Chorvatsko - Velebit, Gorski kotar

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Chorvatsko - Velebit, Gorski kotar

Příspěvekod Klíma » úte úno 6, 2007 13:33

resp. nejspis Premuzicova stezka treba tady
Nemate nekdo nejakou zkusenost, info nebo nedej boze mapu ci odkaz na neco takvyho ... :((
budu asi muset v lete k mooori tak bych si tam z Pagu tak na 2 dny max odskocil, jeste je pobliz NP Paklenica ale tam mi to prijde prilis komercni...
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod gepard75 » úte úno 6, 2007 14:07

Ja byl letos v NP Paklenica a moc komercni mi to neprislo.Proste jako vsude v Chorvatsku....
Ja tam ale jenom lozil a jeden den jsem si udelal vylet na nejvyssi vrchol Velebitu.Popis trasy tady : http://alpintrek.info/index.php?command ... =cely&id=3

Mala Paklenica je prekrasna a uplne opustena.Cely vylet je od more z 0 do 1758 m.n.m. a zpet k mori.V parnem lete je to pekna zabiracka.Doporucuji hodne tekutin.Hodne informaci v anglictine najdes na www.summitpost.org

P.S. Vrcholova kniha na Vaganskem vrchu byla zakopana v hromade kameni...
Uživatelský avatar
gepard75
účastník
účastník
 
Příspěvky: 414
Registrován: pon čer 20, 2005 11:23
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Klíma » sob úno 10, 2007 12:36

gepard75 píše:Mala Paklenica je prekrasna a uplne opustena.Cely vylet je od more z 0 do 1758 m.n.m. a zpet k mori.V parnem lete je to pekna zabiracka.Doporucuji hodne tekutin.Hodne informaci v anglictine najdes na www.summitpost.org

P.S. Vrcholova kniha na Vaganskem vrchu byla zakopana v hromade kameni...


Dikec mooooc peknej web i pro ostatni kopecky :mrgreen: fsem doporucuju...
Jinak jsem nasel Paklenici na lezci a von to Pripluf :wink:
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod Klíma » čtv črc 19, 2007 11:38

tak jsem tohle vytahl z propadliste dejin pac jsem se docetl ze chonga byl snad v sever. velebitu :wink: tak pls taky nejaky info a taaaak hrrr to sem :mrgreen:
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod chonga » pát črc 20, 2007 7:06

Severní Velebit
minulý pátek a sobotu jsem se procházel S.Velebitem. mimo jiné jsme malou šli část P.stezky, jen asi k té kolibě, což je jen 3,5 km (od Zavižanské chaty). celá stezka je 16km. jde se příjemnou cestou podél těch býlých skal, cca. 1,5m široká. nádherný výhledy. určitě stojí za to si vyběhnout na protější kopec od Z. chaty (1622 m, jmeno jsem zapomněl ale mám to doma), od tud jsou super výhledy na Rab a Pag. Jestli pojedeš z Pagu je pro tebe lepší trajekt, vyhodí tě na magistrále pár kilometrů od odbočky Krasno (v obci Sv. Jura). pojedeš až do krasna kde je obizljak (objíždka). ta tě po 40 min. dovede pod chatu. cena 30kn platnost 3 dny. jede se super převíšení z 0 do cca 1500. zpátky je to takovej fofr, že bolely uši i mne (v letadle málokdy). na chatě se za 60kn dá koupit mapa, jinak značení je uplne na prd. asi jsme zhyckaní od kčt a kst. vem si dost vody.

