Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod zitka » pon led 30, 2006 17:01

nebyli jste někdo náhodou na šar planině, a to na makedonské i kosovské straně?
zajímalo by mě, jestli se tam dá v pohodě dostat, normálně chodit po horách atd., protože když jsme se loni snažili jenom trochu pohybovat po kosovu (pravda že při hranicích s SČH), tak nám bylo v podstatě všechno zakázáno, ...
a když už jsme u toho co makedonie? dají se víza vyřídit i v bělěhradě nebo jen ve vídni?
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Příspěvekod Drojd » pon led 30, 2006 20:12

Sar-Planina je pristupna z obou /tři/ stran, doporucuji makedonskou nebo pristup pres planinu Dragodan z albanske strany. Kosovska strana, hlavne oblast Brezovice je sice nejhezči ale nezapominej, ze Kosovo je stale provincie pod spravou UNMIC ale doposud nedilnou soucasti Srbska a Cerne Hory. Konkretne oblast Brezovice je srbska enklava a velmi chuda s castymi bezpecnostnimi incidenty. Volnou alpinistiku ale prilis nedoporucuji, je zde riziko setkani s paseraky /stříli bez vystrahy/ i moznost kontaktu s nevybuchlou munici z konfliktu 1999 a 2002.

Jako bezpecnější a také nadhernou oblast doporučuji Jezero Ohrid na Albansko Makedonsko Řeckém trojmezí nebo oblast Dorjanského jezera na Makedonsko Bulharské hranici.

Co vim tak Makedonie loni v červenci zrušila pro letni pobyty turistická viza pro dobu pobytu do 30 dní.

Mate-li hlubsi zajem o tuto oblas mohu poskytnout detailní mapy /25 a 50000/ velké množství fotografií i osobní zkušenosti.
Nejsem moudrý jen tak vypadám
Drojd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: úte led 17, 2006 22:42

Příspěvekod zitka » úte led 31, 2006 9:27

Drojd píše:Jako bezpecnější a také nadhernou oblast doporučuji Jezero Ohrid na Albansko Makedonsko Řeckém trojmezí nebo oblast Dorjanského jezera na Makedonsko Bulharské hranici.

moc díky! ohrid určitě minout nechci...

Drojd píše:Co vim tak Makedonie loni v červenci zrušila pro letni pobyty turistická viza pro dobu pobytu do 30 dní.

sice zrušila víza, pak to prodloužila do 30.6.2006, ale pak už zase potřeba budou:( a protože se chystáme až v červenci nebo srpnu...tak se asi vízům nevyhneme

Drojd píše:Mate-li hlubsi zajem o tuto oblas mohu poskytnout detailní mapy /25 a 50000/ velké množství fotografií i osobní zkušenosti.

:supz: to by bylo úžasný!
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Mapy

Příspěvekod Drojd » úte led 31, 2006 19:50

Napred bych neco este dodal: to predtim sem ti nechal napsat tatikem, kterej tam byl rok jako KFOR kartograf. A ty mapy by mohli bejt(je jich tu cca 10GB :D ) ale sou ve formatu .ecw a nenasel sem nic co by to umelo rozbalit tak doufejme, ze se sem koukne nekdo chytrejsi a poradi nam a pak bych ti to nejak dorucil. :wink:
Nejsem moudrý jen tak vypadám
Drojd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: úte led 17, 2006 22:42

Re: Mapy

Příspěvekod zitka » úte led 31, 2006 19:53

Drojd píše:Napred bych neco este dodal: to predtim sem ti nechal napsat tatikem, kterej tam byl rok jako KFOR kartograf. A ty mapy by mohli bejt(je jich tu cca 10GB :D ) ale sou ve formatu .ecw a nenasel sem nic co by to umelo rozbalit tak doufejme, ze se sem koukne nekdo chytrejsi a poradi nam a pak bych ti to nejak dorucil. :wink:


tak to doufám, že se NĚKDO koukne, protože takový věci já řešit nedokážu :roll:
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Re: Mapy

