Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod zitka » stř kvě 13, 2009 21:04

tak si taky vzpomeň;) ty mapy jsou velmi fajn 1:50000 vojenský, je tam i kus albánie...
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Brunoos » stř kvě 13, 2009 21:49

Tak jsem si projel všechny fotky - a super - letos tam teda jedu (sice nevim s kym ale jedu :))

Pišeš žes nějakeho pruvodce nechala doma - nevzpomeneš si co to bylo za pruvodce???

A asi tam je opravdu bezpečno - když same ženske se vydaji do těchto končín :) :) .
Brunoos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon črc 28, 2008 13:04
Bydliště: Podbeskydi

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Brunoos » stř kvě 13, 2009 21:53

Jo a ty mapy - to by bylo super :D :D
Brunoos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon črc 28, 2008 13:04
Bydliště: Podbeskydi

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Brunoos » stř kvě 13, 2009 22:09

A nema někdo nějakou jednoduchou mapku makedonie s popisem jednotlivych pohoři - prostě kde se jednotliva pohoři nachazejí - už v tom mam takove zmatky a furt si to pletu
díky
Brunoos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon črc 28, 2008 13:04
Bydliště: Podbeskydi

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod zitka » čtv kvě 14, 2009 20:32

je to ten starý průvodce, o kterém se tu psalo výše, jugoslávské hory, už trošku dřevní, ale tam se moc nezměnilo, akorát ty značky vymizely, i když se občas (nečekaně) najdou... hranice je značená, tak po té se dá jít v pohodě, jinak stejně nepotkáš víc než nějaké bači, případně rodinky na výletě za příbuznými, jediný hraniční přechod jsme potkali až u korabu, ale stejně tam ani nikdo navečer nebyl... takže chvilku v makedonii, chvilku v kosovu, bez problémů,... baby nebaby...:)
a jediná pohraniční hlídka až pod korabem v údolí přes hranici, bohužel si opět nepamatuju název, tam je zas cesta na korab značená nově... kdyžtak napiš přes mail nebo sz, já sem poslední dobou moc často nechodím;)
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Vojtos » pát kvě 22, 2009 13:20

Ahoj hlásim se jako další zájemce o mapy. Na jak dlouho ste tam jeli vyplatí se to vůbec třeba na týden?
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Radana » ned čer 7, 2009 9:39

tak koukám, že všichni do Skopje jezdíte busem, ale nezkusil jste někdo nějakou levnou makednoskou aeorilnku? Na kolik to tak může vyjít? Všechny lety od našich aerolinek jsou nekřesťansky drahé a nějak se mi nedaří vyhledat ty jejich.. :-) jestli někdo máte zkušenosti, podělte se :D a ještě - cestu mám zčásti rozplánovanou asi tak, že bych se dostala do Tetova, z něj do Prizrenu, z toho asi busem do Kukes a z Kukes pak někam na severozápad asi do Bajram Curri, chvíli se flákat podél Valbone a pak se NĚJAK dostat do Černý hory do Podgorice a z ní NĚJAK (asi vlakem) zpět do Prahy. Je velký problém se v Podgorici domluvit ohledně jízdenky? :) Jinak aktuální cenový informace pro tenhle rok asi ještě nikdo nemá, že?
Uživatelský avatar
Radana
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: sob čer 30, 2007 19:24

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod george1 » úte čer 9, 2009 10:19

Levnou letenku do Skopje jsem nenašel ani loni, ani letos. Nejlevněji to vycházelo loni se Sky do Sofie, tam se dala v obchodě Stenata koupit bomba a pak vlakem (přes noc) přes Niš (přestup) za 16 EUR do Skopje. Ze Skopje do Tetova jezdí 3 vlaky denně nebo každou hodinu bus a z Tetova do Prizrenu cca 5 busů denně. Ze Skopje jezdí přímo jen 2 a stojí 550 MAD.

Vlak Beograd - Skopje stojí 24 EUR.

Busem z Prahy ale pojedeš stejně přes Sofii a tam budeš přestupovat.

