Výprava do Rumunska

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Cesta do Rumunska

Příspěvekod george1 » úte črc 24, 2007 16:57

Helca píše::lol: skvělé, nakonec to přece jen nějak dáme doohromady... Hele Georgi, jaké máš zkušenosti s přechodem Nagylak-Nadlac? Mám na mysli jestli se tam dá normálně vylézt z vlaku (Nagylak) přejít hranice po silnici (do Nadlacu) a nasednout na bus (vlaky teď z Nadlacu do Aradu nejedou)... ? Jo a hlavně jestli je tam nějaká schopná směnárna, vypadá to na malou ďouru... :)


Přechod Nagylak - Nadlak - žádný problem. Vlak jezdí ze stanice Ujszeged, musíš v Szegedu z nádraží tramvají č. 1 a pak trolejbusem přes most č. 5 nebo 7 v pravo. Jízdenka stojí 200 HUF. Dej si na Googlu heslo třeba Volán Szeged a proklikáš se na dopravní mapu MHD. Újszeged je taky Szeged, jenom druhý břeh Tiszy. Ale fakt si kupte jízdenku na vlak už z Komáromu, na etapy se to prodraží. V Nagylaku vystoupíš a hranice je 100 metrů vpravo zpátky.
Busy do Aradu z Nadlacu přes den jezdí buď hned od hranic, nebo z obce od kostela (ale raději se zeptat). Cca každou hodinu. Max. 7 lei (RON). Směnárna tam je, ale po zkušenostech od jinud bych měnil jen potřebné a pak v klidu v Devě nebo v Petrosani. Variantou je, vytáhnout prachy jednou vizakartou a pak se podělit, platíš sice poplatky, ale zase ne tak strašný a protože jedeš ve středním kurzu banky a na tři lidi, tak vlastně pojde nula od nuly. A banky a bankomaty jsou už všude. No a lanovka na Paring jezdí od 9 do 16 hodin za cca 90 Kč. A z nádru v Petrosani k dolní stanici lanovky by jste neměli dát za taxi víc jak 2-3 RON na hlavu.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Cesta do Rumunska

Příspěvekod Helca » stř črc 25, 2007 0:10

george píše:Ale fakt si kupte jízdenku na vlak už z Komáromu, na etapy se to prodraží.

Jasan, jináč by mě to ani nenapadlo... ;)
Jinak díky za info, ještě to proberem a zvážíme 8) V každém případě je to kratší * :smt023
Helca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned črc 22, 2007 12:51
Bydliště: Brno

Příspěvekod george1 » stř črc 25, 2007 7:34

Včera večer jsem šel koupit jízdenky Komárno - Břeclav, skutečně s In-Kartou stály těch 245 Kč, ale ...

Na ten zvýhodněný tarif CZ/SK platí jízdenky jenom dva dny a musíš nastoupit první den platnosti. V předprodeji se dají sice koupit i na mnou zamýšleného 25.08.2007, ale co když se člověk netrefí. Tak mi řekli, že když budu kupovat na Slovensku za SKK, tak taky platí In-Karta a vyjdou taky na 245 Kč, tedy v současnosti 288 SKK. Tak jsem vyměnil 1000 SKK za 850 Kč a kašlu na to.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod george1 » stř črc 25, 2007 7:58