Paklenica
ta je trochu komerčnější a je o ni vic info. tam se docela příjemně jde tím velkym kanonem a když trefíš den tak bude otevřena i jeskyně, Titovo bunkry=kýč. voda na každým rohu. mapa netreba a i ta se prodava za 60kn


kdyby něco napis
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod Klíma » pát črc 20, 2007 7:55

nejaky info (popisy cest) + vyrezy z mapy mam ze summitpost - nicmene nejakou peknou mapou bych nepohrdl :mrgreen:
pokud nebude vedro na chcipnuti tak bych se chtel nechat hodit autem do sedla Oltari (jj trajektem) a odtud jit pres Zavizan do sedla Alan, prespani mam domluveny na kuca Alan a 2hej den nejak dolu k trajektu Prizna to je tusim (tady by bodla mapa)
jen takovej 2 denni odskok od more, deti zustavaj na Pagu :wink:
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod Klíma » pát črc 20, 2007 8:23

Obrázek
takze objizdka je az z Krasna ?? to by se mne nastesti netykalo, nechal bych se vyhodit v Oltari - mela by tudy jit cesta ...
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod chonga » pát črc 20, 2007 8:45

podívám se doma do map!

jestli pujdes pesky tak z oltaru by to melo jit, autem nikoliv
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod Klíma » pát črc 20, 2007 10:33

chonga píše:podívám se doma do map!

jestli pujdes pesky tak z oltaru by to melo jit, autem nikoliv

no nic jinyho mne nezbyva :(( uz takhle budu brachu votravovat aby brzo rano vstaval a jeste me flak cesty vezl, takze jsem to vybral jako rozumnej kompromis, puvodne jsem to chtel jit odspoda ale v tom vedru :(
kdyby byla nejaka oskenovana mapicka :wink: tak bych se nezlobil :prayer:
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Paklenica

Příspěvekod becquerel » pát črc 20, 2007 13:26

Ohledne Paklenice ... asi jo, je vic komercni, ale jedna se jen o ten pocatecni kanon. Byl jsem tam loni (lozit), s tim, ze rest day jsme vyplnili trekem. Je sice fakt, ze lidi (lezcu) na zacatku je dost. Ale po par kilometrech, konkretne od chaty Lugarnica nebo Dom u Paklenice nepotkas zivou dusi, a kdyz nahodou jo, tak to bude nejakej maniak :-) (konci tady naucna stezka, a vetsina lidi uz dal nejde). My jsme tam za celej den potkali jen dva lidi ...
becquerel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 85
Registrován: pon lis 20, 2006 16:07

Příspěvekod chonga » pát črc 20, 2007 14:28

Klíma píše:
chonga píše:podívám se doma do map!

jestli pujdes pesky tak z oltaru by to melo jit, autem nikoliv

no nic jinyho mne nezbyva :(( uz takhle budu brachu votravovat aby brzo rano vstaval a jeste me flak cesty vezl, takze jsem to vybral jako rozumnej kompromis, puvodne jsem to chtel jit odspoda ale v tom vedru :(
kdyby byla nejaka oskenovana mapicka :wink: tak bych se nezlobil :prayer:


kouknu na to :wink:
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod Tomík » pon bře 10, 2008 16:45

Kratičký článeček o Velebitu s nějakým tím obligátním odkazem na oficiální stránky.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Klíma » úte bře 11, 2008 10:38

jakysi dokument byl taky na CT2 je na webu, tusim chorvatske narodni parky - serial...
jinak je to tam pekny (bohuzel jsem na to mel pouze 1 den) takze info a fotky muzu poskytnout pripadnym zajemcum :mrgreen:
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod Tomík » stř bře 12, 2008 17:48

Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Chorvatsko Velebit

Příspěvekod karaya1 » stř črc 8, 2009 9:36

Ahoj,

plánuju jet do Velebitu trochu jej prochodit - nejspíš po Premužićově stezce... Chtěl bych se zeptat, když to je národní park, jestli se dá spát i venku, nebo je nutné používat chaty/rozbít stan u chaty za nějaký poplatek, jestli je reálné přejít to z Gornje Klady do Jablance za tři dny a jak to je s vodou (když to je vápenec, tak asi "z definice" blbě, ale dá se třeba bez problémů doplnit u chaty, kolik jí tak člověk musí táhnout apod.).

