Vybíráme třísezónní spacák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Michal82 » pát kvě 18, 2018 16:36

oodoow - problém je v tom ze vzduch projde přes obě látky ;) Navzdory tomu, ze má PE špatný parametr prodysnosti.

Jakou prodysnost má vůbec PQ....?
To nějak tají.

——-

Ošetřují vlákno? Hm tak já čekal že až látku, proto sem tomu říkal zátěr.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » pát kvě 18, 2018 19:19

Problem je v tom, ze nechapes, jak funguje PU membrana nebo zater. Vzduch pres ni neprojde. Jen vlhkost.

Pertex Quantum ma prodysnost 0.5 - 3 CFM, aspon co se da ruzne najit, to uz jsem psal. Prodysnost v g/m^2 za 24 hodin jako u membran se u latek bez membrany neudava. Jednak proto, ze je tohle mereni delane na membrany a jednak asi proto, ze by vysla tak velka cisla, ze by vedle toho membrany vypadaly dost blbe. Predstav si neco jako 100000 g/m^2 za 24 hodin a vic. Kazdopadne si to muzes z CFM spocitat, jestli jsi toho schopen ;-) Teda, spodni hranici danou ciste proudenim vzduchu pres latku, knotovy efekt a podobne veci neni jak zahrnout, ty by to jeste zlepsily.

Ošetřují vlákno? Hm tak já čekal že až látku, proto sem tomu říkal zátěr.

I tak by to bylo blbe. DWR a zater jsou dve ruzne veci a lisi se prave v tom, ze zater latku ucpe, takze je vodeodolna a neprodysna, zatimco DWR jen obali vlakna a latka zustane prodysna. Neni vododedolna, jen vodu odpuzuje. Nejakou dobu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Michal82 » pát kvě 18, 2018 21:45

Mike - ta vlhkost projde jak....? Projde vlhkej vzduch.
Kdyby neprošel vzduch musela by byt prodysnost 0.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » sob kvě 19, 2018 0:04

Difuze v pevnych latkach. Proc mas potrebu diskutovat o necem, o cem nic nevis? Presto, ze uz tady o tom roky diskutujeme?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Michal82 » sob kvě 19, 2018 8:15

Mike - jednoduchá otázka a nepleť do toho zas něco jiného.

Je PE vzduchotěsný nebo není vzduchotěsný?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

trisezonni dekac

Příspěvekod johnny5 » ned čer 3, 2018 20:14

Ahoj,

chci koupit trisezoni, nebo letni dekac. Prozatim mam zajem o Coleman heaton peak comfort 220. Muzete poradit jestli existuje jiny vyrobce letnich dekacu (abych mohl porovnat), a jestli se trisezonni dekace vubec vyrabeji ?

Johnny
johnny5
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned čer 3, 2018 20:05

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » pon čer 4, 2018 16:40

Slouceno. Nezakladej prosim duplicitni temata (na dekac by se tu taky neco naslo, kdybys hledal, mohl sis vybrat sam).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Tonto » stř čer 13, 2018 10:24

Ahoj, sháním spacák - max. spaní kolem nuly cca týden v roce (zbytek teplejší), výška 172 cm.

Je Rimo II 500 (small) z Hudy špatná volba?

Další kandidáti byly Rimo II 600 (small) a Viking 600 (170 cm) - ceny jsou pro mě se slevami podobné, ta 500 je prostě jen o pár set levnější.

Forum jsem prohledal a přečetl, jen se prostě nemůžu rozhodnout. :)
Tonto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř zář 4, 2013 15:13

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Pierre111 » stř čer 13, 2018 12:12

No ty 600 jsou do nuly víc než dostatečné. Takže klidně můžeš vzít 500. Akorát teda nevim jestli ti bude stačit 170cm délka, každý to může měřit jinak. Raději bych to vyzkoušel.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod irem » stř čer 13, 2018 12:31

Pokud jsou teploty od nuly nad, mám Vikinga 300 a naprosto stačí, když začne přituhovat, oblékám teplé ponožky, čepici a péřovku a když je tepleji, ta úspora váhy a místa za to stojí. Jen pozor na velikosti, při 173cm mi 170 nebyla ani náhodou, musím mít 180.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 263
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod dudy » stř čer 13, 2018 14:39

irem píše:...Jen pozor na velikosti, při 173cm mi 170 nebyla ani náhodou, musím mít 180.