Příspěvekod tuso » úte led 31, 2006 19:59

Drojd píše:Napred bych neco este dodal: to predtim sem ti nechal napsat tatikem, kterej tam byl rok jako KFOR kartograf. A ty mapy by mohli bejt(je jich tu cca 10GB :D ) ale sou ve formatu .ecw a nenasel sem nic co by to umelo rozbalit tak doufejme, ze se sem koukne nekdo chytrejsi a poradi nam a pak bych ti to nejak dorucil. :wink:


Jenom aby to nebylo jako u nás v nemocnici s "fotkama" z CT a MR /magnetické rezonance/- prohlídnout to jde jenom na spešl programech za několik hodně desítek tisíc, které ti dodají spolu se strojem za několik melounů /až desítek melounů/.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Mapy

Příspěvekod zitka » úte led 31, 2006 20:01

tuso píše:
Drojd píše:Napred bych neco este dodal: to predtim sem ti nechal napsat tatikem, kterej tam byl rok jako KFOR kartograf. A ty mapy by mohli bejt(je jich tu cca 10GB :D ) ale sou ve formatu .ecw a nenasel sem nic co by to umelo rozbalit tak doufejme, ze se sem koukne nekdo chytrejsi a poradi nam a pak bych ti to nejak dorucil. :wink:


Jenom aby to nebylo jako u nás v nemocnici s "fotkama" z CT a MR /magnetické rezonance/- prohlídnout to jde jenom na spešl programech za několik hodně desítek tisíc, které ti dodají spolu se strojem za několik melounů /až desítek melounů/.


to je povzbuzující,... tak to se těšim, na co kdo přijde :?
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Příspěvekod Vojtos » úte led 31, 2006 20:26

tož tu máte ten prohlížeč;)

http://www.maplibrary.org/software.asp
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod zitka » úte led 31, 2006 20:35

Vojtos píše:tož tu máte ten prohlížeč;)

http://www.maplibrary.org/software.asp


:prayer: :prayer: :prayer: ó díky, drahý admine :smt082
teď už jen to doručení :smt006
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Příspěvekod Drojd » úte led 31, 2006 22:42

Drojd (senior):

Program to rozbalil, pokud chces ukazku posli svuj emajl. Convertoval jsem uzemi cca 30 km2 oblast Luboten a je to 250k v jpgéčku. Jde o srbskou 25 cca 25 let starou, bohužel se srbským názvoslovím. Menší měřítka jsou novější /2 až 5 let a názvy albanské/.

Fotek z KoKosova, Makošky a Albošky mam přes 50G.

arm4
Nejsem moudrý jen tak vypadám
Drojd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: úte led 17, 2006 22:42

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod pripluv » pon dub 27, 2009 7:36

Tak to tady trochu oživíme ... byli jste tam poslední dobou někdo? Zvažuji jako variantu k Albánii, Makedonii či Černé Hoře...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod atrex » úte dub 28, 2009 17:05

Byli jsme v létě 2008, týden jsme nikoho nepotkali, jen pár bačů s ovcemi a psy. Spali jsme střídavě na kosovské a makedonské straně, nebyl žádný problém.
atrex
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: úte srp 28, 2007 13:14

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod outdoor » úte dub 28, 2009 18:38

taky budu rad za info, zvazujeme tuto oblast v zari 2009 :tonqe:
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod pripluv » stř dub 29, 2009 9:28

atrex píše:Byli jsme v létě 2008.

muzu poprosit o presnejsi info? kam a jak jste jeli, odkud kam sli, odkud jeli zpatky, byli jste pouze na planine nebo i nekde jinde, jak to je s dopravni obsluznosti, co koupe jidla (da se to prirovnat jinemu balkanskemu statu?) a pod? diiiky moc
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod atrex » stř dub 29, 2009 15:01