Máte kdyžtak prosím nějaké tipy na odbočky (kopce, sedla) z trasy? Stojí třeba velebitská botanická zahrada za to?

Předem díky za odpověď, tohle jsou otázky, na které jsem nikde odpověď nenašel... :(
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Chorvatsko Velebit

Příspěvekod amigo » stř črc 8, 2009 9:40

kdy tam chceš jet?? protože já tam za nedlouho vyrážím též, tedy nejen tam, takže buď ti mohu dát info, co jsem kde zjistil, nebo si můžeš počkat, až se vrátím :wink:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Chorvatsko Velebit

Příspěvekod karaya1 » stř črc 8, 2009 10:08

Předběžně 16.-20. července, takže zhruba za týden :o)
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Chorvatsko Velebit

Příspěvekod mayya » stř črc 8, 2009 10:22

karaya1 píše:Ahoj,

plánuju jet do Velebitu trochu jej prochodit - nejspíš po Premužićově stezce... Chtěl bych se zeptat, když to je národní park, jestli se dá spát i venku, nebo je nutné používat chaty/rozbít stan u chaty za nějaký poplatek, jestli je reálné přejít to z Gornje Klady do Jablance za tři dny a jak to je s vodou (když to je vápenec, tak asi "z definice" blbě, ale dá se třeba bez problémů doplnit u chaty, kolik jí tak člověk musí táhnout apod.).

Máte kdyžtak prosím nějaké tipy na odbočky (kopce, sedla) z trasy? Stojí třeba velebitská botanická zahrada za to?

Předem díky za odpověď, tohle jsou otázky, na které jsem nikde odpověď nenašel... :(



Ahoj, byla jsem tam před měsícem, info jsem psala do vlákna "Chorvatsko", doplňuji:

voda: není, je to holý vápenec, a ve vedru tam budete vody potřebovat fakt dost - takže doplnit dostatečně na chatách!

spaní: rozhodně doporučuju jen na chatách, je tam dost medvědů (chata Zavižan, Rossiho bivak, chata Alan.....dál už jsme nebyli)

Velebitská botanická zahrada: je v údolí pod chatou Zavižan, cestou k začátku Premužičovy stezky. My tam nebyli, nějak nás to nelákalo.

Odbočky z Premužičovy stezky jsou značené - většinou výlezy na vršky, nebo i boční stezky. Nebyli jsme nikde, vypadlo všechno dost zarostle a díky mému strachu z medvědů jsem se tam neodvážila.
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Chorvatsko Velebit

Příspěvekod karaya1 » stř črc 8, 2009 10:38

spaní: rozhodně doporučuju jen na chatách

OK, dá se tam přijít "jen tak" a vyspat se (třeba na podlaze v jídelně, to už je celkem jedno), nebo je třeba předem rezervovat místo? A jak to vypadá s cenama?

Ještě mě tak napadá, jak se (neúspěšně) snažím hledat info o cenách tamních horských chat, vyskočilo na mě cosi, co bych chápal jako vstup do parku - skutečně se platí nějakých 30 KN za vlez? Myslel jsem (... :o) ), že platí se jen za Paklenicu?

Jinak díky moc!
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Chorvatsko Velebit

Příspěvekod amigo » stř črc 8, 2009 11:51

karaya1 píše:Předběžně 16.-20. července, takže zhruba za týden :o)

já vyrážím déle, takže doufám, že pak doplníš informácije :mrgreen:

mayya: co se týče chat, neměly by to být samoobslužné chaty, něco na způsob útuleň??
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Chorvatsko Velebit

Příspěvekod mayya » stř črc 8, 2009 12:01

Pro doplnění kopíruju tedy info z vlákna Chrovatsko - jsou tam ceny za Chatu Zavižan i za vstupné do Severního Velebitu. Bohužel nikde v Chorvatsku jsme neuplatnili slevu na OEAV, neakceptují ji.

