Černá Hora

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Černá Hora

Příspěvekod drson » stř kvě 3, 2006 23:56

Ahoj všem.Prosím vás o radu . Chystám se v létě do černé hory a chystám výlety do hor do pohoří Durmitor . náte někdo zkušenosti z černé hory ?? co na sebe do hor? jaké je tam cestování autem ? jak je bezpečný nechávat auto bez dohledu apod . díky všem
drson
nováček
nováček
 
Příspěvky: 89
Registrován: úte kvě 2, 2006 23:36

Příspěvekod zitka » čtv kvě 4, 2006 9:05

černá hora je jednoznačně super:) na výlety do hor potřebuješ více méně totéž, co do jiných hor… prostě nic zvláštního :wink: ¨
autem moc nevim, protože jsem tam autem nebyla, ale co jsem viděla třeba v žabljaku, tak tam stálo dost zahraničních aut i dýl na ulicích, ale myslím, že to byli lidi z hotelů apod. tipla bych ale, že to není o moc větší riziko než u nás nebo na slovensku
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Příspěvekod chonga » sob kvě 6, 2006 6:47

loni jsme projeli jižní část autem. lidi přátelský. auto neukradli ani v noci v Ulcinje kde je většina obyvatel albánců. jen je potřeba si občas zvyknout na velice úzké silničky a serpentýny kde se 2 auta tak tak vyhnnou. platí se EURem takže odpadá výměna na nějaký místní "děngy".
oblečení a boty tak jako u nás. při cestě vypujčeným nebo služebním autem doporučuji mít papír kde je uvedeno, že máš auto pujčený nebo ho mužeš používat k soukromým učelům. průvodce uvádí, že by papír měl být od notáře.
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod Robur » pát srp 22, 2008 9:40

příští pátek vyjíždíme do Durmitoru.
Prosím všechny, kdo jste byli letos v létě v Černé Hoře, o zkušenosti:
- jak je to ve skutečnosti s tím zákazem dovozu potravin, kontrolují to na hranicích?
- když jedu služebním autem, chtějí na hranicích doklad od vlastníka, že s tím autem můžu jet?

díky
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod fia » pát srp 22, 2008 11:07

Robur píše:...
Prosím všechny, kdo jste byli letos v létě v Černé Hoře...
díky

Já jsem letos v Černé hoře byla. Jak je to s jídlem se dočteš zde: http://www.mzv.cz/wwwo/mzv/default.asp?ID=40422
jasně se tam píše pouze o čerstých potravinách...tak jsme se tím nijak nestresovali.
Nám jídlo nikdo nekontroloval...jen doklady od auta, pasy... zjistilo se, že nemáme zelenou kartu, ale i to se dá na místě zařídit, za 15euro jsme dostali papír a jelo se. Na hranicích byla frontička, ale nebylo to nijak hrozný. Kufry aut kontrolovali spíš Chorvati, při příjezdu z Černé hory...lidi to tam furt všelijak přerovnávali, ale nás nijak nekontrolovali (zas jen doklady), asi na lidech poznají jestli tam jedou na dovolenou, nebo nakupovat.
fia
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: pát kvě 5, 2006 6:38
Bydliště: Brno

černá hora-jak s vodou, stanem??

Příspěvekod volnasek » úte srp 3, 2010 8:05

ahoj lidi,

přelom srpen/září míříme do černý hory, buď Durmitor nebo Prokletije. nevíte někdo jak je to tam na konci srpna s vodou?? v mapě je vidět hodně pramenů, ale tomu bych věřil tak na jaře.

a pak taky, jak je to se stanováním navolno? četl sem asi 3 cestopisy, spalo se načerno, ale jsou tak 4 roky starý, tak jestli se něco změnilo,,,vaše zkušenosti?? prý je tam i těžký najít místo na stany??

díky za jakoukoliv připomínku,honza
volnasek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát lis 13, 2009 12:49

Re: černá hora

Příspěvekod Boulderman » úte srp 3, 2010 9:30

v prokletije to je už trochu problém s vodou, spaní snad ještě v pohodě. i když: kámoš šel letos tejný trek, co my v roce 2006 a podle fotek jsem se nestačil divit. všude hotely, novostavby, placené kempy (dolina grbaja). jinde to ale bylo v pohodě, pořád stejná divočina, jako tehdy
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: černá hora