Jeli jsme vlakem přes Budapešť a Belěhrad do Skopje, pak busem do Tetova (jezdí každou chvíli), z Tetova taxikem do vesnice Vratnica k mostu přes řeku (viz Google earth, 42° 8.921' S 21°7,434 V), potom nahoru na Ljuboten (vypadá jak Sněžka), po hřebeni na Titov Vrv, pak jsme sešli průsmykem do jakési vesničky, na jejíž jméno si teď nemůžu vzpomenout. Tam jsme byli dobrá atrakce, asi první turisti ten rok (uprostřed léta!), hned sehnali kluka, co mluvil německy, pozvali nás v cukrárně na zmrzlinu a večer nás kluci ve svém VW Golf GTI (fakt!) odvezli dolu do Tetova, protáhli po klubech a pak nás vzali až do Skopje. 180 km/h po dálnici, kde běhají psi (šar planinci) je docela zážitek. No a pak stejnou cestou vlakem zpět.
Nakoupit se dá ve Skopji, nebo až v Tetovu u autobusového nádraží, je tam výborně zásobený supermarket a ceny stejné jak u nás, možná o kousíček nižší, doporučuju).
Možná jsme se tágem měli nechat vyvézt o kousek výš - směrem k vrcholu Ljuboten se klikatí silnička, po které jsme šli, je to pěkný stoupák, krajina nic moc a člověk se zbytečně nadře hned první den, nechal bych se vyvézt tak vysoko, jak by jen taxikář svolil)
Vlak pro 4 nás vyšel asi na 9 tisíc, bus nějakou tu stovku a tágo asi 12E. S bačy (dle s předsedy btw?) se dá mluvit česky nebo německy, jsou přátelští a jeden měl i sýr, chleba a kafe.
Naposledy upravil atrex dne stř dub 29, 2009 17:00, celkově upraveno 1
atrex
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: úte srp 28, 2007 13:14

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Jary » stř dub 29, 2009 15:11

A jak dlouho jste tam byli? Z toho popisu to vypadá jako víkendovka v horách :o)
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod atrex » stř dub 29, 2009 15:41

týden
atrex
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: úte srp 28, 2007 13:14

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Brunoos » pon kvě 4, 2009 19:46

Taky se tam někam chystame

co nějake mapy - měli jste?
Brunoos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon črc 28, 2008 13:04
Bydliště: Podbeskydi

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod atrex » pon kvě 4, 2009 19:51

Brunoos píše:co nějake mapy - měli jste?

jojo něco jsme měli, zjistím co, dej mi chvilku
atrex
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: úte srp 28, 2007 13:14

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod vojtab17 » pon kvě 4, 2009 20:58

Ahoj. Byl jsem na Šar s Atraxem.Bylo tam staršně moc krásně, nádherný hory fakt jo. Neměli jsme žádnej závažnej problém až na mapu, ta byla důvodem ke komick historce. mapu jsme sehnali v Kiwi za nekřesťasnké tři stovky. jedná s eo složený plánek velikosti A3 v makedonštině a v cirlici, takže je dobré mít s sebou tabulku s převodem písmen. No šli jsme dost z paměti podle google earth právě na ten mostek a cestou necestou nahoru. Vede tam dokonce značení na tu chatu bod Ljubotenem. Pak s eznačení zrtácí chvlema se oběvuje a někdy sm ena něj nenarazili snad celej den. Šli jsme přez ljuboten( Doporučuju vyškrábat se do sedla pod ljuboten, je to první hora, nechat tam bágly, vylzt ljuboten a vrátit se zpět a pokračovat v cestě. U chaty je pramen. No Hele a šli jsme takhle pět dnů a do deníčku jsem si zapisoval ty kopce podle mapy. Akorát jeden vysokej kopec travnatej neseděl výškově s kopcem co jsme si ymsleli že je na mapě. Tím vznikla první pochybnost. Myslel jsem že ten kopec je Kobilnica. Další den jsme šli dál v pohodě a zvažovali jestli na mapě jsem opravdu tam kde myslíme. nebyly jsme. Další den jsme v mlze zabloudili podle značení které nečekaně houstne k nějaké atrakci právě za kobilnicou. Ta první hodně vysoká hora přez 2600 je Bistra. Šli jsme několik dnů mimo mapu. ta mapa je asi 20 procent kopců okolo titova vrchu. Ve vojenském atlase po dědovi je Šar planina dělena na pohoří Bistra a Šar planina. mezi nimi je obrovsky dlouhé a nízké ( pod 2000 ) sedlo. Zajmavé. Tuhle mapu tedy NE!! Hřeben je dost jasnej a zřetelnej aby se za pěkného počasí dalo jít i bez mapy. Stačí vědět směr a buzola bohatě. Jděte prostě uplně po hřebeni, asi s enevyplatí kopce různě podcházet obchazet a tak přez ta suťová pole se blbě chodí.
Atrax mě kdyýtak opraví prosím.

