Výprava do Rumunska

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Vilík » pon dub 13, 2009 22:30

A o Velikonocích...

Byl tam letos???
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod zbuddy » pon dub 13, 2009 22:32

No vidíš, je nějaké ticho po pěšině...Ale dle jeho účasti na FB asi letos porušil tradici :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod poldík » úte dub 14, 2009 13:54

no to je něco ďurko letos nebyl ve svojí dolině :shock: :mrgreen:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod pripluv » stř dub 15, 2009 5:34

nebo tam ted nekde hnije, bo se dlouho neozval :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod zbuddy » stř dub 15, 2009 6:43

Někomu ano :wink: včera
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod sobb » stř dub 15, 2009 8:36

a nevolal SOS z doliny? :shock: :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Helca » stř črc 29, 2009 17:07

Zdravím všechny po dlouhé době ;) Plánujem malý výlet do Rumunska, zvažovala jsem několik možností - mezi jinými kombinaci Hasmas a Ceahlau. Zatím nemám úplně moc informací jak vypadá Bicazská soutěska - tím myslím, zda je možný projít to s batohem na zádech a všema věcma s sebou nebo jestli je to sešup jen na plavky nebo neoprénový gaťata... :oops: Jedem jen ve dvou, takže "úschova" věcí v poměrně frekventované oblasti nepřichází moc v úvahu... :rolleyes:
Hluchému mlčí celý svět. ;)
Helca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned črc 22, 2007 12:51
Bydliště: Brno

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Rujir » stř črc 29, 2009 17:25

Heeeeeeeeej! Zase som ohovarany? :) Najskor Abeceda a teraz toto, tststs... :mrgreen: BTW Vzhladom na celkovo komplikovanu zivotnu situaciu som tento rok veru pozriet "svoju" dolinu nebol. :(( Rozmyslam, ze by som tam skocil teraz cez leto.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Luke » čtv úno 25, 2010 21:01

Ahoj, v červenci jedeme do Rumunska, budeme tam čistejch cca 16 dní. V plánu máme Paring a Capatiny, což je zhruba tak na 8 dní (tedy aspon myslím :) ).
Poradili by jste ještě něco (nějaké pohoří), co by se dalo stihnout za zbytek času, a bylo to relativně blízko těchto tvou pohoří?

díky, Lukas
Luke
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned říj 12, 2008 9:51

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod kobowski » pát úno 26, 2010 9:23

V sedle mezi Paringem a Capatini si nenechte určitě ujít vodopády. Je to to sedlo co přes něj vede taková horská "silnička" a stával tam zrezavělej bagr. Od toho bagru teče údolím potok směrem na východ. Jděte podél něj do lesa a tam začínaj ty vodopády je jich několik a jsou fakt pěkný. Nevede tam cesta, takže musíte potokem (je tam vody nejvýš po prsa) nebo okolo lesem, pak se potok stejká s druhym potokem a je tam mělčina, za ní ještě kousek je prej ten největší vodopád, ale tam sem nedošel, zpátky to jde tim druhym potokem, celkem je to tak na 2 hoďky. Na konci Capatini si dejte tu vápencovou kru, nevim jak se menuje, ta je tak na den. A dolů určitě tou soutěskou, ne okolo! Je to jedna z nejhlubších v Rumunsku, je vyschlá, ale sou tam obří balvany, zjara to musí být hukot. Pak najednou pod šutrem vyvěrá potok a zaplňuje celou soutěsku, ale dá se to projít i s báglama. Pak bych doplnil dole zásoby a vzal to zpátky přes Lotru a Surean, na konci Sureanu se ještě dá zkouknout Sarmizegetusa - zbytky myslim že Dáckýho hlavního města.
Uživatelský avatar
kobowski
nováček
nováček
 
Příspěvky: 190
Registrován: pon bře 23, 2009 13:25

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Boulderman » pát úno 26, 2010 11:05

Ahoj, tu oblast jsme prošli loni v létě. Byli jsme pouze ve východních Capatinech, mrkni se na můj blog je tam deník. Leží tam dva národní parky - Naratu (asi nejméně známý NP v Rumunsku) a Buila (to je ta vápencová kra o které už tu byla řeč). 20. 5. vyjde nový průvodce o Rumunsku, mám tam 4 kapitoly, z této oblasti budou 3. Naratu je taková drsná a skalnatá divočina, kde jsou dost náročné túry. Je to fakt prales a bez značek. Ale je to tam nádherné. Byl jsem na Fagaraši, Retezatu, Bihoru, Vladease, ale tohle bylo nejlepší. Jsou tam takové slepencové skály a trochu to připomíná adršpach, akorát to je ze slepence a mnohem vyšší. Ty hřebenovky tam jsou ale fakt masakr, s těžkým batohem dost náročné. Ozvi se na mail a pošlu ti další tipy.