Z Prizrenu do Kukes jezdí asi 4 busy, ale jezdí vždycky až večer a to ve 20:00. Kolik stojí jízdenka nevím, protože mi jí kupovali až do Durrese a to stála 16 EUR. Mohlo by to být tak za 8 EUR. V Kukesi byl bus asi okolo 24:00. Přes den určitě jezdí minibusy, ale to se dozvíš až v Prizrenu na autobusovém nádraží.

Z Kukes jezdí minibus do Bajram Curri 3x týdně a jede celý den. Lodí to nejde, což by bylo nejjednodušší a nejúžasnější, ale dopravu zrušili. Možná (určitě) by se dala najmout motorová loďka, ale kolik by to stálo to nevím. Bylo by to asi tak na 3 hodiny. Do Valbony jezdí 2 minibusy, jeden ráno a druhý po obědě. Z Theti do Skladaru jezdí minibus vždycky okolo 14:00 od stromu za řekou naproti kostelu (1000 LEK). Nákladák jezdí okolo 15:00, ale sedíš na kukuřici.

Do Černé Hory máš tři přechody. 2 u Skadaru a 1 ve Vermosth na severu. Z Theti tam půjdeš asi tak 5 dní cestou necestou. Ze Skadaru je snažší a levnější jet řádnou linkou do Ulcinj (2x denně) nežli privátem směrem na Podgorici. Z Ulcinj do Baru jezdí busy každou hodinu.

Z Baru do Beogradu stojí letos vlak 26,40 jízdenka + 3 místenka. Nebo 26,40 jízdenka a 6 lehátko (9 v air-con). Z Beogradu do Subotice stojí vlak 300 dinárů a ze Subotice na hranice bus 30 dinárů. Pak je to 8 km pěšky do Kelebie (někdy jezdí i bus za 200 HUF, ale poslední v 19:30) a jízdenka do Komaromu stojí 4 000 HUF. Z Komárna už je to jasný. Metro v Budapesti stojí 300 HUF.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Jary » úte čer 9, 2009 11:09

george píše:Z Kukes jezdí minibus do Bajram Curri 3x týdně a jede celý den. Lodí to nejde, což by bylo nejjednodušší a nejúžasnější, ale dopravu zrušili. Možná (určitě) by se dala najmout motorová loďka, ale kolik by to stálo to nevím. Bylo by to asi tak na 3 hodiny.


Alternativně kombinace bus na jih a lodí po jezeře Komani zpět nahoru. Ale to zabere taky celý den. My takhle jeli v obráceném směru loni. Z bajram curri do přístaviště minibusem, plavba lodí po Komani (moc pěkné útesy, jenom si musíš vsugerovat, že to co plave na hladině jsou lekníny), na druhém konci už čekají další busíky do Durrese a Tirany. Nechali jsme se vyhodit na křižovatce a cca. do půl hodiny chytli další minibusík směr Kukes. Bohužel nejel až tam tak jsme ještě v jednom městě (si už nevzpomenu kde) přesedali. Takže to zabralo celý den. V Kukes krásný hotel za 8 euro, dvoulůžák, vlastní krásná sprcha, aircond., obrazy na stěnách. Ve srovnání s Bajram Curry, kde jsem za 5 Euro raděj ležel na zemi (totálně proleželá ex nemocniční postel), poslouchal celou noc kapající kohoutek (ale byl zadřený, voda pustit nešla) a pozoroval plíseň na stropě a v rohu zapomenutý zlomený krumpáč.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod george1 » úte čer 9, 2009 11:43

Ona se tázala i jinde. Tak jsem jí poslal přes Djakovici z Prizrenu rovnou do Bajram Curri. Když bude mít štěstí, tak to zvládne i s hodinovou prohlídkou Djakovice za 3 hodiny, za cca 10 - 12 E.

