Dušanbe, Tádžikistán, viza

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Dušanbe, Tádžikistán, viza

Příspěvekod Marina » sob kvě 9, 2009 10:31

Dušanbe

Dušanbe je příjemné město se zajímavou hlavní třídou Rúdakí. Postrádá však historické památky, vzhledem k tomu, že bylo vybudováno až ve 30. letech jako umělé hlavní město Tádžické SSR. Všechny důležité budovy a instituce se nacházejí podél této třídy, počínaje presidentským palácem (vedle prezidentského paláce, směrem na sever je dobré orientační místo - luxusní čajchána Róhat, výrazně "orientální" dům) a bazarem na severu. Dále na jih třída pokračuje k náměstí Ázádí s budovou parlamentu a velkolepým památníkem nezávislosti Tádžikistánu se sochou Ismoíla Sómóního (zlé jazyky v Dušanbe říkají, že se nápadně podobá prezidentovi Rahmónóvi) s mapou Sámánovského panství za památníkem. (Zde je také hlavní pošta a telefonní úřad).

UPOZORNĚNÍ: Okolo památníku Sómóního se obvykle shromažďují policisté, kteří se slušnějším nebo méně slušným způsobem domáhají úplatku na oběd či večeři (tak okolo 5 TJS). Není nutné jim dávat vůbec nic, i kdyby hrozili vyšetřování na policejních úřadech OVD (Oblastní administrace ministerstva vnitra, tedy oddělení milice). Případně cizincům rádi alespoň kontrolují doklady.

Dále třída Rúdakí pokračuje stromořadím, kde je po pravé straně (směrem od památníku) Akademie věd (před ní obvykle stánek s historickými a lingvistickými knihami), téměř naproti je budova národní knihovny Firdausího. Dále je náměstí s dominantou budovy Divadla Sadriddína Ajního (na ulici, která vybíhá po pravé straně divadla, je řada kanceláří prodávajících letenky, včetně Taji Airu). V okolí jsou poměrně příjemné restaurace (bohužel "Český pivní komplex", známá oáza pro české turisty, v roce 2005 zkrachoval (respektive byl vytunelován místním šéfem:))).

Celá dlouhá třída je zakončena náměstím Sadriddína Ajního, kterému vévodí jeho velká socha a budova Historického muzea s expozicí o historii Tádžikistánu a kultem presidenta Rahmónóva. Dále dolů pokračuje třída směrem k vlakovému nádraží, směrem doleva směřuje třída směrem na letiště

V okolí Dušanbe rozhodně stojí za vidění bývalá pevnost Hissor.

Doprava:

Ceny autem závisí na ročním období, momentálních přepravních proudech (pátek z Dušanbe, neděle do Dušanbe, počátky/konce prázdnin, jarní migrace do Dušanbe apod.) a hlavně ceny benzínu.

Na sever (Pendžikent, Chodžent). auta směr Pendžikent (cca 50-70 TJS) se shromažďují na severu města (trolejbus č. 1, autobus č. 3). Asi 3 km na dále na sever (konečná trolejbusu č. 1 "Cemzavod") je stanoviště aut na Chodžent (80-100 TJS, od podzimu 2006 by cesta měla být sjízdná celoročně díky tunelu pod Anzobským hřbetem, očekává se zrychlení asi o 2 hodiny, otázka je, jak se to vše promítne do cen). Stanoviště je (konečná trolejbusu č. 1 - "Cementnyj zavod"). Auto do Sarvody (nástup na Fanské hory) jezdí ze stejného místa (25 TJS, v roce 2003).

Na západ (Hissor). Auta se shromažďují na konečné autobusů a městských maršrutek v západní části města - jeďte od presidentského paláce nebo od Zeleného bazaru (hned vedle sebe) jakoukoliv maršrutkou (např. č. 8) směrem dolů přes most. Maršrutka do města Hissoru 3 TJS (z Hissoru je samotná pevnost cca 5 km, , lze si vzít i taxi - v roce 2008 10 TJS). Autobusy do Hissoru a Tursunzóde jezdí autobusy také z hlavního autobusového nádraží (viz níže).