Zajímavé, já se se 178 centimetry vyspím v ženiný sto sedmdesátce v pohodě...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod fps » stř čer 13, 2018 16:52

irem píše:Pokud jsou teploty od nuly nad, mám Vikinga 300 a naprosto stačí

tak to si asi lední medvěd když ti stačí 300 g 600 ciun když je 0°C, jestli si se tedy nepřepsal, a nemyslíš spíš Viking 600?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Kjuba » stř čer 13, 2018 16:55

No já lední medvěd celkem jsem, ale vím, že v 300g 600 cuin kolem nuly bych klepal kosu. To neni na pohodlné vyspání.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » stř čer 13, 2018 17:28

Souhlasim. Okolo nuly pouzivam 500 g 800 cuin peri a je to akorat. Spacak je teda uz trochu jety, ale je to vic, nez dvojnasobek izolace proti 300 g a 600 cuin, to bych se nevyspal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Michal82 » stř čer 13, 2018 17:44

Do 0 spím jen v Devoldu do -5 v Devoldu a Polartec 200 mikině plus čepka a dvoje silné ponožky.

Vše v 400g 800FP HP.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod slezacekm » stř čer 13, 2018 19:55

mam taky Vikinga 300 a do +7 spim jen v dlouhem termopradle. jakmile je mene, pridavam perovku a papucky
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Pierre111 » čtv čer 14, 2018 8:39

Já mám Cumulus Panyam 450 a spal jsem v něm ve stanu a venku bylo určitě pod nulou, vše bylo pokryté jinovatkou. Spal jsem v něm i pod širákem, ráno na měl byla namrzlá rosa. Spím ve spodkách, ponožkách a triku s dlouhým rukávem. Každý to má ale jinak. Musíš vědět jak hodně topíš a jak dobře snášíš zimu.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod irem » čtv čer 14, 2018 9:05

slezacekm píše:mam taky Vikinga 300 a do +7 spim jen v dlouhem termopradle. jakmile je mene, pridavam perovku a papucky


Já tedy ještě čepici. Nejsem lední medvěd a hlavu musím mít v teple.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 263
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod fps » čtv čer 14, 2018 18:46

Pierre111 píše:Musíš vědět jak hodně topíš a jak dobře snášíš zimu.

tak já asi topím i ve svém věku celkem dost, i zima mi při chození nedělá problém, při cca -20°C mi stačí funkční prádlo a PWS, ale jak je okolo nuly, tak já potřebuji na spaní 500 g 800 cuin peří
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod sajeret » čtv říj 4, 2018 20:46

Dobrý večer,
může mi někdo poradit? Rozhoduji se mezi Warmpeace Solitaire 500 a Cumulus Panyam 600. Co mi pánové doporučíte? Předem díky.
Martin
sajeret
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:35

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » čtv říj 4, 2018 20:51

Doporucim ti napsat, co od toho cekas a podle ceho se rozhodujes. Tj. co je pro tebe dulezite.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Aldo » pát říj 5, 2018 8:05

sajeret píše:Dobrý večer,
může mi někdo poradit? Rozhoduji se mezi Warmpeace Solitaire 500 a Cumulus Panyam 600. Martin

CUMULUS 600 je v tomto případě o řád teplejší spacák. K Solitaire bych spíše viděl alternativu PANYAM 450 a i tak jsou to rozdílné spacáky. Hlavně v kvalitě peří a tím i ceně a váze.
WP je spíše 3 sezónní
PANYAM 600 už je na začátku řady zimních
PANYAN 450 stejné určení teplotního komfortu jako WP ( nehleď na detaily, jsou nepodstatné )
Hlavní výhoda PANYAMU je kvalitní peří a 10 let záruka za zpracování.
Jak psal MIKE záleží kde jsou Tvé priority. Rozhodnout se musíš sám.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod sajeret » pát říj 5, 2018 8:21