Vy jste spali v Bajram Curri, jo. No fujtajbl. Tam jsem byl naštěstí jen 15 minut.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Radana » úte čer 9, 2009 11:53

Díky moc za odpovědi tady i jinde :) Opravdu strkám svoje dotazu všude možně. Asi pojedu v září ale stejně mi to nedá a plánuju a plánuju už teď. :) Takže kdyby vás ještě něco napadlo......
Ale zatím tohle bohatě stačí!!
Fakt moc děkuju, tohle fórum má vážně smysl jako jedno z mála!
Uživatelský avatar
Radana
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: sob čer 30, 2007 19:24

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Radana » úte čer 9, 2009 12:10

george píše:. Nákladák jezdí okolo 15:00, ale sedíš na kukuřici.

to zní super!!!!
Uživatelský avatar
Radana
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: sob čer 30, 2007 19:24

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod george1 » úte čer 9, 2009 12:27

Radana píše:
george píše:. Nákladák jezdí okolo 15:00, ale sedíš na kukuřici.

to zní super!!!!


Teď mě něco napadlo, v souvislosti s tím, jakou máš radost, že budeš sedět na kukuřici na drnacavém náklaďáku. Ale oni by to vymazali.

Ale vážně: v září můžeš mít trochu problém z vodou na Prokletije. Sněhu v závrtech už bude málo. Rozhodně nebude od 1700 metrů, ale až tak od 1900 metrů. Takže to chce pořád tavit, když narazíš, a mít tak 2 lahve.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Radana » úte čer 9, 2009 12:36

#-o sem si mohla myslet :) A chce řidič za svezení něco? (jsem zvědavá, jak si vyložíš tuhle otázku).
S problémem s vodou počítám.
Bude tam v září ještě nějaká pěkná květena? Teď mne napadá, že všude obvykle jezdím jen červenec srpen.
Uživatelský avatar
Radana
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: sob čer 30, 2007 19:24

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod george1 » úte čer 9, 2009 12:50

Peníze bude chtít určitě. Každý albánec chce za svezení. Ceny placené, ceny zjištěné 2008: Koplik - Theti (1000 LEK) náklaďák, Theti - Skadar (přes Koplik) (1000 LEK) minibus. Do Skadaru přijedeš určitě večer, takže hotel Rozafa je nejlevnější (1000 LEK). Od Rozafy (od hotelu, né od pevnosti) jezdí ráno minibusy do Ulcinju. 100 LEK bylo 19,80 Kč. V Prizrenu je nejlevnější ubytování v penzionu, jehož jméno jsem zapomněl, je v cetru - za 15 E se snídaní. Nebo pak jedině někoho s IFOR (v Prizrenu jsou Němci v Djakovici Italové). V tom penzionu mají zvláštní zásuvku, strčil jsem tam dobíječku na kameru a chudinka dostala 380. Ale šikovný opravář šicích strojů dokázal za 5 E a hodinu to, co u nás by v Panasonicu stálo tisku a trvalo 14 dní. Opravit.

A maj nás tam rádi, narozdíl od Slováků.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Radana » úte čer 9, 2009 12:56

george píše: Do Skadaru přijedeš určitě večer, takže hotel Rozafa je nejlevnější (1000 LEK).

A maj nás tam rádi, narozdíl od Slováků.


No jo, už to vypadá že se nakonec přespání v civilizaci nevyhnu.

Jj, aspoň k něčemu nám ta ostuda je :D
Jinak musím říct, že minulej rok jsem byla v Srbsku a žádnou zášť jsem tam nepociťovala. Lidi fantastický!
Uživatelský avatar
Radana
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: sob čer 30, 2007 19:24

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod kracvo » úte čer 16, 2009 15:33