Co se týká chat, Zavižan a Alan jsou klasické s obsluhou, na Zavižanu bylo v ceně i ložní prádlo. Když jsme tam byli, bylo úplně volno, spali jsme tam jediní - ale v sezoně nevím. Každopádně je tam jídelna, takže jako nouzovka na zemi snad OK. Rossiho bivak (ale ten je už cca 8km od Zavižanu, slabé 2 hoďky chůze) je klasická útulna bez obsluhy, je tam palanda, kamna, sekyrka, nějaký hrnec. Pramen poblíž žádný vidět nebyl.

Jo a těch prvních 16km Premužicovy stazy (jsou tam zároveň všude info cedule, tahle první část je jako naučná stezka)vede mezi horama, takže slibované výhledy na moře žádné. Výhled na pobřeží a ostrovy je od chaty Zavižan, resp. kopce naproti ní, a pak až těsně před sedlem Alan. Možná jsou pak výhledy v další části, kterou jsme už neabsolvovali. Přes SZ vám pošlu odkaz na naše fotky, můžete mrknout.


mayya píše:V Chorvatsku jsme byli začátkem června, přidám pár info.

Dálniční známky (potřebuješ i v Maďarsku):
Rakousko – dálniční známka 7,70 Eur (10 dní), 22,20 Eur (dva měsíce)
Maďarsko - cca 8,-Eur (10 dní), cca 14,-Eur (jeden měsíc)
Slovinsko –od 1.7. lze koupit týdenní 15,-Eur : měsíční 30,-Eur
Chorvatsko – na dálnicích platíš mýto

Nejdřív jsme zamířili k Plitvickým jezerům přes Graz, Karlovac), po noční jízdě jsme se ubytovali v kempu v Grabovaci cca 15km před jezerama (2 lidi, stan a auto 135,-Kun).
K jezerům pak jsou dva vstupy, jeden uprostřed a jeden na konci. Parkování 7,-Kun/hod, vstup 110,-Kun/osobu. V ceně máš převoz lodí přes jezero a dopravu buso-vláčkem. Je tam značeno asi 6 tras od 1-8hod. My jsme šli 2.nejdelší, značenou 4-6hod., v pohodě s mnoha přestávkami na focení za 4hod. Ve všední den začátkem června tam bylo lidí přiměřeně (dost), v sezoně to musí být mnohem horší. Moc se nám tam líbilo (i když pršelo a byly bouřky).

Pak jsme jeli do Velebitu, konkrétně do Národního parku Severní Velebit: přejezd náhorní plošiny Lika, kde všude prodávají vynikající med, medovinu apod., (kolem výstražné značky s upozorněním na nevyčištěná minová pole), přes město Otočac (větší, banky s bankomatama, pekárny…) do vesničky Krasno (sídlo a informační centrum NP Severní Velebit, ochotně poradí a dají spoustu letáků a mapek). Z Krasna po lesní a šotolinové cestě do Zavižanu, cestou budka se vstupným: 30,-Kun/osobu/pobyt do 3 dnů. V Zavižanu horská chata 100,-Kun/osobu (jinak tam nic není, jen parkoviště a kaplička). Dalo by se tam asi spát i v autě na parkovišti, venku radši ne (ráno přímo na cestě čerstvé medvědí ho_no). Severní Velebit je moc zajímavý, bílé vápencové skály, šli jsme tam po Premužičově stezce.

Paklenici jsme původně taky plánovali, ale vzhledem ke vzdálenosti (je to přece jen ještě kus na jih) pak nechali na jindy a přesunuli se na ostrovy Rab a pak Krk, pak do Slovinska do Julek.

Ceny: chleba v pekárně cca 7,-Kun, kempy (2 osoby, stan, auto) v rozmezí 17-22,-Eur (v Chorvatsku, Slovinsku, vloni v Itálii taky tak).

