Rumunsko

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Rumunsko

Příspěvekod entita » čtv kvě 3, 2007 8:26

Nenašla jsem na netu informace, které bych bývala hledala, snad někdo poradí tady.
Chtěli bychom do Rumunska, ale ne vysokohorskou turistiku. Jsme čundráci z český kotliny, žádní horalé. Jediný hory na jakejch jsme byli, byla vloni Malá Fatra a měli jsme toho plný kecky - hřebenovka byla samozřejmě v pohodě, ale vyběhnout ze Zázrivé až nahoru bylo pro nás celkem krušný, stejně tak sestup...

Takže na jaký hory v Rumunsku, aby to byly spíš "kopečky"? Měl by někdo tip?
Něco, co by nebylo příliš náročný, a to nejen z důvodu sil našil, ale taky našeho vybavení. Ale zase chci jet někam tak, abych nevylezla na jeden kopec a tim nekončila - aby jsme se tam tim mohli "protoulat" třeba za pět šest dní. Ten výstup nahoru na M.Fatru taky stál za to, ale hřebenovku ani nehledáme, spíš nějaký takový kopce, možná louky...
Přítel tvrdí, že i v Rumunsku mají "Šumavu" :D
entita
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř kvě 2, 2007 13:14

Příspěvekod Pierre_T » čtv kvě 3, 2007 8:50

Tak to doporučuji Banát. Jsou to nádherné kopečky kolem 800m n.m., to znamená zalesněné, nebo louky. Taky nemám rád holá skaliska. :-) Byl jsem tam několikrát a mohu jen doporučit, v srpnu tam jedu zase. Jsou tam i české vesničky, kde se dají doplnit zásoby, je to tam hezké, civilizace tam trochu zaspala, ale já se tam moc nezdržuju, raději mám ty kopečky kolem. Kopečky, řeka Nera, spousta krásných jeskyní, to nemá chybu.

Pro představu pár linků (dávám je hlavně kvůli fotkám a turistickým info, jezdím tam za přírodou a ne očumovat týden místní krajany jako nějakou atrakci):
http://www.banat.cz/
http://www.outdooring.cz/banat.php
http://www.hedvabnastezka.cz/c/bronislav_mikulasek_rumunsk_bana/
Pierre_T
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř lis 29, 2006 12:32

Příspěvekod Chasi » čtv kvě 3, 2007 9:27

Pierre_T píše: Jsou tam i české vesničky


Kámoš už několikrát vzpomínal tyhle české osady (vesnice). Letos tam taky jede. Jsou to češi, kteří se tam přestěhovali a jsou tak trošku odříznutí od civilizace.
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod entita » čtv kvě 3, 2007 10:11

Pierre_T píše:Tak to doporučuji Banát. Jsou to nádherné kopečky kolem 800m n.m., to znamená zalesněné, nebo louky.


Díky, to jsem asi hledala :-)

Ještě by mě zajímalo, jak je to v těch místech s "tábořením" - resp. rozbalit stan, ráno sbalit, večer postavit jinde - je nutný se někde vyloženě "schovávat" nebo tak? Z důvodu bezpečnosti před lidma, zvířatama, pasoucíma se stádama, nebo šílenejma ochráncema :-)
entita
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř kvě 2, 2007 13:14

Příspěvekod Kocajz » čtv kvě 3, 2007 10:17

Co já vím tak v Rumunsku nebyl problém ze spaním nikde - jen nás jednou málem přejel v noci traktor když sme spali na cestě :D :D :D
Optimismus pramení z nedostatku informací.
Kocajz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: stř lis 29, 2006 20:57

Příspěvekod Rujir » čtv kvě 3, 2007 10:25

Kocajz píše:Co já vím tak v Rumunsku nebyl problém ze spaním nikde


Skor by som povedal, ze to ludia nerespektuju. Neviem, ako ine pohoria, ale napr. v Rodne su jasne definovane miesta, kde by si mal taborit a vsetko ostatne je zakazane. Ale dodrzovat to asi nikto nedodrzuje.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod chonda » čtv kvě 3, 2007 10:37

Rujir píše:
Kocajz píše:Co já vím tak v Rumunsku nebyl problém ze spaním nikde


Skor by som povedal, ze to ludia nerespektuju. Neviem, ako ine pohoria, ale napr. v Rodne su jasne definovane miesta, kde by si mal taborit a vsetko ostatne je zakazane. Ale dodrzovat to asi nikto nedodrzuje.


