Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod Kytka82 » pon bře 26, 2007 13:55

Nazdar, shanim informace o horach v Bulharsku. Na netu je toho docela dost, ale kdyby nekdo pripsal nejaky vlastní postřehy byl bych rád. Třeba na jaky počasi se připravit, jak technicky naročny jsou nejvyšši vrcholy, čeho se vyvarovat, kam ani nejezdit naopak co si nenechat ujít...Do kdy tam byva asi ještě sníh? Pak chceme prejet k mori, tak kde neni moc lidí. Díky
Kytka82
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát kvě 19, 2006 14:17
Bydliště: Brno

Příspěvekod pavproch » pon bře 26, 2007 14:03

Kombinaci Rila-moře jsem absolvoval myslím v roce 1985.... tenkrát to bylo tak asito jediný, kam se mohlo...

Nemá popisovat, co-kde-jak (doprava, ubytování atak) - to se určitě za těch 22 let změnilo - ale k horám v Rile:

Musalská část - sou to kopce jako Roháče, ale o půl kilometru výš/zato o 1000 km víc na jih. Musal má skoro 3000m. Taková normální VHT. Na začátku srpna (v dolině +45st C) v sedle za Musalou byla pořád ještě dost velká převěj (aby se na ní dal postavit stan) a v noci na ni mrzlo....

Ta druhá část (fčíl si nevzpomenu) daleko víc připomíná Vysoké Tatry - osté skalnaté štíty - taky se tam leze. Turistické trasy se ale skalám vyhýbají.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod brhel » pon bře 26, 2007 15:02

hezký článek o Staré Planině je na v soutěži tilak treking 2006 a na trekingu je o Bulharsku mnohem vice, ale těžko se to tam hledá...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod chonda » pon bře 26, 2007 19:14

Na Rile jsem byl tak před 3 lety - je to pohodička, o technické náročnosti nemá smysl hovořit, je to naprostej choďák, kde není ani kam spadnout...Co se vybavení týká - úplně na Musale občas bývají zbytečky sněhu, v noci solidní zima (ale nad nulou). Voda je tam pitná skoro všude, dokonce i bez převaření. Velmi doporučuji vyhnout se těm horským chatám, řekl bych, že stan poskytuje daleko hezčí ubytování...
Pirin neznám, tenkrát jsme ho ani neměli v plánu
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod Rujir » pon bře 26, 2007 20:03

Myslim, ze prave Rilu organizuje Alpina aj ako sneznicovu turu, takze to asi naozaj nebude ziadny hardcore. :wink:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod chonda » pon bře 26, 2007 20:10

Rujir píše:Myslim, ze prave Rilu organizuje Alpina aj ako sneznicovu turu, takze to asi naozaj nebude ziadny hardcore. :wink:


Mno, já bych řekl, že v zimě Rila významně získává na obtížnosti...Jsou to spíš takový travnatý svahy, zhusta se sklonem tak 40st. :)
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod pripluv » pon bře 26, 2007 20:27

Jako všude ... taková letní Rodna a zimní Rodna je taky alfa a omega...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Rujir » pon bře 26, 2007 20:36

Přípluv píše:Jako všude ... taková letní Rodna a zimní Rodna je taky alfa a omega...


:twisted: :twisted: :twisted:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod vašek » úte čer 26, 2007 10:48

a co pirin, jak je to tady s náročností? A co bulharští pastevečtí psi? Jsou podobní těm z Rumunska :shock: A je jich hodně?
"...kam jsem šel, tam jsem utíkal.."
vašek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 140
Registrován: úte čer 26, 2007 10:18
Bydliště: Zlaté Hory

Příspěvekod honzin.s » úte čer 26, 2007 11:57

Ahoj, byl jsem na Rile minulý rok - bohužel jen krátce - 3 dny, a to v části Musaly. Jak už psal někdo přede mnou - Rila je hodně podobná do Roháčů, akorát že je to fakt pohodové chození, nijak extra technicky náročné. Je ale mnohem rozlehlejší než Roháče. Na Musale bylo celkem chladno (červenec), spali jsme ve stanu dole pod Musalou u Ledového jezera - byla docela kosa, ale v pohodě. Jelikož jedu do BG za týden znova, chtěli bychom letos dát Rilská jezera, kde to neznám.
Jeli jsme ze Sofie do Samokova - nádhernou krajinou kolem jezera Iskar, asi 60 km, poté mikrobusem do Borovce a odtud lanovkou na Jastrebec - ušetří to čas i nohy, ale potom se jde směrem na Musalu takovou turistickou dálnicí, než začnou pořádné kopce.
Takže, Rilu vřele doporučuju, je tam krásně a člověk nepotká naštěstí moc lidí. Honza
honzin.s
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát bře 16, 2007 19:22
Bydliště: Zlín,Praha

Příspěvekod Letec » úte čer 26, 2007 12:13

honzin.s píše:...Na Musale bylo celkem chladno (červenec), spali jsme ve stanu dole pod Musalou u Ledového jezera - byla docela kosa...