Na východ (Chorog). Odjezd z garáží nedaleko letiště, nejlepší doprava taxíkem nebo autobusem č. 8 z náměstí Ajního, vystupte kousek po odbočení doprava směrem k letišti, ptejte se na „Badachšanskaja avtobaza“. Cena Dušanbe – Chorog cca 100-120 TJS

Na jih (Kuljob). Odjezd z autobusového nádraží (z centra maršrutka č. 19, 25). Odjíždějí odsud autobusy do Kuljóbu, Dangary (rodiště prezidenta Rahmónóva), Šaartuzu, Pjandže na samotném jihu země u hranic s Afghánistánem), Hissoru a Tursunzóde. Maršrutky jsou asi o 1/3 dražší, ale také skoro o polovinu ryclhejší (pro srovnání maršrutka Dušanbe-Kuljób 13 TJS (3,5 h), autobus 10 TJS (5-6 h)

Na letiště: autobus/maršrutka č. 8. Letiště je cca 20 minut chůze od začátku třídy Rudakí (náměstí Sadriddína Ajního), Taxi by nemělo stát z centra více jak 10, z okraje 15 TJS (2008).

Taxíky: Za jednu cestu z centra do mikrorajonu byste neměli platit více jak 10 TJS (2008), z letiště/na letiště potom 12 TJS (v noci však 15-20 TJS).

Maršrutky: Pokud budete bydlet na okraji města (což není vyloučeno), obvykle je nejefektivnějším způsobem dopravy malá dodávka. Rozlišují se dva typy – zcela malé (tangemy) pro cca 7 osob, větší (obě přitom stojí potom stojí 1 TJS, 2008).

Autobusy, Trolejbusy: Autobusová a trolejbusová síť je nadále řídká, pomalá a přelidněná, autobusy však mají povoleno jezdit po hlavních třídách.. Výhodný je například autobus č. 8, který jede po Rúdakího třídě od prezidentského paláce až na letiště. Na sever po Rúdakího třídě potom jezdí trolejbus č. 3 (vlakové nádraží-severní část města – park . Z trolejbusů je centrální trolejbus č. 1, který projíždí celou Rúdakího třídu až k cementárenskému závodu (stanoviště aut na sever Tádžikistánu). Veřejná doprava stojí 50-60 dirhamů.

Ubytování:

Většina cizinců hledá byt v okolí presidentského paláce, kde je však nenižší cena okolo 15 USD za noc, obvykle však za 1-2 pokojový byt nabídnou cizinci 15-20 USD. Zeptejte se na stanovištích taxi, aby Vás ubytovali někde mimo centrum za menší peníz (lze sehnat okolo 10 USD na noc). Pokud si najímáte taxikáře, který nemá byt zrovna u známého, tak obvykle zaplatíte mnohem více (místo 15 USD třeba i 25 USD). Rozdíl v ceně majitel bytu zaplatí jako odměnu taxikáři.

V případě zájmu můžete zavolat již zmíněnou Lenu (mobilní telefony +992 93 501-56-23 nebo +992 91 874-89-81), pokud se nahlásíte 2-3 dny dopředu, pronajímá byty v centru města, vyřídí i registraci, ale zaplatíte o 15-20% více (ovšem bez starostí, tedy dokud jí nezavřou:)).

Viza Tádžikistán, Kyrgyzstán - www.travelazerbaijan.land.ru

Hotely v Dušanbe jsou obvykle předražené a zaplatíte v nich přinejmenším 40 USD (Dušanbe nedaleko centrálního parku) či Todžikiston (náměstí u historického muzea). Odzkoušený je hotel Vachš na ul. Rudaki (přímo u divadla opery a baletu Ajního) za 20 USD za dvoulůžkový pokoj
Marina
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob kvě 9, 2009 10:22

Re: Dušanbe, Tádžikistán, viza

Příspěvekod Voko » sob říj 2, 2010 13:48

ceny za dopravu jsou aktuální i v r. 2010.
Trolejbus stojí 50 dirhamů, autobus stojí 75 dirhamů. Mašrutky 1TJS. Noční taxi 20TJS.

Od milicionářů u sochy Somoniho se nenechte fotit, vrátí vám pak foťák jedině za úplatek.

Výběr z bankomatu je nejlepší na třídě Rudaky v National Bank of Tajikistan.
Vynikající šašlik dělají v Cafe Merve. V ZOO a v parku byl většinou šašlik trochu syrový. Obecně mi jídlo z ulice nedělalo problémy.

Pokud by jste chtěli jen krátkou návštěvu, tak si vyberte svátek Navruz, kdy se pořádá hodně akcí v celém městě.
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Dušanbe, Tádžikistán, viza

Příspěvekod kenny1990 » pát čer 1, 2018 9:58

Zdravím,
nějaké info z roku 2017 jsem sepsal zde:
www.m-lidr.cz/2018/06/01/prechod-fansky ... dzikistan/
kenny1990
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte dub 5, 2011 7:26


Zpět na Ruská federace