Příspěvekod pripluv » úte srp 3, 2010 10:41

v albanske casti v zari uz zadna voda nebyla, vse ze snehu
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Výstup na Maja Jezerces

Příspěvekod mlc » stř srp 4, 2010 19:58

Ahoj, minulý týden jsem byli v Prokletje v Černé Hoře a samozřejmě jsme si nenechali ujít výstup na Maja Jezerces 2694 m.n.m. Je to krásný dvoudenní výstup z doliny Ropojana. Jenže kvůli příkré ledově-sněhové plotně jsme to museli vzdát asi 200 výškových metrů pod vrcholem.
Hodinu jsme pod tím stáli a přemýšleli jestli do toho půjdem a kudy vlastně vede cesta vzhůru, protože značka nebyla vidět. Proto se obracím na ty z vás, kteří touto cestou vylezli aby mě udělali jasno, třeba se sem ještě dostanu a budu lépe připraven. Fotka té ledové plotnu je tady i s náznakem dvou možných cest:
Obrázek
mlc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř srp 4, 2010 13:33

Re: Výstup na Maja Jezerces

Příspěvekod Pavel-tm » stř lis 10, 2010 11:40

Šli jsme to loni. Na místě, odkud jsi to fotil, jsme stáli asi 40 minut a nakonec jsme to dali :-) Ale bylo míň sněhu. Každopádně cesta vede tím žlabem šikmo vpravo. My jsme tohle pole přetraverzovali vpravo k takovému skalnímu prahu, po něm asi 5 m nahoru lehké lezení (UIAA II, bych tipnul) a pak po skále nad šikmým žlabem (těsně u toho vysněženého žlabu - UIAA I). Nahoře nad žlabem je už pak jen suť a balvany, čili choďák až na vrchol. Příště good luck! :-)
Nějaké fotky (včetně tohoto sněhového pole seshora ;-) jsou na http://cpavel.wz.cz/prokl2009/page00005.htm
resp. jsem teď ještě hodil pohled přímo tím žlabem dolů na http://www.ulozto.cz/6513241/p1030707-jpg
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: černá hora

Příspěvekod pbylok » sob dub 16, 2011 20:55

Ahoj,

s kamarády chceme letos v létě taky vyrazit do Černé Hory. Přemýšlíme hodně o Durmitoru. Jen se chci zeptat, zda se tam dá udělat zajímavý cca týdenní trek. A hlavně jak je to se spaním pod stany a jak je to s vodou. Před dvěma lety jsem byl na Fagaraši v Rumunsku, a tam bylo oboje v pohodě. Dá se to s tím srovnat, nebo bychom museli spát na černo? Případně máte nějaký tip na týdenní trek jinde v Černé hoře? Láká nás totiž i oblast okolo Baru.

Díky!
pbylok
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 29, 2009 15:54

Re: černá hora

Příspěvekod Pavel-tm » ned dub 17, 2011 6:48

Ahoj,
Durmitor: trek s "výletama" na lehko tak 4 - 5 dní jde. Viz níže.
Spaní: Oficiálně se (až na výjimky) nesmí a třeba u Černého jezera je i pokutováno.
Voda: Durmitor je vápenec, takže proti Fagaraši bída. Ale dá se.
Náš okruh z r. 2007:
Černé jez. - Ledová jeskyně (voda ze sněhu) - dolina Valoviti (nocleh načerno v kleči ;-) - nalehko Bobotov Kuk - Bezimenni vrch - Valoviti do - natěžko Katun Lokvice (pramen a možno domluvit spaní v/u salaší) - Rastkov (Alpinski) bivak v dolině V. Kalica. Tady jsme spali tři noci - bivak je ale tak pro 6-8 lidí. Voda z ledovce Debeli namet (jestli za ty 4 roky už dočista neroztál ;-). Odtud nalehko hřeben Mededů (podle mne asi nejhezčí pasáž Durmitoru) tam a zpět. Další den odtud nalehko Savin kuk (průlez oknem podle lan trochu o hubu - velký problém s padajícími šutry). Další den natěžko bez cesty sedlo Trojni prevoj a už po cestě Zeleni vir (jezero i pramen 2007 úplně suché) - Škrčko jezero (voda v jezeře nebo u chaty, nocleh ve stanech tamtéž - placený). Odsud jsme si ještě dali nalehko Prutaš (má úúžasnou JV stěnu). Další den výstup na Planinicu a sestup k Černému jezeru.
Fotky s popisky na http://cpavel.wz.cz/mn2007/index.htm