Jak moc bylo chladno? Vystačí mi letní spacák Pinguin Micra se samonafukovačkou ve stanu, nebo je potřeba něco teplejšího?
Díky moc
Letec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 260
Registrován: sob dub 15, 2006 12:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod honzin.s » úte čer 26, 2007 17:33

Ono je to asi dost individuální. Tehdy bylo u Ledenota ezera kolem nuly, takže to přežiješ i v letním spacáku, když se oblečeš. Myslím ale, že do hor by to chtělo něco spolehlivějšího, utáhnout se to dá, o tolik těžší to není. Můj známý tam byl loni pár dní před náma a spal v horách 4 noci v letním spacáku. Já jinak nejsem žádný expert na bulharské hory, jsou frajeři, co mají prochozenou Rilu, Pirin, Planinu, Rodopi, možná se tu někdo z nich objeví a poradí. H
honzin.s
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát bře 16, 2007 19:22
Bydliště: Zlín,Praha

Příspěvekod Letec » úte čer 26, 2007 17:49

Je mi jasný, že se to dost mění, ale asi to risknu. Ve stanu je tepleji, mam vyzkoušeno, že tak do +5°C se to dá, to by muselo venku mrznout. Ale jinak díky za info.
Letec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 260
Registrován: sob dub 15, 2006 12:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod vašek » stř čer 27, 2007 13:16

A co Pirin, znáte někdo něco jiného než mramorový sever hřebene(Vichren, Kutelo...) Jak to vypadá dál na jih, hl.hřeben jde až řeckým hranicím. Byl jste tam někdo? Na jak dlouho je takový kompletní přechod hřebene Pirinu?
"...kam jsem šel, tam jsem utíkal.."
vašek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 140
Registrován: úte čer 26, 2007 10:18
Bydliště: Zlaté Hory

Příspěvekod pavproch » čtv črc 26, 2007 8:30

Včera na horyinfo.czvyšel článek o Musale.....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod pavproch » pon pro 3, 2007 20:22

pavproch píše:Včera na horyinfo.czvyšel článek o Musale.....


A neska sem našel čerstvej článek o Bulharských horách z polského pera (teda spíš klávesnice) na summitpost.org
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod pavproch » pon pro 3, 2007 21:02

Se dneska stím balkánem roztrh pitel -
Na outdoorsmagic.comse zase pro změnu něco z roumanije:
Obrázek
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod chonda » pon pro 3, 2007 21:43

vašek píše:A co Pirin, znáte někdo něco jiného než mramorový sever hřebene(Vichren, Kutelo...) Jak to vypadá dál na jih, hl.hřeben jde až řeckým hranicím. Byl jste tam někdo? Na jak dlouho je takový kompletní přechod hřebene Pirinu?

Já to šel letos z jihu od Melniku - jsou to pěkné hory, velmi prázdné (pravda, byl jsem tam v září), dost podobné Rile...Šli jsme to i se severem tuším 4 nebo 5 dní - ale ber v potaz, že já jsem velmi, ale opravdu velmi líná osoba...
Každý den člověku přinese novou možnost, jak ze sebe udělat ještě většího vola.
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod Rujir » pon pro 3, 2007 23:21

chonda píše:Šli jsme to i se severem tuším 4 nebo 5 dní - ale ber v potaz, že já jsem velmi, ale opravdu velmi líná osoba...


