Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » stř čer 29, 2011 10:18

Ahoj, v srpnu jedu s partou do Rumunska. Chceme projit vychodni Fagaras, Iezerske hory a nakonec si prohlednout Bran, Brasov a park Piatra Craiului. Mame v planu jet vlakem: Z Prahy, prez Budapest do Brasova a pak se kousek vratit osobackem do Fagarase. Nemuzu najit spoj do obce Breaza. Jsou totiz dve obce se stejnym nazvem, jedna severne od Fagarase, ze ktere chceme vystoupat do hor a jedna jizne. Ta jizni je vetsi a na http://www.mersultrenurilorcfr.ro mi to tu prvni nenajde :(. Planujeme to na 12 dni i s cestou. Spoustu veci jsem jiz vycetl zde na foru a na jinych strankach. Presto bych byl moc vdecny za par rad.

1.Jak je to tam s vodou? Nekdo pise, ze je v jezirkach spinava a neda se v ni koupat, natoz ji pit. Prechod z fagarase do Iezerskych hor je pry bez vody.

2. Jaka je nejlepsi cesta z Iezerskych hor do Branu/parku Piatra Craiului? Je lepsi dostat se do Campulungu a z nej dojet do Branu, nebo je mozne jet z obce Satic. Neznate stranky mistnich autobusovych dopravcu?

3. Na mezinarodni pokladne CD mi bylo receno, ze cena cesty zavisi pouze na vzdalenosti. Nekolikrat jsem zde ale cetl, ze se da usetrit vhodnym vybranim vlaku. Me se libi spoj z prahy do budapeste: EC 171 Hungaria 11:39-18:35 a na nej navazujici vlak do Brasova NZ 473 ISTER 19:10-8:14(druhy den rano). Musime mit mistenky? Nemate zkusenost s jejich cenou?

4. Mate nejake tipy na jidlo?
Moc dekuji za odpoved.
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Ježo » stř čer 29, 2011 11:20

3) Když jsme se sovičkou jeli do Rumunska, také jsme přestupovali v Budapešti. Při plánování vlaků se mi ale zdálo 90 minut na přestup mezi nástupištěma docela málo, a tak jsme jeli o vlak / 4 hodiny dříve a dobře jsme udělali - kdybychom jeli tím pozdějším, tak ten den už vlakem neodjedeme (což při zakoupených lehátcích zamrzí), protože zpoždění vlaku bylo kolem dvou hodin. Čímž nechci říct, že je to pokaždé (ten dřívější vlak přijel na čas), ale rozhodně je to velice časté.
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » stř čer 29, 2011 12:01

něco na tom bude :( Z prahy jede EC 273 Jaroslav Hašek v 9:39 a do Budapeste prijede v 16:35, to by byli dve a pul hodiny rezerva. Driv by jsme meli problem s dopravou do Prahy. Dekuju za radu, tohle mi vubec nedoslo.
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » stř čer 29, 2011 12:59

tak ted jsem nasel velice zajimavou variantu:
Datum Odkud/Přestup/Kam Příj. Odj. Pozn. Spoje
2.8. Praha hl.n. Metro 9:39 ! EC 273 Jaroslav Hašek bis R
Budapest-Keleti pu 16:35

Datum Odkud/Přestup/Kam Příj. Odj. Pozn. Spoje
2.8. Budapest-Keleti pu 19:10 NZ 473 ISTER
3.8. Alba Iulia 3:47 4:41 RR 2031
Vintu de Jos 4:51 5:03 RR 2412
Sibiu 7:26 7:34 RR 2512
Fagaras 9:46
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod brhel » stř čer 29, 2011 17:29

Ježo píše:se mi ale zdálo 90 minut na přestup mezi nástupištěma docela málo

90 minut je běžné maďarské zpoždění, je lepší vyjet o spoj dřív

Mahowny píše:3. Na mezinarodni pokladne CD mi bylo receno, ze cena cesty zavisi pouze na vzdalenosti.

Nám vycházelo nejlevněji (2005, 2006, 2007):
1. jízdenka Praha - CZ hranice (Kúty) - skupinová sleva
2. jízdenka CZ hranice (Kúty) - Maďarsko - Ro hranice (Curtici) - sleva City Star
3. jízdenka Ro hranice (Curtici) - vnitrozemí - sleva mnohostranná dohoda
4. jízdenku na rumunský osobák koupit až v Rumunsku !!! (je to levnější)
A ke zpáteční cestě si musíte v Rumunsku koupit místenku na rychlík

Podle webu ČDto je možná trochu změněné,

zkusil bych ještě variantu, kdy 2. a 3. jízdenku spojíš do jedné, buď na city star, nebo na mnohostranou dohodu.

chce to zkoušet různé mezinárodní pokladny, až natrefíš na někoho, kdo bude na tebe mít čas a bude počítat různé varianty.

