 15, 2018 22:06

O OutDry zajimavy clanecek je tady, sice je to trochu test par vyrobku ale spise zamereny na vseobecne hodnoceni OutDry, doporucuji hlavne posledne odstavce, kde pisou o problemech (vsech membran, ale nejhur na tom je prave OutDry) pri membranovych vecech s izolaci (mozna to pochopi i Michal82) a ze nejlepsi vysledky v prenosu vlhkosti jim dalo hydrofobni peri.
Mimochodem, pro mne zajimava trocha skryta informace v clanku je, ze Mountain Hardwear je dcerinnou spolecnosti Columbie :shock: ...

@mike: prosim, prestan zase plest pojmy - kazda GTX (i eVent) membrana JE porezni (presneji mikroporezni) a ne ze normalni GTX je neporezni a Air Permeable je porezni :twisted:
Trochu si nastuduj, jak funguje prenos vlhkosti v PU membranach, aby si se nemusel opakovane divit.
Ze proc si myslim, ze ve VBL nebude vlhko, ale "prirozene" mikroklima jsem uz na OF psal, nyla o tom delsi debata, muzes si to znovu najit (a klidne to znovu shazovat bez sebemensi vlastni zkusenosti)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » čtv lis 15, 2018 22:47

Pierre111 píše:Mike: ten problem s GTX v mrazu je podle me o necem jinem, proste se ve velkem mrazu zmeni jeho vlastnosti a nasobne klesne jeho prodysnost.

Jako ze se mrazem teflon stahne a ty pory se zmensi?

Pierre111 píše:Difuze co si pamatuju ze dvou semestru materialu funguje i v pevnych latkach, ovsem pomaleji.

Jo, ale tak pomalu, ze je to pro nase ucely nepodstatne. To jako kdybys resil pri chuzi na ledovci, ze ledovec vlastne tece a muze ti ujet pod nohama ;-)

Pierre111 píše:MH je slusna firma.

MH byvala slusna firma. Driv moje oblibena, mel jsem od nich nekolik veci. Co je ale spokla Columbia, tak to s nima jde z kopce. Porad se jeste najde neco dobreho, ale na kvalitu se uz spolehnout nemuzes.

Pierre111 píše:Me se ale vic libi ME a vzal bych spis tento spacak jelikoz jsem ho uz videl a vypadal super.
https://www.mountain-equipment.com/iceline-regular
Sobb ale chtela HP. Znate nekdo parametry Gore Thermium ?

Ten se mi libi taky a Thermium by mela byt normalni GTX membrana bez ochrany zevnitr, jelikoz se s ni pocita na izolaci, takze si myslim, ze by to za pokus stalo.

apuka píše:Mimochodem, pro mne zajimava trocha skryta informace v clanku je, ze Mountain Hardwear je dcerinnou spolecnosti Columbie

To uz je prece hodne davno, co je koupili. Za mne opravdu skoda dobre firmy.

apuka píše: prosim, prestan zase plest pojmy - kazda GTX (i eVent) membrana JE porezni (presneji mikroporezni) a ne ze normalni GTX je neporezni a Air Permeable je porezni

GTX, co se pouziva na obleceni, ma na sobe ochrannou PU vrstvu, tudiz je neporezni. Vzduch pres nej neprofouknes. Pres GTX Air Permeable (hadej, proc se tak jmenuje), jo. Pres eVent/DryQ Elite taky. Tohle je prece podstata marketingoveho podvodu Gore, co se tady resil uz davno. Opravdu porezni je az posledni GTX Pro, kde jsou tri vrstvy teflonu na sobe. Ani GTX Active neni porezni, furt tam ta PU vrstva je, jen velice tenka.

Na obleceni to nejak funguje, prave proto, ze je tenka a rozdil teplot mezi vnitrkem vyhrivanym telem a vnejskem je celkem velky. U zdaraku je to ale jinak, teplo je chycene ve spacaku a rozdil teplot na zdaraku je maly. Plus zminena kondenzace na studenem zdaraku, ktera zamrzne.