Jo, to jsou v Bulharsku taky...a taky na to každej kašle :) Jsou to místa, kde se dá spát prakticky kdekoliv, akorát teda dodržujte základní návyky - místo se opouští v lepším stavu, než v jakém bylo předtím...
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod entita » čtv kvě 3, 2007 10:59

chonda píše:
Rujir píše:
Kocajz píše:Co já vím tak v Rumunsku nebyl problém ze spaním nikde


Skor by som povedal, ze to ludia nerespektuju. Neviem, ako ine pohoria, ale napr. v Rodne su jasne definovane miesta, kde by si mal taborit a vsetko ostatne je zakazane. Ale dodrzovat to asi nikto nedodrzuje.


Jo, to jsou v Bulharsku taky...a taky na to každej kašle :) Jsou to místa, kde se dá spát prakticky kdekoliv, akorát teda dodržujte základní návyky - místo se opouští v lepším stavu, než v jakém bylo předtím...


Tak to je samozřejmost. Nám cestou váha bagáže neubejvá, nám přibejvá s každym odpadkem, kterej potkáme...
Mně šlo spíš o to, jestli v této oblasti neplatí třeba nějaký vyloženě zákaz a neni to hlídaný. Jako nebylo by milý, aby nás v šest ráno budil nějakej ochranář jako onehdná na Berounce - pak jsme museli sázet stromečky...:lol:
entita
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř kvě 2, 2007 13:14

Příspěvekod chonda » čtv kvě 3, 2007 11:10

V Rumunsku jsem nebyl, v Bulharsku to fakt nehrozí - možná kdybyste dělali oheň nebo tak něco, ale za přespání pod stanem vám asi nikdo problémy dělat nebude - pokuď se to tam za poslední dva roky velmi významně nezměnilo...
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod patentik » čtv kvě 3, 2007 13:29

Co jsem byl v Rumunsku tak absolutne bez problemu s ohnem, stanovanim atd. max akorat pritahnes pozornost lidi, bacu, psu atd. Proste pohoda.
Uživatelský avatar
patentik
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1323
Registrován: pon lis 6, 2006 11:48
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod entita » čtv kvě 3, 2007 13:59

Tak to jsou samé dobré zprávy :D

Už mě napadá jen jedna věc - budou mapy této oblasti, případně nějaké značení, dostatečně spolehlivé?
A GPS? - my ho nevlastníme, ale můj otec horal jo, tak bychom si ho mohli půjčit - bylo by užitečné mít ho s sebou?
entita
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř kvě 2, 2007 13:14

Příspěvekod Rujir » čtv kvě 3, 2007 14:05

entita píše:Už mě napadá jen jedna věc - budou mapy této oblasti, případně nějaké značení, dostatečně spolehlivé?
A GPS? - my ho nevlastníme, ale můj otec horal jo, tak bychom si ho mohli půjčit - bylo by užitečné mít ho s sebou?


It depends... Na vsetky pohoria samozrejme mapy existuju, ale niektore su pekne stare. Ale zase ked zainvestujes, tak napr. take nove madarske mapy vedia byt velmi presne. Horsie je to uz s tym znacenim. Zase to velmi zavisi od pohoria. Niekde je to parada a niekde to nestoji za rec.

GPS-ko sa ti zide, ak si zozenies mapu daneho pohoria. Ak nie, tak ti je vlastne na nic.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod entita » čtv kvě 3, 2007 14:42

Rujir píše:
entita píše:Už mě napadá jen jedna věc - budou mapy této oblasti, případně nějaké značení, dostatečně spolehlivé?
A GPS? - my ho nevlastníme, ale můj otec horal jo, tak bychom si ho mohli půjčit - bylo by užitečné mít ho s sebou?


It depends... Na vsetky pohoria samozrejme mapy existuju, ale niektore su pekne stare. Ale zase ked zainvestujes, tak napr. take nove madarske mapy vedia byt velmi presne. Horsie je to uz s tym znacenim. Zase to velmi zavisi od pohoria. Niekde je to parada a niekde to nestoji za rec.

GPS-ko sa ti zide, ak si zozenies mapu daneho pohoria. Ak nie, tak ti je vlastne na nic.


Bez mapy si troufnu jen do českých luhů a hájů - v nejhoršim je v každý druhý vesnici mapa na návsi... pak si stačí zapamatovat přibližně cestu či směr a jinak jít za nosem. To se ale dá i podle autoatlasu velikosti A5 (jaký má rozlišení teď nevim) :lol: Nebo jít po značenejch trasách, žejo.