Buila je vápencová kra, která je obklopené nádhernými kláštery. Dá se přejít za jeden den a je to taky NP. Jsou tam 4 soutěsky, my jsme prošli 3 z nich, ale nejlepší je ta, o které píše kolega. Je to soutěska Cheia, nejhlubší v Karpatech. My jsme šli bohužel po značce, ale opravdu ji lze prolézt skrz. Je to ale dvojkové lezení. Přechod hřebene Buily je taky masakr, jetam taky několik míst až II UIAA.

My jsme pak chtěli jít přes capatiny na paring, ale už v těchto národních parcích jsme byli 9 dní a víc jsme nestihli. Přesto velmi doporučuji, je to určitě lepší, než třídenní chůze po pastvinách. Paring si ale dám někd ypříště...

Ozvi se určitě, nebo si pořiď průvodce od www.treking.cz
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod kobowski » pát úno 26, 2010 11:55

Já mám pastviny rád :D , ale jestli někdo preferuje skalnatější hory, tak se dá pokračovat Fagarašem a zakončit Piatrou Craiului.

Jinak sme na Capatini potkali nejhorsi psy v Rumunsku. Vynorili se z mlhy, nemely vubec belmo, jen rudy, krvi podlity voci a misto obojku takovej jako retez z dratu, na kazdym clanku vycnivaly asi 5 cm ven, takovy dva nabrouseny bodce. A neplatilo na ne vubec nic.

A pod tou Builou je takovej drevenej pristresek, tak bacha na nej, udelali sme si pred nim ohen a tim kourem sme omamili vosy co asi mely hnizdo pod strechou a ty nam pak ve tme padaly do spacaku, docela psycho, ale ja byl jedinej co nedostal zihadlo 8) (rekord byl myslim 6 zihadel).

A mezi Lotru a Sureanem je takovej hustej les a nekomu se tam ztratila jedna clenka vypravy a shledali se s ni az doma :D je to tam trochu tezsi na orientaci, ale prinejhorsim se da vylizt na strom jako Jenicek s Marenkou
Uživatelský avatar
kobowski
nováček
nováček
 
Příspěvky: 190
Registrován: pon bře 23, 2009 13:25

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Boulderman » pát úno 26, 2010 12:37

myslíš přístřešek v sedle builei? ten je nově opravený. spát lze i na horním konci chaty cheia, pod terasou. tam vosy byly. ráno jsem s eprobudila měl jsme jich několik na spacákua do cela jsem se bál.
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod kobowski » pát úno 26, 2010 13:52

Paměť už mi moc neslouží :( , ale myslim, že to bylo kousek od nástupu na tu Builu (my sme jí myslim řikali Vinturarita) ze strany co je dál od Cheii. Byla tam kus vejš salaš mezi skálama.
Uživatelský avatar
kobowski
nováček
nováček
 
Příspěvky: 190
Registrován: pon bře 23, 2009 13:25

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Boulderman » pát úno 26, 2010 14:37

jj, to je salaš v sedle builei, naproti jsou takové tři velké skály. letos ji opravili a vosy tam zatím hnízda nemají. šli jse hřebenovku i přes ty obtížný místa? je to docela mazec...
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod kobowski » úte bře 2, 2010 11:05

Myslim že šli, že tam vede jen jedna cesta po hřebeni a ta dvojka by asi místama odpovídala, byly tam i nějaký řetězy, nebo aspoň zbytky po řetězech. Nejhorší byl konec, jak to zkreslovalo, vypadalo to, že už je člověk na konci a pak se tam ještě klikatil sem tam dost dlouho. Pamatuju se, že tam vedla cesta nad takovym komínem a pak se vracela asi 15m pod nim zpátky. Kamarád šel kus za náma, tak sme na něj zezdola houkly, že to vede přímo dolů tím komínem a on bez mrknutí oka začal sestupovat :wink: , měli sme problém ho přesvědčit, že si děláme srandu. A to neni žádnej horolezec a ten komín byl minimálně za 5. Prostě totální flegmouš, co když ví, že jde po značce, tak je mu jedno, že se může zabít :D
Uživatelský avatar
kobowski
nováček
nováček
 
