Albánie 2013

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Albánie 2013

Příspěvekod Lukun » úte kvě 21, 2013 13:59

Ahoj všem nadšencům Balkánu!
Jsem tu nováček, tak doufám, že píšu tam, kam mám :-) Zanedlouho se chystám s přítelkyní a turbopsem (Jack Russell teriér) na štaci do Albánie a rád bych se vás optal na pár cílených informací. Prolezl jsem tu i jinde mnoho informací, ale rád bych tu popsal moje plány na cestu, následně shledal kritiku, doporučení, typy atp.
Takže, na celou štaci máme 2,5 týdne /19.6.-7.7./ včetně cesty. Jedeme (snad dojedeme) mým dědečkem z roku 2000 Hondou Civíkem (Honda Civic "angličan") v LPG. Půl času hory, půl poznávačka země a moře..
Základní vybavení na hory máme, koupil jsem jedinou doporučenou mapu od Reise know how, pak mám stažený do hor ty ruský vojenský, dále budu mít přes Locus GPS základní souřadnice pro snadnější orientaci

CZE-SVK-HUN-HRV-BiH-MNE-ALB-MKD-SRB-HUN-SVK-CZE
1/ Výjezd z HK navečer, cesta přes noc na Slovensko a Maďarsko, zástávka v Bosně u vodopádů Kravica a nocleh přímo někde u vody
2/ Z Kravica na Podgoricu do Kopliku - Boge - Theth
3/ V Theth se chceme zdržet tak 5-7 dní. Nějaké 1denní túrky s návratem do tábořiště večer a 1túru s nocí někde na hulváta
4/ Pak by měla následovat cesta na jih Schkodra - Tirana - Durres - Vlore a kolem Himare najít opuštěné pláže a trochu si užít šnorchlování
5/ Následně nějaké památky Sarande - Butrint - Gjirokaster a pak směr mezi jezera do Makedonie
6/ Cestou zpět ne žádné zdržování, spíš vytipovaná místa na rychlo japonský focení přímo na cestě přes Makedonii, Srbsko atp.

Dotazy (píšu jak se mi to sype z hlavy):
/d1/ První dotaz bych asi věnoval tomu, na co určitě nezapomenout :-) Nějaký základní přehled potřeb, léků..
/d2/ Zda je nutné očkování
/d3/ Máte někdo zkušenosti se psem? (je čipovaný, má pas) Vzhledem k tomu, že je to neuvěřitelný blázen, napadlo mě, že by mohl mít problém se zmijemi, štíry apod. A vůbec, jak je to s hady, případným uštknutím velmi časté zmije?
/d4/ Dá se projet osobákem z Boge do Theth? Anebo budeme muset tím jejím náklaďákem? Někde jsem četl, že už je tam dokonce asfaltka :-(
/d5/ Jednodenní túry kolem Theth.. Někde jsem se dočetl, že jsou značené, některé vůbec.. zajímají mě vaše doporučení, typy
/d6/ Jak časové a fyzicky náročná je cesta z Theth na Maja Jezerce a zpět
/d7/ Jak časově a fyzicky náročná je cesta z Theth do Valbony a zpět
/d8/ S balenou vodou v Theth asi žádný problém? Kdyby náhodou, beru Endiaron, slivovici.. nějaká desinfekce vody je nutná?
/d9/ Co hmyz a jiná životaopruznost? Koupil jsem repelent s 30% deet, tak snad problém nebude :-)
/d10/ Časová náročnost cesty na jih ze Schkodry asi nebude dle gúúúglu. Nejel někdo? Nemá přehled o průměrné rychlosti, stavu silnic?
/d11/ Vzhledem k tomu, že mám auto na LPG, rád bych toho samozřejmě taky využil. Nemáte zkušenosti s tankováním LPG v Bosně, Albánii, Makedonii, Srbsku? Kdyžtak hold pojedu na benzín..
/d12/ Plánuju, že vemu pro místní nějaký ten úplatek, nějaký levný retka n pivo do auta.. Má to cenu? Co jsem tak slyšel, je nutný smlouvat, ale nemá někdo zkušenost s drobnými úplatky :-)
/d13/ Mám v plánu nechat v Theth (pokud se tam dá osobákem dojet) někde auto (u místních právě za tu nějakou úplatu nebo i finanční obnos) V autě pochopitelně budu nechávat nějaké věci.. o auto se moc nebojím, je to stará plečka, ale můžu jim případně věřit, že mi to nevybrakují?? A co se týče bezpečnosti globálně..
/d14/ S eurama problém asi taky nemají? Beru něco málo euro a něco málo leků.. S výběrem s bankomatu problémy nejsou ne? Nechci tahat moc hotovosti..