Á teď koukám na net - turistická mapa oblasti Banátu od KČT, dokonce tam maju trasy vyznačené rovněž od KČT. Tak to by mohlo být celkem v pohodě. Ale jak tak koukám, GPSko by se asi stejně hodilo. Co kdyby mou šílenější polovičku napadlo zaběhnout někam odkud nebude vědět, jak dál, žejo. :lol:
entita
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř kvě 2, 2007 13:14

Příspěvekod Pierre_T » čtv kvě 3, 2007 16:49

Stanování je tam úplně bez problémů. Byl jsem tam cca 6x. Jsou jen pravidla v těch vesnicích, která je dobré dodržovat, ale kromě bordelu, hluku apod nic vážného. Snad jen, že v některých nemají rozvedenou vodu do baráků, ale mají ji na cestách u koryt. Takže když se tam budete mít, tak nabrat vodu a jít s ní někam dál, protože tam pije i dobytek a jak cítí zubní pastu, tak už to nechce pít. Mapa se dá koupit krásná, přímo Banát (někde na těch stránkách je o ní zmíňka) s českým popisem na druhé straně a s nějakými informacemi a tipy. Jen pozor na polodivoké psy, jsou občas dost dotěrný, chce to mít po ruce (v ruce) klacek. Dál už tam jsou z těch nebezpečnějších jen zmije růžkaté (ty hlavně koncem léta), medvědi (ty by ale v létě být moc neměli - nikdy jsem ho tam přímo nepotkal, jen stopy) a možná vlci (neviděl jsem je, ani stopy).
Ale stejně je tam nádherně.
A ve většině českých vesnic (je jich myslím 5) berou i české koruny. :-)
Pierre_T
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř lis 29, 2006 12:32

Re: Rumunsko ???

Příspěvekod brhel » čtv kvě 3, 2007 19:10

Pohoří Ciucas na východ od Brašova, ale dá se tam jet jen stopem.
No a když už budete u Brašova, šel bych do Bucegi. Sice to má 2 500, ale až skoro na vrchol jezdí lanovka (asi ze Sinaie) a to spojíš s prohlídkou zámku Peleš v Sinai a Z Bucegi dojdeš na hrad Bran.
Problém Bucegi jsou ale lidé. Je to asi nejnavštěvovanější pohoří - ale chodí tam Rumuni, cizinci moc ne. Holt je to dost civilizované, takové Tatry, kde na vrchu jsou skalní útvary.

Asi nejlepší mapy Rumunska, které se dají koupit,kupuji tady. (Nakladatelství Dimap)
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod Pierre_T » pát kvě 4, 2007 6:14

Mapa Banátu, já ji používám a jsem s ní moc spokojený:
http://www.banat.cz/knihy_mapy.htm
Pierre_T
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř lis 29, 2006 12:32

Příspěvekod Chasi » pát kvě 4, 2007 6:38

Tady jsem narazil na nějaké fotogalerie.
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod george1 » pát črc 20, 2007 8:26

[quote="Pierre_T"] Dál už tam jsou z těch nebezpečnějších jen zmije růžkaté (ty hlavně koncem léta), medvědi (ty by ale v létě být moc neměli - nikdy jsem ho tam přímo nepotkal, jen stopy) a možná vlci (neviděl jsem je, ani stopy).

Neblbni, růžkatý zmije, to snad ne, to jsou spíš velký normální. Já nevím, ale růžkatý jsou snad víc na jih.
Mě rafla na při přechodu Galicice od Ohridu k Prespanu před moc a moc lety, ale to je až u řeckejch hranic. Když mě dal doktor sérum, tak mi ale stejně bylo asi tak 48 hodin dost blbě, ale prý mám imunitu na obyčejné. Nezkoušel jsem to. Možná přežít písečnou, tak by byla imunita i na růžkatou.
Letos jsem viděl dost zmijí v Orlickejch horách na polský straně nad Zielenciem.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Pierre_T » pát črc 20, 2007 9:42

george píše:Neblbni, růžkatý zmije, to snad ne, to jsou spíš velký normální. Já nevím, ale růžkatý jsou snad víc na jih.