A bacha, do Rumunska jedeš přes Slovensko buď přes nějaké město nebo přes jiné město. Jedna ta varianta je o chlup delší. Je dobré mít jízdenku na zpáteční cestu na tu delší variantu (cesta zpět může vést inudy než cesta tam, jen to musí člověk v pokladně umět zadat do PC)
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » stř čer 29, 2011 20:00

Znáte stránky Rumunských autobusových dopravců? Potřebuju se dostat do Breazy a vlaky tam nejezdí....
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod brhel » čtv čer 30, 2011 18:14

Mahowny píše:Znáte stránky Rumunských autobusových dopravců?
:lol: :lol: :lol: Neexistují.
V roce 2007 v Brašově mi rumunská kamarádka zjišťovala autobus do hor. Volala všude možně a výsledkem bylo, že by autobus mohl jet. Jel, ale trochu později a trochu jinam...

jinak web http://www.autogari.ro/ , ale informace nejsou aktuální a pravdivé a nelze se na něj spolehnout

Vlak - státní dopravce
http://www.infofer.ro/
http://www.mersultrenurilorcfr.ro/
(spočítá i cenu jízdenky včetně rychlíkového příplatku ...)

Vlak - soukromý dopravce
http://www.regiotrans.ro/
http://tren.transira.ro/
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » sob črc 2, 2011 15:35

Aha...tyjo, koukam ze budem muset k horam vyrazit pesky az Fagarase(mesto). A nebo si vzit taxi, ale pro sest lidi s krosnama to asi nebude levna zalezitost....
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » sob črc 2, 2011 15:36

Jinak moc dekuju za odkazy a informace!
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » sob črc 2, 2011 17:34

http://travel.valek.net/text.cgi?p=94&a=2

Našel jsem krásnej cestopis, kde píšou o výstupu Na Fagaras Z obce Breaza a cesty do ni z Fagarase :)))

http://www.tojnar.cz/?page=cestopisy/fa ... garas_2008

a další, parádní, prakticky první tři dny budem mít stejnou trasu, my pak ale jdeme na východ a přejdeme na Iezer.
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » sob črc 2, 2011 19:16

zagoogloval jsem a líbí se mi spojení několika cestopisů:

první tři dny (Praha- Budapest- Brasov- Fagaras-Breaza- jezero Urlea) podle
http://www.tojnar.cz/?page=cestopisy/fa ... garas_2008

4. den pak od jezera Urlea k sedlu Bratilei popisuje (u nich 6.8.)
http://pavouk.koren.cz/?ukaz=rumunsko2008

5.-7. den dále přechod od sedla Bratilei přez Culmea Mezea, Rosu do Campulungu podle :
http://www.papr.cz/cestopisy/10.rumunsko.pdf

Dále máme v plánu cestu Z Campulungu do Branu, prohlídku Piatra Craiului a pak do Brasova a domů...to se jeste musim nekde inspirovat
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod brhel » čtv črc 7, 2011 14:32

Mahowny píše:A nebo si vzit taxi, ale pro sest lidi s krosnama to asi nebude levna zalezitost....
Pokud seženete taxi dodávku, bude to za pár kaček. Jinak pojedete dvěma taxíky.
Cena za 1 Km je okolo 1,5 Lei - necelých 10 Kč za Km.
Spíš si dát bacha, aby neokradli.
Taxi Fagaras
Taxi Brasov
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod blatta » úte črc 12, 2011 4:18

Ahoj,
v Rumunsku jsem byl 24.6.-5.7.2011,takže mám celkem čerstvé info.
Měli jsme v plánu přejít hřeben Fagaraše(z východu na západ),ale nakonec z toho sešlo skrze extrémě špatné počasí(sněžení,kroupy,několikadenní nepřetržitý déšť),teplota se pohybovala okolo 0-2°C.Takže jsme čtvrtý den slezli z hřebene do údolí.

add 1)
Voda z horských ples(L.Urlea) naprosto v pohodě,moc dobrá.Kde jsme vodu nenašli,i když tam měla údajně být,je opuštěná cabana Urlea na cestě z Breazy na hřeben.Chodili jsme s kámošem okolo chaty snad hodinu v kruzích,ale voda nikde.Pokud tama půjdeš,tak cca půl hodky před cabanou teče lesem přes cestičku potůček,tak vodu nabrat raději tam.