Kdyby někdo chtěl, daruju (Praha a Jizerky) katalog Chorvatských kempů vč. ceníku na letošní rok.


btw: V Chorvatsku jsme byli (jako turisti) poprvé, nikdy se mi tam nechtělo a měla jsem představu zprofanovaných předražených turistických center plných pupkatých turistů. Ti sice u moře už byli, ale jinak mě nadchla krásná příroda, čisté moře a příjemní lidi.
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Chorvatsko Velebit

Příspěvekod mayya » stř črc 8, 2009 12:28

Dovolím si upřesnit/opravit chongu :wink: :

chonga píše:Severní Velebit
minulý pátek a sobotu jsem se procházel S.Velebitem. mimo jiné jsme malou šli část P.stezky, jen asi k té kolibě, což je jen 3,5 km (od Zavižanské chaty). celá stezka je 16km. jde se příjemnou cestou podél těch bílých skal, cca. 1,5m široká. nádherný výhledy. určitě stojí za to si vyběhnout na protější kopec od Z. chaty (1622 m, jmeno jsem zapomněl ale mám to doma), od tud jsou super výhledy na Rab a Pag. Jestli pojedeš z Pagu je pro tebe lepší trajekt, vyhodí tě na magistrále pár kilometrů od odbočky Krasno (v obci Sv. Jura). pojedeš až do krasna kde je obizljak (objíždka). ta tě po 40 min. dovede pod chatu. cena 30kn platnost 3 dny. jede se super převýšení z 0 do cca 1500. zpátky je to takovej fofr, že bolely uši i mne (v letadle málokdy). na chatě se za 60kn dá koupit mapa, jinak značení je uplne na prd. asi jsme zhyckaní od kčt a kst. vem si dost vody.


"koliba" je ten Rossiho bivak, cca 6km od začátku stezky. Na mapce je u něj opravdu napsáno "koliba" - což pěkně mate, bo při zpáteční cestě jsme cca 5km od konce potkali v protisměru úplně vyřízený páreček v sandálkách bez jakéhokoliv batohu nebo vody a ptali se, jak daleko je ta koliba a jestli mají ještě otevřeno :rolleyes: :mrgreen:

celá Premužičova staza je cca 50km, ale na prvních 16km je značená taková "naučná trasa"

těch 16km je značených velmi slušně, stezka je jasná, nemáš se kde ztratit


Ještě mě napadlo - ta "botanická zahrada" jsou prostě v údolí vysázené rostliny s info-cedulema, žádný vstup se už neplatí, můžeš tam volně přijít kdykoliv.

Jo a k cedulím - ty infocedule po trase jsou bohužel všechny jen v chorvatšině. Nechápu, že neudělali alespoň AJ verzi, třeba prospekty a mapky mají v cizích jazycích vytištěné a k dispozici.
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Chorvatsko Velebit

Příspěvekod karaya1 » čtv črc 9, 2009 22:23

já vyrážím déle, takže doufám, že pak doplníš informácije

OK, pokusím se v rámci možností podělit o zkušenosti :o)

Jinak mayyo díky moc - za fotky i info! Jen se ještě zeptám (orientačně, stejně to nevyjde): vlez do parku se bude nejspíš platit někde u Zavižanu a člověk tam bude sedět asi jen v nějakou "rozumnou dobu"? A ještě: koukal jsem, že jste vyjeli autem k Zavižanu, jak to vypadalo dole? Dalo se nějak rozumně nechat auto, aby to člověk šel už od moře?
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Chorvatsko Velebit

Příspěvekod mayya » pát črc 10, 2009 8:54

Vlez s budkou (večer kolem osmé už tam nebyli) je na šotolinové cestě cca 3km pod Zavižanem, pěšky by se to asi dalo obejít. Tohle tě asi nezajímá, ale z vnitrozemí z vesnice Krasno vede 80% šotolinová lesní cesta, ale normálním autem se (pomaloučku) dá. Co se týká cesty od moře: K moři jsme pak sjížděli po normální silnici - asfaltce, což jít nahoru je pěkná pruda (je to odhadem tak 16-20km, až nahoře lesem). Vedou tam sice snad i nějaké turistické pěšiny víc napřímo, ale to ti neporadím. Auto ale můžeš cestou do hor někde nechat, je tam několik odpočívadel. Užijte si to!
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Chorvatsko Velebit