Ahoj. Loni jsem byl na šar planině ( psal jsem tu příspěvek pod vojtab17 ). Loni jsme slezli pod Titovem vrchem. Letos bych chtěl jít stejnou cestou nahoru. Od vesničky Novo Selo nedaleko Tetova bych vyrazil na hřeben pod Titov Vrch kde jsme loni zkončili. Tamějšímu bačovy dát fotky co jsme slíbili loni jestli tam ještě bude a jít po hřebeni k řece Radika, která teče zajímavou plošinou aodděluje šar planinu od Korabu. Z Korabu pak dolů do města Peshkopi v albánii. Problém který řeším je pas. Nevím, jak to bude probíhat, když budu mít makedonské razítko vpouštějící a nebudu mít příchozí razítko v albánii. Můžu se zeptat jak tohle funguje?
A pak, asi to sem uplně nepatří, jáké máte zkušenosti se stopováním albáníí a makedonií?
Díky. Vojta
Ps: Jak by to vypadalo s tím odkazem na výše zmíněné mapy?
Spi v leže!
Uživatelský avatar
kracvo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 113
Registrován: pon kvě 4, 2009 20:05

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Brunoos » ned čer 28, 2009 7:17

Chci se zeptat, daji se někde u nás sehnat makedonské peníze?? - asi ne že :D

Takže druhá otázka: Kde po přijezdu do Skopje v blizkosti vlakového nádraži se daji vyměnit eura za ty jejich peníze

díky
Brunoos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon črc 28, 2008 13:04
Bydliště: Podbeskydi

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod PD » ned čer 28, 2009 7:32

par stovek jeste mam, ale to by te nevytrhlo ;-)

smenarna je hned v arealu vlakoveho a autobusoveho nadrazi, coz je prakticky stejny objekt - konkretne byla v opravene casti pro autobusy
PD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: pát led 11, 2008 18:52
Bydliště: brno

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Brunoos » ned čer 28, 2009 8:15

a ještě jeden doplnujici dotaz - Jake tam jsou ceny? - doprava, potraviny a podobně
Brunoos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon črc 28, 2008 13:04
Bydliště: Podbeskydi

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod PD » ned čer 28, 2009 8:51

nejak konkretne si nepamatuju extrem ani na jednu stranu - takze asi v prumeru podobne jak u nas

priklady (2007, z r.2003 uz nenajdu)
vlak: skopje - bitola: 229den, bus: ohrid - bitola: 180den
z obchodu: (nasel sem ucet :mrgreen: ) zvykacky orbit: 22den, pastika 75g: 15den, pivo skopsko tretinka plech: 27den
ubytovani se dalo usmlouvat na 4-5E (i horske chaty) - vyjimka na kopankach, informacne tam chteli 15E, nezustavali jsme tak nevim
PD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: pát led 11, 2008 18:52
Bydliště: brno

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod zitka » ned črc 5, 2009 14:22

výše zmiňované mapy konečně k dispozici přes SZ;)
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Mapy na Šar Planinu

Příspěvekod Downik » sob črc 11, 2009 22:25

Ahoj, já šel šar planinu loni a byla to fakt paráda. Źádně miny tam prý už nejsou, pase se tam spousta ovcí, takže to "vyčistili". Potkávali jsme dost často albánce, takže pokud budete znát pár slovíček, jen lépe. Šli jsme podle cestopisu http://pavouk.koren.cz/?ukaz=makedonie, co se týče map, měli jsme staré ruské mapy ze http://en.poehali.org/maps a http://www.makpetrol.com.mk/planinari/pavelmaps.asp
Listy z poehali v m 1:50 otevírám v programu Xnview, a rozdělím je - dám Obrázek-Rozměr pozadí a rozdělím list na 4 díly - na velké horní dva (60% výška, 50%šířka) a dva menší spodní (40% výška, 50%šířka). Jeden horní hodím do malování, celý vymažu-je bílý a opět o otevřu v Xnviewu. Potom do něj vložím malý díl. Mám tedy stejné rozměry a ty vytisku klasicky v průvodci tisku faxů-na celou stráku A4. Pro 1:100 se osvědčily díly 40x50 %.
Jasně, že to člověk může dělat ve fotoshopu, ale takto mi to přijde jednodušší. Samozřejmě člověk netiskne vždy vše, ale jen to co potřebuje, a to je většinou na rozhraně dílů :-). Mapu pak z obou stran oblepím širokou průhlednou izolepou a je nepromokavá :-)
ps: na tu mapu Šar Planiny v Kiwi jsem taky koukal a je naprd, je tam jen střední část.
Příjemné chvíle s výrobou map přeje Dan
Downik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned kvě 4, 2008 10:06