Zatím vše, kdyžtak se budu průběžně tázat.. děkuju vše moc za jakoukoli radu :supz:
Uživatelský avatar
Lukun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon úno 18, 2013 13:10

Re: Albánie 2013

Příspěvekod memorexCZ » úte kvě 28, 2013 21:35

Ahoj, taky se tam chystam letos, takze ti toho moc nezodpovim, ale muzu ti aspon napsat par odkazu, odkud cerpam a planuju :)


mapa:
http://www.mapykiwi.cz/mapa-nordalbanie ... -541000003

cestopisy:
paradni od pripluva http://pripluv.ic.cz/index.php?stranka=cestopisy

dalsi pekne zde: http://www.papr.cz/cestopisy/14.albanie.pdf

Preju v albanii hodne zazitku, treba se potkame
:)
memorexCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř lis 28, 2012 11:32

Re: Albánie 2013

Příspěvekod Jary » stř kvě 29, 2013 8:31

Lukun píše:Dotazy (píšu jak se mi to sype z hlavy):
/d4/ Dá se projet osobákem z Boge do Theth? Anebo budeme muset tím jejím náklaďákem? Někde jsem četl, že už je tam dokonce asfaltka :-(:

V 2008 byla nová asfaltka do Boge, dál podle mne s hondou civic průjezdné velmi obtížně a nestálo by to za ty nervy, kde co urveš na podvozku. ale mohlo se změnit
Lukun píše:/d6/ Jak časové a fyzicky náročná je cesta z Theth na Maja Jezerce a zpět

Jako jednodenku nemáš nárok. Vycházeli jsme za svítání tj. někdy před šestou, tvrdá makačka na kopec a opět někdy po šesté večerní jsme spali na planině u bačů. Druhý den návrat do theth po poledni

Lukun píše:/d7/ Jak časově a fyzicky náročná je cesta z Theth do Valbony a zpět

Jeden celý den jedním směrem, velké převýšení. jít tam a zpět by mne asi nebavilo.
Lukun píše:/d8/ S balenou vodou v Theth asi žádný problém? Kdyby náhodou, beru Endiaron, slivovici.. nějaká desinfekce vody je nutná?

V horách neblbni s balenou vodou, brali jsme tuším od místních nebo z nějakých pramenů, balená je zbytečné utrácení a co ten plast - s tím si něvědí rady a okolo měst pálí na skládkách.
Lukun píše://d9/ Co hmyz a jiná životaopruznost? Koupil jsem repelent s 30% deet, tak snad problém nebude

Žádný repelent a žádný problém.
Lukun píše://d10/ Časová náročnost cesty na jih ze Schkodry asi nebude dle gúúúglu. Nejel někdo? Nemá přehled o průměrné rychlosti, stavu silnic?

Cesty podél pobřeží ok, místy dálnice, ale nečekej evropskou dálnice, na dálnici potkáš běžně kruhový objezd. V místním buse jízda ok.
Lukun píše:///d13/ Mám v plánu nechat v Theth (pokud se tam dá osobákem dojet) někde auto (u místních právě za tu nějakou úplatu nebo i finanční obnos) V autě pochopitelně budu nechávat nějaké věci.. o auto se moc nebojím, je to stará plečka, ale můžu jim případně věřit, že mi to nevybrakují?? A co se týče bezpečnosti globálně..

Pokud tam dojdeš, tak v horách bych se nebál. Dohodneš se s mítsními , necháš mu to na dvorku a za drobná peníz Ti rádi ohlídají. Stanovali jsme u místních na zahradě, za cenu 1 USD stan/noc. Zašli jsme k nim i na véču a koupili domící chléb. V Theth nejpřátelštější lidé z celé Albánie
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Albánie 2013

Příspěvekod Lukun » čtv kvě 30, 2013 9:09

Díky moc za rady a info.

Pro ostatní, co se chystají s autem na trajekt přes Komani je prozatím provoz 2013 zrušen :-(
viz odkaz
https://www.facebook.com/pages/Trageti- ... arget_id=0

Jary:
- ohledně té cesty na Maja Jezerce? Je mnoho cest, mohl by jsi mi blíže napsat kudy jste šli vy případně doporučil nejlepší? A vycházeli jste tedy před 6h přímo z Theth? A co počasí takhle koncem června?
"/d6/ Jak časové a fyzicky náročná je cesta z Theth na Maja Jezerce a zpět

Jako jednodenku nemáš nárok. Vycházeli jsme za svítání tj. někdy před šestou, tvrdá makačka na kopec a opět někdy po šesté večerní jsme spali na planině u bačů. Druhý den návrat do theth po poledni"


Valbonu asi z Theth vynechám. Pokud zprovozní trajekt přes Komani, tak bych tam zajel z druhé strany z Bajram Curri..

Máte zkušenosti nebo tipy s nějakými pěknými opuštěnými plážemi, mám dle googlu pár míst vytipovaných. Spíš mne zajímá zkušenost s kempováním přímo na pláži.. Snad problém není ne?
Uživatelský avatar
Lukun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon úno 18, 2013 13:10

Re: Albánie 2013

Příspěvekod Ado » čtv kvě 30, 2013 17:35

K tomu výstupu na Maja Jezerce. Něco málo jsem sepsal zde http://ado.hu.cz/data/albanie_a_makedon ... valita.pdf (o Jezerce od strany 46 dál), třeba by ti to mohlo pomoci. Fotky jsou mizerně popsaný v úplným závěru.
Uživatelský avatar
Ado
nováček
nováček
 
Příspěvky: 152
Registrován: stř kvě 2, 2007 17:23
Bydliště: Hradec Králové

Re: Albánie 2013

Příspěvekod JeyJey » ned bře 22, 2015 12:02

Ahoj,

jak dlouho trvá výstup a sestup na Maju Jezerce z vesničky Vusanje?

Díky za feedback.
JeyJey
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: sob led 25, 2014 20:00
Bydliště: Brno


Zpět na Balkánské státy