Příspěvekod karaya1 » pon črc 20, 2009 19:59

Tak su zpátky a mohu podat nějaké informace... Abyste případně nemuseli číst celej román, (veřejně přístupné horské) fotky jsou tady: http://www.krak.cz/galerie/velebit :)

* výstup z Gornje Klady na Zavižan je docela drsný, šli jsme ho přes poledne, relativně pomalu a s dost zastávkami pět a půl hodiny
* na Zavižanu je chatař příjemný jak voština v ..., asi se mu nelíbilo, že o půl šesté večer ještě balíme kufry a jdeme pryč, nicméně vodu i pivo (oboje za 10 kun) jsme u něj dostali
* co se týče placení vlezného, tu budku pro auta jsme vůbec nepotkali, pěší vede jinudy - na Zavižanu po nás taky nikdo nic nechtěl (což jsme se divili zvlášť vzhledem k osobnosti chataře), operativně nás o třicet kun zkásl až chatař na Alanu asi hodinu před tím, než jsme park opustili :)
* Rosiho bivak je pěkná útulna, designovaná pro osm lidí (ale nás na jednom patře palandy spalo šest a dole čtyři, takže dvanáct lidí se taky vleze), je tam i nádrž na dešťovou vodu a kadibudka
* na Alanu stála voda 10 kun (i když ji měli v ceníku za dvacet), pivo 12 kun (doporučuju dvanáctku Džujsko, desítka Karlovačko je chorvatská obdoba gambáče), chatař normální
* pak dál se dá spát v Ogradženici (taky útulna, údajně pro šest lidí - nebyli jsme tam) - ale pozor, ta je úplně bez vody, Kugině kuče anebo Ravni Dabaru, na konci stezky je údajně nejlepší Prpa
* Kuginu kuču můžu jenom doporučit, i když je mimo stezku - je tam velepříjemný chatař, noc stojí 35 kun (!) a jsou tam palandy s pohodlnými matracemi a dekami; voda (i dešťová), pivo i společenská místnost taktéž
* Premužićova stezka je nejluxusnější mezi Zavižanem a Alanem - tam je to fakt dálnice (viz fotky), pak už to je horší (ale až na výjimky "běžná horská stezka")
* není dobré spoléhat se stoprocentně na mapu - stalo se nám, že pramen byl kreslený úplně jinde, než skutečně byl (aneb 20 minut marného pobíhání po stráni mezi šutry), případně zcela chyběla docela velká serpentina na cestě (aneb dalších 20 minut hledání křižovatky, která tam měla být a nebyla, jen byla o kus dál), ale jinak to je kreslené celkem pěkně (aji les/louka tak nějak zhruba odpovídalo) - je potřeba mapa 16a (NP) a 17 (zbytek cesty) - na Zavižanu kdyžtak mají obě po 60 kunách (což je lepší než u nás - pokud je vůbec mají, tak za 250,-)
* volně dostupnou vodu jsme potkali za tři dny jen čtyřikrát - dvakrát louži, že bych do ní nestrčil ani hůlku, jednou pramen, kterej by flašku naplnil tak za půl hodiny a až napočtvrté něco použitelného (ovšem někde jinde než jak je značeno na mapě :) )
* není dobré spoléhat se, že v Chorvatsku bude furt pěkně - v sobotu nás chytla bouřka a docela silnej liják, vichřice mi z mapy urvala obal
* značení cest mi přišlo v pohodě všude - rozcestníky sice Chorvati moc nehrotí (většinou jsou napsané barvou na šutru, takže čitelnost jde časem do háje), ale samotné značení cesty je OK (pokud se teda nejde po "schlechte Markierung" :) ); v první části Premužiće zabloudit snad ani nejde
* medvěda jsme nepotkali, ale taky jsme měli dost rolniček. Zato nás překvapila zmije: dával jsem bacha na rozehřátých kamenech, jestli se tam někde nebude vyhřívat, a pak ji potkáme jak leží na cestě v chladném lese...
* v Chorvatsku se stopuje dost blbě, dvěma lidem na hlavní pobřežní silnici za tři hodiny nikdo nezastavil (a policajtka je legitimovala a vykázala je pryč), až pak jednomu po další hodině a přemlouvání u benzinky