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Radana » pát srp 28, 2009 10:49

Už se to blíží... takže TETOVO - PRIZREN (alt Prizren - Tetovo) KUDY to přesně jít? :rolleyes: :rolleyes:
čemu se vyvarovat? Jak dlouho přechod trvá? :) předem se klaním všem, co ještě mají trpělivost odpovídat a děkuju :prayer: :prayer:
plus se ještě přidávám k dotazu výše - viz "Nevím, jak to bude probíhat, když budu mít makedonské razítko vpouštějící a nebudu mít příchozí razítko v albánii. Můžu se zeptat jak tohle funguje?
A pak, asi to sem uplně nepatří, jáké máte zkušenosti se stopováním albáníí a makedonií?"
Uživatelský avatar
Radana
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: sob čer 30, 2007 19:24

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Kubajs8 » pát bře 1, 2013 22:09

kracvo píše:Ahoj. Loni jsem byl na šar planině ( psal jsem tu příspěvek pod vojtab17 ). Loni jsme slezli pod Titovem vrchem. Letos bych chtěl jít stejnou cestou nahoru. Od vesničky Novo Selo nedaleko Tetova bych vyrazil na hřeben pod Titov Vrch kde jsme loni zkončili. ...


Zdravíčko,
letos plánuju jet na Šar planinu a koukám, že ji máš celou prochozenou. Chtěl bych se zeptat, jaká byla cesta z Titova vrchu až na Korab v porovnání s tou první trasou (kdy jste končili u toho Titova vrchu)? Jak dlouho to tak trvá? Nejlépe chci zkombinovat šar planinu i Korab, ale na druhou stranu chci jít max tak 7 dní, plus mínus, abych stihl projet i další místa v Makedonii. Tak přemýšlím nad dvěma variantami: 1) jít Ljuboten až Titov vrch, slézt a pak přejet na Korab na krátký výšlap nebo 2) od Titova vrchu až na Korab. Co by jsi doporučil? (popřípadě kdokoliv jiný, kdo má zkušenost)
Kubajs8
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát bře 1, 2013 21:50

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod kracvo » pon bře 4, 2013 10:17

Ahoj,

už je to dávno... Oboje má něco do sebe. Od Ljubotenu k Titovu vrchu je to nádherná hřebenovka, kdy jdeš pořád přes 2000 bez velkých převýšení a pěkně to odsejpá. Od Titova vrchu ke korábu je to takové zmatenější. Hory jsou ostřejší a údolí hlubší (jedno je fakt hluboké, skoro až dolů) Šli jsme přes Novo sello nahoru na hřeben. kolem říčka k bogovinjsko jezero. Pak je tam ještě černé jezero to je taky krásné. Ale hřeben není kontinuální už v té části takže zas dolů. Po takové náhorní plošince pod vrchy Vraca (je jich tam víc) až na Korab. Tam je člověk tak za tři dny od Novo sello. Ale není to daleko, na Korab z Titova vrchu bych to viděl na 3 dni. Pak přes malí korab do Debaru tak 3-4 dni. Taky pěkné. Záleží co chceš. Hory od Ljubotenu po Koráb jsou opuštěnější, travnatější, od Titova po debar jsou ostřejší atraktivnější zalidněnější...

Hodně zdaru!

V.
Spi v leže!
Uživatelský avatar
kracvo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 113
Registrován: pon kvě 4, 2009 20:05

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod karaya1 » ned bře 24, 2013 14:37

Ahoj, chceme v létě jít Makedonii i Kosovo a mám k tomu několik dotazů.