Jak jsem psal, mam to prakticky odzkousene, rozdil mezi GTX Air Permeable a obycejnym GTX zdarakem je velky. Myslis snad, ze bych jinak tahal 3x tezsi zdarak?

Jinak z hlediska dychaciho testu: eVent profouknu, ale s velkou namahou. U NeoShellu je ta namaha znatelne mensi a u GTX Air Permeable nejmensi.

apuka píše:Ze proc si myslim, ze ve VBL nebude vlhko, ale "prirozene" mikroklima jsem uz na OF psal

Jo, psal, ale co si vzpominam, tak jen sve nepodlozene teorie a dojmy dohnane do extremu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod oodoow » pát lis 16, 2018 0:39

Co máte proti MH? Já si od nich chci časem koupit tu jejich Ghost Whisperer péřovku, bo je nejlehčí a zároveň s HF peřím.

@Pierre111: Ten se mi tedy líbí o dost míň, protože není tak ultimátní proti vlhku, nemá HF peří a taky má toho peří o 20% méně, což je celkem rozdíl. Iceline má jenom kilo peří, což je podle mě tak akorát na zimní spacák, ale na nějaký extrémy kolem -40C bych určitě chtěl více.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pát lis 16, 2018 1:15

Podle mne se z nich stala supermarketova znacka. Posledni vec, co jsem od nich mel, byla tahle bunda. Obrazek si muzes udelat sam. Prvni bunda byla skvela, stare primaloftky jsou furt fajn, ale jejich nove verze zmrsene, takze je nemuzu koupit. Preplacany design, horsi (levnejsi) materialy... Puvodne to byla mala firma, ktera delala kvalitni a drazsi veci. Ted mainstream, neco jako TNF. Zmenili i strih, puvodne mi od nich sedelo vsechno, pozdeji uz skoro nic. A treba to, co udelali s oznacenim materialu (my vsichni jsme DryQ) je typicke marketingove zmrdstvo.

K tomu peri: hydrofobni uprava trochu snizuje cuin, takze peri potrebujes o neco vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49427
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » pát lis 16, 2018 8:58

Ghost Whisperer byla nedávné době celkem špička v UL péřovkách, jedna zmála co měla HP. Taky jsme o ní uvažoval, ale je důležitý si říct na co jí chceš. Ta svrchní látka 7D je opravdu tenoučká, takže na moje použití by jí byla asi škoda. Některé věci podle mě dělá MH pořád dobré, uvažoval jsem o batohu od nich.

K tomu Iceline. Dost Top firem HP pořád nepoužívá viz. třeba můj oblíbený Arcteryx. Mountain Equipment používá/používal HP jen do lehčích péřovek, do spacáků nebo expedičních péřovek ne. Proč ? Možná na tom něco bude. Mám třísezoní spacák bez HP a je to v pohodě, kdybych ho kupoval znova, tak HP vezmu. Do zimního péřáku bych na tom tolik netrval. Péřáky od ME jsou super ušité, mají propracované komory, propracovanou kapuci a oblast nohou. Množství peří si zvolíš podle toho do jaké zimy spacák chceš, dělají ještě teplejší Redline. Mě teplotně na zimní bivakování vyhovoval právě Snowline. Do zas tak velkých mrazů bych nešel, nemám na to ostatní vybavení. Gore Thermium je dost lehký materiál, proto dovolí peří větší loft a lepší izolaci.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod fps » pát lis 16, 2018 13:21

