pusté rumunské hory

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

pusté rumunské hory

Příspěvekod Dalt » pát kvě 3, 2013 9:22

Ahoj, toz se tyhle prázdniny (v polovine srpna - cca 10-12 dni) chystame na hory do Rumunska a pri planovani mam (jako obvykle) dilema - v Rumunsku už jsme jednou byli ale ten Fagaras a Retezat kterej jsme prolezli uz fakt ne (moc lidi - a prej je to cim dal horsi). Je mi jasny, ze hory v Rumusku jak z Nevrleho Karpatskych her asi uz nenajdem ale presto - Neporadil by nam prosim nekdo zkusenejsi nejaka pekna mista v Rumunsku (hory), kde se da jeste i dnes zazit nejak ta iluze samoty ci aspon nepotkavani turistu/ochranaru/asfaltek na kazdym kroku a kde se da vecer v pohode rozbit lezeni se stanem (pripadne i nakej ten ohnicek - i kdyz varic to prinejhorsim jisti) aniz by clovek riskoval nenavist ochranaru? Za pripadny odpovedi mnohokrate diky :tonqe:
Dalt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát kvě 3, 2013 9:09

Re: pusté rumunské hory

Příspěvekod Jesterka6 » pát kvě 3, 2013 20:52

Už je to pár let, co jsem tam byla a hodně záleží jak moc v sezóně tam člověk je.
Ale třeba v Penteleu a předhůří moc lidí nebylo (ten solný kras a bahenní sopky u toho asi turističtější budou, ale hory by měly být OK), vedle je vápencové Siriu, které také není tak turistické, jako třeba Piatra Craiului. Na Calimanu jsme potkali jednu dvojici (a dá se tam přijít z několika stran, je to zajímavá sopka), hned vedle Fagaraše s podobným charakterem-Godeanu- je dost pusté.
Obecně bych asi zkusila ta nižší trochu víc zalesněná pohoří, kam nejezdí Adventura :-)
Uživatelský avatar
Jesterka6
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: pát dub 12, 2013 15:31
Bydliště: Praha

Re: pusté rumunské hory

Příspěvekod Winc » sob kvě 4, 2013 12:05

Můžu potvrdit, že Godeanu je pusté dost. Byly jsme tam předloni a krom pastevců jsme potkali za 4 dny jen 2 Čechy a Rakušanku. Akorát přes Godeanu dojdeš přes Malý Retezat až k tomu velkému, kde už jak víš, se to lidma jenom hemží :wink:
Winc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv črc 23, 2009 10:02

Re: pusté rumunské hory

Příspěvekod patentik » ned kvě 5, 2013 12:20

Docela zapadlým krajem je oblast Maramures (podél ukrajinské hranice) - funguje tam lesní železnice (ne pro turisty, pro dřevo). Takže můžeš cestou hlubokým lesem chytnout stopa :P - co se mě líbilo více je Vladeasa - nízké pohoří, louky plné divokých koní nebo Trascau. Všechny tři místa jsou, pokud se nepletu, v knížce od Nevrlého - doba sice dost pokročila, ale genius loci zůstává :wink:
Uživatelský avatar
patentik
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1323
Registrován: pon lis 6, 2006 11:48
Bydliště: Ostrava

Re: pusté rumunské hory

Příspěvekod Dalt » ned kvě 5, 2013 19:31

Ahoj, diky vsem za odpovedi...o Maramures jsem taky premejslel. Dnes jsem se bavil s kamaradem co byl pred 3 rokama na Rodne a prej je to tam celkem tez v pohode (az na to ze je tam malem sezrali pastevecti psi) - byl jste tam nekdo? Zdar a silu :)
Dalt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát kvě 3, 2013 9:09

Re: pusté rumunské hory

Příspěvekod Vachon » pon kvě 6, 2013 8:39

Maramures i Rodna jsou OK, taky z před cca 4ma lety.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Maramureš + Rodna

Příspěvekod axi12 » ned čer 30, 2013 15:19

Tak asi všechny mé dotazy shrnu sem, zdá se mi to jako nejadekvátnější vlákno. Padl jeden plán a zrodil se další.

12. července - 26. července si ve dvou dáme hřebenovku Maramureše a Rodny.

1) Doprava - stopem, popř. místními busy/osobáky po Rumunsku, to už jsem si jakž takž našel

2) Trasa - jak jsem tak vyčetl, tak nejlepší na nástup na Maramureš je z města Viseu de Sus - přechod z Maramureše do Rodny na Prislop Pass a konec Rodny? Kde vám přijde nejlepší skončit, když půjdeme ze severu?