Příspěvky: 190
Registrován: pon bře 23, 2009 13:25

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Boulderman » úte bře 2, 2010 19:30

jo, ten komín si vzpomínám, za ním bylo potom takové rozsáhlé kamenné pole a průchod pod takovým obřím balvanem. tohle místo bylo ještě docela v pohodě, horší byl ten úsek předtím. po řetězech tam nejsou už žádné památky. každopádně buila fakt stojí za hřích.
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod kobowski » stř bře 3, 2010 9:06

No mozna to nebyl retez, ale matne se mi ted vybavuje, ze tam nekde byl kus nejakyho dratu ve skobe, kterej asi mel kdysi simulovat nejaky zabradli. Nevim, zjistil sem, ze z tohodle cundru si uz ani nedokazu vzpomenout, jestli sme tam jeli vlakem nebo stopem :wink:
Uživatelský avatar
kobowski
nováček
nováček
 
Příspěvky: 190
Registrován: pon bře 23, 2009 13:25

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Pr3d1t0r » pát bře 12, 2010 10:06

Ahoj
Máte někdo zkušenosti leteckým spojením do rumunska? Zvažujeme teď jak se dostat nejsnadněji na místo určení a neztratit příliš času.
Pr3d1t0r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: pon kvě 11, 2009 17:09

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Robur » pát bře 12, 2010 11:04

Letěl jsem asi před třema rokama z Ostravy do Bukurešti, byla to linka ČSA dotovaná moravskoslizským krajem, ale nevím, jestli to ještě lítá.
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Lucka » úte črc 13, 2010 22:33

Ahoj! Chystáme se po výpravě do rumunských hor na pár dní relaxovat u moře, nevíte někdo, kde to stojí za to - tedy, kde je relativní klid, málo lidí. Dá se spát na pláži? Díky moc.
Uživatelský avatar
Lucka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon črc 20, 2009 17:49
Bydliště: Praha

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod pripluv » stř črc 14, 2010 7:19

Klid nebude nikde, ale styl ma Vama Veche (či jak se to píše), je to u hranic s Bulharskem a v sedmdesatych letech to bylo neco jako Goa v Indii nebo San Francisco v USA. Taky samej hipík.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Olchor » stř črc 14, 2010 10:23

Jestli chcete opravdu klid, přejděte hranice do Bulharska a v okolí Durankulaku a Šably určitě najdete zcela opuštěná místa.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Luke » sob črc 31, 2010 19:07

Ahoj, letos jsme navštívili Paring a Capatiny (na cestopisu se zatím pracuje) a příští rok bych do Rumunska rád vyrazil znova.
Máte typ na nějaký zajímavý pohoří, který by spíš připomínalo Paring (skály, jezera, ..) než Capatiny (který mě moc nenadchly, navíc jsme zabloudili a sešli úplně někde jinde ](*,) )

Myslel jsem na Fagaraš, popřípadě Ratezat, ale ty jsou podle mě, i podle toho co jsem se tu dočetl, celkem profláknutý a "přelidněný" :((

Samotný pobyt v horách bych viděl tak na cca 7-10 dní čistého času. Pokud by to bylo i relativně blízko (Deva, Sibiu) tak by to bylo taky fajn :)

Díky ;-)
Luke
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned říj 12, 2008 9:51

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Boulderman » pon srp 2, 2010 8:37

to máš moc požadavků, napadlo tě navštívit pohoří iezer papuša? pak se dá jít po celekm opuštěném hřebínku na fagaraš a třeba po jiném bočním hřebínku zpět. takový hřebínek, co vybíhá z hory moldoveanul k jihu trvá až 3 dny... fagaraš je přelidněný pouze na hlavním hebeni, jižní hřebeny jsou opravdu pusté.

mimochodem zkus někdy navštívit východní capatiny - národní parky naratu a buila, tam je mrtě skal a pořádný prales a nikoho tam nepotkáš
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Peter Gregor » čtv srp 5, 2010 12:39

Najkratší prístup na Moldoveanu?
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Boulderman » čtv srp 5, 2010 13:33

určitě nějakou severní dolinou, je tam víc přístupů, dobrý je třeba kolem chaty podragu
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Peter Gregor » čtv srp 5, 2010 16:35

Dík za pomoc. Zaujímalo by ma konkrétne miesto, dedinka, odkiaľ by sa dalo ísť hore.
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod pripluv » čtv srp 5, 2010 19:00

k podragu z vesnice victoria
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Výprava do Rumunska

Příspěvekod Peter Gregor » pát srp 6, 2010 11:43

pripluv píše:k podragu z vesnice victoria


To som chcel vedieť ;-)
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Předchozí

Zpět na Balkánské státy