Albánie

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Albánie

Příspěvekod zitka » čtv led 19, 2006 14:46

ačkoli je léto ještě daleko, toužebně vyhlížím prázdniny - a stále nic :cry: - a tak hledám jakékoli info o albánii, makedonii a vůbec téhle části balkánu, včetně severu řecka a korfu... - máte někdo nějaké zkušenosti, rady, porady, případně linky na cestopisy atd. ?
moc díky :)
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Příspěvekod Rujir » pát led 27, 2006 20:08

Vstupil som si do svedomia, ked uz si sa stazovala, ze sme sa tu na teba vybodli, tak to malo, co ti mozem poskytnut.

Linky na cestopisy si asi najdes aj sama (napr. http://www.miras.cz/cestovani/albanie.php) tak aspon do SZ som ti poslal kontakt na kamarata co pred par rokmi cestoval do Albanska po vlastnej ose. Uz som ho dlho nevidel, tak netusim, ci sa ti ozve, ale skus, za pokus nic nedas... :wink:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod zitka » pát led 27, 2006 20:13

Rujir píše:Vstupil som si do svedomia, ked uz si sa stazovala, ze sme sa tu na teba vybodli, tak to malo, co ti mozem poskytnut.

Linky na cestopisy si asi najdes aj sama (napr. http://www.miras.cz/cestovani/albanie.php) tak aspon do SZ som ti poslal kontakt na kamarata co pred par rokmi cestoval do Albanska po vlastnej ose. Uz som ho dlho nevidel, tak netusim, ci sa ti ozve, ale skus, za pokus nic nedas... :wink:


děkuju, ale to nemělo vyznít jako stížnost - jsem netušila, že si to tak přebereš :shock:
ty linky už jsem našla - nakonec nejenom mirase, icestovani...
a kamarata zkusim :wink:
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Příspěvekod Rujir » pát led 27, 2006 20:16

zitka píše:děkuju, ale to nemělo vyznít jako stížnost - jsem netušila, že si to tak přebereš :shock:


Jasne, ze som to tak nebral, ale co by som si nerypol, ked mozem... :twisted: :mrgreen: :twisted:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Albanie - jakou a kde sehnat mapu ?

Příspěvekod wertigo » stř srp 16, 2006 9:01

na zacatku zari jedu na 2 tydny do Albanie. Je to sice s cestovkou, ale dobra mapa prijde vzdycky vhod. Nemate tedy tip na dobrou mapu Albanie. Bohuzel u nas ve meste zadnou nemaji, tak budu muset neco objednat naslepo pres net = nemuzu si ji prohlednout, tak bych potreboval radu od nekoho kdo nejakou dobrou mapu vlastni.

Doporucite nejakou ?
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Albánie

Příspěvekod Stybba » stř lis 22, 2006 21:48

Tak koukám, že Albánie asi není zemí, která by byla aspoň trošku na tomto fóru diskutována... Nicméně - v létě 2007 bych hrozně ráda jela na 3 měsíce do Albánie (půlka června - půlka září), akorát řeším naprosté nepochopení ze strany dotázaných: "Cože? Albánie?!? A na 3 měsíce?!? Si děláš srandu, ne?!?", v tom lepším případě "No, do Albánie bych se rád jel podívat, ale tak na 2-3 tdýny maximálně, ne na 3 měsíce..."
Proto - nevíte o někom kdo by rád jel? Chci si to "nadělit" k 18, svým způsobem jako takovej radikální krok od vlivu rodičů :o). Myslím, že jakési zkušenosti z hor mám, kondici taky (jak fyzickou a psychickou)... No prostě bych si ten svůj sen ráda splnila... Pokud teda o někom víte... Prosím, prosím... dejte vědět :o). Díky ;o)
Stybba
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned črc 30, 2006 19:13
Bydliště: Brno

Příspěvekod matob » stř lis 22, 2006 22:04

ja som tam bol v juli, s cestovkou, ale ziadnu dobru turisticku mapu sme nemali :) . Inac je to pekna zem s peknymi horami, aspon na severe, kde som bol.
Uživatelský avatar
matob
účastník
účastník
 
Příspěvky: 327
Registrován: úte kvě 23, 2006 15:59
Bydliště: Senica(SK)/Praha(CZ)