Ještě k Budapešti. Jízdenka na MHD je buď nepřestupní, nebo přestupní. Ta stojí 300 HUF. Vlaky z Komaromu jezdí buď na Déli nebo na Keleti. Vlaky do Szegedu jezdí z Nyugati. Takže musíte metrem nebo pěšky. Z Déli je to blbost, z Keleti je to zadem tak 40 minut. Metrem počítejte minimálně 20 až 25 minut.
V Szegedu jezdí ty tramvaje a trolejbusy cca po 7 minutách, v So a Ne po 10. Myslím, že časová rezerva by měla být tak 45 až 60 minut. A ten vlak z Újszegedu jezdí do Nagylaku přes Makó a tam je dost dobrej termál. Myslím, že ho využiju při cestě zpátky. Nějací lidé v Nagylaku spali na nádraží a na webu si to pochvalovali. Je tam mezi devátou večer a čtvrtou ráno nulový provoz. Ale repelent sebou - Maruše je moc blízko.
V Komaromu je dost obtížná dohoda v pokladně (jazyk), takže nejlepší je vytisknout si spoje z www.elvira.hu a ukazovat papírek a na něm ten vhodný. Z Aradu jezdí večer do Budy spousta privátních mikrobusů, tak za 60 až 70 RON, ale při délce tvých nohou to nedoporučuji. Já měřím jen 180 cm a loni jsme jeli ze Satu Mare a v Budapešti jsem to půl hodiny rozcházel. Pravda měl jsem v kotníku ještě 12 šroubů, ale i bez nich by to bylo hrozný.
Jinak taky by jste mohli přejít už v Blavě, a z Rajky jet do Szegedu, ale to je většinou o vlak mezi Rajkou a Mosonmarovárem víc a jezdí toho tam málo. Navíc mezi poslední stanicí MHD a hranicí je to docela daleko.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod george1 » stř črc 25, 2007 10:30

pavproch píše:Jen sem to tu přeletěl očima a divím se i ušama.....
Podle viamichelin.com je Brno(CZ)-Petrosani(RO) 845km
Tam a zpátky 1.700 km * 6 litrů nafty/100km * cca 1EUR na litr + cca 25 EUR za dálniční nálepky SK, HU, RO = celkem 127EUR/4 lidi v autě = cca 32 EUR na hlavu s výrazně lepším komfortem a rychlostí přesunu
pro mě jasná volba.... samozřejmě fčíl pomíjím otázku bezpečného parkování v RO.....


Hele a co poplatky za dezinfekci, úplatky atd. A spíš počítej devět litrů na 100 km, ne každej má 205 Peugeota na naftu. Mě to vychází tak na 47 EURO a pak nervák - bude tam nebo nebude. Navíc se k němu musíš vrátit. Takže jak by si šel Paring a Capatiny dohromady. Musel by si do Petrosani busem za 22 RON a jezdí jen jeden denně.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod pripluv » stř črc 25, 2007 15:02

george píše:Hele a co poplatky za dezinfekci, úplatky atd.


Autem jsem byl v Rumunsku 3x a ani jednou jsem neplatil úplatek a ani jednou za žádnou dezinfekci. Jednou jsme vůz nechávali kdesi ve stodole - záleží na domluvě, jednou normálně na parkovišti pod Balea Lacem, v pohodě. Sice bych se o vůz taky bál jak sviň, ale jde to udělat i elegantně.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod si9 » čtv črc 26, 2007 11:10

Mám ještě jeden dotaz... neznáte někdo číslo na rumunskou horskou službu, záchranku apod.? Dneska v noci odjíždíme... držte palce, ať nás tam nesežerou medvědi :lol:
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod Rujir » čtv črc 26, 2007 12:01

si9 píše:Mám ještě jeden dotaz... neznáte někdo číslo na rumunskou horskou službu, záchranku apod.? Dneska v noci odjíždíme... držte palce, ať nás tam nesežerou medvědi :lol:


Podla SummiPost:

Mountain Rescue

Salvamont Rodna - southern part, phone : 0263/377090 or 0740/652854
Salvamont Borsa - northern part, phone : 0262/342322
Salvamont Nasaud - western part, phone : 0740/651941

National Salvamont phone : 0-SALVAMONT (0725-826668)
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod si9 » čtv črc 26, 2007 12:03

=D> Díky mockrát. Kdes to vyhrabal?
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod Rujir » čtv črc 26, 2007 12:05

si9 píše:=D> Díky mockrát. Kdes to vyhrabal?


Ved vravim, ze www.summitpost.org :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod george1 » čtv črc 26, 2007 12:31

si9 píše:=D> Díky mockrát. Kdes to vyhrabal?


