Výprava do Rumunska

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Paring - levné bydlení a další info

Příspěvekod george1 » pon srp 6, 2007 13:44

brhel píše:
george píše:Na webu jsou i fotky (http://www.bun-venit.ro/taxonomy_menu/23/99/341), ale kdo ví. No uvidíme.

Aha, tak to jsou domecky hned vedle horní stanice lanvky...


Konečně se na mě usmálo štěstí a našel jsem ty stránky co jsem potřeboval. http://www.jiuvalley.com/romana/turism/ ... abanas.asp

Ubytování dole u lanovky. Fascinuje mě to za 2 USD.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod si9 » stř srp 8, 2007 18:55

Hlásím, že naše expedice Fagaraš se vcelku zdařila, celkem fajn počasí (pršelo jen asi tři dny z deseti, jinak jasno). Přešli jsme to od Sebeše za Moldoveanu. Vím, že to je na deset dní málo, ale jeden člen výpravy si natáhnul vazy v koleni či co, takže jsme byli strašně pomalý. Ale fakt nádhera. Už vymýšlíme, kam příští rok. Má někdo nějaký tipy?
P.S. Fotky časem...dneska ráno jsme přijeli, takže ještě nejsou...
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod brhel » stř srp 8, 2007 22:25

si9 píše:Hlásím, že naše expedice Fagaraš se vcelku zdařila

tak doufám, že tohle v půlce září řeknu taky. Děsí mě představa sněhu, bouřky a hřebenové pěšinky po srázu...

Nevíš, jestli se dá koupit chleba někde? třeba na Bilea Lac nebo Podragu?
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod si9 » stř srp 8, 2007 22:39

Člověče nevim. Tenhle problém jsem neřešil. Byli jsme jen na Cabana Negoiu a tam prodávali různý sušenky, pití atd. Asi by se dal sehnat i ten chleba. Bilea Lac je docela velký (a po těch kilometrech samoty a krásných hor) nechutný centrum a tam by se nejspíš dal taky sehnat. Ale nic nezaručuju...

Pěšinky po srázu se neboj. Nic tak strašnýho tam není. Jsou tam dva ostřejší hřebínky a to právě u Balea Lacu a mezi Vistea Mare a Moldoveanu. Strunga Dracului, od který nás tam všichni odrazovali, jak je strašně těžká a nebezpečná je vcelku v poho. Chce to dávat si bacha, ale nic zabijáckýho tam není...
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod pripluv » čtv srp 9, 2007 5:38

Strunga Dracului je podobná jednomu kotáru, kterým chodím z baráku do města, snad jen, že má navíc řetěz.

Balea lac je v létě děsný centrum, chleba tam koupíš tak v restauraci, takže s přirážkou. Toto místo je nejlepší v zimě (byl jsem tam postupně v červenci, dubnu a lednu)...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Fory » čtv srp 9, 2007 6:20

brhel píše:
si9 píše:Hlásím, že naše expedice Fagaraš se vcelku zdařila

tak doufám, že tohle v půlce září řeknu taky. Děsí mě představa sněhu, bouřky a hřebenové pěšinky po srázu...

Nevíš, jestli se dá koupit chleba někde? třeba na Bilea Lac nebo Podragu?

Snih nebude, ja si beru letni spacak :wink:
Fory
nováček
nováček
 
Příspěvky: 159
Registrován: pát čer 9, 2006 13:20
Bydliště: 50°27'7.71"N,14°22'57.14"E

Příspěvekod si9 » čtv srp 9, 2007 8:29

Snih nebude, ja si beru letni spacak :wink:


No... Stanovali jsme na Podu Giurgului, v noi byla bouřka a druhý den bylo na Moldoveanu trochu naváto. Ale jen sporadicky :?
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod pripluv » čtv srp 9, 2007 8:44

Na hory s letním spacákem ... to bych si rozmyslel.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Fory » čtv srp 9, 2007 10:03

On to neni vylozene ultraletni spacak - Prima tulak 3D eco. Vyzkousen v -8 pod sirakem, na sobe jsem mej jdnu vrstvu a vyspal jsme se. Myslim, ze horsi podminky tam nehrozi...nebo jo? :((
Fory
nováček
nováček
 