Nechci Tě zklamat, ale neblbnu. Zmije růžkatá (konkrétně poddruh Vipera ammodytes ammodytes) žije i v Rumusku. A v rumunském Banátu je dost hojná. Místní tam s nimi mají občas celkem potíže (když se seče, nebo dělá seno). A zmiji růžkatou poznám, o to se neboj. Kdysi jsem je i choval.
Mimochodem, splést si ammodytes s berus, to jde snad jen při letmém pohledu na ocas. Růžkatá, když pominu, že je to nejdelší zmije žijící v Evropě, tak má na konci tlamy růžek (mimochodem, vypadá tvrdě, ale je úplně měkký, jen tukový výběžek), který je nezaměnitelný.

A když už jsme u toho, tak zmije růžkatá žije i na jihu Rakouska, takže ani nemusíme tak moc na jih.
Pierre_T
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř lis 29, 2006 12:32

Příspěvekod george1 » pát črc 20, 2007 9:48

Pierre_T píše:
george píše:Neblbni, růžkatý zmije, to snad ne, to jsou spíš velký normální. Já nevím, ale růžkatý jsou snad víc na jih.


Nechci Tě zklamat, ale neblbnu. Zmije růžkatá (konkrétně poddruh Vipera ammodytes ammodytes) žije i v Rumusku.
A když už jsme u toho, tak zmije růžkatá žije i na jihu Rakouska, takže ani nemusíme tak moc na jih.


Tak jsem zase poučen, díky. Jinak já jí od toho kousnutí už taky poznám, jen jsem jí nikdy v Rumunsku neviděl.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Pierre_T » pát črc 20, 2007 9:51

Není o co stát. :-)
Mě ťafla taky, ale né v Rumunsku, ale tady v Podkrkonoší. V terárku. :-(
Pierre_T
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř lis 29, 2006 12:32

Příspěvekod george1 » pon srp 27, 2007 8:27

Pierre_T píše:Mapa Banátu, já ji používám a jsem s ní moc spokojený:
http://www.banat.cz/knihy_mapy.htm


Musím konstatovat, že mapa Banátu od KČT je průměrná a vzdálenosti nějak nehrají. Taky tam chybí spousta vesniček. Není to jen můj názor. Značení mezi Rovenskem a Sopotu Noua je dost špatný, ale zajít se dá naštěstí jen (nám se to podařilo) max. o 1 až 2 km. Když jdete do Rovenska od Brzu po silnici (ze severu), tak se má asi 3 km pod Rovenskem odbočit prudce vlevo do kopce po červeném puntíku. Neviděl jsem ho a tak jsme šli dál po silnici. Když jsem ale pak viděl ten krpál, tak snad je lepší jít o ty 2 km víc.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod pripluv » pon srp 27, 2007 8:49

Do Sopotu Noua jest třeba jít pod drátama s naětím. Aspoň z Garnicu to je jediná normální varianta :mrgreen: .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod george1 » pon srp 27, 2007 12:41

Přípluv píše:Do Sopotu Noua jest třeba jít pod drátama s naětím. Aspoň z Garnicu to je jediná normální varianta :mrgreen: .


Z Gerniku asi jo, ale existuje taky cesta normální. Protože když jsme u odbočky na Neru stopovali (bylo 16:00, autobus jel až ve 02:00 a kluk měl naražený koleno a nic nejezdilo), objevil se jeep s českým párem a vzali nás do Dalbošetu na křižovatku (díky moc), co jezdí kamionety do Iablanice. Ti říkali, že to projeli po lesní cestě.
Jinak z Rovenska máš pravdu, že se jde podél drátů, ale ty se rozdělují asi po 1/2 hodině (to musíš doprava). No a pak ale zatočejí zase doprava směrem východním a vedou směrem k Brzu (křižovatka na Rovensko). Stejně tak zatočí i vyježděný úvoz a do Sopotu vede vlevo méně vyšlapaná a vyježděná cesta. To přehlídneš. Ale nic se neděje, když dojdeš do takové roztahané vesničky, tak v pravý zatáčce jdeš do leva mezi dva kopce k salaši u lesa a po 200 m jseš na silnici. Jen Sopotu je doleva asi 1 a půl km a nevyjdeš rovnou u kostela a magazinu Mixt.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

barkasem do Rumunska

Příspěvekod Helca » pát zář 7, 2007 17:26

Jak se zdá, můj peciválový starší bratr se rozhodl provětrat celou svoji rodinku a vyrazit se ženou a dětmi (pěti) barkasem :(( do Rumunska... :smt044 Neuvěřitelné... Chtějí jet do Banátu, někam po klášterech (jsou věřící), a nakonec k moři... O Banátu a částečně i o klášterech jsem ho už jak se patří informovala, ale zajímalo by mě, jestli někdo náááááhodou nemáte zkušenosti s válením se u Černého moře (rumunské pobřeží samosebou - tzn. Constanta, Mangalia atp)... Jak se tam dá levně přespat (kempy) atd. atd...
Hluchému mlčí celý svět. ;)
Helca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned črc 22, 2007 12:51
Bydliště: Brno