Dobrý den,
co se týká ceny, tak ta není až tak podstatná. Jinak spaní jaro - pozdní podzim ve stanu a nebo pod širákem. Cesty hlavně po Evropě. Řeším tedy komfort spaní, kvalitu spacáku, "váhu", spím většinou na boku, tak aby to šlo i v mnou vybraném spacáku. Předem díky za pomoc.

Martin
sajeret
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:35

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Pierre111 » pát říj 5, 2018 8:35

Jde o teploty ve, kterých hodláš spát, to je to hlavní. A jak snášíš zimu. Na psaní venku na podzim bych asi raději vzal Panyam 600 a měl teplotní rezervu. Sám mám Panyam 450 a jsem spokojený, spal jsem v něm pod širákem i v teplotách těsně pod nulou a v pohodě. Navíc váha a skladnost je tu fakt super.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Aldo » pát říj 5, 2018 8:40

Nemůžu mluvit za WP protože je moc neznám a nepřísluší mi to, ale myslím si, že s nimi neuděláš chybu.
Já můžu jen komentovat CUMULUS.

Spacáky téhle řady ( PANYAM ) jsou vyšší standard. PANYAM 450 je 3 sezónní a P600 už zimní. Prošly několika významými testy mých zákazníků. Dlouhé treky v USA a tak podobně. Navíc si je zákazníci koupili na doporučení jiných, kteří tyhle treky absolvovali a uznali spacák za vhodné.
Spacáky jsou šité celkem komfortně záleží, ale jak jsi velký a kolik vážíš !!
Peří použité v nich je špičkové, jedno z nejlepších na světě. 850CUIN ( o proti WP 750 CUIN )
Plnění komor je 55/45 to znamená 55% peří nahoře 45% peří dole. Tohle nemusí každému vyhovovat.
Bezproblémový servis zajištěn.

Máš už zkušenosti s péřákem? Jestli ne, budeš potřebovat kvalitní karimatku.
Pokud chceš cumulovskou variantu na uvedený WP, tak bych na tyhle aktivity doporučoval spíše P 450 + kvalitní karošku ( třeba nějaká nafukovačka od TaR ). Je to rozhodně lepší cesta než teplejší spacák a horší karimatka. Dostaneš se na zajímavou váhu kompletu a nadělíš si příjemné spaní. Samozřejmě, pokud chceš mít dostatečný tepelný komfort jdi do P600 ale ta karimatka zůstává. Tohle už musíš ale rozhodnou Ty.
Pokud chceš ještě nějaké informace napiš mi prosím do SZ ať neplevelíme diskusi.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod apuka » pát říj 5, 2018 9:14

Pierre111 píše:Jde o teploty ve, kterých hodláš spát, to je to hlavní.
sajeret píše:spím většinou na boku
Ano, nejdulezitejsi je tepelni komfort. V pripaade tazatele ale je nemene dulezite opravdu i to, jak spacak a on by spolu zvladli spani na boku.
Vetsina mumiovych spacaku "predpoklada", ze budes spat na zadech, tomu prizpusobuji strih a nekteri vyrobci i plneni (jak Aldo pripomenul u Cumulusu). Ty muzes spat na boku otoceny s celym spacakem a v tom pripade Ti asi rozdilne plneni vyhovovat nebude, bude Ti na cast zad zima a otazka je taky, nakolik tato poloha bude v danem spacaku pohldna, jestli se nebudes budit, ze je Ti nekomformne. Nebbo muzes spat otoceny na boku ve spacaku v "zakladni poloze". Tady je to treba poradne vyzkouset, jak to pujde. Moc zuzeny strih smerem u noham prijemny neni, lepe se Ti bude pohybovat v sirsim spacaku.
Takze nevybirej pouze na zaklade technickych parametru ale pokud mas moznost, zajdi si spacaky vyzkouset do obchodu nebo si objednej domu vice a nech si nejvice vyhovujici (pokud je dostatecne dobry pro Tebe), ostatni vrat. Myslim, ze cena za postovne zpet se Ti bohate vyplati na spokojenosti, resp. jeji usetreni by Ti mohlo nadelit spoustu problemu v budoucnu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod GreyMouse » pát říj 5, 2018 10:29

