Albánie a Makedonie

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Albánie a Makedonie

Příspěvekod Might » sob črc 28, 2007 18:39

Ahoj, pravděpodobně místo Ukrajiny pojedeme do Albánie a Makedonie. Nemáte někdo podrobnější informace o těchto zemích balkánu? ... Osobní zkušenosti, webovky dobré atd ? ..
Uživatelský avatar
Might
nováček
nováček
 
Příspěvky: 119
Registrován: úte kvě 15, 2007 18:23
Bydliště: Praha

Příspěvekod pavproch » sob črc 28, 2007 18:46

Jeden můj známý (mno, spíš obchodní partner) se fčera vrátil z Albánských hor.... celý..... prý adrenalin (lidi tam maj zbraně, sou tam někde i minová pole a hlavně tam nejsou chodníky ani turistický značení.... několikrát se ztratili...)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28306
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Might » sob črc 28, 2007 19:03

Oouuu :) ... někdo další Zkušenosti? Konkrétně čemu se vyhnout a tak .. Jaké oblasti jsou nebezpečné a tak .... jak se tam dá spát a tak ... ne vyloženě trekingové ale i dopravn ía všeinformace
Uživatelský avatar
Might
nováček
nováček
 
Příspěvky: 119
Registrován: úte kvě 15, 2007 18:23
Bydliště: Praha

Příspěvekod pavproch » sob črc 28, 2007 20:40

esli se nepletu, tak na kalimera.cz vychází/vycházel seriál o Albánii.....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28306
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod pavproch » pon črc 30, 2007 20:22

Dneska ve zprávách na ČT1 říkali něco o rozsáhlých lesních požárech v Albánii... ale nechyt sem tu zprávu celou....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28306
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Might » úte črc 31, 2007 15:37

nemůžu to najít v jakých zprávách v událsotech sem nic nenašel
http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/30 ... losti.html
Uživatelský avatar
Might
nováček
nováček
 
Příspěvky: 119
Registrován: úte kvě 15, 2007 18:23
Bydliště: Praha

Příspěvekod gepard75 » úte črc 31, 2007 19:53

Kudrna vydal celkem slusneho pruvodce po Albanii :
http://www.kudrna.cz/publik_syst/ctihtm ... hp?what=43

Ja tam byl pred 2 roky a celkem slusny zazitky.Nikde jsme nemeli zadny problem,ale taky jsme nedelali zadny bordel a chovali jsme se tam slusne.
Cechy tam maji radi a vekslaci v Tirane umi cesky - jezdili na zaucenou na Vaclavak ;-)
Jestli te zajima neco konkretniho,tak se ptej.
Jinak na kazdem rohu tam stoji policajti a cizince obvzlast radi zastavuji,ale chteji spise pokecat.Na vsech balkanskych hranicich rikej,ze jsi 'planinar',ukaz jim cepin nebo macky a nikdy nemas problem. *
"Kdo vystoupí na vysoké hory,směje se všem tragickým gestům." - F. Nietzsche
Uživatelský avatar
gepard75
účastník
účastník
 
Příspěvky: 414
Registrován: pon čer 20, 2005 11:23
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod gepard75 » úte črc 31, 2007 20:05

Vyšlo v magazínu Outdoor Speciál - květen 2006

http://alpintrek.info/index.php?command ... cely&id=44

Jsem tam dokonce i na jedne fotce :D
"Kdo vystoupí na vysoké hory,směje se všem tragickým gestům." - F. Nietzsche
Uživatelský avatar
gepard75
účastník
účastník
 
Příspěvky: 414
Registrován: pon čer 20, 2005 11:23
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod pavproch » úte črc 31, 2007 20:33

Obrázek

Sluší Ti to!

:mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28306
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Zajezd s Kudrnou

Příspěvekod wertigo » stř srp 1, 2007 6:21

Nebyl jsem tam na vlastni pest, ale s CK Kudrna, ktery tam jeste loni jezdil jako jediny. Byl to cyklo zajezd. Kudrna nejezdi hory na severu sousedici s kosovem(jak se ztratili 3 cesi v 2001).
Krasnych 17 dni, najeli jsme tusim 700km v pro nas narocnem terenu.
Hory nadherne, lidi super, nemeli jsme jediny problem, clovek si musi trosku veci hlidat, protoze vsude kam prijde je stredem pozornosti(zvlast my, nastreleni v cyklo vybave ala zapadni evropa), prisli jsme akorat o 1ks bryle a 1ks satek.
Cesty brutalni, je to urcite na offroad, s normalni treba dodavkou nevim nevim, skoro vsichni albanci maji stare mercedesy z italie, ty pry ty hrozne cesty zvladaji.
Voda v horach vsude dostupna(09/2006), pobliz civilizace sme se ji ale vyhybali, hrozi strevni problemky, kterym jsme nakonec neusli.
Ceny prijatelne rakie(vynikajici) 9kc, pivo Tirana 25kc, kafe 7kc, super teleci polivka 50kc. Maji vynikajici kozi syry, doma peceny chleba.

Pripadne fotky zde
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Příspěvekod krtka krotitel » stř srp 1, 2007 7:31

pavproch píše:Jeden můj známý (mno, spíš obchodní partner) se fčera vrátil z Albánských hor.... celý..... prý adrenalin (lidi tam maj zbraně, sou tam někde i minová pole a hlavně tam nejsou chodníky ani turistický značení.... několikrát se ztratili...)


Tvůj obchodní partner to nemístně dramatizuje. Řekl bych, že to je naprosto v pohodě, chce to správně vytipovat vhodné oblasti a najdeš hezké hory i nádherné prázdné pláže.
krtka krotitel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř dub 18, 2007 14:40

Příspěvekod Might » stř srp 1, 2007 15:15

chceme přes Makedonii tam přes Koráb .. pak do Albánie prokletý hory ...pak přes Tirane k moři a nazpátek přes Ohrid do Skopje zase ...
Třeba komunikace s Albánci ... Jak zvládají jazyk .. Voda je hodně špatná teda? Nevim cokoliv napadne? Je tam hodně hadů? Je tam signál? Medvědi?Miny? Přepadení ?... :)
Uživatelský avatar
Might
nováček
nováček
 
Příspěvky: 119
Registrován: úte kvě 15, 2007 18:23
Bydliště: Praha

Příspěvekod gepard75 » stř srp 1, 2007 17:08

pavproch píše:
Sluší Ti to!

:mrgreen:


Tesne vedle! Ale mas dobry vkus :mrgreen:
"Kdo vystoupí na vysoké hory,směje se všem tragickým gestům." - F. Nietzsche
Uživatelský avatar
gepard75
účastník
účastník
 
Příspěvky: 414
Registrován: pon čer 20, 2005 11:23
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod jedik » stř srp 1, 2007 20:57

Might píše:Miny? :)

Tohle urcite, drzet se na vyznacenych a jistych cestach sec to jde. Radsi se 10x preptat mistnich na bezpecnou stezku, nez mit v lepsim pripade urvanou nohu.

Jinak co mi vykladal kamos, tak je to tam podobne jako v Cerne hore, z velke casti ovladano mistnimi malymi mafianskymi skupinkami, ale to spise v turisticky exponovanych mistech(myslim mesta apod), takze nikdy nevis co a kdo te potka a treba na severu se pry cernohorci boji vubec se k Albanii priblizit. Inu idylka to urcite neni, spis bych si vytipoval zarucene, vyzkousene stezky, nez tam jit neco zkusit.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod wertigo » čtv srp 2, 2007 6:31

Might píše:chceme přes Makedonii tam přes Koráb .. pak do Albánie prokletý hory ...pak přes Tirane k moři a nazpátek přes Ohrid do Skopje zase ...
Třeba komunikace s Albánci ... Jak zvládají jazyk .. Voda je hodně špatná teda? Nevim cokoliv napadne? Je tam hodně hadů? Je tam signál? Medvědi?Miny? Přepadení ?... :)


ja tedy opet z mych "zajezdovych" zkusenosti, kdyz tak mrkni na www kudrny je tam ten cyklo zajezd i s pribliznou mapkou kudy se jede:

albanci mluveni - skvele se domluvis italsky, bo na satelitech furt sledujou italske TV a mladi tam odjizdeji pracovat, anglicky - ani sme to snad nezkouseli

voda, v horach se snad bat o kvalitu nemusis, jinak i v zapadlych mistech najdes kamenou boudu, kde dostanes balenou vodu, lahvace atp.