Prvně: má smysl jet tam i zpět přes Skopje nebo to vzít pak z Kosova rovnou do Srbska? S tím souvisí spousta věcí: jestli stojí Skopje za aspoň krátkou prohlídku, jestli se dá bez problémů přejít z Kosova do Srbska, když do Kosova vlezeme horama z Makedonie a jestli se pak dá rozumně dostat třeba do Niše na vlak zpátky.

Co jsem se díval na vlaky, tak totiž existuje jízdenka do Budapešti za 14/19 € (ze stránek ČD není úplně jasné, jestli to je jednosměrná nebo zpáteční - podle kalkulátoru asi spíš jednosměrná) - takže Brno-Budapešť-Brno v předstihu za 28 €. Budapešť-Beograd za 26 € zpáteční a pak je právě trochu problém, co dál: na stránkách srbských železnic je Macedonia Special jen zpáteční (32,60 €) a přímo v kalkulátoru to píše jen cenu lůžek a rezervace. George1 tu psal, že jednosměrná do Skopje stojí 24 €, ale to bylo v roce 2009. Může to prosím někdo potvrdit/vyvrátit?
Při návratu přímo by totiž tahle kombinace byla výhodnější i než CityStar (bez ohledu na počet osob, který tradičně vykrystalizuje týden předem :wink: ): CityStar do Beogradu pro pět lidí vychází na člověka 1624,-; takhle to je při aktuálním kurzu (26,21 Kč/€) 1415,-. Dvě kila už nejsou zas tak malý rozdíl.
Při návratu ze Skopje by byl výhodnější CityStar (i z hlediska pohodlí jedné jízdenky).

Za druhé, do Kosova jsou podle MZV potřeba pasy, přičemž vízová politika záleží na náladě konkrétního úředníka (ČR ale Kosovo uznala, takže by problém být neměl). Vyžaduje se někde štempl se vstupem, jsou v horách pohraničníci nebo se jimi dá projít podobně bez zájmu úřadů jako třeba mezi Černou Horou a Albánií v Prokletije?

Jeli jste někdo z Prištiny do Skopje vlakem? Koukal jsem na Kosovo Railways a mohl by to být docela zážitek - při variantě návratu z Makedonie bych po prohlídce Kosova volil tuto cestu na vlak Skopje-Beograd.

Co všechno vlastně kromě hor v Kosovu vidět? Prištinu, Kosovo pole - něco dalšího prosím? Mitrovice? Nějaké kláštery?

Díky moc.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod george1 » pon bře 25, 2013 16:14

Takže, protože v létě chci jet zase po 5 letech tímto směrem, tak jsem se tomu začal už začal věnovat. na jiných stránkách je toho dost, ale aktualizujme:

1) takže jízdenka Brno - Budapest (367 Kč). Je to tzv. e-ticket, musíš ho koupit na internetu, doporučuji hned 2 měsíce dopředu. Jde koupit i zpátky. Jen pamatuj:
- musíš odjet tím vlakem, na který je, jinak propadne,
- musí ti to na území ČR označit průvodčí, to samé platí i při cestě zpátky, opět ti to musí označit maďarský průvodčí a opět musíš ten vlak chytit.
2) jízdenka Budapest - Beograd (15 EURO). Využit internetovou službu MÁV-Start. Jízdenka je i s místenkou a vyzvedává se ve stojánku na nádraží - musíš si napsat jenom desetimístný kód, který ti přidělí PC. Když pojedeš vlakem, cca asi v 8 z Brna, jsi v Budapesti ve 12:30 a máš na to 30 minut. Stíháš.
3) jízdenka Beograd - Skopje (zpáteční Makedonia-Serbia special - najdeš na Serbian railways - 33 EURO). Platí bez omezení, tedy nemusíš se obávat daného dne pro zpáteční cestu.
Problém: v Beogradu máš pouze 1 hodinu. Bude-li sekyra, nemusíš to stihnout, protože jízdenku musíš koupit u kasy a budeš tam až do rána. Případně můžeš na autobus, jede jich dost. Ze Skopje do Beogradu stojí bus 24 EURO, mohl by tedy stát obdobně tam.
4) jízdenka Beograd - Budapest se dá koupit jen v Beogradě a opět minimálně 7 dní dopředu. Takže v Beogradě máš dva, poměrně složité úkoly na cca jednu hodinu.