Příspěvky: 159
Registrován: pát čer 9, 2006 13:20
Bydliště: 50°27'7.71"N,14°22'57.14"E

Příspěvekod pripluv » čtv srp 9, 2007 10:09

To ne...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod george1 » čtv srp 9, 2007 10:50

[quote="brhel"]co se rozčiluješ, buď rád. ten přpoj není nic jiného, než místní lokální bus, se kterým uzavřeli eurolines dohodu o spolupráci. takže určitě bude mít volno, bude stavět kdekoliv jen ne na zastavce a když budeš mít štěstí, bude to mikrobus a doveze tě až pod lanovku.
zavolej si do eurolines a zeptej se.

Tak už se nerozčiluju. Podíval jsem se totiž na ceny a zjistil, že jízdenka do Petrosani je o 800 Kč na hlavu dražší nežli do Devy. Vzhledem k tomu, že bus na místě stojí 10 RON a vlak 7 RON, tak to je od Eurolinesu super tarifní politika. Doufám jen, že to nikdo nesežral.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Vilík » čtv srp 9, 2007 15:21

Ja jedu zitra na Padis a taky beru Tulaka... :wink:
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod george1 » pát srp 10, 2007 8:45

Vilík píše:Ja jedu zitra na Padis a taky beru Tulaka... :wink:


A já jedu dneska na Paring a beru si ten kilovej letní Micropack, protože na mě už jinej nezbyl.
Teda jedu - nevím. Náhodou jsem čuměl na Okouna a nějaká holčina tam pláče, že měla jet dneska busem do Rumunska a Eurolines jí řekl, že ty místa prodal 2x a že má smůlu.
Trvalo mi půl hodiny než jsem se tam dovolal - vypil 2 kafe a vyhulil 4 cigára (a to jsem už nechtěl kouřit) a pak mi řekli, že je to O.K., že prý pojedou 2 busy a mi že v seznamu jsme. Takže kde dneska jede s Eurolinesem, tak ještě bude možná veselo.
Ono je totiž Nanebevzetí Panny Marie a to Rumuni slaví jako diví. Takže možná bude problém v sobotu se směnárnama a chlebem a taky budou narvaný vlaky jako prase.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod brhel » pát srp 10, 2007 16:13

dnes, tj. pá 10.8. je svatého Vavřince, pouť na Sněžce.

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie je až 15.8.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod Vilík » úte srp 21, 2007 8:07

george píše:Teda jedu - nevím. Náhodou jsem čuměl na Okouna a nějaká holčina tam pláče, že měla jet dneska busem do Rumunska a Eurolines jí řekl, že ty místa prodal 2x a že má smůlu.


To by schytali... Nahrada skody a tak... Urcite bych jim udelal takovou reklamu aby na to nezapomneli...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Frodo » úte srp 21, 2007 20:04

Zdravím..
Chtěl bych se zeptat na kolik peněz vás vyšla cesta tam i zpět od vašeho města pod hory v Rumunsku...
Napiště mi prosím odkad jste jeli a kam...
Protože taky tak trochu plánujem Rumunsko na příští rok a napadlo mě půjčit si transita z autopůjčovny... A jak jsem počítak tak by nás vyšla cesta v sedmi lidech na jendoho vyšla do 3500,- a to i s případným přesunem do jiné lokace a cestou zpět. (počítal jsem benzín za 3000km).

Takže kolik tam i zpět vas to stalo na osobu?
Frodo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: sob kvě 19, 2007 19:52
Bydliště: Pegasus Galaxy. Atlantis

Příspěvekod chonda » úte srp 21, 2007 20:12

A počítal jsi i s tím, že se půjčovně platí pevná taxa za km? A s mýtem v Maďarsku, či s dálniční známkou na Slovensku?
A navíc si myslím, že jet někam autem je horší než vlakem/busem - je to další velmi drahá věc, se kterou se ti nesmí nic stát, spousta problémů navrch a užitek žádnej...
Každý den člověku přinese novou možnost, jak ze sebe udělat ještě většího vola.
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod lamaTor » úte srp 21, 2007 21:04

chonda píše:A počítal jsi i s tím, že se půjčovně platí pevná taxa za km? A s mýtem v Maďarsku, či s dálniční známkou na Slovensku?
A navíc si myslím, že jet někam autem je horší než vlakem/busem - je to další velmi drahá věc, se kterou se ti nesmí nic stát, spousta problémů navrch a užitek žádnej...