Jiný tip v Černé Hoře: jednoznačně Prokletije
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Černá Hora

Příspěvekod Boulderman » ned dub 17, 2011 20:57

Durmitor neznám, ale asi bych tam ani nechtěl. Prošli jsme Komovi, Prokletije, Zeletin, Visitor, Goleš, Lovčen a Bogičevicu. Asi nejlepší jsou Prokleté hory, ale super hřebenovka je Zeletin, Goleš a Visitor, která zabere asi 3 dny. Letos se chystáme na Bioč, Maglič, Lebrsnik a Volujak.
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Černá Hora

Příspěvekod Pavel-tm » pon dub 18, 2011 6:15

S Durmitorem je hlavně ten problém, že je tam příšerně moc lidí :-( Ale záleží na tom, co si tam vybereš. U Černého jezera to při hezkém počasí vypadá jako u Jadranu. Naštěstí se drtivá většina lidí jen prochází dole mezi jezery, ev. si za jeden den prásknou Bobotov Kuk či vyjedou lanovkou na Savin Kuk, odškrtnou si u Durmitoru "splněno" a jedou zas pryč. Tři dny, co jsme spali v Rastkově bivaku, jsme nepotkali téměř nikoho (pravda, při výstupu na Savin Kuk bylo tak blbý počasí, že lanovka nejezdila ;-) ) Nebo na Bobotově Kuku byla fůra lidí, ale zrušenou krásnou hřebenovku odsud na Bezimenni vrch už jsme šli úplně sami.
Shrnutí: jsem rád, že jsem tam byl, ale už tam taky (narozdíl od Prokletije) nepojedu.
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Černá Hora

Příspěvekod Sirkka » pon srp 1, 2011 13:52

Na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR mají info: "V Černé Hoře existuje přihlašovací povinnost (do 24 hodin) - tzn., že cizinec musí přihlásit svůj pobyt na oddělení policie, příslušném podle místa přechodného pobytu a je mu vydána tzv. bílá karta. Tento dokument vyžadují hlídky pořádkové a dopravní policie a příležitostně i pasová kontrola na výstupu z Černé Hory. Nesplnění této povinnosti může v rámci řízení u “přestupkového soudu” vynést i trest krátkodobého odnětí svobody (zpravidla v délce 4 až 7 dnů), udělení pořádkové pokuty či zákaz dalších cest do Černé Hory. Při ubytování v hotelu plní tuto povinnost ubytovací zařízení. Před odjezdem ze země je nutné se na policii i odhlásit."

Nevíte někdo, zda stále platí přihlašovací povinnost?
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Černá Hora

Příspěvekod Zdéňa » pon srp 1, 2011 14:00

V Černé Hoře jsem byl dvakrát (jednou vlakem a podruhé autem) a nikdy po mě na hranicích nic nechtěli, tohle čtu po poprvé.. ale nevím, třeba bude někdo mít lepší info :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Černá Hora

Příspěvekod Boulderman » pon srp 1, 2011 14:03

Před lety jsme se hlásili, letos jsme se taky pohybovali na území Černé hory, ale přešli jsme v rámci "Balkánského Schengenu" v pohoří Maglič tzv. "nadivoko". Tam stačí při jednání s úřady razítko v pasu - v našem případě bosenské. Jinak je dobré se přihlásit, ale většinou se nic neděje. Od dalších lidí vím, že nad jejich snahou policajti kolikrát mávli rukou a nás si jen zapsali do jakéhosi notesu
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Černá Hora

Příspěvekod Hafi » čtv led 26, 2012 22:08

Byl jste někdo v Černý Hoře v zimě?
Mám teď začátkem února zalubem (nejspíš) Bjelasicu na sněžnicích. Akorát vymýšlím místo nástupu. Nejvíc by se mi líbilo sedlo Trešněvik, ale tuším, že bude pod sněhem - otázka je jak moc blízko se k němu dá dostat...
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Černá Hora

Příspěvekod kutil.ondra » stř kvě 2, 2012 11:38

Do ČH jedeme s partou v létě taky. Budeme sjíždět Neretvu, tak se chci zeptat, jak je to s pasem. Stačí občanka? Dík.
kutil.ondra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon srp 29, 2011 9:34