Navíc při cestě zpátky by si měl vždycky taky hodinu, což vzhledem ke zpoždění v Srbsku všech vlaků je docela těžké a pak ti propadnou všechny další jízdenky.

Zvažoval jsem proto, že bych jel do Budapešti odpoledne, tak 2 hodiny počkal a nočním vlakem jel do Beogradu. Prohlédl bych si Beograd, koupil všechny ty jízdenky a večer jel tím vlakem.

Zpátky to bude muset být asi podobné, protože nevěřím, že 40 minut je dostačující čas v Beogradu. I když je pravda, že zpoždění to chytalo v minulosti na řecko-makedonských hranicích a tudy dnes nejezdí ani kolečko a vlak vyjíždí jen ze Skopje.
Vcelku bych to City starem neřešil, protože když ti to ujede v Beogradu, tak tam budeš stepovat celý den a utratíš další prachy. Asi zvolím zpáteční variantu až na místě s tím, že pojedu do Subotice, budem na hranici, pěšky nebo budem do Kelebie, osobákem do Budapesti a metropol ve 20:05 chytnu snad vždycky. I na ten jde koupit ta levná jízdenka.

No a až budeš v Kosovu, tak měli hroznou radost, když jsem jim řekl, že jsem se v Tetovu byl podívat na pomník UCK. Ale Srbům bych to neřekl. Jinak tedy vedle pomníku je fantanstický dervišský klášter.

Do Kosova pas mít musíš, žádná víza nikdy nikdo nechtěl. Makedonci už mají centrální evidenci, problém by mohl být při návratu do Makedonie (bez razítek). Přes kosovsko-srbské hranice neprojdeš, projdeš jedině přes kosovsko-makedonské a kosovsko-černohorské. Čili musíš do Kolašinu na vlak a jsi zase v mezinárodním vlaku z Baru.

Ten vlak mě nesmírně láká taky (Skopje - Priština), ale přijede tam až večer .... Jinak jestli ti mohu doporučit, co jsem tak, kdy viděl taK:
1) především města Prizren a Gjakova (Djakovica). zajímavá je Peja (Peč) a dečanský, gračanický a pečský monastýr.
2) nádherná je Rukovská soutěska a ještě jsme byli v Giljanu
3) no a když slezete ze Šar planiny až na západě, tak fantastické místo je vesnice Rastelice

Jinak pokud skončíte s potřebou hotelu, tak se stažte aby to nebylo v Gjakove, tam fakt není nic pod 30 EURO za hlavu.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod karaya1 » stř dub 3, 2013 21:32

Super, díky moc.

Mně šlo hlavně o vlakovou jízdenku Beograd-Skopje - jestli se vyplatí pak jet z Kosova rovnou do Srbska, nebo se vrátit do Makedonie. Prubnu ještě srbská fóra. Vlak Priština-Skopje jede dvakrát denně a ani tak nevadí, že přijede až hodinu po odjezdu ranního vlaku do Beogradu, aspoň si Skopje prohlídnem a večerním vlakem odjedem (obligátní dotaz: je tam někde na nádraží úschovna? Není to úplně samozřejmost).
Gůglím ještě muzea v Prištině - su trochu vysazený na ta vojenská - má se tam údajně stavět muzeum kosovské války, víte o tom někdo něco bližšího, nebo to je jen hudba budoucnosti?
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod george1 » čtv dub 4, 2013 13:44