Tady máš 30 stránek adres záchranářů Salvamontu v Rumunsku

http://salvamont.org/main/poteci/salvamont_ro.html
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Cesta

Příspěvekod Helca » čtv črc 26, 2007 14:47

Díky za cestovní info Georgi, zkusím to vymyslet ;)
Helca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned črc 22, 2007 12:51
Bydliště: Brno

Re: Cesta

Příspěvekod george1 » čtv črc 26, 2007 14:54

Helca píše:Díky za cestovní info Georgi, zkusím to vymyslet ;)


Ještě máš vzkaz na Rôzne mapy All In One.

A víc už nevím a nezjistím. Teď musí týden pracovat.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Helca » čtv črc 26, 2007 14:57

Taky mám teď hafo práce... hrůza... :((
Helca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned črc 22, 2007 12:51
Bydliště: Brno

Příspěvekod george1 » pon črc 30, 2007 8:13

Jsem absolutně vytočen. Asi před 14 dny jsem se díval na jízdní řád Eurolinesu a bylo mi sděleno, že se připravuje nová verze. Tak jsem se tam náhodou podíval dneska a myslel jsem, že se po.....

Před 2 měsíci jsem kupoval jízdenky do Devy na 10.8.2007, za 960 Kč. To je ta dobrá věc, teď už stojí 1460 Kč, resp. je nemají.

Jenže dnes jsem zjistil, že podle nového JŘ zavedli nový přípoj a to z Devy do Petrosani, který hned navazuje na bus z Prahy. Vždy v sobotu, tedy právě také toho 11.8, kdy tam ten bus z 10.8. přijede. Rozdíl je v tom, že v Petrosani je v 16:30 a ne jako vlak až v 18:31, na který bych v Devě stejně čekal.

No snad se do něj dá narvat a holt připlatit pár Ronů.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod brhel » pon črc 30, 2007 20:02

co se rozčiluješ, buď rád. ten přpoj není nic jiného, než místní lokální bus, se kterým uzavřeli eurolines dohodu o spolupráci. takže určitě bude mít volno, bude stavět kdekoliv jen ne na zastavce a když budeš mít štěstí, bude to mikrobus a doveze tě až pod lanovku.
zavolej si do eurolines a zeptej se.

jinak k lanovce tě z autobusáku doveze taxík, mikrobus. nás to před dvěma lety stálo asi 10 ronů na osobu
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod george1 » úte črc 31, 2007 9:13

brhel píše:jinak k lanovce tě z autobusáku doveze taxík, mikrobus. nás to před dvěma lety stálo asi 10 ronů na osobu


10 RON. To je docela dost. Loni z Iacobeni na Pasul Prislop chtěli taky 10 na hlavu a bylo to 5 x dál. Hele a nevyjede auto taky až nahoru k horni stanici, když tam vede cesta? Nemusel bych čekat na ráno na lanovku a na netu jsem tam objevil ubytování za 12 RON na hlavu, takže bych si před dalšími sedmi dny na horách dáchnul a nemusel hned rozbalovat stan a jestli to mám dát za lanovku, nebo za spaní, to je šumák. Asi ale ne, co?!
A ještě jeden dotaz, třeba to někdo ví. Jak často jezdí busy z Resity do Aniny? Na www.autogari.ro mám jen 3 a ty ke všemu nejezdí v sobotu a neděli, no a na 90 % tam v sobotu nebo v neděli dorazím. V Resite bych nerad spal venku, je to moc průmyslový město s nezaměstnaností asi 40 %, takže to tam bude v podvečer dost hustý a hotely jsou tam jen tři a podle netu pěkně mastný.
Další dotazy:
Ubytování - ne, že bych tam na 100 % spal, ale kdyby něco (levné):
Brezoi, Ramnicu Vilcea, Horezu, Drobeta Turnu Severin, Orsova, Moldova Noua nebo Veche, Oravita?
Doprava: Baile Olanesti - Ramnicu Vilcea (mě to dává jen 1 spoj) a pak jestli jezdí něco z Iablanice do Sopotu Nou?
Za odměnu doporučím v Borse pod Rodnou hotel Iezer, kde nás nechali v 5 lidech v pokoji s koupelnou za 70 RON (bez účtu!!!) a to jsme byli nejšpinavější v celém městě a mě dokonce v hospodě nedaleko řekli, ať si nesedám, ale stojím (v Rumunsku!!!). Jinak 70 RON to stojí oficiálně pro 3. A ve Viseu de Sus se u nádraží úzkokolejky ptejte naproti v krámu Mixt po dědkovi jménem Vasil. Má levné bydlení. Jo a ještě na Pasulu Prislop v horské chatě to stojí 12 RON na hlavu (pokoj pro 5 a může se vařit v hospodě v kuchyni).
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Helca » stř srp 1, 2007 13:43

