Zelengora (Bosna)

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Zelengora (Bosna)

Příspěvekod Pavel-tm » čtv črc 12, 2012 16:02

Sháním nějakou použitelnou mapu pro trek v Zelengoře v Bosně (googlím už přes hodinu a nic a začínám z toho být kapku nervózní ;-)). Chtěli bychom tam po slezení z Magliče strávit pár dní - čili výchozí bod přibližně Tjentiště, slezli bychom za 3-4 dny nejlépe někam k silnici na Sarajevo. Případně ocením nějaké další informace. Miny by tam být neměly, aspoň co jsem si už zjišťoval. Díky.
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Zelengora (Bosna)

Příspěvekod matous » čtv črc 12, 2012 20:19

matous
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 28, 2012 11:46

Re: Zelengora (Bosna)

Příspěvekod Pavel-tm » stř črc 18, 2012 18:08

Díky, to není úplně špatné.
Ještě dotaz - sejdeme z Magliče do Tjentiště a rádi bychom pak začali přechod Zelengory u jezera Donje Bare. Nešel jste to někdy někdo nějak jinak, než těch 20 km po makadamu?? Taxíka si tam brát nechci a jestli by se nechytil žádnej stop, tak by to byl nebetyčný opruz. V mapě jsem sice našel značenou cestu ze silnice Tjentiště - Suha přímo k Donje Bare, ale jeden Bosňan z vysokohorského spolku ve Foče mi psal, že není bezpečná. Tak nevím :?
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Zelengora (Bosna)

Příspěvekod Boulderman » stř srp 1, 2012 20:06

V okolí Suha jsou skutečně miny a vypálené domy. Dostal jsem se tam ale z Magliče. Taktéž nebetyčný opruz. Zkus to projít po severních srázech Volujaku. Vede tam jakási pěšina a viděl jsem fotky. Vypadá to tam NESKUTEČNĚ
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Zelengora (Bosna)

Příspěvekod karaya1 » stř srp 1, 2012 21:39

Trochu OT: v Suze něco skutečně je? Konec otravné šotoliny od Trnovačka ústí na silnici Tjentiště-Gacko a nikde nic. Sto padesát metrů směrem ke Gacku je pak ještě nějaká cedule o EU ochraně přírody (WTF?!) a jinak nic. Je tedy pravda, že jsme nic nehledali, ale čekal jsem aspoň pár baráků; ze silnice nebylo vidět nic.

Méně OT poznámka: do Mostaru jede jeden autobus denně, v Gacku je psán v 7 ráno, takže u Suhy může být kolem šesté. Do Gacka pak ještě jede jeden, co je v 10.34 v Tjentiště. (K tomu máme vtipnou historku: máváme na něj jak blázni, řidič se ani neotočil a byl pryč. Co už, stop taky dobrý :mrgreen: )

Borec, kterého jsme stopli, pracoval jako ženista a odminovával tamní oblast. Říkal, že hory v cajku, miny jsou jen dole kolem řeky.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Zelengora (Bosna)

Příspěvekod Boulderman » čtv srp 2, 2012 22:57

Suha je pustá, ale směrem k řece jsou jakési zbytky domů. V Bosně je třeba se takovým místům vyhnout. No a řeky tam dost často vyplavují munici, nášlapné miny nevyjímaje.
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Zelengora (Bosna)

Příspěvekod Pavel-tm » čtv srp 9, 2012 15:28

Tak po návratu jen poznámku: Tu cestu z údolí Sutjesky na jezero Donje Bare, začínající někde na půl cestě mezi Tjentištěm a Suchou, nám tři na sobě nezávislí místní nedoporučili kvůli minám, ačkoli je to podle všeho cesta nově vyznačená z jakéhosi projektu EU (cedulí EU jsme v Sutjesce našli fakt dost ;-)). Nakonec jsme si teda k Donje Bare vzali z Tjentiště taxíka :-(.
Jinak mě dost zklamalo Orlovačko jezero (vede k němu makadamová silnice), kam jsme došli v sobotu a možná i proto tam bylo asi 30 aut, 60 stanů a několikero na plný pecky puštěných zvukových aparatur :-((. Naštěstí kousek od něj je už klidné Jugovo jezero a další den jsme si vychutnali Zelengoru u Kotlanička a Štirinska jezera. Odsud hezký, i když dlouhý, sestup na sever až SZ do vsi Obalj, cestou ještě fajn jezero Kladopolje.
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Zelengora (Bosna)

Příspěvekod beny71 » pát zář 7, 2012 8:27

Cestu na jezero Donje Báre znám. Mám i mapu. Nově vyznačenou. Místní mlží, protože jim kazí kšeft. Informace podám na pavelbenes71@seznam.cz
Miny po cestě nejsou! Zaminovaný je svah od Donje Bare dolů do Sutjesky. Tím vůbec neůjdete.
beny71
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát zář 7, 2012 7:01

Re: Zelengora (Bosna)

Příspěvekod xpisp11 » stř kvě 1, 2013 13:04

Ahoj, chystáme se v červnu na cca 14 dní do B&H. Jedeme vlastním autem a chceme podnikat hlavně různé okružní jednodenní výlety. Nějaký výlet, resp. výlety, bychom chtěli udělat i v Zelengoře, nejlépe v okolí Orlovačko jezera. Víte někdo, jestli je možné se k jezeru dostat po té makadamové cestě (z Kalinovniku nebo z Čermna?) i normálním osobním autem (tedy ne žádným teréňákem s pohonem na všechny 4)? Na summitpost (http://www.summitpost.org/zelengora/152182) jsem se dočetla, že v roce 2011 to možné nebylo (resp. bylo to dost o hubu), ale Pavel-tm píše, že tam o víkendu aut bylo spousta...to jako byly všechno teréňáky?

Díky moc za jakékoliv info!
xpisp11
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát dub 6, 2012 15:26

Re: Zelengora (Bosna)

Příspěvekod Pavel-tm » pát kvě 3, 2013 7:13

Ahoj, co si tak vybavuju, tak tam byla rozhodně i normální auta, kromě obouchaných rachotin i taková nějaká víceméně zánovní (i když rachotiny mírně převažovaly ;-). Si myslím, že stav té cesty se může rok od roku dost výrazně měnit, podle toho, jak ji zima či deště poničí a jak dobře a rychle ji někdo opraví. My jsme po ní šli loni naštěstí jen asi 2 km, a ty by byly v pohodě pro jakékoli auto. Jak ovšem vypadala po celé své trase těžko říct.
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03


Zpět na Balkánské státy