Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Příspěvekod spac » čtv srp 13, 2015 1:15

Ahoj,
měli jsme v plánu začátkem září dojet do Sibiu a prochodit kousek Karpat a tak dále...

S potkáváním nějakých psů jsme se i smířili. Nicméně čtením dalších cestopisů pro inspiraci, pročítáním fóra a hlavně čerstvým vyprávěním kamarádky o příhodách se skupinkami i jednotlivci hlavně honáckých psů několikrát za den při přechodu pohoří Căpăţâni, přestože se snažili vyhýbat salaším, se došlo k závěru, že to nebude ono. Těžko by to nesla hlavně přítelkyně, která má ze psů strach.

Je v některých horách Rumunska ovcí, bačů, psů míň? Co na severozápadě země, Apuseni? Zdá se být přecijen lesnatější než Fagaras a spol.
Asi je jasné, že chceme jet do Rumunska poprvé. Jak to vypadá v okolních zemích v Bulharsku, Srbsku, Chorvatsku na horách? Podobný scénář?
spac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned srp 9, 2015 15:00

Re: Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Příspěvekod mike » čtv srp 13, 2015 2:37

Hmm, proc chcete jet zrovna do Rumunska nebo jinde na Balkan, kdyz se boji psu? V Alpach zadni nejsou a daji se tam najit podobne obtizne kopecky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Příspěvekod Morty » čtv srp 13, 2015 6:54

Retezat + malý Retezat. Byli jsme tam letos a psi byli mnohem vyrovnanější než pes od sousedky.

Je tam na rumunské poměry hodně turistů, takže jsou zvyklí. Prochodili jsme to tam snad celé a nikdy jsme nešli přímo kolem salaše. Pouze jedinkrát po nás tak na 100m štěkal pes, ale bača si ho zpacifikoval.

Ale jsou to už skalnatější hory, náročnější... (častá suťová pole, občas exponovaný úsek...).

Podle mě na Retezatu žádné velké nebezpečí co se psů týče nehrozí.
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Příspěvekod oodoow » čtv srp 13, 2015 7:17

No zrovna na Fagaraši, což máte ze Sibiu kousíček, jsme toho potkali fakt minimálně. Sám si nevzpomínám ani na jeden případ a ani na fotkách nic takového nemám. Byli jsme tam myslim taky v září. Hlavně střed Fagaraše, řekněme úsek Moldoveanu - Negoiu není pro stáda ideální, je to tam samej šutr a řetěz. Nástup a sestup, tam bych si dokázal honáky představit, jsou to spíš dlouhé louky.
Pokud chcete mít ale jistotu, že žádného Baču nepotkáte, tak dojeďte až dál do Brašova a jděte se podívat do Piatra Craiului. Hřebenovka je krátká ale nádherná, ovce fakt žádný, protože tráva skoro žádná a je to nejhezčí pohoří v Rumunsku.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Příspěvekod spac » čtv srp 13, 2015 13:38

Ono se nám to zpočátku nezdálo tak hrozné, ale svědectvím kamarádky se to trochu pokazilo. Měli na psi smůlu, ikdyž snad nikoho nepokousali, ale i tak. Rumunsko asi prozatím odložíme. Medvědi, lišky, kamzíci nejsou problém, ale ...

Chtěli jsme se vydat na východ, takže když bych uvažoval třeba Velebit a další v Chorvatsku nebo Julské Alpy, dá se tam najít nějaký opuštěnější pohoří? Samozřejmě bez psí hrozby.
Zase se mi to zdá stísněnější, s tím, že stanování není tak povolovaný, aj dražší, ale nakonec jsme se domluvili, že Rumunsko letos s největší pravděpodobností ne.