Tak... odjíždíme až dnes v noci, vybouchlo nám hlídání koček, tak jsme museli sehnat náhradníka... Ještě že jedem tak složitě jak jedem a nejsme vázáni na pevný odjezd... :lol: :lol: :lol: Tak se tu mějte :mrgreen: H.
Hluchému mlčí celý svět. ;)
Helca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned črc 22, 2007 12:51
Bydliště: Brno

Příspěvekod george1 » stř srp 1, 2007 16:03

Helca píše:Tak... odjíždíme až dnes v noci, vybouchlo nám hlídání koček, tak jsme museli sehnat náhradníka... Ještě že jedem tak složitě jak jedem a nejsme vázáni na pevný odjezd... :lol: :lol: :lol: Tak se tu mějte :mrgreen: H.


Měli jste je vzít sebou. To by byl spolehlivý indikátor na psi a medvědy. :D
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod brhel » stř srp 1, 2007 17:14

george píše:Hele a nevyjede auto taky až nahoru k horni stanici, když tam vede cesta?

Stará Dacie nebo Aro to vyjede, ale pochybuji, ze nejakej taxik. Ochotne te doveze ke Cabane Rusu, coz je kopecek stranou asi ve vysce pulky lanovky. ale z nej se musi trochu dolu a pak na horu. Kolik to tam stoji na noc nevim.
Na horni stanici lanovky stoji cabana IFES a tak bych se snad ani nesel schovat za bourky a vetru, ve stanu bych se citil bezpecneji, chata je na spadnuti. Ale ve 3/4 lanovky stoji Pension Parang.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod george1 » pát srp 3, 2007 8:45

brhel píše:
george píše:Hele a nevyjede auto taky až nahoru k horni stanici, když tam vede cesta?

Ale ve 3/4 lanovky stoji Pension Parang.


Cazare in VILA PARANG ** PARANG, Romania
"Vila Parang " situatã în masivul muntos cu acelasi nume, se gaseste la o distanta de 15 km de orasul Petrosani, la cota 1650 m, acces auto si parcare proprie.
Loc in triple: 720.000,00 LEI / persoana

Tak dík :cry: , to je z netu. Dobrá pálka, co?!
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod brhel » pát srp 3, 2007 17:33

george píše:Loc in triple: 720.000,00 LEI / persoana

Tak dík :cry: , to je z netu. Dobrá pálka, co?!


72 RONů, necelých 720 Kč. No pálka. Jak se to vezme. Hotely v Brašově stojí podobně. Není to pro turisty, ale pro ...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod Rujir » pát srp 3, 2007 18:22

brhel píše:72 RONů, necelých 720 Kč. No pálka. Jak se to vezme. Hotely v Brašově stojí podobně. Není to pro turisty, ale pro ...


No ked si zoberies, ze horsky hotel Smrekovica vo Velkej Fatre stoji po novom 600,-Sk na osobu, tak ti to ani nepride take strasne. :((
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod george1 » sob srp 4, 2007 10:45

Sice stejně budeme spát na 90 % venku, ale nedalo mi to a výsledek hledání je, že v Petrosani je nejlevnější Hotel (Penzion) Central a Hotel Intim (?!), mají jen jednu hvězdu, takže by to mělo být do 30 RON na hlavu. Pod lanovkou (Zona Rusu) se dá spát do 25 RON, ale jen v soukromí a nad lanovkou (Zona Parang) jsou 3 penziony po zhruba 30 RON na hlavu a to: Penziunea Bonea, La Razvan a Costa House. Všechno ostatní nje hodně, hodně drahý.
Jsou to ale ceny ze zimní sezóny, tak třeba teď to bude levnější.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod brhel » sob srp 4, 2007 15:39

george píše: nad lanovkou (Zona Parang) jsou 3 penziony po zhruba 30 RON na hlavu a to: Penziunea Bonea, La Razvan a Costa House.