Příspěvekod Luckyboy » sob říj 13, 2007 17:21

zdravim. vim ze to je mozna pro nekoho moc brzo, ale lepsi se zeptat driv nez pozde :)
pristi rok se chystam mimo jine do albanie. rad bych prosel Prokletije jak v cerne hore tak asi i v albanii. Byl tam nekdo? vsude ctu ze tam nikdo nechodi ze tam je akorat divocina. takze by me zajimaly postrehy a zkusenosti lidi co tam byly.
dale by me zajimalo jestli nahodou nekdo nema mapu a nebo nevi o nejake mape (kde ji stahnout krome cvut map, koupit, ukrast proste ziskat)

dik za odpovedi ;)
Luckyboy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob říj 13, 2007 16:49

Příspěvekod Tomík » stř bře 12, 2008 17:20

Článeček na téma albánských hor
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Albánie

Příspěvekod pripluv » pon lis 3, 2008 11:52

Trochu to tu musím oživit. V létě si asi ještě vyšaším dva týdny čas a rád bych do Albánie. Kde bych stáhnul nějakou přehledovou mapku, jak to tam vlastně vypadá, kde jsou jaký hory a tak? Co by jste doporučili za horstvo (rád to vezmu i přes vrchol nejvyšší).
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie

Příspěvekod Jary » pon lis 3, 2008 12:13

Před letošní Albánii jsme toto téma rozebírali hodně tady: http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=13&t=4295
A nějaké zkušenosti po návrtu jsou tady: http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=13&t=6016.

Jinak co se hor týče my absolvovali NP Pelister v Makedonii a Théthy v Albánii. Obé mohu doporučit, včetně výstupu na kopec nejvyšší. (To je vcelku solidní výšlap, pokud kamarádovi chytré hodinky nelžou, dali jsme v jednom dni 2500 m nahoru a 1700m dolu.)
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Albánie

Příspěvekod pripluv » pon lis 3, 2008 12:14

super, projedu to a začnu s otravnými otazkami :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie

Příspěvekod pripluv » pon lis 3, 2008 21:45

wikipedie píše:Výstup na vrchol je možný z makedonské strany, musí se ale vyřizovat složitá a byrokratická procedura.

je to pravda? to se jako na nejvyssi horu Albanie nedostanu z Albanie?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie

Příspěvekod Hafi » pon lis 3, 2008 23:00

hadam ze tu nekde nekdo (haam ze george) rikal ze lze i z albánie - za googli po foru jmeno hory - maja e jezerce - a ono to mozna prislusne vlakno najde
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Albánie

Příspěvekod pripluv » úte lis 4, 2008 6:46

není nejvyšší Velky Korab?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie

Příspěvekod Jary » úte lis 4, 2008 8:42

Korab je hraniční hora, někdy je jako nejvyšší uváděn on, někdy je to Jezerce, která leží celá na Albánském území. Na Korab z albánské strany asi nelze. Z makedonské strany oficiálně taky ne, pouze se snad jednou ročně koná nějaký organizovaný výstup. Jezerce je z tohoto pohledu (hraniční území, miny apod. zcela bez problémů). Horší je to trefit tam.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Albánie

Příspěvekod pripluv » úte lis 4, 2008 8:45

ještě to zkusím jinak: když do Albánie, tak kam? Když na tamní hory, na jaké?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie

Příspěvekod Jary » úte lis 4, 2008 13:42

Podle mne jediná volba je NP Thethy u Černohorských hranic. Je to jediná oblast o které lze získat alespoň nějaké kusé informace. O ostatních horách se nedozvíš téměř nic, neexistují informace, mapy, patrně často ani nejsou osídleny tzn. neexistují cesty, stezky, pěšinky. Hraniční hory s oblastí Kosova a zčásti i Makedonie navíc asi hrozí rizikem zapomenutých min.
Thethy mohu doporučit. Rozumný přístup, krasné scenerie, lze najít různé popisy tras, existují nějaké mapové podklady. Také se lze dopmluvit s místními lidmi, mohou dělat v horách průvodce. Jádrem oblasti je obec Thethy. Přístup z Kopliku - městečko na hlavní silnici mezi Skadarem a Černou Horou. Patrně žádná nebo velmi limitovaná pravidelná doprava, ale lze najmout taxík nebo minibus. Jednu hodinu po letos položeném asfalru do vesnice Boge, další dvě hoďky již bez asfaltu do Thethy. Někdo dělá pěší přechody z boge do thethy. V thethy pak možnost výstupu na Jezerce (nelze zvládnout za jeden den) nebo jekékoliv okolní vrcholy. V blízkosti obce vodopád, rokle atd.; přístupy k těmto pozoruhodnostem již jsou do konce někdy značeny. Oblíbený je přechod do vesnice Valbone (jednodenní záležitost).
V Thethy lze zajistit ubytování u domácích (vybrané domky mají vyvěšenou ceduli) nebo u místních stanovat na zahradě (1 Eur/os/noc). Na rozdíl od zbytku albánie se tady lidi umí usmívat. (možná subjektivní dojem, ale shodný u všech opěti účastníku naší letošní výpravy).
Další detaily na požádání.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Albánie

