Černá hora - Bjelasica

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Černá hora - Bjelasica

Příspěvekod Dasa » pát srp 28, 2009 14:14

Zdravím všechny! Hledala jsem tak dvoudenní přechod něčeho, aby tam bylo co nejméně lidí, aby se tam nevyskytovaly žádné exponavané úseky a taky aby to nebylo moc náročné - jsem po zlomenině kotníku... Došla jsem tedy k pohoří Bjelasica. Snažila jsem se najít nějaké informace na internetu - ale nic moc jsem nenašla.. nejsem si taky jistá, jestli nám toto pohoří dá časově na dva dny /klidně i tři/. Možná by to šlo s něčím spojit..?? Zároveň bysme potřebovali, aby to tvořilo okruh :-k Budeme autem a jedeme s psisky, takže autobusová přeprava tímto odpadá :shock: Proto Vás prosím o nějaký tip - trasu.
Předem dík!! :rolleyes:
Dasa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 10, 2009 13:45

Re: Černá hora - Bjelasica

Příspěvekod ONDRA » pát srp 28, 2009 14:30

ahoj,
Belaisca je paradni hrebenovka v nadm. vysce kolem 2tis. mnm. My jsme tam byli jenom 3 dny pac halvnim cilem byl Durmitor, ale me se Belasica libila vic. Bylo to porad po hrebeni, vicemene prochazka, zadne silene klesani a stoupani. Kdyz by byl zajem poslu nejake fotky na mail. Co s autem ale neporadim, my jsme tam byli vlakem.
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Re: Černá hora - Bjelasica

Příspěvekod Boulderman » pon srp 31, 2009 10:20

Dobrý nástup je ze sedla Tršnajevik mezi Bjelsnicí a Komovi
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Černá hora - Bjelasica

Příspěvekod Dasa » pon srp 31, 2009 11:40

Mám teď objednanou podrobnou mapu, tak zkusím vymyslet nějakou trasu. Snad to půjde naplánovat jako okruh...
Dasa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 10, 2009 13:45

Re: Černá hora - Bjelasica

Příspěvekod qwak » pon srp 31, 2009 13:09

Ahoj Daso, byl jsem tam loni, vkus máš výborný, Bjelasica je skvělá... pokud autem a chceš okruh, tak spíš než sedlo Tršnajevik (i když tam je zas hospoda Sava Lekiče :mrgreen: ), se hodí parknout auto u Biogradského jezera, je to kousek od Mojkovacu a docela vysoko, takže i ušetříte síly na nástup na hřeben. Mapu po ruce zrovna nemám, ale myslím, že na ty tři dny by šlo v obejít hlavní a nejpěknější část Bjelasice - od Biogradského jezera nahoru na hřeben směrem na Crnou Glavu - doporučuju sejít na Uršulovac jezero (skvělé nocležiště, pramen :) ) - pak Crna Glava a obejít takovou hřebenovou podkovu kolem Zekovy Glavy (poznávací znamení - monstrózní vysílač) a návrat na Biogradské jezero... až přijde mapa, tak porovnej mé kecy s kilometrovou vzdáleností a uvidíš... 8) ať ti tenhle trip řádně vyjde... nějaké foto klidně taky můžu poslat oproti mailu, jestli chceš.
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Černá hora - Bjelasica

Příspěvekod ONDRA » pon srp 31, 2009 15:19

qwak píše: se hodí parknout auto u Biogradského jezera, je to kousek od Mojkovacu a docela vysoko, takže i ušetříte síly na nástup na hřeben. Mapu po ruce zrovna nemám, ale myslím, že na ty tři dny by šlo v obejít hlavní a nejpěknější část Bjelasice - od Biogradského jezera nahoru na hřeben směrem na Crnou Glavu - doporučuju sejít na Uršulovac jezero (skvělé nocležiště, pramen :) ) - pak Crna Glava a obejít takovou hřebenovou podkovu kolem Zekovy Glavy (poznávací znamení - monstrózní vysílač) a návrat na Biogradské jezero...

Tak presne takhle jsme sli. Sem si nemohl vzpomenout na jmeno toho jezera. Akorat teda bez navratu k Biogradskemu jezeru pac jsme mirili na Durmitor. Spali jsme kousek nad Biogradskym jezerem a pak az kdyz jsme zchazeli ze hrebene. Ale misto na spani se tam da sehnat temer kdekoliv mi tak pripadalo.
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Re: Černá hora - Bjelasica

Příspěvekod qwak » úte zář 1, 2009 16:24

ONDRA píše:Ale misto na spani se tam da sehnat temer kdekoliv mi tak pripadalo.
No jasně, v Bjelasici je asi místo na spaní kdekoliv, jen ten plácek u Uršulovac jezera se mi prostě zakous do duše, tam to bylo prostě nádherné... *
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: Černá hora - Bjelasica