- je to pěkná diskuze, i když je to jen teoretizování, ale víc by se hodila do tématu Vybavení do velkých mrazu, tady to totiž časem zapadne
- já jsem spal jen párkrát v cca -30°C, ale každou zimu se mi poštěstí spát pár nocí v cca -20°C, dle mě moc osvědčených péřáku do velkých mrazu na trhu není, já bych tedy vybíral z těchto:
- Rab Expedition 1200 nebo Rab Expedition 1400, akorát bych tedy nejdříve zkusil jejich šíři, protože asi budou na mě noc úzký
- Cumulus Excuistic 1200 nebo Cumulus Excuistic 1400, akorát bych tedy nejdříve zkusil jejich šíři, protože asi budou na mě noc úzký
- Mountain Equipment Redline
- Sir Joseph Looping 1200, tohle by byla pro mě z mích plnoletých zkušenosti se Sir Joseph Looping 900 jasná volba
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

koupě péřáku

Příspěvekod Michal82 » pát lis 16, 2018 13:35

fps - k RAB Expedition mohu napsat osobní zkušenost - spacak je široký a je navržen tak aby do nej vešel chlap v zimním oblečení i s botama. Tomu odpovídá i použity materiál kdy je v nohou i ze vnitr použit silný Endurance který je i v kapuci uvnitř z důvodu aby se do toho tolik nefunelo.
Mám 186/90 a do spacaku běžných rozměru sem se vešel v kalhotách svetru - bundu a boty sem měl samozrejmne sundane na prodejně ale místa tam bylo dost - takže pro holku to bude možná až moc - nevím jakou postavu má sobb.
Zkoušel jsem tu 1200.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: koupě péřáku

Příspěvekod FrantaKrajta » sob lis 17, 2018 13:54

Ze zajmu, proc jste vlastne spali bez masky nebo neceho podobneho na dychani, kde by ta voda mohla spis namrzat misto spacaku? Hruba pletena sala? Nefungovalo? Nekdo doporucoval i takove masky proti prachu s ventilkem, ze pry ten ventil lip usmernuje vydechovany vzduch mimo blizkost spacaku, ale nevim, nezkousel jsem, myslim, ze by ten ventil brzy zamrzl...

Na testy by to chtelo nejakeho znameho skladnika v mrazirnach, tam maji dost nizke teploty :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: koupě péřáku

Příspěvekod air2 » pon lis 19, 2018 21:01

(přesunuto do jiného vlákna)
Naposledy upravil air2 dne pon lis 19, 2018 21:47, celkově upraveno 1
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: koupě péřáku

Příspěvekod sobb » pon lis 19, 2018 21:09

díky všem za podnětnou diskuzi, já věděla, že OF nezklame, i teoretické rady jsou užitečné :)

Pierre111 píše:Sobb: pochopil jsem správně, že tvůj hlavní problém je vydechovaný vlhký vzduch, který namrzá zvenku na spacáku, poté se vlhkost dostane dovnitř a zmrzne a potom jsou z peří chuchvalce ? Případně vlhkost co se vysráží na stanu a po rozmrznutí jí setřeš spacákem ?
Ano, přesně jsi to vystihl. Zajisté se k tomu přidává i vlhkost vyprodukovaná tělem během spánku a transportovaná buď mimo spacák anebo zamrzlá uvnitř, ale předchozí dvě situace měly výrazně rychlejší efekt.

Pierre111 píše:Voda z dechu pokud prošla membránou a zmrzla uvnitř tak velmi pravděpodobně to samé udelá u obyčejné látky a HP. Stejěn tak voda co se dostane do spacáku z vnitřního stanu. HP jí sice nenasaje a rychle schne, ale na to nemusí mít čas jelikož voda se promění v krystalky ledu a ty už peří slepí.
Z tohoto mám též obavu a nevím, jak moc to v případě HP peří hrozí, respektive jak moc velká bude "škoda".

Použití žďáráku beru už jako celkem krajní možnost. Nejen kvůli ceně, ale hlavně kvůli další váze.

Pierre111 píše:Já bych ti poradil vyzkoušet napsat do nějakých renomovaných firem co takové spacáky vyrábí popsat jim podmínky a zda to ty jejich spacáky ustojí nebo ne. Potom bych napsal lidem co mají zkušenosti s takovými mrazy, zrovna nedávno byl ve Světe outdooru rozhovor s nějakým čechem polárníkem.
To zní jako dobrý nápad, jdu na to. Jsem zvědavá, jestli někdo odpoví :) Polárníci často používají VBL. Anebo jsou to drsoni. Viz. dokument o přechodu severního pólu a jak vypadaly po nějaké době jejich spacáky.