Neřekl bych "užitek žádnej"......Ta mobilita se v případě auta někdy docela dost hodí.
Ale zrovna do Rumunska bych preferoval spíše autobus nebo vlak...
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod Frodo » stř srp 22, 2007 18:13

chonda píše:A počítal jsi i s tím, že se půjčovně platí pevná taxa za km? A s mýtem v Maďarsku, či s dálniční známkou na Slovensku?
A navíc si myslím, že jet někam autem je horší než vlakem/busem - je to další velmi drahá věc, se kterou se ti nesmí nic stát, spousta problémů navrch a užitek žádnej...


s pevnou taxou za km jsem nepočítal protože přímo jsem našel půjčení transita na 14 dní a max 3000km kazdy km navic se plati (nad 3000km)
Ty dálniční známky... myslím že to nemusí být tak drahý špás. Nezapoměn že by nas jelo plne auto lidi a celkem drasticky by se to rozředilo.
S bezpečností. Mno bud se to u někoho nechá nebo spoléhat na GPS ochranu která je nainstalována přímo v autě. Takže kdybychom se vrátili a auto by tam nebylo tak volat cajty a tu půjčovnu. Popřípadě jim říct at nam nahlasi kdyz se bude auto pohybovat od te a te doby že by mělo byt zaparkovane. Dúfám že to jde... je to totiž celkem logické...

Užitek žádnej? mno fatk nevím jak si k tomu přišel... je celkem rozdíl než den a půl cestovat vlakem a přespávat na nádražích kde tě můžou bezproblémů okrást a nebo kolem cca 15 hod cesty autem (byly bychom 3 řidiči takže v poho). A ta mobilita to je hlavní užitek...
Frodo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: sob kvě 19, 2007 19:52
Bydliště: Pegasus Galaxy. Atlantis

Příspěvekod patentik » stř srp 22, 2007 18:52

lamaTor píše:
chonda píše:A počítal jsi i s tím, že se půjčovně platí pevná taxa za km? A s mýtem v Maďarsku, či s dálniční známkou na Slovensku?
A navíc si myslím, že jet někam autem je horší než vlakem/busem - je to další velmi drahá věc, se kterou se ti nesmí nic stát, spousta problémů navrch a užitek žádnej...


Neřekl bych "užitek žádnej"......Ta mobilita se v případě auta někdy docela dost hodí.
Ale zrovna do Rumunska bych preferoval spíše autobus nebo vlak...


Kamos pro akce v Rumunsku koupil starou Skodu 100 - tu tam nikdo neukrade, kdyz se po ceste neco podela tak se vetsina veci da opravit "zapochodu" - novou Fabii bych tam ale fakt nejel :wink: :)
Uživatelský avatar
patentik
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1323
Registrován: pon lis 6, 2006 11:48
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod chonda » stř srp 22, 2007 20:14

Blaze tomu, kdo nic nemá, nestará se, kam to schová...
V době low-cost airlines je cestování vlakem/autem/busem na dálku docela nesmysl...Letenka Vídeň-Timisoara vychází, pokud si ji objednáš tak 4 měsíce dopředu, na 1800Kč i s poplatkama...Seš tam za dvě hodiny...
Pokud už nechceš letět, pak je pořád nejlepší vlak - je pohodlnej, ve větší skupince ne až tak drahej...
Dojet na přechod autem není nic skvělýho - musíš auto někde nechat, pak se k němu vrátit...GPS vyhledávání - možná...a opravdu chceš v půlce dovolené řešit, že ti šlohli auto z půjčovny s rumunskejma policajtama, kteří těžko budou umět jinak než rumunsky? V případě nehody je taky dovolená v háji, to samý porucha apod.
Jet někam autem je podle mě výhodný pro člověka, kterej nemá čas a zároveň má slušnou finanční rezervu...Já jsem student, tudíž mám času pořád dost, zato pořád nemám prachy :)
Každý den člověku přinese novou možnost, jak ze sebe udělat ještě většího vola.
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod chonda » stř srp 22, 2007 20:36