V zime? :-k
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » úte pro 4, 2007 6:42

Hele, jak to je spřechodem v létě? Kolik dní na Rilu, Pirin, Starou planinu?
Sem si koupil průvodce (u Joty některé tituly slevněny na 99 Kč - třeba i z 899 Kč !!!), tak se tam snad pojedu mrknout.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Caba » úte pro 4, 2007 8:53

Přechod Rily i Pirinu v létě je asi tech pet dni +-den stara planina délka cca 170km chodilo se to asi 14 dni a jmenoval se ten pochod kom emine Stara Planina se záhne od západu BG az k moři
Nejzajímavější částí je ovšem okolí Botevu nejvyššího vrcholu stare Planiny, která ač to nevypadá tak má cca 25 vrcholů vyšších než 2000m
Caba
nováček
nováček
 
Příspěvky: 75
Registrován: stř pro 28, 2005 15:40
Bydliště: Trutnov

Příspěvekod Caba » úte pro 4, 2007 8:56

zde jsou k videni nejake fotky z nasich pochodu bulharskem http://www.trutnov.cz/caba/galerie.htm
Caba
nováček
nováček
 
Příspěvky: 75
Registrován: stř pro 28, 2005 15:40
Bydliště: Trutnov

Příspěvekod vašek » úte pro 4, 2007 9:43

2přípluv: Záleží kolik toho chcete vidět, Pirin je hodně dlouhý a úplně na jihu je taky dost nízký (max.2000), ale zase pustý(na jihu jsem ale nebyl). S Pirinu - mramorová i žulová část je taky ještě dost rozlehlá, ale když vyjde počasí, tak se to dá zvládnout rychle (chata Vichren-sedlo Predel, mramorová část - max 2dny, spíš 1,5). Rila je obrovské pohoří, navíc pokud bys ho chtěl přejít celé, tak má nevhodný tvar(asi jako T). Většina lidí vynechává jihozápadní Rilu, kde se mi hrozně líbilo :D -opuštěné travnaté pláně, výška asi 2000-2400, (to je asi tak den a půl) Na Rile je pak ještě Maljovická část-krásné žulové skalnaté hory, Střední a Východní Rila jsou opět spíše travnaté. Musala(nejvyšší hora Balkánu) leží ve východní Rile, tam už jsme ale nedošli, bo jsme se zeblili :ú
Něco málo o naší cestě je tu , ale nemá to moc informační hodnotu. Spíš tak na navnazení *
"...kam jsem šel, tam jsem utíkal.."
vašek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 140
Registrován: úte čer 26, 2007 10:18
Bydliště: Zlaté Hory

Příspěvekod george1 » úte pro 4, 2007 14:59

Sedlo Predel - Vichren - chata pod Vichrenem cca 1 a půl dne. Večer jsme ze sedla šli tak 2 hodiny do kopce, pak někde pospali a ráno vyrazili. Druhý den večer chata. Potom dál přes jezera k východu a pak obloukem k jihu a zase na západ do civilizace jsou tak 3 - 4 dny.

Dá se napojit na Rodopy a jít dál na východ, ale Rodopy jsou nahoru a dolů. Mám dvě doporučení:
1) cestou na Pirin jet ze Sofie vlakem do Kjustentilu a vystoupit ve stanici Polska Skakavica za Zemunskou soutěskou. Je tam super koupání http://tarjetas.cards9.com/EditCard.jsp ... geIndex=10 a zemuská soutěska je taky super a v Zemunu je pěknej klášter. Pak se vrátit do Radomiru a pokračovat na Blagojevgrad nebo Simitli.
2) vystoupit v Blagojevragu a jít na autobusák a odtud jet budem na Predel, protože v Simitli jsme pak stáli 5 hodin, bo všechny byly již plné.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod Andreev » pát pro 7, 2007 1:59

Já se na Rilu chystám příští rok přes léto. Bavil jsem se s člověkem co si to tam prochodil a říkal že stan je zbytečnost, že stačí přes léto spacák (něco jako Tulák 3D). Říkal mi, že je nejlepší přespat na těch chatkách nahoře, člověk ochutná to jídlo a víno a třeba si i pokecá. I když s angličtinou si tam člověk moc nepokecá.

O Bulharsku toho vím docela dost, takže kdybyste někdo chtěl poradit o zvycích, kultuře apod. dejte vědět.

Jo a nejlepší cesta je - jsem zjistil - letět Praha - Vídeň - Sofia se SkyEurope zpáteční do 3-4000 Kč. Před autobusem Vás varuju :D Je to děsnej záhul. Po Bulharsku je nejlepší se pohybovat busem, vlaky jsou špinavější a pomalejší (např. Sofia-Burgas 8 hodin rychlíkem). Ve městech jezdím taxíkem, protože to asi tak 4x levnější než u nás.

