Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod karaya1 » pát dub 5, 2013 12:32

Hm, když jsem trasu Priština-Skopje gůglil prvně někdy na podzim, tak bych dal ruku do ohně za to, že jezdily dva vlaky denně oběma směry - teď už tam je skutečně jen jeden. Ono je to ale jedno, ranní vlak plně vyhovuje - v deset plus zpoždění ve Skopje, takže času dost si město prohlédnout a v osm večer odfičet pryč.
Koukám ale ještě že existuje i linka Peč-Priština a zpět, na návrat z hor asi dobré.

Každopádně za všechno díky :wink:

george1 píše:Jinak teda muzeum války v Kosovu zatím opravdu není, ale .... na netu jsem objevil toto, ale nejde to otevřít:

To jsem právě objevil taky - a proto jsem se ptal, jestli někdo neví víc. Docela by mě zajímalo, jak se budou místní dívat na přerod UCK z teroristické organizace na americkém blacklistu na státotvornou stranu a zdroj kádrů pro vrcholné politické funkce :vom:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod george1 » sob dub 6, 2013 13:36

Jo linka Peč - Priština existuje. Dokonce dva vlaky, jeden jede jen do Kosova Polje (Fushe ...). První je jako IC a druhý jako Os. jedou stejně dlouho. Jinak makají na projektu obnovy tratě Klina - Prizren, ale asi to bude jen záměr, protože všechno cpou do dálnice Priština - Prizren, aby navázali na již hotovou do Tirany.

Tady máš odjezdy busů z Niše do Prištiny: http://redvoznje.net/autobuske-linije/n ... =15.5.2013

Kdybych věděl na 100 %, že to projedu, tak zase by se mi to líbilo, Ráno hned z Niše, v 8 v Prištině a za 2 hodiny v Djakovici. No a už jsme zase u toho blbýho spaní tam. To je za 3 lidi cca 75 EURO nejméně. Busy do B.C. jedou totiž ráno okolo páté. To bych mohl dát 40 za taxi do B.C. a dalších 40 do Valbony a vyšlo by to nastejno. Tak nevím, asi holt přes ten Shkodar a Djakovici, kterou moc chci znovu vidět, až při zpátečním tranzitu z BC do Kukese. My pak chceme ještě na Korab, ale jen dvoudenní trek a pak podle situace. Jen mě vytáčí, že musím vláčet boty Alasky, protože ty škrapy v Prokletije asi můj kotník v nižších nedá.

Tak si to užijte.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Pavel-tm » úte črc 22, 2014 7:22

Ahoj,
je možné při dobrém počasí přejít trasu Popova Šapka - Titov Vrv - hraniční hřeben na trojmezí MAK-KOS-ALB - Golem Korab za 4 dni, aniž bychom museli jít 10 hodin denně či běžet? Podle mapy s vrstevnicemi po 20m mi to přijde zpod Titova Vrvu dál po hřebenu skoro po rovině ;-) (teda s denním převýšením určitě pod 1000 m), nebo se mi to jen zdá? Díky.
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Chara-din » úte črc 22, 2014 8:55

Myslím si, že pokud trefíte ideální cestu (není to úplně jednoduché), vyjde počasí (zdržely nás bouřky) a půjdete svižně (viděl bych to na klidně na těch 10 hodin), tak by se to dalo. Nevím ale, kam chcete scházet. Pět dní už by mi přišlo víc v pohodě. A zas taková rovinka to rozhodně taky není :-)
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Pavel-tm » úte črc 22, 2014 9:00

Díky. Sejít chceme někdy 6. den po odchodu z Šapky, vidím to tak, že z Korabu půjdem pod hřebenem na jih do Cigánského prolazu, a pak z nějakého sedla jižněji to ohneme na východ do údolí Radiky k silnici (ideálně ves Žirovnica) a tam snad už něco stopnem. Ale uvidíme, v krajním případě při komplikacích to vezmeme z Korabu po klasické výstupovce/sestupovce přes Střezimir k přehradě Mavrovo.
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod Chara-din » úte črc 22, 2014 9:57