Tak ahoj a zdar tam!! A pašeríci nějak oc nestřílej jen nemluvěj, myslim, že sme je tam viděli s oslama.
vojtab17
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon kvě 4, 2009 20:17

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod atrex » pon kvě 4, 2009 22:04

vojtab17 píše:Atrax mě kdyýtak opraví prosím.

Napsal jsi to dokonale :D :prayer:
atrex
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: úte srp 28, 2007 13:14

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod pripluv » úte kvě 5, 2009 8:22

slo by do nejakych map na netu umistit znacky (nebo vycist gps), kde jste zacinali a konclili?
priznam se, nemam ted moc casu na nejake sahodlouhe planovani a hledani :oops:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Brunoos » úte kvě 5, 2009 9:19

Ted se koukam že vy jste šli spiš na severo-zapad od Skopje. Ja jsem měl v planu spiš na jih. Kolem toho velkeho jezera a pak někam nahoru na hřeben.

Tak ještě uvidime
Brunoos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon črc 28, 2008 13:04
Bydliště: Podbeskydi

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod vojtab17 » úte kvě 5, 2009 13:25

Značky člověče nevim jak udělat ale snad přepsat ty gps nebo by stačili možná názvy z google earth. Kouknu na to. Když zadáš do googl země vesnici Vratnica, Makedonia, tak ti to najde vesnici pod Ljubotenem, první horou š.p.od severu. Dáš se po té silnici hlavní co tam vede na sever. až dojdeš do takové ostré zatáčky s mostem přez potok tkaovej hodně z erodovanej. a zatím vede cesta nahoru, o kus dál vede ta silnice nahoru. Došli jsme pak po hřebeni až na Titov Vrv. Odtud pak dolů velkým údolím jižně od vrcholu titov vrv směrem do makedonie do vesničky hend na cestě pod otevřením s esemknutého údolí. Odtud jsme dostali svoz do tetova... ( Tím směrem je vensička nejbližší pojmenovaná Bogovinje. Tak snad tak nějak. Máte li google zemi v Pc neměl by to snad být problém najít.

41°56'40.44"S
20°51'40.99"V --Vesnička sestupu

42° 8'55.12"S
21° 7'28.24"V -- Počátek výstupu

Zatím!! Vojta
vojtab17
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon kvě 4, 2009 20:17

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod pripluv » úte kvě 5, 2009 14:26

diky, toto pomuze velmi :rolleyes:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod george1 » pon kvě 11, 2009 13:29

Před definitivním rozpadem Jugoslávie jsem přecháze z Tetova do Prizrenu přes Titov Vrh. Tehdy ještě fungovala lanovka nad Tetovem (nevím jak nyní), takže to vydalo jen asi na 3,5 dne. Měl jsem tehdy mapu Generalního štábu Luftwafe z roku 1944 a překvapivě cestičky a pěšinky odpovídaly i po 50 letech, hlavně tam byly perfektně vrstevnice. Někde jí snad ještě mám, tak se jí pokusím dobře naskenovat a někam jí umístím.