prepadeni, no psal jsem ze CK se vyhyba severu zeme, jinak jsme jezdili denne hodiny na opustenych cestach v horach a kdyz 1x za den projelo auto s albanci tak akorat zatroubi na pozdrav(albanci troubi furt), kdyby nas chteli okrast tak ani nemrknem a nestekl by po nas tam ani pes. nikomu se ale nic takoveho nestalo.

miny, neznam nevim, musis nastudovat jinde

pejsci - tak to je dle me problem, albanci se ke zviratum(kocky, psi) chovaji dost pekelne, ve vesnici kdyz potkas psa a hlasite promluvis(ani ne smerem na psa) tak lehne a stahne ocas. zerou na smetaku zbytky, zdechliny atp, je to mnohdy smutny pohled

jini psi ale jsou v horach - pastevecti, casto maji pasacka daleko nebo vubec a kdyz jsou treba 4, mas problem. bud oklikou obejdes nebo neco do ruky a rvat. dobre by urcite byli petardy nebo poplasnak toho by se mohli bat. za tech 14 dni sme s nima meli 3x problem a nebylo mi dobre po tele.

signal, no problema, aspon tam kde jsme byli, i ve vesnici Theti ktera je hodne zapadla signal byl

jestli pojedete s zenskyma, tak mozna nenosit uplne vyzyvave obleceni, hodne kratke kratasy, tanga, plavky(treba horni dil plavek do mesta jako u nas bych si tam neliznul) atp. hodne te mistni sleduji, kdyz jde do hospy zenska, mistni maji na takove mista zakaz, hospa je pouze pro chlapy

hadi, nevim, videl jsem par kousku, ale mali skorpioni tam byli fest - pekne na foceni, a na jedne ceste asi 100ks hovnivalu v akci - taky pekne


uff, to sem se rozkecal az me boli ruce... :?
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Příspěvekod Might » pon srp 20, 2007 11:18

Tak jsem zpet, v prokletejch sme nebyli.. Pohoří Korabi je nádherné .... Albánie a Makedonie považuji za bezpečné země :) fotky dodám až budou ...
Uživatelský avatar
Might
nováček
nováček
 
Příspěvky: 119
Registrován: úte kvě 15, 2007 18:23
Bydliště: Praha

Příspěvekod Might » pát říj 19, 2007 18:37

Tady uz ej konecne fotoreport, fotky sou přeházené !!

http://kulturologie.fotopic.net/c1391137.html
Uživatelský avatar
Might
nováček
nováček
 
Příspěvky: 119
Registrován: úte kvě 15, 2007 18:23
Bydliště: Praha

Příspěvekod chonga » sob říj 20, 2007 8:19

vypadá to zajímavě
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod george1 » pon říj 22, 2007 7:36

Might píše:Tak jsem zpet, v prokletejch sme nebyli.. Pohoří Korabi je nádherné .... Albánie a Makedonie považuji za bezpečné země :) fotky dodám až budou ...


Nádherná je taky Šar Planina, ale ta se asi přejít v současnosti jako pohraniční hřeben nedá, co?! A byli jste na přímo na Korábu?! Po mě tam Albánci v roce 1988 2x vystřelili. Vedle *
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Albánie a Makedonie

Příspěvekod pripluv » pon lis 3, 2008 11:50

nějaké povídání na téma Albánie je i zde: viewtopic.php?f=48&t=814
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie a Makedonie

Příspěvekod Radana » stř zář 2, 2009 15:02

existují aoutobusové spoje z makedonského letiště do Skopje? :)
Uživatelský avatar
Radana
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: sob čer 30, 2007 19:24

Re: Albánie a Makedonie

Příspěvekod slunicko » ned dub 11, 2010 8:08

ahoj,
nemáte prosím někdo aktuální informace o Albánii?
Ti, co v tom jdou s Tebou, se nikdy neptají: PROČ? A Ti, co se zeptají, to nikdy nepochopí!