Jo a mapy Rily jsem viděl prodávat v Kiwi v Jugmance na Praze 1.
Uživatelský avatar
Andreev
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát srp 10, 2007 17:21
Bydliště: Praha

Příspěvekod pripluv » pát pro 7, 2007 8:55

Tak napiš nějaký obecný info o kultuře a tak :wink: .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Hafi » pát pro 7, 2007 10:01

Andreev píše:
Jo a nejlepší cesta je - jsem zjistil - letět Praha - Vídeň - Sofia se SkyEurope zpáteční do 3-4000 Kč. Před autobusem Vás varuju :D Je to děsnej záhul. .


ad letadlo....ta cena pri vcasnem rozhodnuti muze byt i vyrazene nizsi. ja tamletel (byt tehda litali z blavy) zpatecni za 900.

ad bus...neni to tak strasny, pokud je slusnej bus....takze akorat nepouzivat Group a Katev, bo to je ocistec
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Andreev » sob pro 8, 2007 2:27

Přípluv píše:Tak napiš nějaký obecný info o kultuře a tak :wink: .


To jsem si naběhl :P Jen pro objektivnost, já mám pozitivní zkušenosti z Bulharska, ale mám i kamarády, kteří mají negativní, ale zejména kvůli špatnému počasí nebo tím, že byli u moře nebo v turistických centrech, kde se koncentrují lidí, kteří tam jezdí vydělávat peníze a šulit turisty. Kdo pojede do hor nebo do méně známých turistických lokalit je podle mě v pohodě.

1) Bulhaři jakožto jižní národ moc nikam nepospíchají, většinou na schůzky chodí pozdě. Dlouho jedí a povídají si. Rádi pijí víno, rakiji a pivo (znají české). Taky rádi tancují v kole, to se jmenuje Choro. Mají rádi svojí populární hudbu, která se jmenuje čalga.

2) Je celkem normální si tykat i se staršíma lidma a mluvit s cizíma lidma ve vlaku, busu, frontě, na ulici o všem možném. Rádi se baví o rodině a o tom jak to funguje v cizině. Ve velkých městech už se trochu lidi odcizují.

3) Bulhaři jsou skoro všichni věřící (pravoslavní), ale moc se to neprojevuje. Slaví vánoce i velikonoce. Do kostela jich chodí hodně a zapalují tam svíčky za rodinu. Lidé z církve se těší vážnosti, více pak na vesnicích. Každopádně je dobré vědět, že v kostelech a monastirech je zakázáno fotit, ale Bulhaři zákazy nedodržují. Na druhou stranu v jednom monastiru si mě všimli a musel jsem vystětlovat policajtovi co tam dělám.
Je pak výhodně dělat, že neumíte bulharsky a neznáte azbuku. V Sofijské zoo je např. zákaz krmení, ale lidi tam zvířata krmí světlým chlebem a zvířata hladí.

4) Doprava je zajimavá věc. Nemají peníze, takže nemají často bílé dělící pruhy na silnici a tak si ve městě auta jezdí jak chtějí. Neblikají, nesvítí. Je normální na červenou odbočovat vpravo. Na silnicích jsou často díry. Normální bulhaři jezdí busem, protože jsou čistčí než vlaky. Doprava je celkově levná, a to jak MHD, vlaky, tak i taxíky. MHD v Sofii je dost špinavé, ale dá se to. Jo a s autama se parkuje uplně všude kde to jde, v centru se pak blbě chodí po chodnících.

5) V Bulharsku je hodně mafiánů, kteří si staví honosná sídla ala podnikatelské baroko. Je dobré se jim vyhnout. Většinou jezdí v autech nad 2 mil. Kč a svítí. Normální řidiči nesvítí. Jo a mají zbraně a občas se vraždí. Policie se jich bojí a nekontroluje je.

6) Televize a zábava je v Bulharsku zajimavější než tady, mají mnohem víc kanálů. Internet a warez tam frčí. Nikdo nekupuje originálky a veškerý soft a hudba je tam k sehnání.

7) Trhy jsou v každém větším městě, něco typu jako Holešovická tržnice. Dokonce jsou i tam vietnamci. Je to zajímavé zkusit. Dá se smlouvat. Třeba i 10-20% z ceny. Bulhaři neradi berou Eura kvůli falzifikátům. Jinak už tam mají obchody tipu Billa, Kaufland, Electroworld, Makro apod. a dá se koupit všechno jako tady.

8) Bulhaři jsou hrdí na svůj národ a často o tom mluví. Povahou jsou trochu jako Američani, na vesnicích jsem viděl třeba vlajku na stožáru na chudém dvorku. Mají bohatou historii, každopádně vědí, že jsou ve ekonomických sračkách, a proto většina Bulharů má dvě zaměstnání, protože ceny jsou skoro jako tady, ale platy jsou okolo 8000 Kč. Důchodci v zimě netopí, ale spí se psem.

