Výprava do Rumunska

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod Rujir » pát čer 22, 2007 14:49

No mozno sa budes divit, ale v Rumunsku jazdi pomerne dost vlakov aj v noci. Napr. my sme prestupovali na vlak okolo tretej rano a v tom case tam zastavili asi styri vlaky v priebehu piatich minut. BTW Preco si nepozries na bahn.de ci vam nieco ide alebo nie? :wink:

Co sa tyka samotnej stanice, tak bolo to tam take... ...etnicke, ale absolutne bez problemov. Sice uznavam, ze sme vyzerali ako dvaja skinheadi na bojovej vyrpave (cepiny, pohorky, rovnake oblecenie), ale zdalo sa mi, ze skor si davali oni pozor na nas, nez my na nich. Kazdopadne na stanici bolo sice neustale zivo, ale cakaren vyzerala ako velka noclaharen. :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod ham » pát čer 22, 2007 14:55

Rujir píše: BTW Preco si nepozries na bahn.de ci vam nieco ide alebo nie? :wink:


Diky za tip.. ja osobne uz jsme vyslovene prezkouskovanej = neschopnej racionalniho uvazovani :ú
"Když můžes odejít si kamkoli, nač ke své škodě zůstat doma na poli?"
Cesty: Paring a Capatini, Hardangervidda, Tour du Mont Blanc, Turecko & Sýrie, Kazachstán
Uživatelský avatar
ham
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte úno 28, 2006 10:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod mrky002 » pát čer 22, 2007 15:15

Vcera rano jsme se vratili po 14 dnech v Rumunsku a muzu vrele doporucit.Snazili jsme se vyhnout velkym mestum v mensich mestech a na vesnicich jsou lidi uplne v pohode.Akorat bacha na madarsky pruvodci,pri ceste zpet nas obral o 5 euro,za nakou zbytecnou rezervaci :mrgreen: tadysou naky fotky:http://galerie.epeople.cz/main.php?g2_itemId=2554&g2_navId=x2553bd8b
mrky002
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned úno 4, 2007 10:22

Příspěvekod si9 » ned čer 24, 2007 19:49

ahoj. pořád ještě resim problem s rumunskejma penezma... Je lepsi sehnat v cesku Leie, nebo v Rumunsku za Eura Leie? Znáte někdo nějký kurzy, tipy atd. Případne kde smenovat atd... díky
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod mrky002 » ned čer 24, 2007 19:53

si9 píše:ahoj. pořád ještě resim problem s rumunskejma penezma... Je lepsi sehnat v cesku Leie, nebo v Rumunsku za Eura Leie? Znáte někdo nějký kurzy, tipy atd. Případne kde smenovat atd... díky


Menil sem v Budapesti na nadrazi a 1 lei je asi 8kc a kurz byl tusim 3,2 za euro.
mrky002
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned úno 4, 2007 10:22

Příspěvekod ham » ned čer 24, 2007 19:56

mrky002 píše:
si9 píše:ahoj. pořád ještě resim problem s rumunskejma penezma... Je lepsi sehnat v cesku Leie, nebo v Rumunsku za Eura Leie? Znáte někdo nějký kurzy, tipy atd. Případne kde smenovat atd... díky


Menil sem v Budapesti na nadrazi a 1 lei je asi 8kc a kurz byl tusim 3,2 za euro.


Vidis, Budapest, vybornej napad... Diky :smt023 Smenim si min na vlak, ptz taky dorazime v noci...
"Když můžes odejít si kamkoli, nač ke své škodě zůstat doma na poli?"
Cesty: Paring a Capatini, Hardangervidda, Tour du Mont Blanc, Turecko & Sýrie, Kazachstán
Uživatelský avatar
ham
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte úno 28, 2006 10:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod mrky002 » ned čer 24, 2007 19:58

presne tak smme to delali mi :D
mrky002
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned úno 4, 2007 10:22

Příspěvekod mrky002 » ned čer 24, 2007 20:00

a na vlak z budapeste potrebujete mit nakou rezervaci,tak at to zbytecna nemate ve vlaku drazsi.My to meli za 20 lei bez listku.
mrky002
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned úno 4, 2007 10:22

Příspěvekod si9 » ned čer 24, 2007 20:07

tak jsem zjistil, ze sanci na smenu budeme mit v jakemsi meste Deva... Takze pokud jste tam nekdo menil.. kazdej tip dobrej... je to ale hloupa a blba otazka co? :lol: :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod pripluv » ned čer 24, 2007 20:09

vyměníš všude a v nejhorším jde zaplatit Eurem (jak kde). Jen tam těma prachama moc nemávej a ty eura si ber tak maximálně desetieurovky.