Příspěvekod Dasa » ned zář 6, 2009 19:24

Ahoj, děkuju všem za rady. Mapu jsem zkoukla a dám na radu Ondry :rolleyes: Chtěla jsem se ještě zeptat, jak je to v Bjelasice s pitnou vodou. Je potřeba tahat velké množství vody??
Dasa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 10, 2009 13:45

Re: Černá hora - Bjelasica

Příspěvekod Dasa » ned zář 6, 2009 19:28

Teda chtěla jsem říct, že dám na radu qwak - díky za tip okruhu! :D
Dasa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 10, 2009 13:45

Re: Černá hora - Bjelasica

Příspěvekod palic » ned zář 6, 2009 23:30

Dasa píše:Snažila jsem se najít nějaké informace na internetu - ale nic moc jsem nenašla.. nejsem si taky jistá, jestli nám toto pohoří dá časově na dva dny /klidně i tři/. Možná by to šlo s něčím spojit..?? Zároveň bysme potřebovali, aby to tvořilo okruh :-k Proto Vás prosím o nějaký tip - trasu.
Předem dík!! :rolleyes:


Jenom na ukázku, jak to v Bjelasici vypadá v zimě, byli jsme tam v březnu:
Skialpinistický KAMA SNOW CAMP 2007 Černá Hora – část II. - Bjelasica

Jak to tam vypadalo teď v létě na kolech je na: Montenegro 2009 - cyklozajezd s Alpinou

Na dva až tři dny je to pohodový výlet, kdy se dá projít většina pohoří.
Uživatelský avatar
palic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: stř led 16, 2008 14:41

Re: Černá hora - Bjelasica

Příspěvekod qwak » pon zář 7, 2009 15:27

Mňo... s tou vodou to tam není úplně růžové. Přece jen to je vápencové pohoří... Prameny tam určitě jsou, my nabírali od salašníků u Šiško jezera a pak u Uršulovac jezera, takový pramen nad ním v svahu směrem na Crnou glavu, ale poptejte se na Biogradskem jezeře, je tam něco jako infocentrum NP Biogradska gora a pak (po)většinou :) platí, že kde je nějaká salaš tak poblíž je voda...
Jináč TADY jsou moje fotky, Bjelasica je hned zezačátku těch fotek
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Černá hora - Bjelasica

Příspěvekod skableska » stř úno 5, 2014 20:10

ahoj, v létě plánujeme jet do Černé hory. Jedeme z Čech vlakem, vystoupíme v Mojkovaci. Chceme si udělat jeden den výlet (nejlépe bez velkých batohů) po NP Biogradská hora. Tzn. je tady někde možnost nějakého kempu před vstupem do NP? Nebo je nejbližší možnost přespání v Biogradského jezera? Potom chceme pokračovat směr Žabljak - tam se dostaneme z mojkovici autobusem? :) díky za odpovědi! Jak je to daleko z Mojkov. k Biogradskému jezeru?
skableska
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř úno 5, 2014 19:57

Re: Černá hora - Bjelasica

Příspěvekod Zdéňa » stř úno 5, 2014 20:50

Ahoj, Biogradsko jezero bych viděl jako ideální místo na začátek a konec jednodenní tůry. Nemám teď před sebou mapu, ale co si pamatuju, tak se v pohodě dalo dojít na hřeben a zpět. K jezeru je to z Mojkovace 10 km, vemte si taxi, ty jsou v Černé Hoře levný, určitě lepší, jak jít pěšky :wink:
U jezera je kemp, takže si tam můžete nechat věci.
Ano, Žabljak bude dostupný z Mojkovace busem v pohodě.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Černá hora - Bjelasica

Příspěvekod Semo » stř úno 5, 2014 21:44

Od Bio. jazera k jazeru sa da spravit velmi pekna dvojdnovka (pri dost dobrej kondicke v lete mozno jednodnovka od svetla do svetla) po hrebeni okolo celeho udolia. Cca v polovicke je chata (uz neviem nazov,zeby nejaky Vranak?), kde chcu cca Alpske ceny za ubytovanie a pred 1.5 rokom tam nevarili ani nemali jedlo, len pitie (sli sme na mastnacky vylet celkom nalahko, takze sme od spravcu kupili konzervy, syr a chlieb). Ale velmi pekna chata, voda tam je. Ked prave nie su v oblasti poziare (ako sme mali my), tak je z hrebena nadherny vyhlad.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Černá hora - Bjelasica

Příspěvekod skableska » úte bře 11, 2014 11:14

nějakou online mapu na internetu nenajdu? - jinak moc děkuji za tipy a odpovědi... jen se ještě zeptám... nějaký podrobnější popis jednodenního výletu od jezera? Dá se dojít na Crnou glavu a zpět? Nebo jiný tip krásného místa na jednodenní výlet?dekuji!
skableska
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř úno 5, 2014 19:57


Zpět na Balkánské státy