3) Mapa - na Maramureš asi žádná novější mapa neexistuje (jestli ano, tak mě opravte), takže se chci zeptat, zda někdo nemáte nějaké scany starých vojenských map? Popř. něco jiného. Na Rodnu bude asi nejlepší Dimap Muntii Rodnei 1:50 000

4) Povolení - četl jsem, že dříve bylo potřeba povolení pro pohyb v příhraniční zóně Maramureše s Ukrajinou. Nevíte někdo, jak je tomu v současnosti? Je stále za potřebí nebo se tam může pohybovat relativně volně?

5) Medvědi, vlci, divocí psi - největší nebezpečí pro takovou malou skupinu představují asi divocí psi, že? Jak se když tak vybavit na setkání s nějakou takovou šelmou? Na psa/vlka by mohla stačit 30cm kudla, na medvěda asi ne :/ pepřová děla proti medvědům?

6) doplňování jídla - dá se někde v průběhu této cesty doplnit potraviny nebo si budeme muset nést na těch celých cca 9 - 10 dní vše? S vodou by to snad mělo být v pohodě a každý den by měla být mžonost potkat pramen s vodou a doplnit. Čistit tuto vodu nějak? Sice ne úplně nejzdravější, ale pro nás asi nejjednodušší řešení - pár kapek jodové tinktury?

Za jakákoli další upozornění nebo tipy budu rád :)
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: pusté rumunské hory

Příspěvekod Olchor » pon črc 1, 2013 12:59

Scan složený ze starých ruských vojenských topomap jsem dal na http://uloz.to/x1xjU7Tk/hranice-ro-ua-m-jpg Mám i východ a západ hranice RO/UKR, ale Maramureš je tady.
Jinak - komplet všech ruských štábních map Rumunska jde koupit za 59USD na serveru mapstor.com ( bývalé poehali)
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: pusté rumunské hory

Příspěvekod axi12 » sob črc 6, 2013 15:24

Tak jsem se konečně dokopal dát dohromady předběžnou trasu té části pochodu, který vede v pohoří Maramureš.

A tedy... dostat se do Repedea, následně přes Farcau a Mihailecu, dále přes řeku Socofaza směrem k hranicím. Pak podél hranic přes různé vrcholky až na Lostunu Mare a odtud přes dva kopečky (Tigunalui a Toroiaga) do sedla Prislopp Pass, kde se na Maramureš napojuje Rodna.

Celkově mi ta trasa vychází na cca 80km, což by mělo na 4 - 5 dní být akorát.

maramures_trasa_OF.jpg
Maramureš - trasa

Pokud by k tomu někdo něco měl, tak rád poberu jakékoli připomínky a rady.

A rád by se ještě jednou zeptal na otázku možnosti natrefení na medvěda. Popř. zda se pokusit nějakým způsobem proti němu vybavit (pepřové spreje proti medvědům), či jen doufat, že žádnému nepřijdeme do cesty?
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: pusté rumunské hory

Příspěvekod Zdeny » sob črc 6, 2013 22:41

Zdar,

na Rodně jsem byl loni, tak můžu s něčím poradit.

2/ Myslím že nejlepší bude skončit v Pasul Setref

5/ Psi jsou v pohodě, nesmíš ale zůstat sám. Jednou jsme šli ve 2 pro vodu, bylo jich tam 8 bez bači a nijak neútočili. Bojí se, když máš v ruce hůlku nebo kámen, pak z tebe mají respekt. Většinou je v blízkosti bača, kterej si je zkrotí. Medvěda jsme nepotkali, někde se to tady už určitě probíralo. Myslím, že divocí medvědi, co nejsou na člověka zvyklí když si chodí pro žrádlo do chat a vesnic tak se člověku obloukem vyhýbají. Nesmíš ho překvapit a vytvořit v něm pocit že je v ohrožení. Za sebe bych spíš šel do rolniček, pepřákem nebo petardama bys ho akorát ještě víc vydráždil. Zkus dokument Strážce divočiny od Erika Baláže (ulozto).

6/ po cestě potkáš cca jednou za den salaš, kde se dá na večer nebo brzo ráno dokoupit u bačů výborný sýr za normální cenu. Pozor ale na psy, kteří tu salaš hlídají! V Pasul Rotunda je chata kde se dá najíst, nevím jestli by ti dali něco i s sebou. S vodou problém nebyl. Myslím, že když vidíš že to teče ze země tak nemusíš čistit i když některým holkám dobře nebylo. Když to bereš z potoka tak je to asi lepší vyčistit kvůli parazitům od trusu ovcí.

Edit: Ta chata s jídlem byla v Pasul Prislop, v Pasul Rotunda se ale nějaká hospoda zrovna stavěla..
Zdeny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 1, 2012 16:34


Zpět na Balkánské státy

cron