Re: barkasem do Rumunska

Příspěvekod george1 » sob zář 8, 2007 19:06

Helca píše:Jak se zdá, můj peciválový starší bratr se rozhodl provětrat celou svoji rodinku a vyrazit se ženou a dětmi (pěti) barkasem :(( do Rumunska... :smt044 Neuvěřitelné... Chtějí jet do Banátu, někam po klášterech (jsou věřící), a nakonec k moři... O Banátu a částečně i o klášterech jsem ho už jak se patří informovala, ale zajímalo by mě, jestli někdo náááááhodou nemáte zkušenosti s válením se u Černého moře (rumunské pobřeží samosebou - tzn. Constanta, Mangalia atp)... Jak se tam dá levně přespat (kempy) atd. atd...


Tak v tom jsem mimo. Naposledy jsem tam strávil asi 5 dnů před 20 lety, když jsem byl v pubertě, s kámošem, taky peciválem. Myslím v Mangalii. Spali jsme v křoví, chlastali a poslouchali ABBU, co hráli v kempu 200 metrů od nás. Rámo jsme zbírali flašky na pláži a chodili je vracet.
To už asi neplatí. Ale takhle z webu si myslím, že okolo 50-80 RON by za pokoj u soukromníka tak pro tři-čtyři mělo stačit.

Jinak k Banátu. Ať jedou do Rovenska a ubytují se u Šubrtů. Č.p. 22. Dostanou celou chalupu, v letošních cenách tak za 150 Kč na hlavu na den. A je to super. Ze snídaní a večeří tak za 250 Kč. 20 kg těžký peřiny atd. Celodenní výlet do Gerniku se dá zvládnout. Hlavně ať to načasujou tak, aby tam byli rozhodně na neděli. To je jedinej den, kdy poznáš lidi. Jinak makaj a jsou na poli. A to platí pro všechny vesnice. Jinak starej pán a jeho děti bydlí v Tatcích u Českého Brodu naproti hospodě a má kontakt na Alenu, vnučku - rovenskou učitelku.
Hlavně ať se ubytujou v chalupě - ty lidi je za dva -tři dny vezmou mezi sebe. Když bydlej ve stanu, někde na kraji vsi, vždycky je berou přes prsty, prostě si jinej.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Helca » sob zář 8, 2007 22:21

Díky moc, info předám... ;) Jsem sama zvědavá, jak to nakonec dopadne... Myslím, že u moře bude docela dost draho...
Hluchému mlčí celý svět. ;)
Helca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned črc 22, 2007 12:51
Bydliště: Brno

Re: barkasem do Rumunska

Příspěvekod george1 » ned zář 9, 2007 19:55

Helca píše: někam po klášterech (jsou věřící),


Oni jsou pravoslavní ?! :((
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: barkasem do Rumunska

Příspěvekod Helca » pon zář 10, 2007 19:02

george píše:
Helca píše: někam po klášterech (jsou věřící),


Oni jsou pravoslavní ?! :((
Pravoslavní zrovna ne, ale zapálení jsou dostatečně... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Hluchému mlčí celý svět. ;)
Helca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 87
Registrován: ned črc 22, 2007 12:51
Bydliště: Brno

Rumunsko

Příspěvekod Peter Gregor » stř led 13, 2010 20:09

Občania EÚ a ich rodinní príslušníci majú povinnosť do 15 dní odo dňa vstupu na územie Rumunska prihlásiť sa na najbližšom útvare cudzineckej polície. Rovnaká lehota platí i pre oznámenie akejkoľvek relevantnej zmeny, ktorá u cudzinca nastane. Pokiaľ sa občan EÚ hodlá zdržiavať na území Rumunska maximálne 3 mesiace, nie je potrebné si vybavovať žiadne ďalšie formality.

Budem prechádzať Rumunskom a maximálne na jeden celý deň sa zdržím v Bukurešti. Som iba turista, naozaj sa musím nahlasovať na políciu?
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Další

Zpět na Balkánské státy

cron