Jestli tedy máte plán 6 dní na Šapka-Žirovnica, tak to by se vám, pokud se něco nezkomplikuje, podařit mohlo.
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod VitGromes » pon zář 22, 2014 17:38

Pokud někdo uvažuje o přechodu Šar Planiny z Kosovské strany, tak jsem to letos absolvoval. Napsal jsem o tom malý seriál článků, první je tu:

http://www.turistika.cz/cestopisy/sar-planina-hory-kde-lisky-ne-davaji-dobrou-noc/
VitGromes
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon zář 22, 2014 17:33

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod wojtis » stř kvě 23, 2018 5:57

Ahoj,
v létě se taky chystáme do Makedonie na přechod Šar Planiny od vesnice Staro selo (Ljuboten) až na Velky Korab a dolů. Představa by byla tak na 10 dní + doprava. Je to vůbec reálné?
Také scháním nějaké mapy. Hodně odkazů na které jsem narazil je již nefunkčních. Staré mapy v měřítku 1:100 000 jsem již našel, ale něco podrobnějšího se mi nalézt nedaří.

Co se týče dopravy tak máme v plánu jet autem přes Maďarsko, Srbsko a auto nechat v Gostivaru na placeném parkovišti.

Budu rád za jakoukoliv informaci, radu, odkaz...

Díky
wojtis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon kvě 14, 2012 11:30

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod davvee » čtv kvě 24, 2018 0:48

Do Skopje ted létá z Bratislavy Wizzair,tak to může být zajimavá alternativa.
Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: Šar planina (Makedonie, Kosovo)

Příspěvekod ZanerZula » úte zář 11, 2018 16:19

Zdravím.
Tak mohu popsat makedonii i s cestou.
Autem jsme jeli do bratislavy, parkování Park Fly za 38 euro.
Zpáteční letenky pro 4 osoby 8800 (nepojišťovali jsme se). Vždy dvě osoby měli zaplacené 1 velké zavazadlo 20kg. Byl to problém to tam napasovat, ale šlo to. Jídlo na 10 dní 7kgx2, trek.hůlky 0,5kg, stan 1,5kg, batoh 1kg, batoh 2kg, vařič, nůž, hrnky, lahev, vak na vodu (vše cca).Celkem jsme měli 19,8kg, kolega skoro 21 ale neřešili to. Vše ostatní v příručním zavazadle (spacák, gatě, tričko atd, já to měl vaku 15l, někdo v starým stoletým batohu kterej tam pak nechal) A co šlo tak na sobě a po kapsách, jel jsem v mikine a gtx bundě.
Už v česku jsem si objednal taxi, které na nás čekalo na letišti a odvezlo do Staro Selo za 45 euro, perfektní. Taxikář furt brblal že si nic nevidělá, ale co nadělal, dali jsme mu 50 a byl spokojenej jak želva. Další taxi bylo už z čr domluvené z teetova na letiště za tuším 35e, ale to jsme nakonec nevyužili. V Staro selo jsme spali na nějakým hřišti a ráno stoupali nahoru. Po třech dnech deště jsme změnili pohoří a tam zas nebyla voda, ale to je už na dlouhý psani.
Vařili jsme kvůli letadlu v malým dřívkáči s ventilátorem na tit. hrnkách a úplně super, palivo všude. Pozor na taxikáře, snaží se turisty dost škubat. Třeba ze Skopje na letiště chtějí 20e, ale jde to i za 8e. Stačí se otočit a jít pryč, že víc nedáte a hned vás zavolají zpět. Řekl bych že na 0,5e na kilometr se dá v pohodě dokecat.
ZanerZula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob srp 22, 2015 19:16

Předchozí

Zpět na Balkánské státy