My jsme v Tulcee třebas směnili s Maďarským kolotočářem a dokonce v kurzu :wink: ...
Naposledy upravil pripluv dne pon čer 25, 2007 5:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod brhel » ned čer 24, 2007 21:09

si9 píše:v jakemsi meste Deva...

ja menil v sousedni Simerii, asi o neco malinko mensi mesto a byla tu jedna banka a nechteli v ni ani videt pas. Ale v Deve banka urcite je, budete se muset doptat. A bude mit otevreno v pracovni dny tak nak dopoledne trochu odpoledne... Urcite nic nonstop
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod mrky002 » ned čer 24, 2007 21:12

si9 píše:tak jsem zjistil, ze sanci na smenu budeme mit v jakemsi meste Deva... Takze pokud jste tam nekdo menil.. kazdej tip dobrej... je to ale hloupa a blba otazka co? :lol: :lol: :lol: :lol:


V Deve jsme akorat v noci prestupovali,takze jestli je tam smenarna nevim,ale primo na nastupisti jsou dva stanky otevreny celou no.Tak mozna tam a nebo u taxikaru.
Sem ti moc neporadil :mrgreen:
mrky002
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned úno 4, 2007 10:22

Příspěvekod si9 » ned čer 24, 2007 21:16

sice moc neporadil, ale určitě uklidnil, že tam nezůstaneme bez prostředků ;-) díky... * * *
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod mrky002 » ned čer 24, 2007 21:18

*
mrky002
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned úno 4, 2007 10:22

Příspěvekod ham » ned čer 24, 2007 21:26

Přípluv píše:dizenterieyměníš všude ...


A vis ze ja si radsi necham svoje :ú :mrgreen:
"Když můžes odejít si kamkoli, nač ke své škodě zůstat doma na poli?"
Cesty: Paring a Capatini, Hardangervidda, Tour du Mont Blanc, Turecko & Sýrie, Kazachstán
Uživatelský avatar
ham
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte úno 28, 2006 10:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod pripluv » pon čer 25, 2007 5:21

ham píše:
Přípluv píše:dizenterieyměníš všude ...


A vis ze ja si radsi necham svoje :ú :mrgreen:


Shift+V a Ctrl+V (proháněl jsem ono slovo slovníky a encyklopediemi) je někdy velice pozoruhodná záměna :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

pár info

Příspěvekod george1 » pon črc 16, 2007 13:26

Lei nebo RON je už 9,16 Kč, takže prodávat je můžou klidně za 9,50 Kč (v přepočtu) - to je blbý.
Dobrý je, že EUROLINES mají pořád ještě pár lístků v Promotarifech, takže od 960 do 1160 Kč do Devy nebo do Sighetu Marmatiei.
Loni byl střední kurz 7,95 Kč, takže pro srovnání:
1) v Budapešti za HUF koupené v Čechách vyšel na 8,50 Kč. Od veksláka v Salontě za EURA vyšel na 8,40 Kč a v Gure Humorului ve směnárně na 8,20.
2) přes Viza vyšel na 8,15 Kč včetně poplatků, ale bral jsem pro všechny a pak je v ČR vyinkasoval.
Hlavně nevozit RON zpátky do Maďarska - dostanete tak 6,50 Kč (v přepočtu).
Ještě bych doporučil zkusit chlapce z Mitasky v Praze 10. Dělá tam tak 150 Rumunů (taky banátskejch Čechů) a určitě pro ně bude lepší 8,50 Kč nežli 8 Kč.
Jinak tím busem jste v Devě ve 14:30 a asi za 2 hodiny jede do Petrosani osobák. Jen ta blbá lanovka jezdí do 16:00. Z kartou v Devě no problém, vekslák bude postávat před bankou a je jich tam požehnaně (těch bank). No a v Petrosani je přípoj směr Lupeni - tedy na Retezat z východu.
Nespal někdo v Petrosani v nějakým levným hotelu nebo v jiném typu cazare?! Mě se nechce zmoknout hned první den pod lanovkou.
A případně taky v následujících městech: Drobeta Turnu Severin nebo Orsova, Moldova Noua, Anina a Resita.
Jako jídlo v Rumunsku doporučuji corbu de burtu - držkovku, za 14 dní jsem jí měl 14x a to jsem byl 6 dní na horách, kde nebyla.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod pripluv » pon črc 16, 2007 13:30