Pierre111 píše:Jo a našel jsem ti spacák do velké zimy s HP a membránou, která by mohla být lepší než ten pertex. Jen se mi nechce hledat jak na tom dry.Q elite je co do parametrů.
https://www.mountainhardwear.com/ghost- ... 99#start=0
Ha! Já věděla, že ON přece musí existovat! Díky za tip :) Jen jste mě trochu znejistěli řečmi o nízké kvalitě MH. A navíc, jak ho sem bez dalších výrazných nákladů dostat? Ze Švýcarska a Rakouska jsme se vrátili před pár týdnama, do USA teď nikdo ze známých nejede ...

apuka píše:@sobb: nechci Te nijak strasit, ale stale mi prijde, ze Tebou popisovana situace pri te hrozne zime a 100% vlhkosti ma jedine reseni - a tím je VBL. Jak jsem uz drive psal, nemela bys mit strach, ze se v ni budes nejak potit, ba prave naopak, budes mit sucho. Ale asi musis vyzkouset abys tomu uverila.
Resenim vnejsi vlhkosti pri pouzit VBL by bylo jednoduche - zadne membrany, ale obycejny igelitovy pytel na spacav zvenku.
Nechceš, ale strašíš :wink: Jak jsem psala už dřív, tohle považuju (pro mě) za opravdu krajní řešení. Něco málo jsem o použití VBL četla a zdá se, že to není ani jednoduché, ani nijak zvlášť příjemné.

apuka píše:@Myslim si, ze nema smysl hledat reseni tady, malokdo krome Tebe ma zkusenosti s tak nizkymi teplotami. Bohuzel, zkusenosti z -10, ani z -25 nejsou prenositelne na -40 a niz, tam uz to funguje uplne jinak.
Nejsou, ale trochu teorie neškodí a třeba pomůže ke správnému rozhodnutí :)

FrantaKrajta píše:Ze zajmu, proc jste vlastne spali bez masky nebo neceho podobneho na dychani, kde by ta voda mohla spis namrzat misto spacaku? Hruba pletena sala? Nefungovalo? Nekdo doporucoval i takove masky proti prachu s ventilkem, ze pry ten ventil lip usmernuje vydechovany vzduch mimo blizkost spacaku, ale nevim, nezkousel jsem, myslim, ze by ten ventil brzy zamrzl...
Zkoušela jsem spát v kukle, zkoušela jsem to se šátkem. Oboje bylo strašně nepříjemné, protože z toho byl mokrý hadr na obličeji. Vlněná šála by byla asi lepší, ale nebylá s námi. Z hlediska teplot to ani nebylo nijak nutné, a než nám došlo, jak vypadají spacáky a čím to je, tak bylo už pozdě. Byla to otázka několika dní.
O masce jsem taky četla, ale tuším, že by zamrzla velice rychle a navíc se s tím musí spát dost strašně.
Raději bych nějaké normálnější řešení, pokud existuje.

Jsme v podstatě jen touristi, žádní polárníci :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: koupě péřáku

Příspěvekod FrantaKrajta » pon lis 19, 2018 23:17

Sobb, pockej si na izolaci z ohebneho prodysneho aerogelu, az to nekdo doresi, nebudem resit nejake peri a pod ;) (par vyrobcu to uz zkousi, ale zatim je to spis jen trocha aerogelu v syntetickem rounu pro marketing points). Byla by to budoucnost, tenoucka absolutne uzasna izolace.