Co se týče dopravy z Fagaraše do Breazy,tak jsme jeli taxíkem.Bylo už po 18h a chtěli jsme ještě ujít minimálně 3km za vesnici a utábořit se.Takže cena taxi byla 60Lei(taxikář tu cenu řekl ještě před nastoupením do auta),smlouval jsem na 50Lei,ale neuspěl jsem.Cena byla za dva lidi+batohy.Jestli je to moc nebo málo,to nevím...,taková hrůza to zas nebyla...,jelo se v zánovní Dacii :lol:

add 2)
Tady nemůžu sloužit,nebyl jsem tam.

add 3)
Tím spojením,které popisuješ Hungarka a Ister jsem jel taky.Na Keleti přestup bez problémů,vlaky jeli načas.Vystoupili jsme už v Sighisoaře a udělali si ranní prohlídku bez turistů.Stojí to za to,krásný historický centrum.Jinak v Rumunsku jsou všechny rychlíky povinně místenkové,z toho důvodu nikde ve vagonech nenajdeš takové ty lístečky s rezervací odkud-kam,jak je to zvykem u nás,Rakousku,Slovensku apod.A konduktéři místenky kontrolují,zažili jsme,že často chodí ve dvou,i ve třech s revizorem...Na obyč,osobáky místenka není nutná,ale je zážitek se obyč.osobákem svézt :lol:
A vagony na rychlících(na rozdíl od osobáků),i vnitrostátních jsou moderní,i se zásuvkami(funkčními) na dobití mobilu,kamery apod.

Zrovna Ister má na sedačku jen velkoprostorový vozy+lůžka(lehátka) a bývá dost plný,jelikož s ním jezdí rumuni z nákupů z Maďarska a tahají neuvěřitelné množství zboží do vlaku.
Cenu za jízdenku ti neřeknu,jakožto ajznboňák mám Fipku :D

A počítej s tím,že se při překročení hranic v noci Maďarsko/Rumunsko moc stejně nevyspíš.Chodí maďarští a po nich i rumunští celníci(ti jsou obzvlášť aktivní,co se týče kontroly platnosti pasů a občanek(musí mít ID kod) a všechy pobudí :evil:

add 4)
Jídla jsme brali až moc.Klasika:brkaše(Knorr),kuskus,předvařená čočka,těstoviny.K tomu lovečák,křemešník,slanina,cibule,česnek,nějaký inst.polívky a slivovice.Potraviny jsou levný(kromě masa,salámů a sýrů),myslím sýry v obchodech,u bače v salaši seženeš mnohem levněji....,teda pokud na salaš narazíš,my na ni nenarazili,jen viděli z dálky.

Časem udělám cestopis a hodím odkaz do vlákna o cestopisech,ale zatím je to ve fázi zpracování,takže až tak na konci srpna nejdřív.....
Kdybys chtěl nějaký další info,tak pisni.
blatta
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 16, 2011 20:38

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » čtv črc 21, 2011 0:41

Teda děkuju moc :) Škoda, že Vám nevyšlo počasí, snad budem mít lepší.
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » čtv črc 21, 2011 1:13

To by mě zajímalo, jaké teploty můžu očekávat na Fagaraši na začátku srpna, když nám teda vyjde to počasí..... :((
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod blatta » čtv črc 21, 2011 7:06

SMS o počasí mi moje ženuška posílala z této stránky,vždycky tak na 3 dny dopředu:

http://czech.wunderground.com/global/stations/15280.html?bannertypeclick=big2

Na Vf.Omu je meteo stanice a předpovídají pro Brašovské letiště.I když to není přímo na Fagaraši,tak je ve výšce 2505 m.n.m. a bohužel na přelomu června/července jim ta předpověď 100% vyšla :twisted:
Ale počítej s tím,že na hřebenu signál není...Možná v západnější části u magistrály už je.Ale my ho čtyři dny ve vých.části Fagaraše neměli.
blatta
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 16, 2011 20:38

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » pát črc 22, 2011 9:34

Taky mam rezijku, platil jsi mistenku i do Madarska, nebo jenom v Rumunsku? Nepamatujes si kolik stoji mistenka na Ister?
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Boulderman » pát črc 22, 2011 10:19

Já jsem s režijkou před 4 rokama zaplatit musel a před dvouma rokama v Maďarsku taky. na většinu vlaků do rumunska je to povinné. jedeš tam tuším na FIPku, že?
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod blatta » pát črc 22, 2011 10:51