9) Divokých psů a cikánů je tam hodně. Psi mají nemocnou kůži, ale nejsou agresivní. Cikání - to je to samý jako tady, akorát, že tam jezdí i na koni a na trakaři. Zajímavé je cikánské a turecké ghetto v Plovdivu. Turků je v Bulharsku taky dost, ale vycházejí s nimi dobře. Cikány nikdo nemá rád. Kradou a fetujou.

10) Existuje tam regionální nevraživost. Bulhaři nemají rádi Srby, protože negativně ovlivňují Makedonii, kterou Bulhaři považují za svojí součást. Makedonština je bulharštině ostatně dost podobná. Taky občas Bulhaři nemají rádi Turky, kvůli osmanské nadvládě a vybíjení národa. Občas taky nemají rádi Řeky, protože řekové je usurpovali na vzdělání a jazyku.

11) Spousta Bulharů pracuje v Itálii a Španělsku. Migrace u mladých je tam velká, protože tam není perspektiva. Po vstupu do EU se to ale lepší. Kdo tam má plat 8000 Kč a více je za kinga.

12) Na vesnicích a v horách jsou lidi milí, pozvou vás klidně domů. Hodně pomůže aspoň částečná znalost jazyka. Rusáky moc nemusí, ale rusky se dá domluvit. Anglicky jenom ve městech a v turist. centrech.

13) Bulhaři mají super jídlo, většinou jedí v několika chodech a ukusávají k tomu směs koření čubricu a bílé pečivo. Jedí saláty, občas polévky, hlavní jídlo a pak je zákusek, dort. Pijí k tomu víno a rakiji. Kuchyně je podobná řecké ale lepší :D Doporučuju zkusit studenou polévku tarator, papriky s balk. sýrem čušku bjurek, nejaké grilované maso a kjufte a kebabče (něco jako čevabčiči). Dobré jsou jogurty a uherák který se jmenuje lukanka.

14) Elektrické zásuvky jsou stejné jako tady. Píše se tam azbukou, ale dopravní nápisy jsou už i v latince. Latinku samozrejme ovladaji.

15) Prý se tam krade, mě se nic nestalo, protože jsem opatrný. Peníze Eura je nejlepší vyměnit v bankomatu nebo směnárny banky. Mají fixní kurz BGL vůči EUR. České koruny tam mají špatný kurz.

16) Počasí je prostě jako na jihu s vyjímkou toho, že Sofie je vysoko a obklopena horami, takže je tam o 3-5 stupňů méně než v Plovdivu. Mimochodem je tam podobné soupeření jako Praha - Brno i mezi Sofií a Plovdivem.

17) Dobré je vědět, že opačně kývají hlavou. Ještě to dělají makedonci, jinak nikdo na světě. Mládež kýve někdy evropsky někdy bulharsky. Slovo "na pravo" znaměná rovně. Doprava se řekně "na ďjasno". Jinak v poslední době vyšli nové bulharské turistické konverzace. V turistických centrech občas mluví česky.

18) Bulharsko má spoustu památek UNESCO. Tvrdí o sobě že jsou nejstarší říše v Evropě. Tvrdí že Cyril a Metoděj byli bulhaři, že je jejich i Orfeus apod. Dokáží si historii upravit k obrazu svému aby vypadali dobře a slavně. Pro čechy, kteři nejsou hrdí to musí být usměvné. Jo a Bulhaři prohráli jak 1. tak i 2. sv. válku. Takže přišli o část dnešního rumunska a řecka a o přístup ke třem mořím. Zbylo jim jen to černé moře. To špatně nesou hlavně starší generace. Jo a mimochodem černé moře prý vzniklo tak, že se protrhla úžina se středozemním moře před pár tisíci lety.

19) V Sofii mají 2 roky nové letiště. SkyEurope léta přes léto levně Praha-Burgas. Do Sofie buď s Bulgaria Air za 8000 Kč nebo s přestupnem přes Vídeň do 4000 Kč se SkyEurope.

20) Auta jsou tam v horším stavu než tady, je to tím, že co němci nechtějí jde do ČR. Co nechceme v ČR jde do bulharska a rumunska. Taxíky jsou v lepším stavu. Docela tam jezdí fábie.