Snad to je všechno, kdyžtak se amigo ptej...
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Chorvatsko Velebit

Příspěvekod amigo » úte črc 21, 2009 6:48

dík, na tuhle část cesty to v pohodě stačí :wink:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Chorvatsko - Velebit, Gorski kotar

Příspěvekod amigo » úte srp 18, 2009 20:02

něco informací z oblasti Gorskeho kotaru v Chorvatsku

severní část:

nástup ze vsi Potkilavac (sem pravidelné autobusové spoje z Rijeky)
Potkilavac - Mudna dol - Hahlici - 3,30 h (na Hahlici je chata, ale je otevřena pouze o víkendu. v okolí není voda, alespoň jsme žádný pramen neobjevili. na chatě k zakoupení 0,5 L za 8 kun, nebo po domluvě na záchodě, není pitná, ale žádný problém jsme neměli. v okolí Hahlice jsou tři kaliště kam k večeru chodí pít stádo divokých koní. v okolí chaty je možno stanovat, ubytko na chatě za 80 kun za noc na osobu)

Hahlic - Pakleno - Fratar - Platak - 5 - 6 h ( na Plataku je hotel a chata Platak a v sezoně hodně lidu. na chatě - pl. dom mali Platak je cena za noc na osobu za 100 kun, voda jde na wc a spát jde také všude v okolí Plataku)

Platak - Guslica - Meduvrhi - Snježnik - Risnjak - 6 - 7 h (na Risnjaku je otevřená chata Schlloserov dom. vodu nutno koupit 1,5 L za 20 kun, noc na osobu je 55 kun. otevřeno je s výjimkou úterku, ale chatár odchází již v pondělí odpo. lze se domluvit na přespání ve winterraumu. chata je také na Snježniku, ale je zavřená, winterraum je otevřen, ale není zde voda)

Risnjak - Crni Lug - 3 h (ve vesnici je možno dokoupit zásoby. nejede odsud žádný autobus ani vlak, takže je nutno dostat se do Delnice - stopem jsme to zvládli asi za 20 minut. z Delnice vlakem do Fužine, jede i bus, kde je nástup na jižní část Gorskiho kotaru)

jižní část

Fužine - Vrata - Bitorajka - Bitoraj - Čelimbaša - Pl. dom u Tuku 10 - 12 h. - nebo rozdělit do dvou dnů s přespáním na útulně Bitorajka (Bitorajka je útulna, voda je v cisterně u chaty, chata je stále otevřená. Pl. dom u Tuku je chata, kde lze přespat za 50 kun za osobu za noc)

Pl. dom u Tuku - Matič poljana - vrh Samarskih stijen - Ratkovo skloniště 5 - 6 h (Ratkovo skloniště je útulna ve skalách kde lze nocovat, je stále otevřená, voda je v cisterně u chaty)

Ratkovo skl. - Dvorac - Južni vrh - Amfiteatr - Velká pécina - Dvorac - Ratkovo skloniště - 4 h ( okružní túra v Samarskih stijenách, doporučuji jít nalehko. jedna z nejlepších tras v Gorskem kotaru)

Ratkovo skloniště - Ljuska - Zelena dolina - Vrh Bijelih stijen - chata v Bijelih st. 4 - 5 h ( jsou zde dvě chaty, jedna zavřená, druhá otevřená pro přespání, je cca 50 m od té první. voda je ve studni u první chaty)

