Itinerář Albánie, říjen 2012

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Itinerář Albánie, říjen 2012

Příspěvekod JanCihlar » stř zář 5, 2012 23:17

Dobrý den vážení spolucestovatelé,

Chystáme se s přítelkyní na dvoutýdenní cestování po Albánii (první 2 říjnové týdny) a jelikož nejsem zcela znalý místních podmínek (a také protože nejedu sám), dovolím si oslovit vás zkušenější s prosbou o rady.
Prvně se mi jedná o teplotní podmínky v pohoří Prokletje v tomto období. Nejsem totiž zcela přesně schopen dohledat, co konkrétně mám od přechodu z vesničky Boge do Theti (případně Theti - Valbuena) čekat ohledně teplot (obzvláště těch nočních), srážek a podobně.
Za druhé, poprosím o objektivní zhodnocení mého prozatimního itineráře:
1) Cesta s Brna pomocí CityStar do města Mojkovac (černá hora), odkud se dostat do národního parku Biogradská Gora (počítám jeden den strávený v NP) - doprava zde byla již tolikrát prodiskutována, že není potřeba dalších připomínek.
2) Otázka? Jak se nejlépe vymotat z Biogradské Gory a dostat se do města Skadar?
3) Ze Skadaru (přes Koplik) do Boge veřejnou dopravou (podle situace ještě ten den první půlka přechodu do Theti, nebo noc v Boge). Tady zase opět zmiňuji to počasí, je to v říjnu reálné?
4) Theti (obhlídka okolí), trek po okolních zajímavostech (schématická mapa z turistické kanceláře ve Skadaru).
5) Přechod, či je možný přejezd? do Valbueny a jezerům Pejes.
6) Další důležitý dotaz, dalším bodem by měla být cesta trajektem po jezeře Komani, jak se tam nejlépe z výše uvedených destinací dostat?
7) Z Komani do Beratu, oblídka města apod...
8) Cesta po pobřeží zpět do ČH do Baru a odsud domů.

+ pokud je to reálné bych rád zakomponoval jednodenní pobyt na nějaké zapadlejší pláži po cestě zpátky a to ať už v Albánii nebo Černé Hoře...

Jak sami vidíte, nezodpovězených otázek mám ještě celou řadu, ale to především způsobené tím, že jsem zvyklý normálně řešit většinu věcí až operativně na místě (což ovšem s přítelkyní dost dobře nejde :)).
"Dá se to za dva týdny stihnout?"

Děkuji předem za všechny vaše názory, připomínky a rady!

Honza Cihlář
JanCihlar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř zář 5, 2012 22:50

Re: Itinerář Albánie, říjen 2012

Příspěvekod Jary » čtv zář 6, 2012 7:02

Ahoj,

v Albánii jsem byl v roce 2008, už se mohla řada věcí změnit, tak jen co mi paměť dovolí stav v srpnu 2008:

počasí - byli jsme v srpnu, ale co si matně pamatuji z průvodce, zima myslím přichází relativně brzy a Thety mohou být třeba půl roku odříznuté od světa.
jak do thethy - my jeli z albánského vnitrozemí, ze Skadaru do Kopliku nějakou místní dopravou, maršrůtkou. V Kopliku jsme si najali nějakou dodávku jen pro nás až do Theth. V té době byla hotová nová asfaltka do Boge, ale nejsem si jist že by tam jezdila nějaká opravdu pravidelná veřejná doprava.
Do Valbony z theth - pěšky přes sedlo, přejezd možný není, to bys musel z hor zpět do skadaru a celé objet z durhé strany. Přechod na jeden den.
Z Valbony jsme si najali dodávku do ...Bajram curry -teď si nejsem jist, prostě do nejbližšího města.... myslím, že tam nějaká doprava jezdila, ale my nechtěli čekat do druhého dne ráno, takže jsme odfrřčeli ještě odpoledne, stejný den kdy jsme odešli ráno z theth.
Z města jezdili nějaké maršůtky do přístavu k trajektům. samozřejmě standardní problém odkud to jede . to předpokládám čekáš a předpokládám se nezměnilo - autobusové nádraží nebo něco podobného neexistuje, odjíždí se z různých ulic nebo luk za městem. Informace ti dají pouze místňáci, často zcela rozdílné, pokud se s nimi vůbec domluvíš.
Cesta trajektem hezká, jen nesmíš moc řešit ten bordel co plave ve vodě.
ad koupačka - v říjnu už to myslím ani u moře na koupání už moc nebude. jinak pro albánské pláže a hlavně jejich okolí bude platit to co pro Komani, bordel, bordel, bordel...
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Itinerář Albánie, říjen 2012

Příspěvekod JanCihlar » čtv zář 6, 2012 13:53

Jary, díky moc za další užitečné info.

Nicméně, opravdu nikdo neví, na jaké počasí se zhruba při říjnovém přechodu Boge-Theti-Valbona připravit? Přece jen, ženy mají o pár stupňů méně a nechtěl bych se dostat do situace, kdy to v noci klesne pod 0 a přes den nebude více jak 10 stupňů celou dobu...

A ještě jedna technická, pokud se dostanu z Bajram Curry na trajekt po jezeře Komani jaká je vlastně jeho cílová destinace (to je fakt, jež jsem se zatím nikde nedočetl, bohužel)? A dá se odtud dobře dostat do Kruje? (původně jsem, nevím proč, napsal Berat, ale chtěl jsem celou dobu do Kruje)...

Díky, díky =D>
JanCihlar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř zář 5, 2012 22:50


Zpět na Balkánské státy