Navíc, když jsem se teď podíval, tak cena za mikrobus s klimou je tak kolem 2kKč bez omezení ujetých kilometrů - to je na 14 dní jenom na pronájmu 3100/os!!! Nafta z Brna jen do Oradey a zpátky je cca. 500Kč, nepočítám dálniční známky. Nemluvě o tom, že je to děsivě nepohodlný (s kapelou takhle jezdíme a věř, že máš dost po 250km, natož po 15h cesty), 9 lidí se tam už bude těžko vcházet s báglama...
Každý den člověku přinese novou možnost, jak ze sebe udělat ještě většího vola.
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod pripluv » čtv srp 23, 2007 5:24

- rumuský policeman anglicky umí poměrně obstojně, aspoň při Dunaji ano

- transporter pojme 9 lidí a vábavu na ledy a ostatní věci na spaní poměrně dobře. 15 hodin v něm sice nic moc, ale jde to

- taky bych to nechtěll nikde jen tak nechat, ale třeba před hotelem či v garáži za nějakej poplatek by to fungovat mohlo

- autem ovšem nepoznáš ten pravej kolorit země...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Frodo » čtv srp 23, 2007 17:39

Našel jsem za 20k půjceni toho auta na 14 dni pro 6-9 osob píšou...
Ale nechci se tady bavit o výhodách a nevýhodách... mě spíš zajímá na kolik vyjde cesta vlakem do rumunskych hor přímo až pod hory a zpátky přepočítaná na 1 osobu
Frodo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: sob kvě 19, 2007 19:52
Bydliště: Pegasus Galaxy. Atlantis

Návrat

Příspěvekod george1 » čtv srp 23, 2007 18:18

Tak jsme se dneska vrátili z Paringu a Banátu. Bylo to docela zajímavý. Třetí den na Paringu přišla v noci ze severu bouřka - to stan ještě vydržel, ráno v pět se severní fronta sešla s jižní a stan nám to docela rozlámalo. Ráno to pokračovalo včetně totál mlhy, takže to co jsme ušli za tři dny jsme museli jít zpátky od 6 do 6 na Speedu 8.

Tak jsme v Devě koupili stan za 80 RON a jeli do Banátu. Capatiny se nekonaly. Info a ceny až se proberu.

Jenom dva nové poznatky - jak pohodově do Rovenska? Mezi Iablanicí (zastávka na trati Timisoara - Orsova) a Dalbosetem (to je 3 km od odbočky na Rovensko) jezdí v pracovní dny tam i zpátky každejch cca 15 minut kamion se štěrkem. Za 3 lidi jsem dal 20 RON (51 km). A za kolik k lanovce na Paring? Taxi pro tři stojí od nádraží podle taxametru 11 RON.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Návrat

Příspěvekod pripluv » čtv srp 23, 2007 18:53

george píše:...stan nám to docela rozlámalo. Ráno to pokračovalo včetně totál mlhy, takže to co jsme ušli za tři dny...


Co to bylo za stan?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Návrat

Příspěvekod brhel » pát srp 24, 2007 7:24

george píše: Třetí den na Paringu přišla v noci ze severu bouřka


Kde jste to spali?
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Návrat

Příspěvekod george1 » pát srp 24, 2007 11:14

brhel píše:
george píše: Třetí den na Paringu přišla v noci ze severu bouřka


Kde jste to spali?