Hans Kammerlander
Uživatelský avatar
slunicko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte srp 4, 2009 15:28

Re: Albánie a Makedonie

Příspěvekod Makrela » čtv kvě 13, 2010 23:46

Ahoj,
relativně se to řeší zde. Jinak se tam zřejmě taky vydám takže případné informace by se mi hodili.
Makrela
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv úno 25, 2010 14:11

Re: Albánie a Makedonie

Příspěvekod SlunickoJ » ned dub 6, 2014 19:24

Ahoj, snažila jsem se najít nějaké informace o treku v Makedonii... Jestli jsem tu na outdoor fóru něco přehlídla, tak se omlouvám. Nicméně uvítám všechny informace, tipy na trasy, jak je to tam s vodou, značením (asi není :D ), celkovou bezpečností a nejvíc mě teda děsí to zaminování, o kterém se leckde píše.
*
Uživatelský avatar
SlunickoJ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned dub 6, 2014 14:08

Re: Albánie a Makedonie

Příspěvekod Brunoos » čtv dub 10, 2014 10:56

My jsme byli v Makedonii v roce 2009.
Muj zápis najdeš tady: https://drive.google.com/file/d/0B6Q78G ... sp=sharing

Ze Skopje jsme se dostali kolem přehrady Matka na hřeben Jakupica, přes Soluňskou Glavu do Bogumily, vlakem a autobusem zajeli do Ohridu a pak zase busem do Skopje. Vše bez jakychkoliv komplikaci a podobně.
Brunoos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon črc 28, 2008 13:04
Bydliště: Podbeskydi

Re: Albánie a Makedonie

Příspěvekod SlunickoJ » pon dub 21, 2014 17:26

Brunoos: díky! Hehe, hned druhá věta mě dostala, v mém případě jsem po předloňském Rumunsku a loňské "divoké" Ukrajině zatoužila spíš po civilizovanějších destinací (bez medvědů), ale nejspíš bude opět rozhodovat peněženka, tak proto zjišťuju informace zde...
*
Uživatelský avatar
SlunickoJ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned dub 6, 2014 14:08