Jinak fakt bych se cilene ptal polarniku a podobne, nebo Peggy co dala Lapland challenge. Moje (a asi i dost dalsich) zkusenosti s velkou zimou jsou limitovane na nekolikadenni akce, kde, i kdyz je hodne velka zima, tolik vlhkost nemusis resit. Znamy to v Rusku a na Sibiri to se starejma ruskejma vlkama resil uplne jinak, vozili na sanich plechovy zavesny kamna a velky stan z padakoviny...Ale to byl na delsi expedice. Pokud by podminky a cas (na pripravu) dovolily, co zahraby? Nejaka delsi zkusensost? Preci jen, snih do sebe hodne absorbje vlhkost, vcetne vydychane. Ale zase zalezi, jaka zima (a vlhkost) je. Neco jineho zahrab ve vysokych horach s zadnou vlhkosti a zahrab nebo quintzee nekde niz. Ale stejne spis doporucim poptat se povolanejsich ;)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Estevez » úte lis 20, 2018 8:59

Potřeboval bych poradit – zvažuji nový péřák:
i) na období podzim / zima / jaro – kolem 1000g peří
ii) aby dlouho vydržel, na váze mi až tak nezáleží – 600cuin, poměr 90/10

Takže jsem se díval na ty české výrobce:
i) Prima Polar 1000g
ii) Sir Joseph Rimo II 1000g

Nemám možnost to bohužel porovnat „na živo“, ale co jsem minulý rok vybíral spacák s 600g, tak třeba u Polaru 600g mě trochu zklamalo, že byl takový „slehlý“; co jsem se díval na Sir Joseph nebo Warmpeace, tak mi přišlo, že měly při stejném množství peří větší objem. Nevím, čím to může být, zda komorami „V“, nebo těžším materiálem? Ten Polar jinak vypadal, že by mohl vydržet dlouho… Nakonec jsem vzal ten SJ Rimo II 600, ale nadšený z něj moc nejsem. Už mi přijde takový slehlejší, leze z toho často peří, ten svrchní materiál stačí jen lehce zachytit a už se z něj "tahají" nitky… Což ale nevylučuje, že u těch ostatních to je obdobné, jen nemám to srovnání.

Nemáte někdo srovnání SJ Rimo II a Prima Polar? Který má větší loft při stejném množství peří a příp. který vydrží více?
Estevez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob srp 4, 2018 11:00

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Pierre111 » úte lis 20, 2018 10:56

To je trochu divná otázka, chceš 600cuin peří a ptáš se jaký spacák ze dvou možných se stejným cuin bude mít větší loft :D. Odpověď, oba by měly mít stejný loft. Jinak na tu "slehlost" bude mít vliv použitá látka, čím lehčí, tím bude peří víc načechrané. Dále je také důležitý použitý způsob šití komor a vůbec zkušenosti se šitím komor, tedy správná velikost, nesesypávání peří atd. Důležitá je také kvalita peří. Ne všechny firmy asi budou používat peří o cuin co opravdu píšou, ono se to asi těžko potom ve spacáku změří. Pokud se ti nelíbil SJ, pochybuju, že Prima na tom bude líp. Peří občas vyleze z každého péřového výrobku, to je prostě taková jeho vlastnost se kterou je nutné počítat. Podíval bych se na Cumulus třeba Mysterious Traveler, spacáky od Mountain Equipment Glacier nebo Helium, Warmpeace Soliter. Nebál bych se být tebou použít peří o větším cuin třeba 700, spacák tak bude působit vzdušnějším dojmem a bude naducanější.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Estevez » úte lis 20, 2018 11:09

Díky za reakci; ten SJ Rimo II 600g mám, teď vybírám ten 1000g. Máš pravdu, taky jsem si říkal, že stejný objem (g) při stejném cuin musí vypadat stejně :), ale prostě nevypadá. Právě jsem si říkal, že to bude látka + komory. A s tím souvisí další dotaz - když je tedy to peří někde "naducanější" (stejná gramáž, stejné cuin), tak tam je teda více vzduchu, tj. že více izoluje, než spacák, který je "slehlejší"?

Jinak ještě mrknu na ty, co jsi posílal.
Estevez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob srp 4, 2018 11:00

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky

cron