Příspěvekod Jaro Flídr » úte lis 4, 2008 13:45

Keď do Albánska, tak do Albánska, keď na hory, tak Prokletie! Na Korab sa samozrejme dá ísť aj z Albánska. Nieje nutné ani gúgliť, stačí prehľadať OUTDOORFORUM!! :lol:
Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest.(J.A.Komenský)
Jaro Flídr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv bře 27, 2008 0:21
Bydliště: Kalná nad Hronom

Re: Albánie

Příspěvekod Jary » úte lis 4, 2008 13:50

Jo, ještě abych nezapomněl mimo hory. Mimo hory - odpadky, špína, smrad. Nevím proč, v Indii mi to tak nevadilo, říkal jsem si: "no jo Asie". Navíc uprostřed té bídy vám to příjde normálnější než v zemi, kde již každý druhý vlastní auto a mobilní telefon. Navíc, viz předchozí příspěvek, mi lidé připadali docela studení čumáci, kamenné tváře (vyjma thethy). Líbilo se mi v Beratu, pak pevnost ve Skadaru a plavba po jezeře Komani. Jinak nudná, špinavá města (Elbasan, Tirana, Vlore, ....). Kdybych jel znovu, tak asi jenom do toho Théthy.
Technická: - Prokletie = černohorský název (myslím že platí jen pro část na ČH území). Na albánské straně jádro oblasti tvoří právě Np Thethy.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Albánie

Příspěvekod pripluv » úte lis 4, 2008 14:39

aha, takže Prokletie a Thethi je jedno a to samý?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie

Příspěvekod pripluv » úte lis 4, 2008 14:41

Jaro Flídr píše:...stačí prehľadať OUTDOORFORUM!! :lol:

nenasel jsem. nekolikrat :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie

Příspěvekod Jary » úte lis 4, 2008 17:08

Ano, na ČH straně Prokletie, na albánské NP theth, ale pořád to jsou jedny hory. Já si myslím, že když jsem tady hledal tehdy před albánii tak jsem o Korabu taky nic nenašel. nebo jen nějaké hodně obecné info.
jinak odkazy na nějaké cestopisy dával George v jednom z vláken na které jsem dával odkaz já. Pokud chceš obecné info o albánii, existuje průvodce od RG, i v češtině. ale o horách ram toho moc není.
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Albánie

Příspěvekod Jaro Flídr » úte lis 4, 2008 20:54

Prokletie má albánsky názov Bjeshket e Namuna (niekde tiež Nemuna). Vo Valbone používali domáci názov Prokletie. O výstupe na Korab z albánskej strany sa tu písalo pred pol rokom, skúste sa potrápiť. :((
Albánci sú, podľa mojich skúseností, veľmi milí a ochotní pomáhať cudzincom. Ak máte iné dojmy, tak ste asi mali smolu a stretali ste tých zopár výjimiek.
Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest.(J.A.Komenský)
Jaro Flídr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv bře 27, 2008 0:21
Bydliště: Kalná nad Hronom

Re: Albánie

Příspěvekod pripluv » úte lis 4, 2008 21:04

na jak dlouho je ten prechod? je dobre pochodit jak albanskou tak cernohorskou cast? jde nekde v horach prejit hranici (je nekde hranicni prechod)?

@JF: jsem se uz natrapil dost, co takhle nejakou napovedu?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie

Příspěvekod pripluv » úte lis 4, 2008 21:23

Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie

Příspěvekod pripluv » úte lis 4, 2008 21:35

ale o Korabu nic :((
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie

Příspěvekod Hafi » úte lis 4, 2008 21:43

pripluv píše:ale o Korabu nic :((

hergot...cepujem tady novacky a vrchni mod neumi hledat! dal jsem do hledani "korab" a hned prvni vlakno (krom tohoto) ktere to naslo obsahuje pozadovanou informaci....
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Albánie

Příspěvekod pripluv » úte lis 4, 2008 21:52

vidis ... ja udelal to samy a naslo mi to guvno :((
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie

Příspěvekod Hafi » úte lis 4, 2008 22:00

pripluv píše:vidis ... ja udelal to samy a naslo mi to guvno :((
to je prinejmensim podezrely.... [-X
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Další

Zpět na Balkánské státy