Re: Albánie a Makedonie

Příspěvekod marwan23 » pát kvě 16, 2014 16:28

Byli jsme s přítelkyní v Albánii v dubnu 2014. Vyrazili jsme sami dva Škodou Fabií přes Slovensko, Maďarsko, Bosnu a Černou horu. Do Albánie jsme se dostali přes hraniční přechod Podgorica – Shkoder, severně od Skadarského jezera. Je tam nová silnice až do Shkoderu. Na hranicích nebyl žádný problém, uvítali nás s úsměvem. Kousek za hranicemi nás zastavili první policisté a když viděli českou značku a zjistili, že jedem takovou dálku na dovolenou, popřáli nám šťastnou cestu a bez jakýkoliv kontroly nás pustili dál. A tak se to na naší cestě vlastně stalo ještě dvakrát. Ve Shkodre žádný problém s parkováním,už tam jsme zjistili, že to jídlo co táhnem s sebou, bude asi zbytečné. Pizza 60kč, Byrek 10kč, Puding 10kč celkově jídlo levnější než u nás. Nafta stejně jak u nás cca 35kč/l. Most u Mesi jsme trefili jako nic s jednou pomocnou cedulí. Cest tam není tolik, takže orientace všude po Albánii není zas tak složitá. Pokračovali jsme ještě ten den na jezero Komani, cesta tam je zatím asfaltová, ale na nás už hodně rozbitá. Těch 30km jsme jeli asi hodinu a půl. Tam jsme zjistili, že trajekt pro auta do Fierze už nejezdí. Dole pod hrází je výborný kemp za 3eura noc pro malé auto – doporučujeme!! Druhý den ráno jsme vyrazili na okružní plavbu po Komani, sami dva a svezl nás Josef. Místní borec s šílenou bárkou. Seženete ho přímo u hráze. Myslím si, že by se dalo spát kdekoliv podél jezera, vedle cesty zpět do Shkoder i v autě, jsou tam nádherná místa. My jsem pokračovali do Kruje, ze Shkodry tam vede na albánský poměry pěkná asfaltová cesta. Ze Shkoderu je to asi hodinka jízdy. Z Kruje jsme na první dojem byli zklamaní, ale nakonec jsme zůstali i přes noc. Určitě stojí za to si vyběhnout nahoru nad Kruje. Vede tam i úplně nová asfaltová cesta. My to šli pěšky asi hodinu a pul nahoru a hodinu dolu. Spali jsem přímo na hradě nad muzeem. Odpoledne po škole tam pobíhají dva místní kluci, kteří nabízí ubytovaní a jídlo, nás nechali parkovat přímo u nich před domem, na hradě za pár korun a nakonec jsme byli i u nich doma na večeři. Vařila jejich maminka. Ráno jsme k nim zašli i na sprchu. V Tiraně jsme byli asi 2 hodiny, na oběd na pyramidu a pryč. Byl tam docela problém s parkováním. Po cestě do Beratu jsme využili dálnice na Elbasan, ta ještě zdaleka není dostavěná a i ty dostavěný úseky mají svoje mouchy. Je důležité dávat opravdu pozor na velký díry v silnicích a podobně. Nikde to není nijak označené, to platí pro celou Albánii. Z Elbasanu do Beratu jsem to vzali zkratkou a to nebyl moc dobrý nápad, žádný asfalt a trošku jsem i zabloudili. Cesta nám trvala asi 5 hodin. V Beratu jsme spali zase přímo na kopci v citadele, v autě. Opět žádný problém. Z Beratu do Gjirokasteru to je asi pět hodin cesty. Hlavní z Fieru do Gjirokasteru je poměrně nová a pěkná tam to jede, ale z Beratu do Fieru je šílená, ale pracují na ní. V Gjirokasteru parkovaní i orientace úplně na pohodu. Určitě stojí za to navštívit pevnost nad městem. My ještě ten den přejeli přes Modré oko, na které je krásně značená odbočka z hlavní silnice mezi Sarande a Gjirokaster. Spali jsem přímo na pláži kousek od Butrintu. Ze Sarande do Vlore vede pěkná asfaltová cesta až do Vlore. Tu rozhodně doporučujeme. A přespat v Porto Palermo. Je tam výborná restaurace a skvělí lidé. My s dovolením místního Khlarka spali opět přímo na pláži. Po cestě je spousta prázdných a nádherných pláží. Z Vlore do Durresu to je chvilka. Tam už jsou vcelku pěkné cesty. Po cestě zpět jsem ve Shkoderu utratili zbylé peníze a z Albánie jsme vyjeli hraničním přechodem pod Skadarskym jezerem do Černé hory. Tam nás teda zdrželi na víc jak hodinu, že prý určitě vezeme nějaké drogy. Mají tam prý problém s marihuanou, takže na to pozor! Se psem nám projeli celé auto.
My jsme se do Albánie zamilovali. Přijde mi, že je to poslední neevropská země v Evropě. Lidé přátelští , jídlo levný a dobrý nádherná příroda jen služby pro turisty zatím nic moc, ale jde to hrozně kupředu, takže jestli někdo přemýšlí zdali do Albánie nebo ne, já říkám, jeďte!
Tady je pár fotek: http://marwan.rajce.idnes.cz/ALBANIE_duben_2014/
A můj email, rád předám jakékoliv zkušenosti. cerny.m@email.cz
Přidávám ještě jedno fotoalbum z naší další cesty po Albánii:
http://marwan.rajce.idnes.cz/Albanie_a_ ... enec_2014/
Naposledy upravil marwan23 dne pon úno 9, 2015 11:02, celkově upraveno 1
marwan23
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: pon črc 21, 2008 11:50
Bydliště: Liberec


Re: Albánie a Makedonie

Příspěvekod mike » pát kvě 16, 2014 17:14

Jj, jen bych doporucil prispevek zeditovat a rozdelit text na odstavce. Mnohem lip by se to cetlo. Na OF neni na pocet odstavcu zadne omezeni ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49412
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!


Zpět na Balkánské státy