Eh, nejak si nepamatuji, ze bych je tam videl...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod george1 » ned srp 5, 2007 8:39

brhel píše:
george píše: nad lanovkou (Zona Parang) jsou 3 penziony po zhruba 30 RON na hlavu a to: Penziunea Bonea, La Razvan a Costa House.

Eh, nejak si nepamatuji, ze bych je tam videl...


Na webu jsou i fotky (http://www.bun-venit.ro/taxonomy_menu/23/99/341), ale kdo ví. No uvidíme.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod brhel » ned srp 5, 2007 8:55

george píše:Na webu jsou i fotky (http://www.bun-venit.ro/taxonomy_menu/23/99/341), ale kdo ví. No uvidíme.

Aha, tak to jsou domecky hned vedle horní stanice lanvky...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod george1 » pon srp 6, 2007 8:41

brhel píše:
george píše:Na webu jsou i fotky (http://www.bun-venit.ro/taxonomy_menu/23/99/341), ale kdo ví. No uvidíme.

Aha, tak to jsou domecky hned vedle horní stanice lanvky...


Tak, tak. A za 100 hodin konečně jedeme. Včera jsem trénoval s dítětem balení. Tak to bude fičák, protože dítě vyroslo a zabavilo mi spacák (zbyl na mě kilovej mikropack do min. + 7 stupňů a samonafukovačku nemám a došly money, takže s alumatkou. No prý má být mezi 11 a 20 srpnem v Rumunsku horko.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod ham » pon srp 6, 2007 10:05

george píše:
10 RON. To je docela dost. Loni z Iacobeni na Pasul Prislop chtěli taky 10


Chce to smlouvat. 21.7. jsme dorazili do Petrosani, bylo nas 7. Nejdriv chtel 80, i za volny misto, ktery nezaberem. Chvili jsme tam postavali, kecali o zivote a nakonec jeli za 55. Je to pro ne vyhodnejsi, nez vezt dva lidi nekam do samosky, cili bych rek, ze pri trose dohadovaciho umu by jsi to mel byt schopen jeste srazit.

george píše:Doprava: Baile Olanesti - Ramnicu Vilcea (mě to dává jen 1 spoj) a pak jestli jezdí něco z Iablanice do Sopotu Nou?


Z lazenskyho mestecka Baile Olanesti do Rm. Vilcea jezdi spoj spolecnosti Antares snad kazdejch 15 minut, cili neni problem. Jsou to taky mikrobusy, autobusak je na namesti (jestli se tomu tak da rict - proste kdyz jdes z hor, tak projdes kolonadu a az padnes do nejvetsiho zmatku na krizovatku, tak si tam).
"Když můžes odejít si kamkoli, nač ke své škodě zůstat doma na poli?"
Cesty: Paring a Capatini, Hardangervidda, Tour du Mont Blanc, Turecko & Sýrie, Kazachstán
Uživatelský avatar
ham
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte úno 28, 2006 10:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod ham » pon srp 6, 2007 10:08

Jo, jeste me napadlo, kdyz byla rec o tom taxiku - oni nejak neoperujou s desetinou carkou, cili 85 za lanovku znamena 8,5 lei za osobu (vcetne baglu), tak aby jsi nebyl prekvapen :twisted:
"Když můžes odejít si kamkoli, nač ke své škodě zůstat doma na poli?"
Cesty: Paring a Capatini, Hardangervidda, Tour du Mont Blanc, Turecko & Sýrie, Kazachstán
Uživatelský avatar
ham
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte úno 28, 2006 10:58
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Balkánské státy