Bijele stijene - Velika Javornica - Stalak - Duliba - Zelená kuča 6 h (voda je u chaty Stalak a u chaty Ričičko planinarsko skloniště alias Zelena kuča, která je neudržovaná, ale přespat zde lze. nebo s medvědy venku :))

Zelena kuča - Kolovratske stijene - Viniště - Klenovica 5 h (voda lze nabrat na chatě na Viništi nebo v Klenovici. Viniště je chata asi hodinu chůze od Klenovice. Klenovice je přímořské městečko, moře, pláž, obchody, kemp, autobusy přímo do Rijeky. my jsme spali na Viništi, zde je noc za 30 kun na osobu)

trasu lze samozřejně libovolně kombinovat, takto jsme ji prošli my. v sezoně je nutné počítat, že cesty, hlavně okolí Bitoraje, jsou pekelně zarostlé. značení je všude dobré, ale chce ho sledovat, hlavně v zarostlém terénu. některé studny nemají džber na vodu, tak se hodí mít sebou aspoň 5 m repky, aby jste ji mohli vytáhnout třeba ešusem. v celé oblasti jsou medvědi, vlci, rysi a plchové. medvěda jsme nepotkali, ale na cestách byl medvědí trus. vlka a rysa nepotkáte určitě a plha, toho hájzla potkáte zcela jistě. uvidíte sami O:)
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Chorvatsko - Velebit, Gorski kotar

Příspěvekod PraMac88 » pon říj 12, 2009 10:16

Ahoj

chystám se na Velebit koncem října, chceme přejít celou P.stezku (50km?)

Potřeboval bych poradit s nástupním a koncovým bodem - bude to bleskovka na 5 dní včetně cesty, doprovodné vozidlo s neakčními kamarády, takže start a konec na nějaké lepší silnici.
+ pokud máte čerstvé informace o možnosti ubytování.
Bohužel nemůžu sehnat žádnou mapu.... :((

díky
PraMac88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon říj 12, 2009 9:58

Re: Chorvatsko - Velebit, Gorski kotar

Příspěvekod amigo » pon říj 12, 2009 10:26

obvyklý nástupní bod je zavižan - je to chata, akorát nevím jestli ještě bude otevřená, mrknu doma do průvodce. mapy jdou sehnat blbě, ale jdou. my je sehnali v kiwi shopu v praze a ještě bych zkusil pohledat v eshopu na hedvábný stezce. i bych se ti podíval, ale nemám teď čas :D
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Chorvatsko - Velebit, Gorski kotar

Příspěvekod Kopretina » pon říj 12, 2009 17:59

jak psal výše amigo, mapa je k sehnání např. v kiwi. na premužičovu stezku budeš potřebovat mapu severního a jižního velebitu (vydavatel Smand č.16a a 17).

stezka vede od chaty zavižan do sedla oštarije.

k zavižanu se dostaneš např. z gornje klade (městečko leží na hlavním tahu, kousek od pobřeží).
g.glada - gabrovača - živa vodica - pl. dom zavižan 5h (pl. dom zavižan je otevřený celý rok, a cena za osobu je tuším 80,-- kun).

premužičova stezka vede dále přes rožanski kukovi, rossijevo skloniště, crikvenu, seravski vrh k pl. kuče alan 5h (pl. kuča alan je otevřená přes léto a v zimě se dá použít jako winterraum - zimska soba). pokud se z jakéhokoli důvodu nedojde na alana, mělo by jít přespat v rossijejově skloništi na hřebeni.

bohužel máme jen mapu severního velebitu, proto nemůžu popsat zbytek trasy, ale třeba ti pomůžou tyhle stránky.

jinak do velebitu se chystáme příští rok, takže infa jsou posháněný z průvodce a různě z netu :D
Uživatelský avatar
Kopretina
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: úte zář 29, 2009 10:25
Bydliště: Vysočina

Další

Zpět na Balkánské státy