Ony obecně ty Ciorby bejvaj v pohodě...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod conny » pon črc 16, 2007 13:36

tak zrovna ciorba de burta ma dost zaskocila, jem fakt vsetko az na dve veci: a jedna z nich su drzky :roll: ale drzky mi vyjedli chlapci a potom to bolo na chut celkom dobre, hlavne si nepredstavujte klasicku drzkovku, ma to s tym podobne asi len tie drzky :ú .

este som skusala ciorbu de pui a a de vacuta - slepaciu a hovadziu - uz dost dlho som nejedla maso v hovadzej polievke, tak v rumunsku sa mi to podarilo *

inak sme tam ani raz nejedli vyslovne zle jedlo, je fakt, ze sme nejedli po hospodach vela. vyber bol casto typu: prstom do listka *
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

místenky

Příspěvekod george1 » pon črc 16, 2007 13:38

mrky002 píše:a na vlak z budapeste potrebujete mit nakou rezervaci,tak at to zbytecna nemate ve vlaku drazsi.My to meli za 20 lei bez listku.


Než jsem přišel na autobus, tak jsem zkoumal vlaky a protože mě cenově z Prahy deptali, tak jsem rozvinul teorii skoku.

A nejlevněji to vyšlo takhle:

1) Praha - Budapest - Student agency (koupit v ČR) - 470 Kč, v ceně káva a noviny
2) Budapest - Bekescába - vlak (koupit v HU) - místenka netřeba - cca 2100 HUF
3) Bekescába - Arad - vlak (koupit v ČR) - cca 8,60 EURO v přepočtu
4) Bekescába - Arad - místenka (koupit v ČR, ale jen na hlaváku v ČD centru - jinde to neumějí - je to na vlak Budapest - Istanbul) - 86 Kč
5) Arad - a dál - vlak (koupit v RO).

Do Bekescáby se musí o vlak dříve, jinak je průser a v Aradu se musí vystoupit a koupit zase lístek, jinak je průser. Takže pak se v Aradu čeká na další spoje.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod pripluv » pon črc 16, 2007 13:40

Ony všelijaký ty Kascavaly a Kase a pak vše, kde je pui je v ohodě. Pork taky v pohodě. Cascaval pane - tím se nic nezkazí :mrgreen: .

A měli jste někdo Mamaligu cu brinza si smantana? Defacto národní to jídlo? He?

A Conny, co fotosy? He? :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

corba de burta

Příspěvekod george1 » pon črc 16, 2007 13:47

conny píše:tak zrovna ciorba de burta ma dost zaskocila, jem fakt vsetko az na dve veci: a jedna z nich su drzky :roll: ale drzky mi vyjedli chlapci a potom to bolo na chut celkom dobre, hlavne si nepredstavujte klasicku drzkovku, ma to s tym podobne asi len tie drzky :ú .

este som skusala ciorbu de pui a a de vacuta - slepaciu a hovadziu - uz dost dlho som nejedla maso v hovadzej polievke, tak v rumunsku sa mi to podarilo *

inak sme tam ani raz nejedli vyslovne zle jedlo, je fakt, ze sme nejedli po hospodach vela. vyber bol casto typu: prstom do listka *


V Turecku jí mají ještě lepší a světlejší a víc česnekovou a víc citronovou. Jen na rozdíl od Rumunska nepálí, ale dá se do ní nasypat urfa biber. To je to červený, co tam mají všude na stole. člověk musí zkusit všechno. Co ale jsem nedokázal - tak to byl salát ze syrových ovčích mozků ve vesnici nedaleko Sanli Urfy. Ale zase takovej mititei, kterej je většinou polosyrovej ....
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod conny » pon črc 16, 2007 13:51

Přípluv píše:Ony všelijaký ty Kascavaly a Kase a pak vše, kde je pui je v ohodě. Pork taky v pohodě. Cascaval pane - tím se nic nezkazí :mrgreen: .