Určitým problémem tohoto nápadu v současnosti je, že vlastně dojde k ilegálnímu opuštění Makedonie. Na druhou stranu z Prizrenu jezdí autobusy přes Kukes přímo do Albánie. Vždy okolo 20:00 a do Durrese to stálo loni 15 EUR. Taky by se tudy dalo jet do Prokletije, bus do Djakovice stojí 3,5 EUR a z Djakovice jezdí minibusy přes Morinu do Bajram Curri. Opačně jsme platili 1 000 LEK na hlavu. No a pak je do Valbony kousek. Mám však pocit, že severní strana Sar planini bude pořád místy zaminovaná.

Podle dílčích informací je taky přechod mezi Kosovem a Albánií taky mezi vesnicemi Krushevo (Kosovo) a Shishtavec (Albánie), ale to by bylo dobré jen při komplexní hřebenovce a před Korabem vpravo dolů. A p=ak nevím jak dál ze Shishtavece.

Další možný přechod je pak mezi Debarem (Makedonie) a Peshkopi (Albánie). Ten funguje a z Peshkopi jezdí busy do Tirany a 3 - 4x týdně na sever do Kukese.

Tohle je dobrá mapička hranic: http://www.reisenett.no/ekstern.html?ur ... yu3ba.html
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod pripluv » pon kvě 11, 2009 14:11

danke, kdyby se sken podaril, bylo by to paradni
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod zitka » stř kvě 13, 2009 20:19

my byly nakonec na šar planině loni v létě, mapy mám dost dobré, kdysi mi je dával drojd tady z OF, oskenovala bych je nebo půjčila, problém je, že je mám v praze a jsem ještě asi měsíc v moskvě...
doprava busem do bělěhradu, busem do skopje, busem do tetova, pak nad nějakou tu vesničku autem s autobusákem z nádraží... počasí nám napoprvé úplně nevyšlo, tak jsme vylezly na chatu pod ljuboten, otevřená pouze o některých víkendech, lanovka nefunguje,
pak nahoru na ljuboten, dokonce je tam značená cesta pod kopec, pak odbočka na vrchol, kdesi na fotkách mám určitě i plánek, který je kousek za vesnicí...
hřebenovka byla kdysi značená, dneska je značka opravdu jen sem tam, šly jsme podle výše zmiňovaného průvodce a map, až na jednu, kterou jsem zapomněla (velmi chytře) doma... od druhého dne mlíko jak prase, viditelnost do 10 m, vítr, déšť, protože je hřeben dost travnatý a místy nevýrazný, měly jsme s orientací trochu problém a kvůli neměnícímu počasí jsme slezly po východní straně do makedonie na nějakou salaš a tam nám ukázali cestu dolů... pak jsme jezdily jinde po makedonii a vrátily se a větší část hřebene až pod korab došly v pohodě, krásný počasí, kopce, doporučuju;) zkusím ještě někde dohledat info, ale bohužel mám i deník, prostě všechno, v praze...
všude velmi milí pastevci, s vodou je to přesně, jak je psáno v tom průvodci, občas málo, občas se musí kus z hřebene...
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod zitka » stř kvě 13, 2009 20:35

tak ten plánek - jediná loni nově označená část: plánek
vesnice byla evidentně staro selo... a bohužel jsem se nedonutila (jako obvykle) ani k popsání fotek, tak pokud potřebuješ něco přesněji, můžu hledat a skenovat okolo půlky června;)
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod pripluv » stř kvě 13, 2009 20:59

jeste nevim kdy pojedu, pojedu-li, ale urcite si vzpomen, budu moc rad. diky :rolleyes:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Další

Zpět na Balkánské státy