V sedle Saua Piatra Taiata. Z jižní strany asi o 30 m níž. K L.Calcescu, kde byla jistota jednosměrného větru, se už dojít nedalo. Nebylo nic vidět. Asi bychom tam bývali došli, kdybychom nemuseli pro vodu relativně extremním sešupem, protože v Rumunsku je letos opravdu úplně skoro každej pramen vyschlej. Více méně voda je nad lanovkou a pak až u jezer, ale ne nad nima, ale až pod nima. Jedinej relativně dostupnej pramen mezi jmenovanejma bodama je v sedle Saua Paclisa, cca o 100 m skalkou dolů na jih. Je to slyšet, voda vytéká z puklého kamena. No a to nás zdrželo asi hodinu a ta nám chyběla. Pravda 2 hodiny jsme se váleli na Parangulu, protože bylo nádherně. A pak to přišlo.

Stan nebyl nic moc - HUSKY BIRD 3 - sice vylepšený tyčky, ale stejně byl moc vysokej. A ono nešlo jen o tyčky, urvalo to všechny šňůry a chytky u kolíků. Bavil jsem se ale s klukem co dělá do stanů a on říkal, že se to stejně testuje v tunelech, ale ne z obousměrným větrem, takže by prý asi stejně spadl i lepší stan pokud by nebyl extrémně nízkej. Což potvrzuje to, že můj hliníkový cyklostan pro jednoho výšky cca 70 cm zůstal stát. Jenže pak nám byl taky naprd, protože v něm jsem spal jen bez věcí a lehce napříč (90 x 180 cm). Takže tam leží oba, jsou zatíženy kameny a někde poletuje pláštěnka na batoh.

K tom u Banátu. Nejjednodušší je tam, jak se ukázalo jet z Rešice (Resita). Vlak Timisoara - Lugoj - Caransebes (prestup) - Resita. Důležitý je přijet do Rešice dopoledne. Jede se na nádraží Resita Sud. Jdete rovně po smeru jak přijel vlak až do parku pod lanovku a po hlavní, co jezdí tram, doleva asi 800 metrů. Tam je vlevo autobusák. Mezi cca 12 až 15 hod ve všední den jezdí busy do Bozovice, Sopotu Noua, Dalbosetu, Moldovy Noua apod. Např. do Sopotu Noua jezdí ve 13:30 a je tam v 16:30. Do Dalbosetu ve 12:30 a je tam 15:00 (11 RON). Bacha, v sobostu a v neděli ty busy nejezdí. Samozřejmě jezdí i bus Timisoara - Bozovici, myslím, že někdy odpoledne. Autobusák v Timisoaře je rovně od nádraží přes most, za ním do leva a po proudu cca 400 metrů.

A co mě šokovalo nejvíc - na mojí otázku zda jezdí vlak z Aradu do Nadlacu mi v info na nádraží řekli, že ano a opravdu tam stál. Přitom v JŘ je napsáno, že ne. Podobně jezdí i vlaky mezi Voiteni a Berzovií a v JŘ taky nejsou. To asi proto, že už jsou soukrommé.

Busy z Aradu až na hranici (fakt až na ní) jezdí z autobusového nádraží cca 500 metrů před vlakáčem vpravo po hlavní. Pouze ve všední den, cca po 3 hodinách (Nadlac). Např. v 15:30 (9 RON). Chytá se bez problému vlak do Szegedu (Nagylac 18:17), ale taky bus do Szegedu (zastávka je před nádražím v Nagylaku), myslím, že jel v 16:40.

Jinak jízdenku Makó - Szolnok - Budapest - Komárom jsem platil 4 200 HUF. A Komárno - Bratislava - Česká Třebova 412 SK s In kartou. ČT - Praha načerno (zapomněl jsem se připsat na KM banku).
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Návrat

Příspěvekod brhel » pát srp 24, 2007 18:13

george píše:V sedle Saua Piatra Taiata.

Nojo, to jste přešli jedinou značenou odbočku v předchozim sedle. Dal už to nikde neni k jezeru značeny a cesty jsou po šutrech.

On je Paring někdy divokej.
Ale nějak my z toho plyne, že bych na Fagaraš neměl toho Birda 3 brat:-)))

Hm, kolik lidi a kolik batohu se nasklada do stanu Atak 1?
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod outdoor » pát srp 24, 2007 20:12

Do Atak1 to vidim na dva lidi a dva bagly a je to tak akorat...spali jsme i tri, ale to uz neni ono....
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

PředchozíDalší

Zpět na Balkánské státy