A měli jste někdo Mamaligu cu brinza si smantana? Defacto národní to jídlo? He?

A Conny, co fotosy? He? :wink:


mali sme jedlo z hrozne krkolomnym nazvom s bryndzou, kukuricnou kasou a s baranim (bravcovym) masom. bolo to vyborne a uz si nikdy nespomeniem ako sa ta vec volala.
ale ja som fakt polievkovy typ - tento vylet to ukazal dost jasne.

dake fotosy mam na hromade, len z domu nemam linku, aby som to uploadovala, snad to spravim dnes z prace.
upozornujem vopred, ze tam nebudem ani v plavkach ani bez nich :mrgreen:
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod george1 » pon črc 16, 2007 13:52

Přípluv píše:Ony všelijaký ty Kascavaly a Kase a pak vše, kde je pui je v ohodě. Pork taky v pohodě. Cascaval pane - tím se nic nezkazí :mrgreen: .

A měli jste někdo Mamaligu cu brinza si smantana? Defacto národní to jídlo? He?

A Conny, co fotosy? He? :wink:


Mňam na Kaškaval se už těším. Mamaligu jsem měl, ale bez brynzy s kusem skopce. Pui nevím, od 5 let nejím ptáky (otrava ze zkažené kachny). Jednou jsem to málem překonal (to když jsme byli bez peněz na Velikonoce v Budapešti na nádraží a mojí ženu polili koledníci voňavkou. Pak se omluvili a dali jí dvě obrovský stehna. Už, už ... A já našel 500 HUF a šel na langoše a 1/2 litránku fehér bór.
To jsou holt ty průsery - 2 roky jsem nejedl párky, protože mi máma neřekla (bylo mi 6 let), že se loupou. Ale to jsem překonal.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod pripluv » pon črc 16, 2007 13:52

Nejlepší je stejně Ursus :mrgreen:

Ani v županu?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod conny » pon črc 16, 2007 13:59

Přípluv píše:Nejlepší je stejně Ursus :mrgreen:

Ani v županu?


vyjadrim sa uplne exaktne: nebude tam vobec ziadna conny :twisted:
mozno nejaky tien by sa nasiel, keby sme dobre hladali.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod Klíma » pon črc 16, 2007 14:15

conny píše:
Přípluv píše:Nejlepší je stejně Ursus :mrgreen:

Ani v županu?


vyjadrim sa uplne exaktne: nebude tam vobec ziadna conny :twisted:
mozno nejaky tien by sa nasiel, keby sme dobre hladali.

to nam delas naschval :wink:
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod Hafi » pon črc 16, 2007 14:15

Přípluv píše:Ony všelijaký ty Kascavaly a Kase a pak vše, kde je pui je v ohodě. Pork taky v pohodě. Cascaval pane - tím se nic nezkazí :mrgreen: .

A měli jste někdo Mamaligu cu brinza si smantana? Defacto národní to jídlo? He?

A Conny, co fotosy? He? :wink:

tu je fotka z ochutnavky narodnich jidel co pro nas prichystali rumuni, mam jich jeste par detailnich ale ne v pocitaci a sem linej to hledat...pojmenovani mamalingu si tam uvedomuju, ale co z toho to je uz nevim
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Vojtos » pon črc 16, 2007 14:42

Když už jsme u toho ti co pojedou do Rumunska musím varovat, že vstup RUm do EU (a nejen on) se docela negativně odrazil na cenách, tudíž časy levného piva a jídla jsou zřejmě již nenavrátně pryč, připravte se na ceny srovnatelné s našimi někde i o něco dražší.
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod conny » pon črc 16, 2007 17:22

tuna

mozno bude aj Bukurest
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

PředchozíDalší

Zpět na Balkánské státy

cron