V Isteru jsme místenky měli z Budapešti do Brašova,i když jsme vystoupili v Sighisoaře.Cena je 75Kč,čili 3Eura.Koupeno u nás v mez.pokladně.
Potom jsme se už při přesunech po Rumunsku na místenky vykašlali.Jeli jsme rychlíkama cca 6x a jednou se stalo,že průvodčí chtěl místenku.Jenže jsme se z toho vykroutili,průvodčí uměl jen rumunsky,takže nás nechal být.Spíš byl problém s platností políčka na Fipce.Konduktéři rumunští nějak nechápali,že políčko platí ještě i následující den,do půlnoci,čili dva dny.Znali to jen na mez.rychlíkách.Na obyčejných nám chtěli vypisovat nové datum.Takže bacha na to a nenechat se ukecat a tvrdě se bránit,ani jim bokem nic neplatit!
Doporučuju si sebou k Fipce vzít papír s překladem zadní strany o platnosti políček do rumunštiny.
blatta
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 16, 2011 20:38

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » pát črc 22, 2011 18:00

Tak místenky zaplacené, jede nás 6 a máme krásně celé kupe pro sebe :). Za 75 Kc na osobu parádní :) Jedu na fipku, jen mam už fipku vybranou na Maďarsko, tak to jsem platil 703 Kc z Kurtici do Szobu.
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » pát črc 22, 2011 18:10

Byl jsem taky nakupovat nějaké jídlo- kuskus (je super), těstoviny - panzani (3 minutové) a k tomu konzervy tuňáka. Polívky z pytlíku, šišku salámu a potom proteinové tyčinky z obchodu pro kulturisty, je to super věc a samozřejmě šumáky do vody s vitamíny a minerály. Odhaduju to na 4 kg
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Boulderman » sob črc 23, 2011 8:32

tak hodně štěstí, docela ti trasu závidím, šel jsem hřebenovku fagaraše, ale v plánu mám i přechod právě piatry a iezeru. potom bych chtěl jít ten boční hřeben, co vede přes moldoveanul a chci dojít až někam k jihu...
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » sob črc 23, 2011 21:11

Děkuji. Vše sepíšu a dám na fórum. Moc jste mi tu pomohli.
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » ned črc 24, 2011 13:28

mimochodem super stránky s hodinovyma mapama Fagarase: http://www.welcometoromania.ro/Romania/ ... ndex_e.htm
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » ned črc 31, 2011 13:39

Ahoj, netusite jake jsou ceny v kempech, a zda jsou v Branu?
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod blatta » ned črc 31, 2011 14:09

Mahowny píše:Ahoj, netusite jake jsou ceny v kempech, a zda jsou v Branu?

co třeba tohle:

http://www.zoover.cz/kempy/rumunsko

a najdeš tam odkaz na kemp v Branu:

http://www.vampirecamping.com/

ovšem v Rumunsku není problém postavit stan skoro kdekoliv za vesnicí,či městem :D
blatta
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 16, 2011 20:38

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Mahowny » sob srp 13, 2011 10:52

Tak jsem zpátky doma. Založím tu vlákno, všem doporučuji tuto trasu.
Mahowny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 29, 2011 2:31

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod vonkreuz » sob srp 13, 2011 10:56

Na co nové vlákno? :twisted: Jestli jsi šel to, na co ses ze začátku ptal, tak to piš sem. :wink:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod Luke » sob srp 20, 2011 11:48

Tak předevčírem jsem se vrátil za Fagaraše. Trasa z Turnu Rosu do sedla pod vrcholem Bratilei a pak údolím do města Dejani. Docela mě překvapily nové refuge na hřebeni, nebo alespoň opravené a čisté ty původní. Dvě dokonce nejsou ani v mapě od Dimapu.

Tak jsem si dovolil udělat seznam refugií (+fotky a informace k nim), které jsme cestou míjeli. Snad se to někomu hodí ;-)

Seznam refugií na Fagaraši

případně TADY jsou fotky
Luke
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned říj 12, 2008 9:51

Re: Fagaras, Iezerske hory,Piatra Craiului

Příspěvekod tomkovic » stř črc 9, 2014 18:19

Ahoj, letos jdem Fagaraš a sejdeme do Breazy. Potom bychom se potřebovali dostat do Sibiu, nejlépe taxikem, ale vůbec nevím jestli v té vesnice nějaké taxi seženem...neví někdo jak to tam vypadá? Děkuji
tomkovic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon led 13, 2014 19:09

Další

Zpět na Balkánské státy