K tomu návrati přes Srbsko. Jízdenka z Niše do Beogradu stojí 784 DIN a příplatek na rychlík 200 DIN. Takže nějakých 10 Euro. Nevím na kolik vyjde bus z Niše do Kosova, směrem tam by si se dostat měl, jen si pamatuji, že jsme uvažovali, že pojedeme z Beogradu do Subotice busem a chtěli tehdy 1 300 DIN a vlak stál 400 DIN. Za Euro tehdy bylo myslím asi 75 DIN. Z Beogradu do Sobotice vlakem a městským busem na hranice to vyjde v současnosti na 600 DIN, takže něco přes 6 EURO. A z Kelebie až do Budapeštiu stojí jízdenka 3 100 HUF, takže 10 EURO. Taky jedna z možností. Vlastně o 25 kaček dražšší a není nutno se vázat na přesný termín odjezdu z Bělehradu. Jen těch nechutných 7 km na nádraží v maďarsku vlhkým lesem.

Díval jsem se na JŘ Makedonských železnic - ten vlak tak je ale fakt jen jeden. Z Prištiny do Skopje 07:10 - 09:44 a opačně ze Skopje 16:35 - 19:35. Resp. ty si asi myslel ten pár jako dva vlaky, že?!

Co se týká úschovny ve Skopje, tak bágly jsme dávali do úschovy na autobusáku. Autobusák je dole pod vlakovým nádražím a zároveň tam jdou vyměnit peníze. Ve Skopje je nejhezčí asi bazar, hlavní mešita na kopečku naproti bazaru (je nejstarší na Balkáně), kde je pořád hlídač, který vás provede v lámané češtině (dávali jsme 10-20 DIN na hlavu), pěší zóna v části starého města a most. Pevnost nic moc. Je to tak na 2-3 hodiny. V Prizrenu je absolutně nejlevnější spaní (jde to) City Hostel Prizren. V Djakovici se nedostaneš pod 25 EURO na hlavu - je to tam v háji.

My nakonec nevyužijeme jízdenku Macedonia special, protože jsem si uvědomil, že náklady ze Skopje, přes Prizren a Djakovici do Bajram Curri a Valbony tu výhodu zcela negují (2021 Kč na hlavu a stress v Djakovici, zda pojede furgon a zakolik), takže nakonec se mi podařilo nalogovat do systému srbského e-ticketu a dám to jinak:
e-ticket ČD do Budapešti 500 Kč, e-ticket MÁV Start do Beogradu (382 Kč) a e-ticket do Baru s lehátkem (612 Kč - bez lehátka za 540 Kč). Bus do Ulcinju za 3 Eura a za hodinu do Skadaru za 8 Euro. No a druhý den přes Komani do Valbony, dohromady za nějakých 245 Kč. Teoreticky by jste tak mohli do Kosova, protože u trajektu vždycky stojí minibusy do Djakovice. Jsme ho platili myslím nějakých 650 nebo 700 LEK. Je v té variantě jedna výhoda. Vlak přijede do Beogradu z Budapešti oficiálně ve 20:52 a do Skopje jede za necelou hodinu, zatímco na ten do Baru je rezerva víc jak 2 hodiny. Pravda, musí se na nádraží Novi Beograd, ale to je tramvají 7 nebo 9 celkem 4 stanice. A hlavně jízdenku máš u sebe a kasy v Beogradu, to je dobrý bordel. Jinak na ten srbský e-ticket bohužel jdou koupit jen jízdenky do Montenegra. Takže jen tam a zpátky si holt ze Skopje přidám 4 Eura do Beogradu. Holt to musím letos vymyslet do detailu, protože přítelkyně se rozhodla vzít sebou svého malého synka - zatím byl jen v Belgii, Norsku a Itálii. To bude prča - balkánký šok.

Jinak teda muzeum války v Kosovu zatím opravdu není, ale .... na netu jsem objevil toto, ale nejde to otevřít:
Military Museum of Kosovo's War | MOLOS Group174.120.172.131/~preview/.../museum-of-war/ - Přeložit tuto stránku
This proposed exterior design, is part of a planned Museum of War in Prishtina, Kosovo. Inspired by the hero Adem Jashari, who's museum is being named after,
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

PředchozíDalší

Zpět na Balkánské státy