PS: Slovinsko a Chorvatsko jsou taky Balkánský státy ne?
Naposledy upravil spac dne čtv srp 13, 2015 21:29, celkově upraveno 1
spac
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned srp 9, 2015 15:00

Re: Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Příspěvekod mike » čtv srp 13, 2015 15:38

Julske Alpy moc opustene nebudou, ale koukni na Karavanky a vychodni cast Karnskych Alp (rakousko-italska hranice).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Příspěvekod Reccol » čtv srp 13, 2015 15:50

Nedávno jsem prochodil/projezdil podstatnou část Apuseni. Psů bylo minimum, téměř vždy k někomu patřili a i kdyby ne, jsou naučený, že když se člověk (i když jen jako) sehne pro šutr, mizej. Není se čeho bát a je tam krásně, nenech se tím odradit.
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Příspěvekod Morty » čtv srp 13, 2015 16:26

Co se týče Chorvatska, konkrétně pohoří Biokovo. Na vícedenní trek si to nedovedu představit. Byli jsme tam na jednodenním výletě a nikde, ale opravdu nikde tam není pitná/studánková voda. Když je, tak spíš kaluž co smrdí na kilometr, takže pořádnej filtr s sebou. Byli jsme tam v půlce září a vedro k padnutí. Hory nádherný, výhledy na moře mají něco do sebe. Doporučuju spíš na jednodenní výlety, které jsou ale vždy dost náročné a se značným převýšením. Myslím, že na Velebitu to bude podobné. Co se týče chat, tak ne vše, co je v mapě je pravda :wink:

Nemyslím si, že strach ze psů v Rumunsku (více než kde jinde) je na 100% oprávněný. Respekt je potřeba, být připraven taky (šutr, treková hůlka), ale nejet kvůli tomu do Rumunska je podle mě obrovská škoda...
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Příspěvekod george1 » stř srp 19, 2015 12:55

Já teda nevím, ale myslím si, že od 3 lidí nahoru už je to bez problémů. Teda nemyslím, ale určitě. Navíc se stačí ohnout pro šutr a utíkají. Nebo prostě se skamarádit s delší holí z tvrdého oloupaného dřeva. Jedno však platí, když jsou poblíž psi, tak bych nešel sám pro vodu. Jednotlivce si 3-4 psi rozeberou hezky.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Příspěvekod mayya » stř srp 19, 2015 17:26

Před pár lety jsme na Rezetazu nepotkali začátkem září ani 1 (slovy "ani jednoho"!) psa.... Byla by hrozná škoda tam kvůli tomu nejet!
To já bych se když už, tak velmi bála medvědů (a že nás hned první noc na tábořišti navštívil 8) )
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Příspěvekod pb666 » úte srp 25, 2015 8:11

Ahoj,

v Rumunsku na horách jsem byl už mockrát a nejet tam kvůli strachu ze psů je blbost.

Psi nejsou nebezpečí.

Je potřeba si hlídat jen ovčácké psy v blízkosti stáda - hlídat stádo je jejich práce. Když se objeví v blízkosti, je třeba
- jít ve skupině, nerozdělovat se
- sebrat ze země šutr a hodit ho před ně, další šutr si nechat v ruce. Přesně chápou, co to znamená.
Pro případ nutnosti blízké diplomacie se hodí trekové hůlky - ale nikdy na ně reálně nedošlo.

Osamocení psi (toulaví) jsou naopak velmi plaší a přátelští. Už dvakrát jsme si takhle pořídili psa na celý výlet - jeden s námi přešel Lotru a Paring, druhý předloni Tarcu. Stačilo jim nechat po jídle zbytky a byli naši, šli s námi, odháněli cizí psy a jednou asi i medvěda.

Psů se fakt nebojte. Bojte se medvědů (v lesnatých horách) - sice nemají důvod na člověka útočit, ale pokud je překvapíte (tj. neuslyší vás z dálky) někde, kde za sebou mají překážku (husté křoví, skály, ...), tak se mohou bránit. A ze všeho největší nebezpečí jste si sobě sami (pád ze skály, špatné šlápnutí, zahoření vařiče ve stanu - to vše se stává daleko častěji, než zásah psem).
RumunskeHory.cz
pb666
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř bře 25, 2015 13:37

Re: Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Příspěvekod pb666 » úte srp 25, 2015 8:18

oodoow píše:Pokud chcete mít ale jistotu, že žádného Baču nepotkáte, tak dojeďte až dál do Brašova a jděte se podívat do Piatra Craiului. Hřebenovka je krátká ale nádherná, ovce fakt žádný, protože tráva skoro žádná a je to nejhezčí pohoří v Rumunsku.


