Primorska Planinarska Transverzala (PPT) v Černé Hoře

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Primorska Planinarska Transverzala (PPT) v Černé Hoře

Příspěvekod Podzemnik » stř říj 11, 2017 18:16

Ahoj, došel jsem tenhle trek a hážu sem pár tipů, třeba se budou někomu hodit:

- základní info: https://www.traildino.com/trace/contine ... ansverzala
- voda je problém, protože tam po cestě sice jsou co 5 km studny vykopané za Rakouska-Uherska, ale plave v nich kde co od mrtvých divočáků po hory plastových lahví s nějakým sajrajtem; často jsou i vyschlé. Je potřeba být dobře zásoben/a
- některé úseky jsou natolik zarostlé, že nemít kalhoty je průser (jop, neměl jsem je...)
- nedovedu si to představit jít v létě. Šel jsem to koncem září a stejně bylo občas neskutečný horko. Problém pak ale byl ve vyšších partiích typu Orjen, kde týden poté, co jsem to došel, nasněžilo 20 cm sněhu
- celý trek není technicky náročný až na úsek přes Subra amfiteatr, který se dá ale obejít. Kdo má závratě z výšek, nedoporučuju tam lozit ani to zkoušet, protože obejít si to, jakmile tam už člověk je nalezlej, je štreka (viz foto třeba tady a tady). Taky nedoporučuju to jít z Herceg Novi, ten sestup je klidně tak za III a zatímco výstup se ještě dá, sestup by byl o pusinu. Na druhou stranu to byl asi nejpůsobivější úsek, takže jestli dáváš výstupy v Tatrách s řetězama s prstem v nose, tohle je podobný, akorát exponovanější. A zas tak hrozný to není pro zkušenýho trekaře :)
- až na ty přerostlé části je trek z 80 % dobře značený. Na zbývajících 20 % je třeba mít GPS
- trek je vyznačen na mapy.cz a je dobře z 90 %. Některé úseky nicméně chybí a některé jsou špatně. Ty, které chybí, jsou v terénu dobře značeny, a ty, které jsou na mapy.cz dobře, jsou v terénu značeny někdy blbě. Čili si lze vystačit s tím, co je na mapy.cz
- z logistického hlediska nemá smysl začínat jinde, než v Baru a skončit v Herceg Novi (nebo naopak). V sezóně je super, že do Baru jezdí přímý vlak z Prahy a z Herceg Novi je dobře napojen na zbytek Balkánu na severu a směrem k Česku
- samo, že jsem nepotkal nikoho jinýho, kdo by to šel a za celou dobu jsem potkal jen pár lidí. Klidně 2-3 bez jiného člověka
- kozy a koně se zvony na krcích a potulní štěkající psi dělají v noci neskutečný kravál. Špunty do uší přijdou vhod

Kdyby to někdo chtěl jít, klidně napiš. Co vím, řeknu, co ne, nějak vymyslíme.

Napíšu o tom blog (odkaz v podpise), nicméně při mém tempu bych to viděl až tak koncem zimy. Pa
Podzemnik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: úte čer 5, 2012 12:51
Bydliště: Různě

Re: Primorska Planinarska Transverzala (PPT) v Černé Hoře

Příspěvekod Alles » čtv zář 6, 2018 8:52

Hi! Did you buy camping gas for your trip? Where? I need threaded can for my travel in this year on PPT. So, if you know where I can buy gas in Bar - tell me please. Good luck!
Alles
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv zář 6, 2018 8:45


Zpět na Balkánské státy