Re: Černá Hora

Příspěvekod Hafi » stř kvě 2, 2012 11:52

Byli jsme na pasy. Do ČH by možná OP stačil, ale každopádně pokud tam nepoletíte nebo nepřijedete trajekte, tak pas potřebujete.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Černá Hora

Příspěvekod Sirkka » stř kvě 2, 2012 12:02

My byli taky s pasy. A jak píše Hafi, pro letadlo je pas nutný.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Černá Hora

Příspěvekod Ondra82 » stř kvě 2, 2012 12:50

Jeli jsme minulý rok v září vlakem, a posbírali jsme do pasů spoustu razítek. Takže pro jistotu doporučuji.
Ondra82
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon bře 22, 2010 12:47
Bydliště: Hradec Králové

Re: Černá Hora

Příspěvekod karaya1 » stř kvě 2, 2012 21:31

Hafi: která tranzitní země potřebuje pas? Vlak jede přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko (tuším i pár km Bosny, ale tam nezastavuje); všechny tři jsou jen na občanku. Stejně tak Černá Hora a trochu překvapivě i Albánie. Vyzkoušeno bez problémů v létě 2011.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Černá Hora

Příspěvekod Hafi » stř kvě 2, 2012 21:55

Aha, tak Srbsko jsem nevěděl.
Tak pak asi jo.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Černá Hora

Příspěvekod Muro » ned čer 24, 2012 11:11

Ahoj,měl bych pár dotazů ohledně Černý hory :)
Jak se nejlíp přiblížit k Durmitoru? Je lepší vlak nebo bus? Dál taky jak je to tam se spaním - dá se spát "na divoko" nebo se to hlídá?
a pak,...je podle vás lepší projít Durmitor a Bjelasica nebo Prokletije a Komovi ?
Dík muro :))
Muro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned čer 24, 2012 10:27

Re: Černá Hora

Příspěvekod Boulderman » ned črc 15, 2012 10:41

Do ČH bych jel jedině vlakem, v Durmitoru jsem nebyl, ale Prokletije a Komovi jsou super
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Černá Hora

Příspěvekod Pavel-tm » stř črc 18, 2012 18:01

Jestli jste kapku dobrodružněji založení a máte rádi ne moc zalidněné hory, tak určitě Prokletije.
Pokud trváte na Durmitoru, asi vlak do Bělehradu a pak buď busem rovnoudo Žabljaku, nebo ještě vlakem do Prijepolje a na ten bělehradskej bus nasednout až tam.
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Černá Hora

Příspěvekod Ozzy2 » úte kvě 7, 2013 8:55

Zdravím, v létě se chystám na 14 dní do Černé Hory. Chtěl bych poradit, jaký průvodce by byl nejlepší. Navštívil jsem už knihovnu a postupně vyřazoval jednotlivé průvodce, které mě nenadchli, mezi mé favority patří Černá Hora autor: Annalisa Rellieová a Černá Hora od Lonely Planet, ale nedokáži se rozhodnout. Kdyby mi někdo jeden z nich doporučil, měl bych jednodušší rozhodování :D
Ozzy2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned led 20, 2013 16:39

Re: Černá Hora

Příspěvekod CABi88 » pon črc 21, 2014 13:27

Ahoj, tak letos padla řada na Černou Horu, bohužel se mi nedaří sehnat moc informací a téměř žádné mapy abych mohl alespon trochu naplánovat trasu. Máme 3 týdny které tam chceme strávit a projet ty nejzajímavější místa ideálně tak aby nebylo nutné každou chvíli nějak přejíždět busem.

Rád bych se zastavil v Durmitoru i prokletých horách a okolí ale nevim jestli je reálné to nějak pěkně spojit. Dají se někde sehnat rozumné mapy?

Jak dobře funguje autobusová doprava?

Dík
Uživatelský avatar
CABi88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv úno 16, 2012 10:14

Re: Černá Hora

Příspěvekod CABi88 » stř črc 30, 2014 10:33

At hledam jak hledam nemužu najít kloudnou informaci jak je to se stanováním nadivoko v černy hoře, máme očekávat nějaké potíže? :axe:
Uživatelský avatar
CABi88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv úno 16, 2012 10:14

Další

Zpět na Balkánské státy