@sajeret: Zkus si vzpomenout (nebo vyzkoušej), jakým způsobem se v noci ve spacáku otáčíš; jestli se točíš uvnitř nebo s ním (tj. jestli delší strana zůstává ležet na karimatce nebo ji máš pořád na zádech, když ležíš na boku). V prvním případě by ti rozdílné plnění u Cumulusu mohlo vyhovovat, protože bys při stejné váze získal teplejší spacák. Kdybych si spacák vybírala já (a peníze neřešila), tak právě pro tohle si vyberu ten Cumulus (většinou se otáčím uvnitř spacáku a kdybych nedopatřením otočila trochu i spacák, tak bych si ho zase srovnala, kdyby mě probudila zima na zádech).

Ale ani ten Warmpeace asi není z hlediska kvality špatná volba, nevybavuje se mi, že bych na něj četla nějakou stížnost. Doma máme Vikinga 300 a žádný problém, ale používáme ho zatím jen druhou sezónu. Co úplně nesedí je hmotnost; výrobce deklaruje 640 g a já navážila cca 700 g (a i jiní psali, že váha úplně nesedí, i když u nich byl rozdíl menší). A u mě ani komfortní teplota (řekla bych, že ji mám posunutou tak o 4°) ale tam může být závada ve mně. I když čistě podle tabulkových údajů (množství, plnivost a rozložení peří) bych řekla, že deklarované teploty u Cumulusu by byly blíž těm mým pocitovým (ale je to jen teorie, Cumulus vyzkoušený nemám).
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod mike » pát říj 5, 2018 15:37

Otaceni celkem zalezi na spacaku. V sirsim se tocis ty, uzsi se toci s tebou. Plneni 55:45 uz ale neni tak velky rozdil (22 %) a kdyz si vezme spacak s teplotni rezervou, tedy Panyam 600, tak by to mohlo byt v pohode.

Jinak bych potrhnul, co Aldo pise o karimatce. Na te zalezi hodne. Zrovna jsem velmi ocenoval NeoAir XLite, lehka, pohodlna a pritom izoluje slusne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod icebreton » úte říj 16, 2018 21:07

Ahoj,
Zacinam pokukovat po perovym spacaku. Libi se mi nizi vaha proti syntetice. Nikdy jsem perak nemel. Mam rad prostor proto jsem vzdy fungoval jen s dekovym spacakem. Nyni mam na leto pinguin traveler a na podzim pinguin blizzard. vetsinou se do nich musim dost prioblikat, jsem docela zimomrivej. V mrazu spat neplanuju. Nejnizsi teplota by byla kolem 0. Poradili byste mi prostorny perak na moji stihlou 190cm postavu? Zaujal me Viking 600. Ale nevypada spatne ani viking 300, parametrove je podobnej s mym starym blizardem ale 2.5x lehci.
icebreton
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob črc 16, 2016 19:52

Re: Vybíráme třísezónní spacák

Příspěvekod Miuan » úte říj 16, 2018 21:47

GreyMouse: Tak prave ty Cumulusy jsou dost uzky, aspon ten LiteLine co mam ja, nejaky otaceni uvnitr spacaku u me nepripada v uvahu. Takze zvazuju neco si nechat usit v tom jejich creatoru, nabizeji tam na sirku +10 a +22 cm. Skoda ze nemaji creator i na quilty, ten bych docela rad vyzkousel, ale bohuzel mi nevyhovuje jejich standardni nabidka.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky

cron