21) Bulharské holky moc neznám, aspoň jejich mentalitu. Myslím, že bude podobná slovenkám. Ostatně bulhaři si mentálně rozumí víc se slovákama než s námi.

21) Jazyk je podobný češtině z dob husitských. Taková ta staré slova máme stejná. Voda, otec, syn, more, ryba, maso. U nekterych je jiny vyznam gora = les. Taky jim zustalo "g" kdezto my mame "h". Gost = host. Jejich gramatika je velmi podobna anglicke. Maji stejny system časů a např. nemají stejně jako makedonci pády. Neumějí vyslovovat "ch" a "ř". Takže hotel čtou chotel a Harisson Ford čtou Charison Ford :wink: Doktor Haus čtou Doktor Chaus :D Je to sranda.

22) Politika je časté téma rozhovoru, stejně jako rodina nebo práce nebo sport. V bulharsku je větší korupce hlavně na komunální úrovni. To co se postavilo u moře nebo v horských střediscích je hrůza. Skoro všichni politici jsou bývalí komunisté. Jinak je tam demokracie jako tady. Novináři jsou tam drsnější než tady.

23) Vztah k čechům je pozitivní, znají pivo, škodovky a několik čechů kteři v Bulharsku dřív působili např. ministr školství, malíř, stavitel pivovarů. Rozhodně je dobré říct odkud jste. Jsem čech se řekne Az sm čech. :D Z Prahy se řekně Ot Praga. Z Brna pak Ot Brno.

Uff, tohle bude zřejmě nejdelší přízpěvek na celém fóru. :wink:
Uživatelský avatar
Andreev
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát srp 10, 2007 17:21
Bydliště: Praha

Příspěvekod zbuddy » sob pro 8, 2007 9:09

Sice jsem dosud nebyl v Bulharsku, ale kamarádil jsem se s několika Bulhary a Polobulhary, chodil jíst (a pít :oops: ) do bulharského klubu v Praze, takže si dovolím pár poznámek.
Jídlo a pití: výborná je jejich dršťková polévka, je nezahušťovaná. K kebabčetám a kuftetám se podává studená rajská omáčka, zvaná lutenica. Rakije se pije samozřejmě po východním dávkování, malý panák (malka) je 50 cl, velký je guljama, 100 cl. Rakije jsou různé kvality, dnes bych ale ty dobré poznal jen dle nálepky, název nepamatuji. O řevnivosti se Srby, územních ztrátách po 2.sv.v.: Bulhaři byli okupanti a proto se ta území vrátila zpět!
budu ještě pokračovat...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod chonda » sob pro 8, 2007 12:30

Já k tomu přidám jenom pár postřehů (a jinak Andreevovi velmi závidím aspoň částečnou znalost bulharštiny, s ruštinou to taky vcelku jde, ale ono to rozhodně není).
Hned po příletu nebo příjezdu se vás pokusí někdo obrat - stalo se mi to zatím pokaždé, člověk se už vlastně těší, jak to zkusí tentokrát...Jakákoliv směna valut na ulici je blbost, jde snad vždycky o podvod. Pozor i na malé směnárničky, občas mají "tiskovou chybu" - místo kurzu 1.950Lv/EUR mají třeba 1.195Lv/EUR, většinou písmem, kterým se to nedá poznat...
Doprava - my preferovali bus na kratší vzdálenosti, vlak na větší - ono sice Sofie-Burgas trvá 8h, jenže je to taky nějakých 400km - prostě přes celý stát. Na tyhle dlouhé cesty velmi doporučuji lehátko (systém nákupu - koupíte nejdřív jízdenku a pak si jdete koupit lehátkový příplatek - strašná pakárna) - stojí asi 60Kč a komfort je zcela nesrovnatelný.
Pokud chcete projet větší část bulharska a ušetřit, tak se dá dobře spát ve vlacích a na nádražích, akorát na hlavním v Sofii vyhazují policajti:)
Na stop zapomeňte, berou velmi málo.
Cesta letadlem má dost zásadní nevýhodu, že s sebou nemůžete vzít plynovou kartuš. No a nám se v Sofii sehnat prostě nepodařila (pravda, bylo na to málo času) - jenom místní plynový vařič s kartuší - mívají je v železářství:) Navíc ten let Vienna-Sofia vylétá v 6.40, takže třeba já z Brna musel jet přes noc a zrovna 2x jsem se nevyspal - ten bus byl možná i pohodlnější :)
Každý den člověku přinese novou možnost, jak ze sebe udělat ještě většího vola.
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Další

Zpět na Balkánské státy