To je fakt dobrá rada :-(

Potvrzuju, že tam na hřebenovce ovce a psy nepotkáte (na jihovýchodních svazích ano). Ale Piatra Craiului je nejdrsnější a nejnáročnější pohoří rumunských Karpat; rozhodně to není pohodová procházka, ale tvrdá vysokohorská turistika.

(více viz zde)
RumunskeHory.cz
pb666
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř bře 25, 2015 13:37

Re: Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Příspěvekod Chara-din » pát srp 28, 2015 13:23

Mě v tomhle letos překvapila Bulharská Rila. Za celou dobu žádní psi ani ovce jen jednou koně. Rázem se Rila horám v Rumunsku trochu podobá. A narozdíl od některých tipů výše je to čistý choďák, žádné srázy na kterých psi nejsou z toho důvodu, že se tam ovce (potažmo tráva) ani neudrží :-).
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Příspěvekod oodoow » ned srp 30, 2015 23:05

pb666 píše:To je fakt dobrá rada :-(

Je to dobrá rada, ptali se na přítomnost psů. :wink:
Jinak obtížnostně to nebylo nic hrozného, prošli jsme to s velkýma batohama v teniskách za půl dne a to jsem ještě hodně fotil. Tvrdou vysokohorskou turistikou bych to fakt nenazval, to tak možná v zimě, když je tam sníh a led, v létě je tam prostě pár řětězů ve strmějších místech.
Nejtěžší z Rumunska mi to taky nepšilo, taková Strunga Dracului u Negoiu ve Fagaraši je mnohem nebezpečnější.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Příspěvekod pb666 » úte zář 1, 2015 7:19

oodoow píše:Jinak obtížnostně to nebylo nic hrozného, prošli jsme to s velkýma batohama v teniskách za půl dne a to jsem ještě hodně fotil. Tvrdou vysokohorskou turistikou bych to fakt nenazval, to tak možná v zimě, když je tam sníh a led, v létě je tam prostě pár řětězů ve strmějších místech.
Nejtěžší z Rumunska mi to taky nepšilo, taková Strunga Dracului u Negoiu ve Fagaraši je mnohem nebezpečnější.


Fagaraš jsem šel dvakrát, stejně jako Piatru - a vnímal jsem to výrazně opačně. Na Fagaraši jsem měl vždy těžší batoh a přesto jsem se ve Strunze Dracului cítil o hodně bezpečněji než na sestupech/nástupech Piatry.

Strunga Dracului je dlouhá, ale jenom mírně z kopce a dobře pokrytá ocelovými lany; oproti tomu nástup na Piatru ze západu k La Om je regulérní ferrata na takřka kolmých stěnách. Nástup na severozápadě po suťovisku taky není zcela v pohodě.

Ale pokud jste dali celou hřebenovku Piatry (nebo třeba i jen kousek mezi La Om a severním koncem) s velkýma batohama v teniskách za půl dne, tak vám velmi závidím a gratuluju, takovou kondici jsem nikdy neměl -- a tedy je zjevné, že jste daleko větší borci a Piatra ti pak snadno může přijít jako lehký kopec.

(Čížek udává na severní hlavní hřebenovku Piatry mezi La Om a Turnul celkem 5 hodin; nástup z Plaiul Foii je +1200 metrů a dalších 5 hodin, sestup -1000 metrů a další cca 3 hodiny. Nalehko nám tohle kolečko zabralo tuším pěkných 12 hodin.)
RumunskeHory.cz
pb666
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř bře 25, 2015 13:37

Re: Hory Rumunsko minimum psů + situace v okolnich zemích

Příspěvekod oodoow » stř zář 2, 2015 10:41

My šli ráno z Cabana Curmatura nahoru na hřeben, po něm k La Om a pak za ním doprava hodně dlouho strmě dolů po řetězech a lanech směr Fagaraš, kam jsme došli tak na půl cesty někdy večer.
Co mě trochu zarazilo bylo připevnění lan ke skále, ilustrační fotka. Byly tam i odřenější. :)
Do Strungy Dracului je teď právě zákaz vstupu kvůli padajícímu kamení a doporučuje se to obejít.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc


Zpět na Balkánské státy